0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #80 -: Юли 19, 2012, 11:34:07 am »
Благодаря на цигу, че ми напомни за Стив Бидълф. Наистина и той, и Додсън описват фазата на Едиповия комплекс като възрастта 3-6 години - тогава малкото момче често се състезава с баща си за мама, а малкото момиче - за тате (там е малко по-сложно, защото мама хем е центъра на вселената на момиченцето, хем е съперница за вниманието на тате).

интересно, наблюдавала ли си у Дани такъв момент на състезание с тати за вниманието и любовта на мама? :D аз у Мартин не съм наблюдавала.

а останалите родители на 3-6 годишни момчета и момичета  - какви наблюдения имате по този въпрос?

малко са ми абстрактни и откъснати от реалността подобни теории.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #81 -: Юли 19, 2012, 11:46:26 am »
Мармотче, respect

Джам, при Боби още го има този момент
*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #82 -: Юли 19, 2012, 11:48:37 am »
Джам, разбрахме се  :lol: Но понеже писа малки деца, а нали знаеш всяка майка винаги ще си смята децата за малки  :D
Първата пещера ни беше "Бачо Киро" при Дряновския манастир, мислех че ще ги е страх. Те искаха вътре, аз им казах че там е тъмно и студено (макар че никога не ги е било страх от тъмното) и може да не им хареса. Криси ми отговори: "Вътре има лампи, много ще ни хареса, защото е красиво". Наистина се впечатлиха, че живеели "нерунталци" (разбирайте неандерталци)  :lol:  - това били стари хора, които живеели там още преди те да се родят  :lol:
Тогава разбрахме, че са готови за такива места и затова минахме през Ягодинската пещера и Дяволското гърло.
Все още съм учудена на какво са способни такива малки и крехки същества, каква неподозирана сила и издръжливост има в тях, а ние все ги кътаме да не се претоварват  :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #83 -: Юли 19, 2012, 11:54:52 am »
Мими, разликата между 1-годишното и твоите 4-годишни бандюги е като между съвременния човек и "нерунталеца", горе-доле... :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #84 -: Юли 19, 2012, 11:58:18 am »
Мими, разликата между 1-годишното и твоите 4-годишни бандюги е като между съвременния човек и "нерунталеца", горе-доле... :)
Естествено  :D Аз затова писах, че не мисля че ще е добре за едногодишно дете.
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #85 -: Юли 19, 2012, 12:23:02 pm »
jam, не, при Дани по-скоро не е имало състезание. Той, знаеш, е малко над нещата :wink:. Но определено имаше период на 3-4 годишна възраст, в който искаше да е навсякъде само с мен и се тръшкаше зверски, ако трябва да излезе с баща си. А в последната година все повече се зарибява да прави разни неща с тате, и то с удоволствие.

Но при Диманка го има - периодично иска да се жени за баща си, изследва коя от двете ни е по-хубава (тя, разбира се). Не е драма де, но си го има.

mimi26, много ме впечатлиха вашите приключения, браво!
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #86 -: Юли 19, 2012, 13:07:10 pm »
Благодаря на цигу, че ми напомни за Стив Бидълф. Наистина и той, и Додсън описват фазата на Едиповия комплекс като възрастта 3-6 години - тогава малкото момче често се състезава с баща си за мама, а малкото момиче - за тате (там е малко по-сложно, защото мама хем е центъра на вселената на момиченцето, хем е съперница за вниманието на тате).

интересно, наблюдавала ли си у Дани такъв момент на състезание с тати за вниманието и любовта на мама? :D аз у Мартин не съм наблюдавала.

а останалите родители на 3-6 годишни момчета и момичета  - какви наблюдения имате по този въпрос?

