0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #60 -: Декември 19, 2014, 15:21:14 pm »
Браво, Маргарет, добре си се справила  :P

Багети не съм правила, което ме навежда на мисълта, че е време да се пробвам.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #61 -: Февруари 06, 2015, 11:54:05 am »
След като пробвах 5-6 вида пълнозърнесто брашно, най-сполучливо за мен се оказа брашното Vibo, което се продава в Кауфланд.
Аз ползвам Vibo Грахам (100% пълнозърнесто брашно) и Vibo Фитнес (ръжено брашно с овесени ядки и овесени трици). Слагам ги в съотношение 2:1 като правя хляб. Бяло брашно изобщо не ползвам. Хлябът става подобен на хляб Вита, Бонус, Тонус, 101 зърна и другите от този тип.
В момента Vibo Грахам е намалено от 2 лв. на 1.50 лв. и вчера пратих мъжът ми да вземе 20 пакета  :lol: :lol: :lol:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #62 -: Февруари 07, 2015, 05:37:30 am »
Усмивке и аз исках да споделя нещо в тази връзка.
Преди няколко дни направих тесто за пица в пекарната,
което винаги деля на две и от половината правя Пърленка /плосък чеснов хляб/ ,
а от останалото Пица на другия ден. Този път използвах 50% бяло брашно и 50% грахам.
И двете печива станаха страхотни, препоръчвам :)

:flower: delusion22 и :flower: Margaret Добре дошли и от мен,
с известно закъснение, за което се извинявам!
Много се радвам, че се включвате в нашата уханна на печива тема!
Вашите две рецепти са вече ТУК в Рецептурника :), ще се радвам да споделите още!

bakitta  :flower: извини ме за късното включване и добре дошла!
В линка, който дадох по-горе има варианти,
но заповядай и тук! С една уговорка, става леко сбит царевичния хляб, но е много вкусен
и колоритно жълт, същинско пате.

Универсална рецепта за хляб -
/пшеничен, ръжен, пълнозърнест, царевичен/

вода 245мл
олио 1с.л.
сол 1 ч.л.
захар 1 ч.л.
брашно 455 г./ 2 и 1/2 мерителна чаша от комплекта
/ тук за да стане хляба царевичен, типов, пълнозърнест
заменям една чаша бяло брашно с някое от горните/
мая 1ч.л.

това за 750 гр


Margaret, хляб с маслини не съм правила, но може да тестваш два начина.
На звуковия сигнал за добавки да сложиш нарязани на по едро обезкостени маслини,
така обаче ще се месят и втасват дълго и може да се поразкъсат!
И друго ще бъдат навсякъде и безразборно попаднали, което на мен би ми харесало!

*Другия, който ми хрумва е като правим с козунака в пекарната.
Да извадиш тестото около час преди края на програмата, тогава започва печенето,
леко с намазнени ръце да разтеглиш тестото да добавиш маслините
вътре да направиш произволна форма и да поставиш обратно да се изпече.
Хамалогия е това, но защо не.

* Веднага ми хрумва трети вариант, да омесиш тесто за пици и мекици.
Да направиш правоъгълник, да сложиш вътре малините, да навиеш на руло,
да цепнеш леко отгоре няколко цепнатинки, да намажеш със жълтък, поръска със сусам,
и да изпечеш хляба във готварската фурна!

Благодаря ти за подадената идея, ще направя и аз,
а в кой вариант ще реша на момента, а после ще снимам и покажа!

Успешен ден от мен, ако съм пропуснала да отговоря на някое питане, дайте ми знак,
а после ще си понеса последствията и ще ви направя една виртуална питка :)

Усмивкие, Мецане и Маги  :thankyousign: за рамото!
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 07:29:49 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #63 -: Февруари 07, 2015, 08:12:57 am »
47 Smiles, би ли споделила точната рецепта и на програмата за пълнозърнест хляб ли го правиш?
Аз също се опитвам да правя хляб без бяло брашно, но напоследък не уцелвам нещо...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #64 -: Февруари 07, 2015, 08:19:49 am »
Да, Mousyt, ще я споделя.
За колко голям хляб? Аз правя 1 кг, но рецептата я има и за 750 гр. и за 1.5 кг
Тя е от книжката на Мулинекса. Води се хляб със семена.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #65 -: Февруари 07, 2015, 08:39:43 am »
Ами моята хлебопекарна има за 750 и за 1кг. Като че предпочитам 1кг, че и без това ни идва малко като е тук свеки :lol: Моята също е Мулинекс, но от по-простите. Имам програма за "Хляб с трици", към която има рецепти за пълнозърнест, типов, селски,... но всичките са смес и с бяло брашно. Преди време бях експериментирала само с пълнозърнесто брашно нещо и ми се получи, но после не правих хляб известно време и сега не се сещам как е...
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #66 -: Февруари 07, 2015, 10:09:42 am »
Хляб със семена (без бяло брашно)

