0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #20 -: Август 14, 2012, 21:13:01 pm »
Жбрул, що не го уволни тоя бе? Не вярвам а е едиствения наоколо, който може да го свърши. Пусни си водата и викай друг.


  
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #21 -: Август 14, 2012, 21:43:29 pm »
Ами защото Боби, с този вид "кадри" точно положението в България е почти налудничево. Тях не ги наемаш и уволняваш, защото работят в сивия сектор предимно. Нямат фирми, не плащат данъци, тях ти ги препоръчва някой познат и те започват да си разиграват кончето, а ти да палиш свещи да си попаднала на някой читав, или поне приличен. Обикновено са самоуки т.е. не са завършили подобно образование, а добрите от тях са станали такива съсипвайки баните, кухните и нервите на n-броя "жертвички" като мен преди да се научат наистина кое как става. Нагли са, защото знаят, че си им в ръцете и нямаш много варианти да "швъкаш" и ако изгониш Пенчо, кога ще намериш друг Пенчо, а той пък дали няма да е по-зле от първия - не се знае. А и работят в едно такова помещение, в което не можеш да си позволиш да уволняваш наред, да ти се точи този ремонт с месеци и да ползваш кофа вместо тоалетна безкрайно дълго и това им е ясно на тях. Както ти е ясно и на теб. И сам не можеш да довършваш винаги и всичко, защото къде нямаш знания и умения, къде нямаш време, къде нещо друго.То това е занаят, не става само с акъл и четене. И затова почти всичките клиенти на тези са като мен сега - кълбо от нерви, стиснали зъби и ни напред ни назад.
В моя пък конкретен случай, малка баня, в село на 30 км от Стара Загора, почти направена вече...ама никой от тези "принцове" няма да се хване да ми я довършва за 200-300лв. и на колене да им падам. Те се целят в "цяла поръчка" и като я лапнат - става каквото писах в предния пост. Та така...ще ходя да си сипя едно май.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #22 -: Август 14, 2012, 22:01:50 pm »
Jbrul, в момента майсторите се цакат един друг за всякаква работа, защото е малко и кът, щеше д дойде и друг.Въпрос на ден ли му плащаш или на квадтрат, ако е на ден, грешка, няма да излезе две три седмици опт банята ти, плаща се на квадрат.Ако един майстор пари повече от едно две неща, не е никакъв майстор.Т.е ако лепи плочки, слага картон, оправя ВиК инсталация и т.н. ще ти направи проблем нещо и в последствие.

Мъжът ми работи в сферата, никога не си еп озволил да прави нещо повече от това което може.Частно взима много рядко и предимно е по познати и им работи за без пари.Но сме се нагледали и двамата на "майстори".

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #23 -: Август 14, 2012, 22:13:59 pm »
Ами защото Боби, с този вид "кадри" точно положението в България е почти налудничево. Тях не ги наемаш и уволняваш, защото работят в сивия сектор предимно.
Е какво от това? Казваш му да си ходи, разплащате се до момента каквото е свършил и кой от къде е. Аз нямам никакви нерви за идиоти... и колкото повече остарявам, толкова по-малко търпя да ме баламостват с глупости.  Като и без това си хоиш в кофа, понеже е толкова „експедитивен“, по-добре без него. Естествено, пусни водата първо, че без това е кофти :-).


  
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #24 -: Август 14, 2012, 22:18:16 pm »
Ако един майстор пари повече от едно две неща, не е никакъв майстор.Т.е ако лепи плочки, слага картон, оправя ВиК инсталация и т.н. ще ти направи проблем нещо и в последствие.

Това е и моето виждане. Не бих позволила на плочкаджия да ми "кичи" банята - това е работа на водопроводчика.
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #25 -: Август 14, 2012, 22:39:12 pm »
За съжаление с този тип майстори нещата са точно както Jbrul ги е описала. При всеки един такъв ремонт давам една торба пари и после мъжът ми довършва. по
И повярвайте при тях няма криза, пазарят се за една цена и време, влизат, разбутват всичко и накрая парите не са стигнали, работата не е свършена и ги гониш.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #26 -: Август 14, 2012, 22:51:00 pm »
Ако един майстор пари повече от едно две неща, не е никакъв майстор.Т.е ако лепи плочки, слага картон, оправя ВиК инсталация и т.н. ще ти направи проблем нещо и в последствие.

