0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #860 -: Юни 13, 2013, 22:47:46 pm »
Съчувствам на майките със злояди деца, защото зная, че е голяма тревога. (Не съм го изпитала на собствен гръг.) Съветите най-често са излишни, но от опита на моето и на други семейства, може да се работи по няколко променливи. Ако не яде едното, може да прояде другото, според предпочитанията на детето за момента или периода.

1. Консистенция: суха храна или храна със сос/супи.

2. Подправки: с подходящи подправки в умерено количество (копър, магданоз, чубрица, червен пипер) - едно приятелско дете "прояде", след като майка му започна да овкусява манджите със зелени подправки.

3. Брой съставки: с повече/по-разнообрани или с по-малко/по-прости ястия.

4. Разнообразие: няколко редувани любими ястия или много и разнообразни неща, за да не се повтарят често.

5. Начин на хранене: самостоятелно, с малка паничка/чинийка и собствени детски прибори или с помощ и подаване на храна в устата.

6. Място на хранене: на детско столче с масичка, в скут, или на нормален стол до масата на семейството. Не е добра идея да се съвместяват хранене и игра, тичане и други занимания; ритуалът покрай храненето създава навика да се очаква приготвяне на храната, поднасяне, ядене и после да се правят другите неща.

7. Приготвяне на храната: къде по необходимост, къде по желание, редовно готвя с детето покрай краката ми в кухнята и то от малко знае кога какво се случва с печката, тенджерите, хладилника, продуктите и приборите. Играе "готвейки" и има достъп до посудата и някои продукти. Нясно е, че храната се озовава на масата от хладилника и печката. Редовно опитва от продуктите, които стават за ядене, още по време на готвене - сирене, краставица, репичка, кисело мляко, пиле.
« Последна редакция: Юни 14, 2013, 00:29:06 am от цигу »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #861 -: Юни 13, 2013, 23:32:44 pm »
Боби, не е моментно наблюдение, така си е за момента. Вярно е, че е малка и може да се променят нещата. На това се надявам, де.  :wink:
А може да си остане като детето на силванчето. Ще си пие млякото и толкова. Като се върна на работа, да видим дали баща й ще успее да се пребори с нея.

Цигу, мерси за съветите! Има време да ги приложа и тях. Просто го няма тоя мерак да яде пюрета. Играе с лъжичката. Слага си я правилно в устата. Само да не е пълна, ако може. Тогава прави една погнусена физиономия и почва да плюе. Няма сладко или солено. Квото и да е. За протокола - на 6 м. тежи 6100 гр, родена е 3050 гр. Педиатърката ме критикува, че е слаба. Ами, какво да направя?! Не стига, че не яде, ами и не спира да се движи. Като се замисля, си викам: "Само да е здрава! Другото ще се нареди."

Иванита, моята дребосъчка е на Хумана. Синът ми беше на НАН, но по идеологични причини не купувам вече продукти на Нестле.
« Последна редакция: Юни 13, 2013, 23:43:09 pm от blue_sky »

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #862 -: Юни 14, 2013, 01:45:51 am »
Като се замисля, си викам: "Само да е здрава! Другото ще се нареди."
Точно така, това е важното. Няма здраво дете оставило се да умре от глад, в това съм убедена.
Андреа има дни ( вечери щото в градината не знам) които си кара почти само на мляко. И то не повече мляко от обикновено, ами пие една чаша и това и е за цяла вечер храната. Не съм видяла нещо да и се е случило от това, дори и слаба не е ( Ивана е слаба и мъничка ). Аз като кажат не и не настоявам, като се сетя как аз мразех да ме хранят. Пие ли течности и взима ли си основните неща от млякото, нямам зор каквото и да е друго да яде всеки ден. На следващият ден обикнвено и минава, макар веднъж да кара така 5-6 дена без нищо за вечеря. По едно време чак аз се притесних, ама в градината/яслата ми казаха, че ядяла и не съм го мислила повече.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #863 -: Юни 14, 2013, 11:01:09 am »
И аз смятам, че е малка още, за да я обявяваш за злояда  :D  Кога е захранена? Дъщеря ми също плюеше с погнуса повечето пюрета. Оказа се, че просто не харесва купените, каквото й направех, ядеше с кеф, само с картофа й трябваше повече време да му свикне.
И аз като Боби със с лоши спомени от опитите да ме хранят, затова все призовавам мамите да не превръщат храненето в борба - децата са наистина силни противници и най-много да намразят храненето изобщо.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #864 -: Юни 14, 2013, 21:54:53 pm »
Захранена е преди почти два месеца. Аз й правя пюретата. Реших да пробвам дали ще яде купешките, но все тая.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #865 -: Юни 14, 2013, 21:57:30 pm »
И аз пробвах предлагането на купичката и лъжичката. Девойката реши, че е редно да блъска с лъжицата в чинията и страшно много и хареса как хвърчи навсякъде супа и парчета накиснат в нея хляб. Дори и веднъж не се сети нещо да придвижи към устата си.
Точно! Месеци наред и накрая ми писна и го спрях този метод, но никога не съм спирала да предлагам друго ядене. Тази сутрин като се събуди дори каза "супа", а не "мляко"  :lol:

Ам аз сега давам Нестле(Нан) и няма проблеми, явно си му е вкусно и го пие с охота. Преди давах Хумана, не е имало проблеми, но той тогава не приемаше никакви млека и по случайност ако изпие няколко дози.

Силванче, как даваш млякото? В чаша или с биберон? Моят син забелязах, че сега всяко мляко го пие с охота като е с биберон, а в чаша и АМ може да остане. Примерно ако е с чаша и го сложиш в стола за хранене и дадеш и друго за хапване?!
« Последна редакция: Юни 14, 2013, 22:06:05 pm от м-и »
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #866 -: Юни 14, 2013, 22:25:53 pm »
Под мляко имам предвид АМ, само такова пие с удоволствие от шише.
За закуска съм пробвала кус кус, принцеси с яйце и сирене, с кашкавал, попара, кисело мляко с бисквити, овесени ядки, пържена филия с яйце, попара, каша, НИЩО не иска, рядко хапва от попарата и малко пържена филия, но като дам шишето, ииииииии, тича направо на спринт  :) .До преди месец давах за следобедна закуска кисело мляко с бисквити закуска, вече и това не иска.Да не говорим, че супи не иска да види, яде само ориз, картофи печени и кебапче, но и те омръзват.

Не знам на какво се дължи при нас това неядене, но няма баби и дядовци наблизо, аз не го насилвам, разреждам храненията на 4-5-6 часа, няма промяна никаква в яденето, и да не е ял скоро, хапва малко, и почва да бута храната и не иска.Опитвала съм и да го сложа гладен на обед да спи с надежда следобед да е много гладен, е не, почва през 15 минути да мрънка и не спи спокойно.Та от 4-5 хранения, 2-3 са ам, и това си е.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #867 -: Юни 14, 2013, 22:34:14 pm »
Аз пък бибероните и на двете ги изхвърлих на 8-9 месеца и после АМ само в чаша, а на годинка вече минахме на мляко. Мисълта ми е, че какво значение има кое и с какво го пие, ако е гладно?

Защо толкова дълго давате АМ? ЗНам, че може, ама на мен лично понеже не мога да му понясам вкуса и нямах търпение и на тях да го махна. А и така е по-лесно, отваряш шишето и сипваш , не да мериш и приготвяш. И навсякъде има, ако излезнеш винаги можеш да им купиш мляко от някъде.

« Последна редакция: Юни 14, 2013, 22:37:13 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #868 -: Юни 14, 2013, 22:53:30 pm »
Аз давам и прясно мляко. АМ има витамини, не се разваля като стои в хладилника :) и на мен лично си ми е удобно.
За значението кое с какво. Предполагам както е свикнало детето. За моето казах разликата каква е, от обикновена чаша не изпива толкова, колкото с шишето.
Силванче, аз лично не съм ограничила млякото никак, има дни в които и трети път си иска, но предимно 2 пъти дневно пие. Предлагам другата храна известно време след АМ, освен ако той не потърси веднага. Може би усеща, че нещо се нервираш и се запъва за това мляко, дай му да разбере, че млякото му е сигурно.
Иначе как са ви килограмите? Ако е в норма и си расте, мисля че все ще прояде. Моят син след като му изби и 4-тия кучешки зъб показа апетит и желание за по-големи количества храна.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #869 -: Юни 15, 2013, 09:46:35 am »
Добре са килограмите, малко е щигляв, висок и слаб  :D , но това толкова не ме притеснява, колкото това, че живи и здрави септември тръгва на ясла, и там какво ще яде  :? .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #870 -: Юни 15, 2013, 13:04:20 pm »
Виж сега щом не сваля, значи му е достатъчно минималното, което ти се струва, че изяжда. Като е с други деца може пък да се разяде, а и гладно седи ли се  :wink: те там и ще се обличат групово и ще играят групово. Не губи надежда  :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #871 -: Юни 15, 2013, 18:24:45 pm »
Добре са килограмите, малко е щигляв, висок и слаб  :D , но това толкова не ме притеснява, колкото това, че живи и здрави септември тръгва на ясла, и там какво ще яде  :? .
Всички като ядат и той ще яде, те копират едно от друго.


  
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #872 -: Юни 15, 2013, 20:32:50 pm »
И аз на това се надявам, защото вече съм опитала доста от хитринките и съветите ви.
А да не говорим, че и никакви плодове не яде, опитва и плюе, та до скоро му купувах от бебешките, че и моите пасирани плодове не иска, но от месец и тях не иска  :x .
И сирене, и кашкавал не яде, то какво ли обича това капризче, само шоколадови работи, но избягвам да давам, предпочитам ам да си пие.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #873 -: Юни 15, 2013, 22:51:50 pm »
никакви плодове не яде, опитва и плюе, та до скоро му купувах от бебешките, че и моите пасирани плодове не иска, но от месец и тях не иска 

Все едно за едната от моите девойки става въпрос
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #874 -: Юни 15, 2013, 23:06:18 pm »
никакви плодове не яде, опитва и плюе, та до скоро му купувах от бебешките, че и моите пасирани плодове не иска, но от месец и тях не иска 

Все едно за едната от моите девойки става въпрос

Просто си има такива деца. Омммммм!  :lol:

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #875 -: Юни 16, 2013, 09:54:57 am »
Моят син също не яде плодове. Какво ли не съм пробвала, ами не иска. Винаги има оставени плодове на масата, с надеждата, че ще прояви интерес и ще си вземе.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #876 -: Юни 17, 2013, 08:29:08 am »
Ами пробвайте да поднесете храната по интересен начин.
Не е въпроса да оставите плодовете и ако си вземе, направете от плодовете животни, цветя, както казват моите "украсете чинийката". Нямате идея едно дърво от портокали, ябълки и банани как заминава на минутата.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #877 -: Юни 17, 2013, 10:08:47 am »
Ако децата са на 3-5 години, дървото от портокали може и да върши работа.Но на 1-2 г. деца, повярвай ми, и така не става  :) .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #878 -: Юни 17, 2013, 11:41:48 am »
Силванче, защо му ги пасираш? Достатъчно е голям вече за да ги яде сам. Може пък така да му е по-интересно, отколкото намачкани и с лъжичка.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #879 -: Юни 17, 2013, 11:58:46 am »
Ако децата са на 3-5 години, дървото от портокали може и да върши работа.Но на 1-2 г. деца, повярвай ми, и така не става  :) .
Е, Силванче, и нашите са били на 1-2 години :) Децата разбират много работи, нищо че ние си мислим, че не е така. Не ти пречи нищо да пробваш.