0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #20 -: Юли 12, 2006, 18:15:16 pm »
Имам едно питане за една приятелка, която на скоро прави изседвания на щитовидната жлеза откриха й Базедова болест и сега ми донесе изследванията си ще дам стоиности на TSH FT3 FT4
                  TSH - O,77   референтни ст-ти - 0,27-4,2
                   FT3 - 3,16   референтни ст-ти  - 2 - 4,4
                   FT4 - 9,88   референтни ст-ти -  9,3 - 17
 изследването е направно в лутеална фаза ( в деня на идване на м-то ) какв мислите по въпроса. Благодаря предварително!!!!
*
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #21 -: Юли 12, 2006, 20:46:19 pm »
Имам едно питане за една приятелка, която на скоро прави изседвания на щитовидната жлеза откриха й Базедова болест и сега ми донесе изследванията си ще дам стоиности на TSH FT3 FT4
                  TSH - O,77   референтни ст-ти - 0,27-4,2
                   FT3 - 3,16   референтни ст-ти  - 2 - 4,4
                   FT4 - 9,88   референтни ст-ти -  9,3 - 17
 изследването е направно в лутеална фаза ( в деня на идване на м-то ) какв мислите по въпроса. Благодаря предварително!!!!
Ми на ред е твоята приятелка, но може за всеки случай да си пусне едни антитела ТАТ и МАТ
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #22 -: Юли 13, 2006, 10:34:49 am »
Naha за изследването на хормоните на щитовидната жлеза няма специални дни от месеца. Моето мнение като човек с диагноза:хтиреотоксикоза /хиперфукция на жлезата /базед/ и Хашимото/ е, че твоята приятелка в момента е хормони в норма т.е или е на поддържаща функция или е на спиране на хапчетата. TSH е най-определящ за наличие на овулацията, т.е според мен твоята приятелка е без проблеми на този етап с тези стойности на щитовидните хормони.
*
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #23 -: Юли 13, 2006, 10:42:44 am »
Фанта, ти за какво ги правиш тези изследвания, аз досега не съм срещнала да кажеш, че правиш бебе?! 8O

Ще ти кажа, правила съм си TSH защото исках да разбера дали нямам някакви заболявания на щитовидната жлеза който да са довели до поликистозата ми, но TSH при мен си е в норма.
*
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #24 -: Юли 13, 2006, 11:06:18 am »
Момичета разберете, че не е важно само ТСХ-то да е в норма, за да няма проблем. Всяка жена реагира по различен начин при различните нива на хормоните Т3,Т4,ТСХ, да не говорим за щит.антитела.
Винаги давам мен за пример ,защото лекото колебание надолу/нагоре  на Т4, ТСХ и Пролактин оказваше влияние на овулацията ми, оттам респективно на м.цикъл. При норма на щит.хормони и високи нива на антителата имах възли двустранно. Не е задължително да имате някакви отклонения на хоромните и антителата ,за да имате възли ,затова пък задължително се прави ехогрефия. Изследванията на щитовидните хормони, задължително вървят и с антителата ТАТ и МАТ.
Писала съм и в други теми, но сега ще напиша отново, хормоните и антителата на щит.жлеза се проследяват в продължение на няколко месеца ако е имало причина за това.   
Щитовидните антитела пречат на износването на плода не на забременяването. Пролактина играе рола в овулацията тоест влияе на забременяването. Ако имате завишен пролактин и сте сигурни,че нямате аденом чрез ЯМР, то тогава се обърнете към гинеколог-ендокринолог.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #25 -: Юли 13, 2006, 11:41:52 am »
Резултатите ми от тази сутрин:
TSH: 1,125 ref. 0,35-5,00
Prolactin: 346,89 ref.90-523
Anti TPO: 336,9 ref. <12
Тук става въпрос за десетки пъти над нормата на TPO:-(. Не са ми първи изследвния тези, до сега съм пила Селен (3 месеца) и Изопринозин (един месец). Какво следва не знам.. другата седмица съм на преглед..
« Последна редакция: Юли 13, 2006, 12:08:17 pm от Dindin »
*

    sladka

Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #26 -: Юли 13, 2006, 11:52:04 am »
kolko struva da se napravi takova izsledvane,za svedenie az imam li4en lekar
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #27 -: Юли 13, 2006, 12:06:29 pm »
kolko struva da se napravi takova izsledvane,za svedenie az imam li4en lekar
Първо, пиши на кирилица.
Второ, здравната каса поема само TSH и FT4. ТАТ и МАТ си ги плащаш. Щом имаш личен лекар, той трябва да ти даде направление за ендокринолог, а той пък може да ти даде направление за това, което се поема от касата (ко попаднеш на такъв дето не си е изчерпал лимита  :?).
За цените - мога да ти кажа в Бодимен, че ТАТ и МАТ са всяко по 16 лева. За другите лаборатории не знам, можеш да провериш на сайтовете на Цибалаб и Кандиларов какви са им цените.
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #28 -: Юли 13, 2006, 12:26:09 pm »
Да действително на моята приятелка и казаха вчера, че е с нормални нива след лечение и трябва да намали хаповете.Което е  хубаво. Ендокриноложката миказа, че може да ми пусне само два от 6-те полови хормона по касата, и че ако си намеря гинка дето да ми пусне и тя ще платя само два ( не става дума за щитовидните изобщо , което ме притеснява от финансова гледна точка) Другото, което искам да попитам е за АСАТ И АЛАТ видях, че са супер ефтини в лабораторията, но не помня за какво бяха ( чела съм тука преди доста време че и те се изследваха) абе това с тея хормони ще ме измъчи накрая ,но се е видяло че няма начин.
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #29 -: Юли 13, 2006, 16:05:15 pm »
Наха, не съм 100% сигурна, но знам че касата поема до 6 хормона на направление.
АЛАТ и АСАТ се изследват при чернодробни проблеми, например Хепатит, незнам в други случаи дали се изследват.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #30 -: Юли 13, 2006, 17:52:52 pm »
И аз това знам за АЛАТа и АСАТа. Но ми се струва, че Фреши беше писала, че са и ги пуснали като допълнение към хормонални изследвания, незнам дали имат връзка обаче :?


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #31 -: Юли 14, 2006, 11:05:01 am »
И аз това знам за АЛАТа и АСАТа. Но ми се струва, че Фреши беше писала, че са и ги пуснали като допълнение към хормонални изследвания, незнам дали имат връзка обаче :?
Да не е след лечение някакво? Защото аз не съм чувала да има връзка със стерилитета/фертилитета.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #32 -: Юли 14, 2006, 13:46:30 pm »
 :dontknow: :dontknow:


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    nadezhda

Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #33 -: Юли 16, 2006, 00:35:18 am »
Naha за изследването на хормоните на щитовидната жлеза няма специални дни от месеца.

Няма специален ден наистина. Изключение правят дните на МЦ. През тях не трябва да се правят изследвания на хормоните на щитовидната жлеза. Така поне ми каза моята ендокриноложка
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #34 -: Юли 18, 2006, 10:51:09 am »
Момичета,
прочетох някъде, че нормата на TSH трябва да е под 3, а не както в много лаборатории дават реф. стойност до 5. Това значи ли, че стойност 2.55 е на горна граница?
* премахнато от модератор
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #35 -: Юли 18, 2006, 11:12:27 am »
Момичета,
прочетох някъде, че нормата на TSH трябва да е под 3, а не както в много лаборатории дават реф. стойност до 5. Това значи ли, че стойност 2.55 е на горна граница?
Ами при мен беше 2.52 и гинекологът ми каза, че според него е високо, трабвало да е под 2 даже. Ендокринолозите пък казаха, че не е проблем. Но аз имам и силно завишени МАТ антитела, така че все пак пия еутирокс, най-ниската доза.
А ти изследвала ли си антителата ТАТ и МАТ?
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #36 -: Юли 20, 2006, 15:33:01 pm »
Ами да,
ето пак стойностите, въпреки, че ги написах съвсем в началото ;)
TSH   2.44 mU/l   (0.31 - 5.00)
TAT   <10.00 IU/ml   (до 115)
MAT   5.39 IU/ml   (до 34)

FT3 - 4.57 pmol/l (реф. стойности: 3.39-6.47)
FT4 - 15.76 pmol/l (реф. стойности: 12.00 - 22.00)

Уж всичко е наред според ендокриноложката, но на мен нещо ми свети червената лампа :(
* премахнато от модератор
Re: мнения за TSH, TAT и MAT
« Отговор #37 -: Септември 13, 2006, 10:38:37 am »
dsabeva,
Каква червена лампа ти свети? Всичко ти е наред със щитовидна жлеза. Ето какво, когато не е наред, виж моите резултати:
TSH-24,62mU/l
TAT -520 IU/ml   
MAT -360  IU/ml 

А при теб няма никакъв проблем, поне не е със щитовидна жлеза.
Всичко ще е ОК. :)