Това е и моето виждане. Не бих позволила на плочкаджия да ми "кичи" банята - това е работа на водопроводчика.
Аз имам един приятел, все него го викам за почти всичко - правил ми е ограда и ми е слагал мивката в банята. Работи по всякакви обекти - бачкаше за една голяма верига да слага бойлери, после беше плочкажия сума ти време. Всичко разбира този човек, а и а готвчи може невероятно, какви баници прави само, не е истина :-). Където отиде всеки е доволен и пак го търсят понеже си изпипва работата и си чисти сле себе си ( те тук всички си чистят всъщност). Та то си е до човек, дали се интересува и поема или не немарлив и не му пука.   Хората се учат с годините и на други неща, няма нужа 20 гоини да е слагал плочки само.


  
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #27 -: Август 14, 2012, 22:51:37 pm »
никой от тези "принцове" няма да се хване

Това ми напомня как майка ми се молила на село на безработни мъже с безработни жени и без всякакви доходи и препитание да им плати, за да окосят градината. Един се съгласил, назлъндисвал се няколко седмици, защото "бил зает", явил се най-сетне, окосил криво-ляво за половин час и после се хвалил, че й взел 10 лева.

При следващото косене когото питала, искал 20 лева и ракия.

Не мога да се начудя защо им ставате жертви - ти на майсторите, майка ми на косачите си. Хем давате работа и плащате, хем глупаците ви разиграват. Опитах се да разиграя ситуацията различно с майка ми, но не се получи - нито съседното село или другото до него, нито наемане на непознати и "непрепоръчани", но на вид честни и почтени хора, нито плащане според скоростта и качеството на свършеното. Аз ли съм наивна или некадърникът и хитрецът са винаги отгоре?

Моят скромен опит с наемане на майстори показва, че искаш препоръки, но после викаш похваления майстор да види, да премери, да пипне и тогава да определи цената и срока. След това повтаряш упражнението 3-4 пъти или поне докато останеш най-доволна от един майстор и предложението му. Пари предварителни никога, освен за материали, и контрол всеки ден. Ако омаже работата в началото, да си ходи.
« Последна редакция: Август 14, 2012, 22:57:38 pm от цигу »
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #28 -: Август 14, 2012, 23:35:21 pm »
Боби, имах предвид казаното от Маги и ситуацията в България в момента.
Примера с банята -
Откакто навлезе PVC-то всеки взе да лепи и прави връзки. И айде, станал водопроводчик,  че не улучил наклона, объркал сифона - дребна работа, да му мисли потърпевшия.
После реди плочки, после обзавеждане....
Това към момента на безработица го прави  почти всеки майстор, не едно и две момчета.
Даже съм срещала и безработни вишисти, където държали до преди това химикал, сега са с кабел или машинка "лепачка". Мислят си, че щом пред името им стои "инж" могат всичко, кашата е пълна.
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #29 -: Август 15, 2012, 01:34:41 am »
За съжаление с този тип майстори нещата са точно както Jbrul ги е описала. При всеки един такъв ремонт давам една торба пари и после мъжът ми довършва. по
И повярвайте при тях няма криза, пазарят се за една цена и време, влизат, разбутват всичко и накрая парите не са стигнали, работата не е свършена и ги гониш.

И се експортират явно - тук в Лондон сумати подобни капацитети работят в строителната индустрия, и от това което чувам от познати, прилагат същите практики, които вие описвате. Подбиват цените - това ги прави по-конкурентно способни, но ако се замисли човек, май евтиното излиза скъпо...


Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #30 -: Август 15, 2012, 16:37:05 pm »
Лелеее настръхна ми косата от яд, докато четях :x Ама това е бг действителността :x Преди няколко години имахме и ние подобни проблеми с майстори. Живеем в къща и решихме да я измажем и боядисаме. Със съпруга ми избираме боя - цвят портокал. Даваме парите, аз се връщам от работа и виждам едната стена, във вътрешната част на къщата, където е двора цвят розови бабини кюлоти :x Разревах се от безсилие, звъннах на мъжа ми и не мога лафа да си кажа. Той естествено се върна спешно, изгони ги, но не успяхме да си вземем парите, отделно, че си бяха откраднали някои неща от двора ни, каквото им е харесало. Освен това сега на места мазилката пада, защото очевидно са откраднали цимента и са слагали предимно вар :x Тогава наехме други хора да боядисат къщата в цвят, който искахме. Те свършиха добре работата, уговорихме се да налепят камъка по стените на къщата. Купихме го и те повече не се появиха. Сега в двора ни има купчина камък за облицовка и направо ни е страх да търсим хора за него :(
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #31 -: Август 15, 2012, 17:55:38 pm »
Честит празник на всички!

ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН на всички, които носят името Мария!!!

Много да сте здрави, все така упорити и силни! Весел празник!!!
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #32 -: Август 15, 2012, 21:42:13 pm »
Честит имен ден на всички празнуващи! Бъдете живи и здрави, щастие и благоденствие да има в семействата ви!

След като снощи оревах света, да взема да се похваля, че от около час имам уж завършена селска баня /чакам "първия транш" топла вода от болйлера/. Казвам уж завършена, понеже се оказва, че да се измаже грубо поне къртеното около сменената врата хич не се подразбира. Явно трябва писмена молба придружена с чек. Ама след всички нерви досега - направо не ми пука за мазилката. Това поне не е особена философия и заради ей такива тарикати - почти всеки българин се е научил да го прави. Кочината след човека - не подлежи на описване, но и чистене не ме плаши. Изцепки имаше и днес де. Казвам, че полуботуша закриващ сифона под мивката виси и не трябва да е така. "Аааа те така си висели" ми се отговаря  8O След много упорстване от моя страна, беше принуден да го натегне и естетсвено се оказа, че хич не си виси така по принцип. Каква изненада... Като седнахме накрая да си оправим сметките, опита се да ми изкрънка и още пари  :x Не му се получи. Надявам се, че няма да имам проблеми с тази баня скоро пу пу.

magi_st Не му плащам на ден т.е. беше идиотско да се мота, но както казах и преди - явно не прелива от акъл. Дали за даден обект ти е нужна цяла бригада спецове, или само един разбиращ и работил достатъчно дълго основните неща нужни за целия ти ремонт - зависи от конкретния случай. Иначе къде се надцакват майстори за такива ремонти не знам, след като аз от първи юни се опитвах да го направя... Приемам, че нямам нужните контакти, че да си осигуря огромен избор на желаещи. Пазарлъци за пари не съм правила, че да кажеш някой да ми е отказал по този повод.

цигу Да ти кажа за този "майстор" как стана пазарлъка, пък после и за косенето на трева на село. Имам нескромен опит с подобни ремонти, да не кажа, че всяка година правя, но с наши си майстори - работещи във фирмата. Ама те сега ми правят апартамента, бърза се и нямаше "дупка" да ги изтегля насам и замалко. Та очаквайки, че ще ям дървото - взех да питам, разпитвам, да търся някой читав, препоръчан. Който ми казаха - все зает, или много малко били парите т.е. не е голям, скъп обект. Та този пак похвален, че работи качествено т.е. крайният резултат е без забележки, ама докато стигнем до него...никакво инфо. Извиках го, видя помещението, мери, смята, каза. Не ми се наемаше той, защото с близки хора не обичам да работя /жена му ми е близка/, а не обичам, защото като стане каквото споделих вчера - ни да гониш, ни да се караш, намесват се други лица и отношения, сещаш се.  :? Отлагах да е той, ама друг не намерих и се прежалих. Поисках детайлна сметка, колко е труда, колко са материалите, да знам предварително, естествено плочки и обзавеждане за баня - моя си работа, не ги смята той. Каза си цената, започна и хоп...ма тази цена била само труд  8O Три пъти поисках цена с материали все пак, ма не ме бил разбрал, ма не знам какво си. После пък материалите излязоха двойно на предварително сметнатите...абееее близо 1000лв. отгоре над първоначалната сметка ми се върза всичко, заради този шмекер. Къде не сметнал, къде потроши нещо, къде се прави на луд. Пари напред не съм дала, за материали само, висях му на главата цял ден и виждаш какво стана. Не, че не очаквах ядове, преди 10 години последно съм се разправяла с ей такъв "майстор" тип "самотният войн" и им знам панаира, ама като бях на зор и при толкова хвалби се надявах нееещо да е по-добре. Ама не би.

За тревата в двора на село - същото каквото разправяш ти беше и при нас 2 години. Пак не исках близък човек, по вече споменатите причини, но накрая се принудих да наема един братовчед, който живее тук. Май ми е 3-и братовчед /губя им края  :lol:/ Добре работи, съвестно, ама и той чешит, все ми мрънка, че много поливам и много работа му отварям, ама той си мрънка - аз си поливам и засега бива положението. Би било неприятно да се скараме заради косенето на един двор, но другата опция е да не се коси, или да кося аз...

Боби, да му кажа да си ходи, ама детето ми при майка ми, тя работи, те са едни милион гимнастики само да успея с тази баня - не мога да я точа още месец. Нито да си го прибера тук без баня. Стойка "партер" се оказах в случая. Иначе споделям твоето мнение и бих постъпила така, но в тази ситуация - просто нямаше мегдан :( И този беше наясно. И въпреки, че окачен таван /като труд/ трябваше да е калкулирал в първоначалната си цена още, на тръгване ми казва: "Ми аз не съм ти го сметнал тавана" ;) Еми да си пич, аз съм ти казала 10 пъти, като не помниш - записвай. Та така. Сефтосах тоалетната. Човешкооооо!  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #33 -: Август 15, 2012, 22:10:36 pm »
Сефтосах тоалетната. Човешкооооо!  :lol:
:-) Ха да ти е честита!


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #34 -: Август 15, 2012, 23:29:38 pm »
Jbrul, честито сестро по съдба :lol:

В интерес на истината аз само веднъж съм имала проблеми с работник, но шефа им е пич, обадих се и до пет минути го върнаха обратно и го строиха. Харесах си една фирма тук, свестни, много работни, не се мотаят, като машини работят, почистват след тях, като по конец работят, няма оплакване, няма нищо. Невероятни майстори са, да ти е кеф да им дадеш пари за работа. Тая година ми правят един ремонт, днес пукнаха тръба, без да искат, кой да знае, че е там :? Преправят една стара баня, уцелиха я, на готова баня, докато слагат аксесоарите. Човека удар щеше да получи, като я пукна. Че въртя, сука, каза на шефа си, аз от тук няма да си тръгна, ако трябва цяла нощ, докато не я оправя. Лъсна всичко, смени спуканите части, така я отвори тая дупка, че да има минимални щети. Изобщо, невероятни майстори. Цялата бригада е млади момчета, работливи, дето си разбират от занаята. Ей такива трябва да има повече.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #35 -: Август 16, 2012, 01:04:51 am »
Гане, а нашите майстори са поляци.  :lol: Свършиха всичко много съвестно, почистиха след себе си, дори някои дреболии ги направиха на добра воля.

хоуп, благодаря за пожеланията!

*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #36 -: Август 16, 2012, 09:00:12 am »
Jbrul, в плевенско няма много работа, но вие сте друга България, там долу на юг.Иначе майстори ужасни има много.Примери мога да дам прекалено много.Просто хората вярват много на препоръки, а и като не разбираш(и защо да трябва да разбирам от всичко?) те се възползват за съжаление.

Първия път когато се опарих с майстор беше точно за ВиК инсталация и от тогава, много внимателно избирам.Хем ми скъси живота, хем унищожи материал за много пари и ми прецака банята.Според мен най-лесно е да се работи с фирма, там имаш договор, срок и т.н.