Продукти за 1 кг
Вода - 405 мл
Олио - 2 и 1/2 с.л.
Мед - 2 и 1/2 с.л.
Сол- 2 ч.л.
Пълнозърнесто брашно - 440 гр. (Vibo Грахам)
Ръжено брашно с овесени трици и овесени ядки - 220 гр. (Vibo Фитнес)
Сума мая - 7 гр. (едно пакетче)

По желание:
ленено семе - 100 гр
слънчогледово семе - 30 гр
семена от мак - 20 гр

В казанчето се смесват първо водата, олиото, меда и солта. След това се добавят брашното и маята. Пече се на програма за "пълнозърнест хляб". При звуковия сигнал се добавят семената.

Аз най-често го правя само със слънчоглед или никакви семена не слагам. А сега заради бебето заменям меда със 1 с.л. кафява захар и слагам само 1 ч.л. сол и пак се получава.
Упоменвам вида на брашното, защото само да сменя с друг вид брашно и не се получава нещо. Или бухва много и после спада или става като подметка.
Ако се ползва само ръжено брашно (без да е смесено с овесени трици и ядки) се ползва пропорция 1:1 пълнозърнесто и ръжено брашно. 

Споделяйте дали и при вас се получава :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #67 -: Февруари 07, 2015, 12:55:48 pm »
Merci :)
Като купя и пробвам ще пиша ;)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #68 -: Февруари 07, 2015, 13:20:49 pm »
Правих скоро бял хляб с маслини и сушени домати, рецептата си е за бял хляб.
Стана супер. Накълцах маслините на едро, доматите средна големина бяха парченцата. Бутнах ги при звуков сигнал за добавки. Само забравих риган да сложа, щеше да стане чудно. Придоби малко червеникав цвят от доматите. Одобри го дори Главен готвач от италиански ресторант  :P
В наше село няма маслини без костилки, иначе бих взела и нарязала на колелца.
« Последна редакция: Февруари 07, 2015, 13:28:15 pm от Ники »

