0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #20 -: Август 08, 2013, 17:44:49 pm »
Качвам табличката за захранване която е в здравния картон на малката, който го дават заедно с акта за раждане, т.е е удобрено от здравното министерство. Дано е от полза, в таблицата е указано, че месо и риба е препоръчително да се започнат в 7мия месец, като първите два месеца по 10гр.

Подкрепям, и аз така подходих и резултатите бяха отлични.

Много уважавам французите и техния подход към храненето. Току що прочетох една много интересна и полезна книга, "Франските деца ядат всичко" (http://karenlebillon.com/books/), и съм възхитена от тяхната житейска философия - да се яде разнообразна, вкусна и питателна храна с мярка, всеки ден.

Американците са в другата крайност и вече се плаша какво предстои на детето ми в детската градина и училище по отношение на храненето. Затова продължавам да предлагам редовно всякакви плодове и зеленчуци чрез нови рецепти, пък дано добрите хранителни навици имат файда един ден, когато около него ще нагъват само пица и сандвичи.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #21 -: Август 08, 2013, 22:47:44 pm »
Стеф, направо да сключа договор с теб в качеството ти на консултант по хранене.  :D

Спирам, че всеки втори пост е мой.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #22 -: Август 08, 2013, 23:34:00 pm »
blue_sky по принцип между рибата и месото не се прави разлика. На твое място бих започнала с месото вече, включително и половин яйце на седмица. Поне толкова ядохме ние на вашата възраст :) На тази възраст вече имат физическата нужда от такъв вид протеини.
Поздрави  :)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #23 -: Август 08, 2013, 23:45:07 pm »
Цигу, аз мисля, че хранителните навици на семейството са по-важни и имат по-голяма роля  за оформяне на начина на храненето на детето. Да, ще има промяна като тръгнат на училище и видят това, което ние внимателно сме отбягвали, но ще се стараем два пъти повече да е по-вкусно вкъщи. :wink:

Иви току-що изяде половин обелена праскова. Омазана е до ушите, но не бих и отнела удоволствието и витамините на пресния плод. Никъде не съм прочела, че суровите плодове и зеленчуци са неподходящи за 6 месечни бебета, освен разбира се, ако са много твърди или вредни (картофите).

ПП. Отне ми около 3 часа да го публикувам този пост :lol:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #24 -: Август 09, 2013, 09:46:20 am »
оливче, аз също давах пресни плодове, не сме имали никакъв проблем, напротив, децата ми към днешна дата няма плод който да не ядат и то с удоволствие :D

деска, за мен е удоволствие :wink:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #25 -: Август 09, 2013, 15:26:28 pm »
В една от темите за хранене се оплаквах, че София не пипа плодове. Ама съм тъпа и упорита. Всеки ден предлагам, не мога да преживея, че на село има всякакви супер чисти плодове и диването няма да яде.
Ииииии, слънцето изгря на моята улица. Търси си вече - Мамо, искам динИя, пЯскова, пъпеш, кЮшка и т.н
Доволна съм  :D

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #26 -: Август 09, 2013, 15:38:22 pm »
айде честито, на мен години в тоя форум ми се изтърка клавиатурата да повтарям, че с предлагане става, ама хората не са като теб упорити и като неще детето защо да се напъваме, я по-добре една вафличка да го почерпим :wink:
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #27 -: Август 09, 2013, 16:37:07 pm »
При нас пък е абсолютно обратния случай. Мия като бебе ядеше всичко и като плодове и като зеленчуци, а сега въобще не е така. Яде основно банани, много рядко диня или по 1-2 парчета праскова или портокал. Изводът е, че невинаги има връзка между захранването и храненето след това.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #28 -: Август 09, 2013, 17:02:04 pm »
е то кой е казал, че има връзка и е закон. аз имах предвид че не трябва да се спира да се предлага определена храна дори при многократни откази.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #29 -: Август 28, 2013, 08:07:31 am »
оливче, аз също давах пресни плодове, не сме имали никакъв проблем, напротив, децата ми към днешна дата няма плод който да не ядат и то с удоволствие :D


И аз давах пресни,още докато беше в корема ми,по много.Сега отказва САМО смокини :D Плюе ги заради семчиците.А са толкова полезни.Кога мога да дам ядки?(БАДЕМ,ОРЕХ)Имам в къщи,но не смея още


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #30 -: Август 28, 2013, 10:47:39 am »
кисела, не го храня с ядки, но давам да пробва, орехите видях, че може да ги дъвче, бадема го давам на по-малки парченца и пак успява.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #31 -: Август 29, 2013, 14:50:37 pm »
е то кой е казал, че има връзка и е закон. аз имах предвид че не трябва да се спира да се предлага определена храна дори при многократни откази.