малко са ми абстрактни и откъснати от реалността подобни теории.
И при нас няма ясно изразени подобни нагласи. Както съм писала по други поводи, у нас Мия се съзтезава с баща си за надмощие и власт вкъщи. В това отношение и тя има много "мъжки качества"-налита да удря, много рядко плаче като падне и разни такива. Това като поведение вкъщи, навън е различна. Напоследък търси повече контакта с баща си -тати да ме облече, тати да ме измие; ще чакаме тати и т.н. Но типичните прояви на едипов комплекс, описани по книгите, не съм забелязвала. тъй като и ние се консултирахме с психолог преди няколко месеца, мога да споделя, че съветът, който ни дадоха по повод на наказанията и похвалите, беше: Да сме абсолютно единни като стена, когато налагаме наказание, когато поставяме граници на възможни и невъзможни неща и т.н. Да се следва една линия на поведение, за да не се дава възможност на детето да ни разиграва. Усетят ли пролука, веднага се възползват. Считам, че това е дълбоко вярно и правилно. От друга страна смятам, че в ласките и целувките, трябва да участват равноправно и двамата родители. Едно дете трябва да се чувства обичано и от двамата си родители. Гери, личното ми мнение за твоите притеснения е, че на тази възраст е още много рано за категорично самоопределение. Тук изключително важна е ролята на бащата или на друга значима мъжка фигура в семейството. За момчетата е много важно, за да се идентифицират като такива, да имат пред себе си силен мъжки авторитет, да прекарват достатъчно време заедно с баща си и да виждат как се държи един мъж. Ако бащата отсъства или е слаб и лабилен психически, и майката от друга страна е авторитарна, би могло да се обърка.
<br />[link=http:
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #87 -: Юли 19, 2012, 13:43:11 pm »
.. и ние се консултирахме с психолог преди няколко месеца, мога да споделя, че съветът, който ни дадоха по повод на наказанията и похвалите, беше: Да сме абсолютно единни като стена, когато налагаме наказание, когато поставяме граници на възможни и невъзможни неща и т.н. Да се следва една линия на поведение, за да не се дава възможност на детето да ни разиграва. Усетят ли пролука, веднага се възползват. Считам, че това е дълбоко вярно и правилно. От друга страна смятам, че в ласките и целувките, трябва да участват равноправно и двамата родители. Едно дете трябва да се чувства обичано и от двамата си родители.
Мешко това ми хареса. Това е и моето лично мнение. Кога едно дете расте в здраво семейство. Не се крещи ежедневно, ясно, че всички сме хора и имаме лоши дни, но не може от 31 дни в месеца, 30 да сме станали нагоре с трибуквеника и всички около нас да са виновни за това. Не се шамаросват деца и родители. Няма проблеми в семейството като наличие на наркомания и ежедневно лошо пиянство. Не са ежедневие скандали и драми. Тогава някак нещата идват от самосебе си и детето израства със нормално мислене и естествени граници за правилно и неправилно. Родителите са единни пред малчугана относно възпитанието и начина на поведение и решават нещата цивилизовано когато имат разногласия. Говорят и обсъждат в отсъствие на детето, дори и в негово присъствие, но по скоро като изразяване на мнение по въпроса. И двамата не сме доволни, но тати е по-склонен да прости, защото си спомня, че като дете и на него му се е случвало. Но това не значи, че е позволено и не трябва да се повтаря, защото може да донесе сериозни последствия. Аз непрекъснато обяснявам: Всяко нещо носи своите последици. Преди да го свършим, трябва да помислим, защото ще отговаряме за тях. Преди да удариш, помисли. Преди да обидиш, помисли... Извинете след шамар, не значи, че не е имало шамар! Единя да гали, пък другия да наказва, ми не ми е правилно. и двамата си обичат детето. И двамата го възпитават. и двамата трябва да са информирани и да коригират поведението при нужда.
Това, че тати по-неиздръжлив, ми мама ще се включва по-честичко. След като тати избухва по-лесно или днес просто е ужасно изморен.
« Последна редакция: Юли 19, 2012, 13:46:36 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #88 -: Юли 19, 2012, 14:17:52 pm »
Ние сме влизали в Магурата, когато Дара беше на 6 м. Къде ми е бил акъла тогава не мога да ви кажа, но питахме на входа дали е добра идея да влезнем с нея и те ни казаха" Няма проблеми, знаете ли какви малки дечица влизат" :( И ние айде вътре, половината път добре, но по едно време се стресна незнам от какво и като наддаде един вой, та втората половина от прехода беше на бегом. Баща й я носи, Дара реве та се къса, а аз тичам след него и мърморя... :lol: Та, с две думи, не е добра идея. :lol:
Вкъщи и двамата се караме и наказваме, когато е необходимо, естествено, тати е много по-добър и по-лесно се "предава" на мрънкането, опитвам се да го превъзпитам и него, но....сложна работа. И при Дара го има това: "Искам, тати да ме облече, да ме реши, да ме храни...", аз го отдавам на факта, че прекарва по-малко време с него и и липсва...Но може би когато са две деца и то от различен пол нещата стоят по друг начин. Там вече може да има съревнование. При нас не съм наблюдавала.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #89 -: Юли 19, 2012, 15:03:45 pm »
За Магурата, миналата година бяхме в Белоградчик. Моника категорично отказа да влезе. Стигна до стълбите, погледна на долу и каза, че там има мечки и по тези стълби тя няма да слезе. Та си останахме без Магурата в тази екскурзия  :lol:. Ще я чакам да стане на 24 и ще се опитам да я вкарам там, белкем и аз разгледам.  :lol: Засега не иска и да чуе ..
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #90 -: Юли 19, 2012, 15:31:11 pm »
Децата сами си се индентифицират към пола, към който принадлежат, без специално обучение по мъжественост и женственост. Да прекарва повече време с баша си естествено е добре, но това с похвалите за „мъжите“ неща според мен е доста опасно.

Всяка крайност е опасна и поне за мен, неприемлива. Не съм имала предвид да се забранява на момчетата да плачат, да се насърчава да се бият и оправят чрез агресия и всякакви подобни. Това наистина е опасно. Но не виждам опасност в това да се похвали момчето, че прави нещо като баща си, като например работи добре с отвертка, знае кое къде е и за какво служи по колата, държи се кавалерски. Идеята ми беше по-скоро, че ако момченцето вижда тате по-рядко и то вечер уморен, то няма как да знае, че да си мъж също е хубаво и може да е интересно. И затова по-трудно приема, че то самото е малък мъж. Ако тате те вземе да тичате заедно, да карате колело, за риба, да смените течността за чистачките, да идете в сервиза за коли; ако ти обясни, че мъжете винаги дават път на жените, защото са кавалери - ами тогава е по-вероятно момчето да иска да бъде мъж като тате.

Съвсем права си и че в едно нормално функциониращо семейство няма нужда от специално обучение в мъжественост или женственост. Благодаря на цигу, че ми напомни за Стив Бидълф. Наистина и той, и Додсън описват фазата на Едиповия комплекс като възрастта 3-6 години - тогава малкото момче често се състезава с баща си за мама, а малкото момиче - за тате (там е малко по-сложно, защото мама хем е центъра на вселената на момиченцето, хем е съперница за вниманието на тате). Та като мине това време, момчетата сами почват да търсят повече вниманието на бащите си, а пък на тази възраст те са вече много по-интересни и за бащите си. Природата си го е измислила, ние само трябва да я приемаме спокойно :wink: Това, разбира се, е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Аз все още се налага да успокоявам мъжа си, когато децата му кажат, че е лош, че не го обичат вече, защото отказва да купи сладолед или да си ходи, където иска, защото сега мама ще им чете. Много вътрешно го приема и истински се разстройва...
Ами аз лично мисля различно за тези неща. Не мисля, че и в ненормално фукнциониращо семейство има нужда от специлано обучение.. Много деца израстват без бащи и не стават по-малко мъже.
И после си задавам въпроса какво става, ако не работи добре с отверка и не го интересува кое за какво служи по колата? Започва да сед чувства като непълноценен мъж според мен. От друга страна, ако детето е момиче, защо тати да не я вземе да сменят заедно течността за спирачките и да я научи какво е карбуратор? Много архаични ми се виждат тези разбирания, поне аз не съм отглеждана така.
А ако едно момченце иска да си играе с кукла? В детската градина на дъщеря ми има момченца, които бутат колички с кукли. А не виждам проблем с тази работа.Ако момиченце иска да си играе на оръжия? Аз имах пълно бойно снаряжение, пък не станах мъж от тази работа. Всъщност аз и в нормално семейство не израстан, понеже бях отгледана от баба и дядо, където баба ми се караше и ме гледаше, но пък дядо ми готвеше. Всъщност като се замсиля, при другите баб и дядо беще абсолютно същото - той готвеше, тя беше като чикар в кухнята :-). Толкова много различни видове семества има, че това нормално функциониращо семейство е някаква абстрактна, поне за мен, квалификация. Просто това са си мои размисли.
« Последна редакция: Юли 19, 2012, 15:43:24 pm от Bobbie »