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #69 -: Февруари 13, 2015, 23:37:49 pm »
Здравейте, от 3 часа имам вече хлебопекарна модел finlux FB 1480 и за първи път правих едни смеси тук с типово брашно уж взех за друго, 1 час четох какво да правя накрая почнах, иииии за мое учудване се получи хубав хляб на програма ултра бърз хляб, защото нямах време за 3 часа втасване, смесих малко от бялото 2 части 1 част там както пише от типовото, и сложих някаква мая купена суха от кауфланд, идея си нямам какво купих че беше набързо.Но да кажа сега ,резултата от тук прочетените съвети и рецепти  е страхотен , наистина незнам как се получи първият хляб стана супер, само малко бял стана при условие че сложих на dark,но пък после пуснах ощ 10 мин да се пече и е супер , доволна съм от придобивката ,подарък е от моята майка ,и се радвам да я ползвам и за козунаци мисля да изпъкна с един за великден .Благодаря на всички които са писали тук доста неща прочетох , то и като не разбирам какви брашна се купуват просто сипах съставките и викам ако стане нещо, ноооо стана и то доста вкусно .Само че с тия рецепти и везна нямам мерих с чашките от комплекта, вс се получи ,но козунака като гледам е доста на грамаж , как да преценя колко съм сложила и на коя програма да пусна , може би голямата ,нямам идея и чакам предложения , модела е с две бъркалки в началото беше странно тестото обаче после като бухна супер.Имам един въпрос ако реша да направя солен кекс как да сложа вс яйцата така направо и задавам програмата и кога искам да почне след колко часа ,то почва да бърка и след да речем още 3 ще е готово значи за 8 сутринта от 12 нощес тр да му задам да почне след 5 часа ,нали така ?Иска ми се за закуска да има опечен солен кекс,но содата дали няма да има ефект през това време нямам идея ,чакам съвети съвсем нова съм но съм обнадеждена ,че ще се получат нещата.Лека вечер от мен дами :D
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #70 -: Февруари 13, 2015, 23:51:53 pm »
здравейте и от мен, от вас прочетох това онова за 2 часа откакто имам хлебопекарна, подарък от майка ми.Много съм доволна засега, опекох защото нямаше време за 1 програма хляб на ултра бърз хляб и от мен сложих 2 части бяло и 2 почти типово брашно и от рецептите там взех др неща без да меря на везна ,и купих някаква мая в пакетче суха , нямах никаква идея кое какво се прави ,,просто слагах, но първо с малката дозировка, имам две бъркалки и пекарна finlux  модел fbm 1480,засега мисля че е добре, захващането отдолу е стабилно с метални ограничители на бъркалките, стана чудесен хляб за мое учудване.Сега искам да опитам но дозата на половина на козунаци, само че не мога да преценя дали ще е много като грамаж.Освен това исках да пробвам нещо от сорта на солен кекс, но нямам представа като стои на топло цяла нощ тоест 5 часа да кажем докато почне с отложеният старт, дали нещо няма да се обърка със содата и яйцата как стоят нещата.Много съм доволна това си е чисто отменяне на жената, супер машина.Чакам някоя рецепта,защото нямам тук с нея за козунак и програма имам за кекс и сладък хляб, там ли трябва да пека козунака,чета че на 1 програма основен хляб където се пече.Но щом сега го опекох на тази програма 6 мисля, и стана супер значи на 1 ще е още повече след като се спазят всички мерки.Лека вечер и очаквам съвети ,защото нямам познати които да питам и нямам идея какво се прави, има тънкости както чета и в брашното и маята явно, аз някаква взех суха от кауфланд ,но като не разбирам сложих колкото пишеше в случая 2 ч.л.Очаквам да ме посъветвате подробно ,благодаря
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #71 -: Февруари 16, 2015, 14:27:03 pm »
Mishanta, мерси много!
Вие ветераните ще помагате.

Ползвам Мулинекс модел OW610131 на програма за пълнозърнест хляб, както съм писала по-долу.
Програмата е 3.10 ч. По мои наблюдения бърка само 25 мин. После повече от 1.30 ч. само втасва. През това време само един път разбърка за мнооогоо кратко. Накрая последния около 1 ч. пече.

Magi, радвам се, че и ти се нави да си купиш. Ще чакаме отзиви и снимки. Със здраве да си я ползвате.

Ето моята първа снимка. На нея се вижда, че не е разбъркано добре - стои на конци и отдясно има неразбъркана смес.



здравейте и от мен, как го направи този хляб, аз не посмях да сложа само пълнозърнест да не да не стане нищо, казват да се смесва с бял, иначе ставал като клисав и много сбит, ползвам с две бъркалки ,финлукс , доволна съм като цяло и първият ми хляб, понеже нямах време направих на ултра бърз хляб стана супер, сега виждам че на френският е по-добре , повече време ест.нО КАТО  цяло не съжелявам че ми я подариха, страшно се радвам ,само за отложеният старт да питам, евентуално само за хляб ли би могло да се ползва добре, защото да стои 5-6 часа втре ако има яйце четох не е хубаво или разни др съставки,кекса се получи добре на програмата за кекс, но не мога да кача снимки в телефона само имам , но сега ще правя пълнозърнест да видим какво ще направя
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #72 -: Февруари 16, 2015, 14:41:53 pm »
Cveti Vasileva, няколко поста по-назад съм публикувала рецептата за Хляб без семена. Тази рецепта ползвам и за мен е много сполучлива.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #73 -: Февруари 16, 2015, 17:08:01 pm »
Cveti Vasileva, добре дошла в нашата тема  :P
За да отговаряме на твоите въпроси ще е необходимо да ги формулираш
кратко и разбираемо, както и да поставяш точка за край на изречението, а не запетая!

В Рецептурника на майсторките от Зачатие в раздела за Хлебопекарна ТУК
има много рецепти, всяка е активен линк, прегледай ги и ако възникнат въпроси питай!
Хлебопекарната независимо от марката имат сходни функции и рецептите са съвместими!