Особено, когато минава през периоди в които си мени вкуса постоянно! Имаме дни в които не спира да яде определен вид плод, след това - не иска и да го помирише. Още не съм намерила причината за това. Примирила съм се и винаги имам вариант В и С, но плодовете са задължително присъстващи в менюто ни - поне по два вида на ден.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #32 -: Август 29, 2013, 15:32:22 pm »
да, една от грешките които се ппавят, според мен разбира се, при т.нар. злояди деца е именно това, да им се предлагат 5 неща които обичат. И винаги ми е било чудно как аджеба се разбира, че едно 12 м. бебе не обича чушка например, само защото я е изплюло два пъти... ми то и моркова утре ще изплюе :lol:
та така де, както се разбра и бях помолена да не давам съвета, защото нямам злояди деца, само си разсъждавам, може да не ме четете :wink:

но все пак да си кажа, моите деца не са злояди, защото не съм позволила да са... :P
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #33 -: Август 29, 2013, 15:35:12 pm »
И винаги ми е било чудно как аджеба се разбира, че едно 12 м. бебе не обича чушка например, само защото я е изплюло два пъти... ми то и моркова утре ще изплюе :lol:
Ами защото така е по-лесно, ето защо :)
Обаче аз си знам, че часът на пъпеша пак ще настъпи, просто не знам в кой ден, затова упорито си предлагам разните му неща, които отказва, и в различни моменти нещата стават... Просто трябва наистина постоянство.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #34 -: Август 29, 2013, 15:40:23 pm »
абсолютно, и повярвай ми от опит знам, ще има резултат :)
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #35 -: Август 29, 2013, 16:11:56 pm »
да, една от грешките които се ппавят, според мен разбира се, при т.нар. злояди деца е именно това, да им се предлагат 5 неща които обичат. И винаги ми е било чудно как аджеба се разбира, че едно 12 м. бебе не обича чушка например, само защото я е изплюло два пъти... ми то и моркова утре ще изплюе :lol:
та така де, както се разбра и бях помолена да не давам съвета, защото нямам злояди деца, само си разсъждавам, може да не ме четете :wink:

но все пак да си кажа, моите деца не са злояди, защото не съм позволила да са... :P
За 12 месечно бебе не знам, но за 6 мес. мога да кажа, че като стисне устни, започне да плюе и да реве, повярвай ми, много ясно се разбира, че не му харесва. За да дам по няколко лъжички зеленчук, имам пълна програма от анимация, музика, плик с играчки и на всяка хапка сменям играчката, само и само да го излъжа, за да хапне  зеленчук. Има случаи, в които почва да реве още преди да съм отворила пюрето, само при вида му. И не мисля, че съм направила нещо погрешно, за да  се случи това, той просто си предпочита гърдата и това е. Иначе и през двете ми бременности съм се хранила много разнообразно и здравословно, разликата в 2 деца е, че едното никога не е било кърмено на гърда, а второто е изключително кърмено. Та, докато нещо не ти дойде до главата, теории много.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #36 -: Август 29, 2013, 16:26:33 pm »
мешко, и моето малкото беше така, но за около 2-3 месеца се оправиха нещата, не е като не ми е било до главата. разказвала съм не веднъж, че след като спрях да я кърмя не пожела да пие мляко от нито едно от всичките видове шишета и биберони които бях купила, но за 2 секунди схвана как става пиенето от проста сламка, например...
отделно със захранването имах голям проблем и знаеш ли какво се оказа на края, че детето просто не обича бурканчета, добре че бързичко го разбрах това. не беше лесно да се готвят по 3 различни манджи, за нея, за деси която беше на 2г. и за нас, нито пък като тръгнехме на почивка, а ние обичаме да пътуваме. Два дни аз готвех като луда по 10 неща и стерилизирах в малки бурканчета, купих си за целта и хладилна чанта, та така, не е като да не ми е било до главата, но за пореден път се убеждавам, че не бива човек да споделя, защото винаги се стига до тук.............
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #37 -: Август 29, 2013, 17:15:20 pm »
За 12 месечно бебе не знам, но за 6 мес. мога да кажа, че като стисне устни, започне да плюе и да реве, повярвай ми, много ясно се разбира, че не му харесва.

Съотношението на твърдата храна и млякото при бебета на 6 месеца и деца на година-две е коренно различно. На 6 месеца захранваш - предлагаш, дали яде много или не, е без значение, защото млякото дава поне 90% от калориите. Останалото е да свиква с вкуса, миризмата, текстурата, цвета...
На година-две млякото е малка част от храната, затова значението на зърнените, месото, яйцата, плодовете и зеленчуците е голямо.

Но ако не предлагаш редовно и разнообразна храна от 6-месечна възраст, малко вероятно е на година или две да яде разнообразно.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #38 -: Август 29, 2013, 18:33:17 pm »

На година-две млякото е малка част от храната.....


Не вярвай в това, всеки "лош ден" ни е над 80% млечен, от другото ядене само се пробва по 1-2л или хапки. Просто и до дете опира, но и аз предлагам упорито и колкото и да е отказвал или мазал после си хапва.
Re: Въпроси и отговори по храненето 9
« Отговор #39 -: Август 29, 2013, 20:32:53 pm »
Съжалявам Стефи, не знаех, но по начина, по който се беше изразила, излизаше, че от майката зависи дали детето ще е злоядо или не. Без лоши чувства. :)
<br />[link=http: