0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Даряване на стволови клетки
« -: Март 04, 2014, 11:47:15 am »
Здравейте, бих искала да отворя тема за даряването на стволови клетки.

Мисля, че тази тема е от изключителна важност и трябва да й се обърне внимание.

Националната публична банка за стволови клетки е  в УМБАЛ ”Александровска”, които имат сключен договор с СБАЛАГ „Майчин дом” и там има регистрирани дарени проби от стволови клетки, за другите болници не зная.

Някой има ли опит с даряването на стволови клетки?

Ще се радвам да споделите вашето мнение и опит.

По-долу слагам линк към информацията, която открих и това, че "Съхранените доброволно дарени стволови клетки ще бъдат използвани за лечение на деца с онкохематологични проблеми" , трябва да е достатъчен стимул на повече семейства, да даряват стволови клетки при раждането на дечицата им.

Разбира се, това е личен избор и всеки трябва да реши сам за себе си, но мисля, че е полезно да се популяризира тази възможност.

http://www.limfom.info/blog/majchin_dom_i_aleksandrovska_sybirat_stvolovi_kletki_syvmestno/2012-09-28-12

Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #1 -: Март 04, 2014, 12:44:54 pm »
Здравей аз мога да из коментирам как стоят нещата тук във Флоренция в болницата в която родих дъщеря си преди 3 год. Вариантите са два или да съхраниш срещу заплащане като в случая клетките ще се използват ако някои от твоето семейство има нужда ,вторият вариант е даряване и тук отварям голяма ( нямат достатъчно място за съхранение , прави се в определени дни ,ако са пълни не взимат ) надявам се сега да се е променило нещо защото така представените ми тогава условия не ми допаднаха ... :D
*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #2 -: Март 04, 2014, 13:14:54 pm »
alemariya, благодаря ти за коментара.

И тук ги има и двата варианта, за съхраняване в частна банка и съхраняване в публична, аз съм на мнение, че трябва да се популяризира донорството на стволови клетки, тъй като голяма част от семействата, които чакат бебе, нямат възможност да отделят между 4000 и 5000 лв. за частно съхранение на стволови клетки.

Затова мисля, че е важно и в полза на обществото да се даряват, колкото повече проби има в публичната банка, на толкова повече деца и възрастни ще може да се помогне, тъй като шанса за съвместимост се увеличава със всяка една дарена проба.

Мисля, че в Италия законите за съхраняване на стволови клетки са по-различни, а това че нямат място за съхранение, означава, че явно имат прекалено много проби, което ми се иска и тук да се случи.

Ще проверя за Италия, че ми стана интересно. Опитът на другите страни също може да ни даде ценни насоки.
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #3 -: Март 08, 2014, 11:39:32 am »
аз също гледах за децата но малко множко идва на веднъж тези суми,
но имайте предвид че вече става популярно да се подпише договор и тази сума да се разпредели във времето,
така че първоначално може да платите само около една четвърт от нея ( около 1000 лв)
останалите след време или разтеглени във времето.
мисля на няколко места го гледах вече има и този вариант
http://www.afroditafh.bg/services/
някъде имаше и сравнение между отделните варианти за банките но в момента не мога да намеря линка.

относно даряването може би там е бъдещето както е и даряването на кръв.
тук има нещо интересно по тази тема
http://www.monitor.bg/article?id=294156

сега основното е да има съвестимост между донора и реципиента
но най важното в момента е да се преодолее бюрокрацията която всеки знае в нашата страна е първата пречка за такива начинания
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #4 -: Март 08, 2014, 15:30:14 pm »
Позволих си да пиша по темата за даряването, в темата на бременните, че мисля, че там повече хора ще й обърнат внимание :) В момента тя е много актуална и за мен.
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50199.0

Напълно подкрепям даряването, макар че аз лично съм се спряла на варианта със съхранение в частна банка.
Мога обаче да дам телефон в случай, че някой иска да дари стволовите клетки от пъпната връв на бебето.
« Последна редакция: Март 08, 2014, 15:31:56 pm от 47 Smiles »
*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #5 -: Март 08, 2014, 20:47:22 pm »
47 Smiles, благодаря за отговора и за споделеното в темата на бременните, дано наистина повече хора и обърнат внимание там. И аз ще се включа в дискусията.

Лично аз съм решила да даря стволови клетки, още от както разбрах, че това е възможно, като опция.
Това решение взех, след като слушах две презентации на две отделни частни банки за съхранение. Едната до колкото разбрах беше една от най-големите в Европа, която работи повече от 10 години.  Силно впечатление ми направи, че за тези години от както работи банката са изискани обратно за ползване едва около 20 проби, това е за банка работеща на територията на цяла Европа.  Другата банка, която е българска не споменаха дали имат изискани обратно проби за ползване, но от друг разговор разбрах, че за 10 години имат 2 поискани обратно проби.

Тази статистика ме наведе на мисълта, че е по-добре хората да бъдат стимулирани да даряват и да захранват обществените банки, така дори и на мен някой ден да се наложи (което аз и всеки друг за себе си, се надява да не се случи), ще има повече проби и повече възможности за съвместимост.  По този начин, дори и да не си съхранил в частна банка, ще имаш възможност да бъдеш излекуван. Има много хора, които са в това положение и чакат съвместими стволови клетки от чужди банки.

Затова ще даря. Нямам възможност да дам парите за частна банка веднага, но бих могла да намеря пари и за това, но за мен е  по-логично да се дарят.