Боби, има и такива хора дето разбират от много неща, но са единици, а аз съм се нагледала на пишман майстори.Пример, съседка на долен етаж прави ремонт в банята сменя ВиК инсталация.Вика майстор, който и сменя инасталацията, слага гипс картон в банята, лепи плочки, обкичва та и ел. инсталацията и прави.Запушва се канала обаче и тоз ти "майстор" като тръгна с едно желязо да ръчка в канала, за амлко да пробие тръбата.Викат ме мен??? Що мен??? да дам акъл какво да се направи.Та накрая чрез мъжът ми разбрах как да отпушат канала и го направиха, ма тоя майстор ме разби.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #37 -: Август 16, 2012, 10:23:09 am »
Блу, там при нас също са поляци, но просто собственика на сградата си ги избира, той си се оправя с тях. В интерес на истината поляците са много добри майстори и много чисто и прилежно работят. Иначе в България си е трудно да намериш майстор :?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #38 -: Август 16, 2012, 10:51:01 am »
magi_st и ти си права, че май по нашия край криза няма много - много, та и този тип кадри не се ритат по кокалчетата за работа, ами са страшните примадони и избират и се назландисват и е чудо на чудесата. Първо попитах за фирма, ако трябва да съм точна. Предпочитах този вариант по ред причини, ама фирмите се занимават с големи обекти, обикновено цели сгради, а по изключение някоя къща/апартамент с 2-3 луксозни бани откъдето изкарват доста пари. С моята мижава работа - никой не пожела да се занимава. Не им разбирам логиката, защото работата си е работа, що да не вземеш едни готови пари, като имаш и хората и времето да ги вземеш - не знам. Ако беше фирма за 3-4 дни да я бяха направили тази баня, без изобщо да им спъва дейността по другите обекти, ама нъц - много важни.
И в крайна сметка - освен някой "специалист по всичко" като този да наема нямах друг вариант.
Ако не му бях светила вчера - една тръба щеше да ми е пробита при монтаж на стойка за тоалетна хартия, а стойката на душа щеше да бъде монтирана баш В кабела на бойлера...За щастие, имам навика да снимам предварително всички инсталации преди да се замажат, та да не се чудя при евентуална авария кое къде върви. Колкото и да не ми е приятно, с времето се научих да разбирам от все повече неща, които не са ми работа на мен и като гледам още доста такива ще науча живот и здраве. :?

Ето днес например, освен цялото чистене, ще трябва да източа бойлера и да вържа наново топлата вода, понеже не е стегната добре връзката, както и вчера отбелязах нали, ама...аз не съм била разбирала  :lol: Дано друго да няма, това е лесно поправимо поне.

П.П. Отвсякъде ги хвалят тези поляци, само да ми попаднат такивааааа - наемам и не питам! :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Прохладна седмица 13 - 19.08.2012
« Отговор #39 -: Август 16, 2012, 19:24:02 pm »
Здравейте, чета ви , но не пиша.
Преди известно време видях, че си разменяте стикери на БИЛА с животни. Ние бяхме при моите родители и майка също е взела албумче и стикери, които сега ми даде. Налепих ги, но имам доста липсващи. Моля, ако на някой са му останали да ми пише. Номерата са 3,6,7,8,15,17,18,20,22,25,28,29,31,33,35,37,38,40,43,44,46,47,48,49,51,52,53,54,55,56,57,58,60,61,62,64,66,67,69,70,71,74,75,77,78,80,81,83,84,85,87,88,89,96,100,102,104,106,107,109,112,116,121,125,126,133,135,137,138,145,146,147,148,150,151,153,161,162,167,168,172,173,175,176,177,178,180,181,183,185,187,189,194,201,202,203,298,  210. Имам повтарящи номера: 4,9,10,16,19,26,34,39,42,59,72,91,94,110,111,114,122,128,139143,154,163,164,165,166,169,171,184,192,196,199,205,207.