Приятна вечер!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #74 -: Април 23, 2015, 19:44:19 pm »
Аз понеже не ям хляб и нямах абсолютно никакво намерение да си купувам хлебопекарна, чак сега откривам раздела в рецептурника  :lol: Та от скоро мъжО не ще да яде хляба от магазина и след известно време ръчно месене и печене, купихме машина - Горение. Почнала съм да изпитвам рецептите по ред и нещо не е ок с тях или с мен  :lol: Примерно омесих солени "козуначени кифли"  8O отделно според рецептата аз трябва да валям топчета, пък то от лъжица тече това тесто  :lol: накрая на бриоши прилича ама със стафиди  :lol: :lol: :lol: Един хляб ми залепна за прозореца, другият не се дигна достатъчно мисля :)
 Та се записвам тук и сигурно доста ще раздвижа темата. Упорито ще си измеся още няколко рецепти, ще пригодя и вашите към машината за да си намеря моят хляб.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #75 -: Април 24, 2015, 09:42:37 am »
М-и, честита Изаура, да меси и да пече и да ти е верен помощник  :eat:

От моята книжка ползвам само рецептата за тесто за пици и мекици.
Всичко останало, което тя твори теста за питки, за козунаци.
Печене на хляб като питка, типов, ръжен и царевичен.
Всичко изброено е с рецепти от темите тук и проба/грешка.
А програмите ползвам точно две дългата за хляб и месене+втасване.
Пробвай и всичко ще си дойде на мястото!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #76 -: Април 26, 2015, 08:35:44 am »
Добро утро, момичета! Страхотна тема, скоро я открих :)
Аз използвам хлебопекарна от Лидл - не е известна марка, но вече втора година ми върши отлична работа. Непрекъснато правя експерименти с хлебните смеси - смесвам бяло с пълнозърнесто, с царевично брашно, всеки път слагам различни добавки към хляба - нарязани черни маслини, настъргана гауда, сушени домати, риган, мащерка или босилек, розмарин, понякога добавям масло или зехтин, яйце или мляко. Всеки път хлябът е различен. В общи линии гледам да спазвам съотношение на течни / сухи съставки. Течността трябва да е около 300-320 мл, не повече, а сухата смес около 550-600 г. Използвам суха мая на д-р Йоткер и всеки път хлябът е неповторим :)
Снощи изпробвах да пека и кекс - стана невероятен. Ето и моята рецепта:

Кекс в хлебопекарната

200 мл прясно мляко
3 яйца
1 ч.ч. захар ( винаги работя с една и съща чаша за всички съставки)
1 1/2 ч.ч. брашно
1 бакпулвер ( д-р Йоткер)
сушени плодове ( червени боровинки или стафиди)
2 с.л. сладко от портокалови корички
ванилия
Първо разбих с миксер яйцата със захарта и млякото, добавих и ванилията. Изсипах сместа в хлебопекарната, добавих отгоре брашното и бакпулвера, и накрая плодовите добавки. Включих на програма кекс за 1 кг, средно препечен ( винаги на тази програма пека и хляба). Програмата доомеси тестото за около 15 минути и след това печене около час. Резултатът е невероятен :) А през това време, си приготвих вечерята! :wink:
« Последна редакция: Април 26, 2015, 15:32:31 pm от mishanta »
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна - съвети и рецепти! - 2
« Отговор #77 -: Април 26, 2015, 15:31:23 pm »
Добре дошла  :flower: Vilia
Благодаря за рецептата ще я добавя в Рецептурника :) ТУК
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #78 -: Май 03, 2015, 16:07:25 pm »
Vilia, задължително ще пробвам рецептата за кекса  :wink:

М-и, честита машинка! Имаш ли вече любими рецепти? От книжката на Мулинекса повечкото рецепти, които съм пробвала са супер. Само на една маята по рецепта беше повечко.

Аз влизам, за да питам, има ли начин хлябът от хлебопекарна да не се троши толкова много, а да става като купения? Детето направо го прави на нищо.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #79 -: Май 05, 2015, 08:31:01 am »
Смайл, благодаря! Направих откритие, че никой не е коригирал маята в рецептите, за 1200гр и за 750 е едно и също количество  8O това тамааан го оправих дет се вика от вторият път и ми донесоха различна мая, 5 пакета докато свършат не можах да и нацеля грамажа и само ядове, сега си почвам с предната. Рецептите за хляб са ок, аз не че ям хляб де  :lol: за козунак и т.н. обаче не стават :) За трошенето на хляба-няма как да се предотврати, той купеният хляб си има добавка за това не се троши. Аз меся най-малкият размер по-често и като го изяждат за два дни е ок.