Пак казвам, това е личен избор :)

intcomzi, ще разбера повече за бюрокрацията и ще ви информирам, но до колкото разбрах в Майчин дом трябва само да заявиш, че искаш да дариш. Те си имат система и екип, който се занимава с това.
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #6 -: Март 08, 2014, 21:44:58 pm »
Поздравления, Mukva!
Много се възхищавам на начина, по който разсъждаваш.
 :youwoman:
*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #7 -: Март 08, 2014, 22:16:17 pm »
47 Smiles, това което много ми се иска е да започнем да мислим повече и за другите около нас, не само за тези, които познаваме, а за хората в нужда и в безизходица, които не познаваме. За съжаление в бедна държава, като нашата, това се постига изключително трудно, защото хората като цяло не живеят, а оцеляват. Но дори и в нашите условия има начини да се помага.

Дано наистина в следващите години се полуляризира донорството на стволови клетки :)
*

    teddy_music

  • **
  • 86
  • Благодаря Ви д-р Минев!
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #8 -: Март 26, 2014, 21:11:28 pm »
Къде трябва да се обърнеш, ако искаш да дариш стволови клетки? Някой предложи телефон...сайт...или нещо друго

„Ако искам да видя пеперуди, трябва да изтърпя две-три гъсеници“
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #9 -: Март 26, 2014, 21:23:33 pm »
Къде трябва да се обърнеш, ако искаш да дариш стволови клетки? Някой предложи телефон...сайт...или нещо друго

Публичната банка се намира в Александровска болница, и по-конкретно - в клиниката по имунология.

Координати:   София ул."Св.Георги Софийски" 1, тел:  02/ 923 04 50 или 02/923 06 90 . На посочените телефони кандидат донорите могат да получат по-подробна информация, относно процедурата и лечебните заведения, с които банката има договорени отношения.
*

    teddy_music

  • **
  • 86
  • Благодаря Ви д-р Минев!
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #10 -: Март 27, 2014, 11:24:21 am »
Благодаря, 47 Smiles! Ще проуча на дадените телефони.
Темата е много хубава и трябва да се разпространи, за да имат информираност и други бъдещи майки за тази кауза.
Подкрепям напълно!

„Ако искам да видя пеперуди, трябва да изтърпя две-три гъсеници“
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #11 -: Октомври 19, 2014, 21:30:54 pm »
Здравейте,

И аз съм се ориентирала към даряване на стволови клетки за Националната банка към Александровска болница. Каузата е страхотна, но съм малко притеснена за българската реализация, защото прочетох споделеното от една майка:
http://ladyzone.bg/article/mama-i-tatko/daryavane-na-stvolovi-kletki-blagorodna-kauza-ili-borba-s-protsedurite.html?p=1

В тази връзка искам да помоля майките, които са успели да дарят, да пишат как е станало, за да знаем, че все пак има надежда даряването да се осъществи в нашата държава...
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #12 -: Октомври 20, 2014, 06:57:47 am »
Темата ме интересува. Записвам се да я следя.
<br />
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #13 -: Октомври 20, 2014, 08:06:35 am »
willful, никой досега не е споделил да е дарил.
Според мен трябва да се звънне на телефоните и да се разпита за процедурата.
Ако никое бъдеще майче не иска и аз мога да го направя и да опиша стъпките.
Може да има бъгове в система (нали сме в България  :oops:)
*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #14 -: Октомври 20, 2014, 09:41:08 am »
И аз се интересувам от даряването и в сряда, когато съм на ЖК ще се интересувам как се случват нещата. Дано да не се разочаровам и да не ме откажат.


Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #15 -: Октомври 20, 2014, 23:06:58 pm »
Аз мисля да се обадя и да разпитам, но се опасявам, че е възможно нещата да протекат както в описаната статия - да, ок, всичко подписано, но после никакъв шанс да се случат нещата, даже от 9 до 17 ч... Затова се надявам някой да опише и преживения положителен пример...
*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #16 -: Октомври 21, 2014, 00:12:04 am »
Опитай и сподели ти! Не се отказвай предварително! Това е най-лесното.

*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #17 -: Октомври 22, 2014, 09:41:06 am »
Здравейте, момичета. Тази статия ми попадна онзи ден: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1344042.
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #18 -: Октомври 22, 2014, 13:00:20 pm »
Здравейте,

Първоначално бях намерила в интернет неофициална информация с кои болници националната банка има договори и там беше включена болницата, към която съм се ориентирала засега (болница "Надежда"). Звъннах на телефона на националната банка (02/9230690) и ми казаха, че всъщност не са успели да сключат договор с болница "Надежда". Имат договор с много от държавните болници, с "Токуда", за други не разбрах. Мисля, че все пак няма да сменя болницата само заради неголемия шанс да се случи дарението.

Относно даряването разбрах, че има документи, които трябва да се попълнят на място (информирано съгласие за дарение), като на майката се взима кръв преди раждането, за да се направят някои вирусологични и други изследвания (те са безплатни и майката може да си изиска след това резултатите). Дава се и комплект за временно съхранение и транспорт на стволови клетки.

Да, имат силно ограничени човешки ресурси и е много възможно да нямат човек, който да вземе пробата в нужния момент.

Не съм разпитвала повече засега.

Ако някоя от вас мисли да ражда в държавна болница или в "Токуда", според мен си струва да се обади на телефона, да се поинтересува и да прояви нужната инициативност...
*
Re: Даряване на стволови клетки
« Отговор #19 -: Октомври 22, 2014, 22:06:56 pm »
Благодаря ти за информацията.
Аз също ще раждам в Надежда и днес исках да се поинтересувам, но прегледа ми беше късно и нямаше с кого да коментирам. Все още не съм се отказала, но май няма да се получи това, което ми се иска.