  
*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #91 -: Юли 19, 2012, 15:48:00 pm »
За пещерите мога да ви дам само един съвет:Задължително с обувки, не сандали, чехли в никакъв случай, обувки, и винаги трябва да имате блузи с дълъг ръкав.Виждала съм невероятни неща.Миналата година точно в Магурата деца по на 6 години излязоха бели като платно.Родителите им не съобразили и не взели дрешки и обувки и сещайте се.Децата бяха премръзнали.В пещерите винаги е влажно и кално, затова се препоръчват и обувки.И детето винаги до вас.Има по-опасни пещери, с тесни пътечки, не обезопасени и т.н.

Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #92 -: Юли 19, 2012, 16:00:35 pm »
@ Bobbie Ок, всеки си решава как да възпитава своите деца. За мен няма проблем момиченцата да сменят течност за чистачки, а момченцата за бутат колички. Даже е хубаво. Но ЛИЧНО за мен има проблем мъжете да не знаят да работят с отвертка, да сменят крушка, или жените да не могат да готвят или да съчетават цветове на дрехи и грим примерно. Все си мисля, че има причина психолозите да препоръчват в разведените семейства да се търси друг мъж (дядо, вуйчо), който частично служи за мъжки ролеви модел на децата. Не е краят на света и ако няма такъв модел, но децата имат по-голяма емоционална стабилност, когато го има.

Ако архаичният патриархален модел на пълно разделение на мъжки/женски занимания е единият край на скалата, то за мен другата крайност е унисекс моделът, в който сме толкова еднакви, че е нормално мъжът да си гледа мача, докато жена му разпробива дупки за дюбелите. Ми на мен не ми е естествено. Аз ще си уча момчето да се заема доброволно и без подканяне с техническите задачи и ще подкрепям по-финото начало у момичето си. Хубаво е всеки да може всичко, но поне на мен ми харесва свят, в който си личи разлика между половете.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #93 -: Юли 19, 2012, 18:03:11 pm »
@ Bobbie Ок, всеки си решава как да възпитава своите деца. За мен няма проблем момиченцата да сменят течност за чистачки, а момченцата за бутат колички. Даже е хубаво. Но ЛИЧНО за мен има проблем мъжете да не знаят да работят с отвертка, да сменят крушка, или жените да не могат да готвят или да съчетават цветове на дрехи и грим примерно.
Съгласна съм 100% с теб, че тези неща трябва да се учат, но поне за мен не е ок жена да не знае как да работи с отверка или мъж да не знае как да се облече в тон. Просто не смятам, че неумението за каквото и да е е нещо, което човек трбва да обяснява с пола си. Особено не обичам като кажат, че еди кой си бил мъж и затова не можел еди какво си. Че това е направо срамно за човека, за който става дума. Като е мъж е приемливо да е повлекан и мърльо ли? Затова аз моите ще ги уча да правят всичко, както аз го правя. Нескопосността във всеки ми къса нервите и нямам търпение за подобни хора и не мисля да отглеждам нескопосници, но това според мен няма връза с пола.  Жена, която не знае ( не не иска) как да си сипе вода във чистачките и мъж, който не знае как да си изпържи яйца еднакво ме вбесяват, още повече, когато го казват с гордост, все едно това е нещо, с което може човек да се гордее.  Друг е въпросът дали ще го правят - тук идва темата за света, който на теб ти харесва, с разликите. Но това вече е въпрос на организация на семейството,кой какво задължения ще има, а не че някой не знае едното или другото. Естествено, когато единият е по-добър в нещо, това си и прави и така естествено се нагласяват нещата. Но аз лично никога няма да си уча децата, че е ок да не могат нещо понеже са момичета. Поне в моята къща няма да се толерира например да карат кола, пък да не си проверяват сами маслото и гумите, все едно това изисиква някакви специални умения.

П.П. Не виждам проблем да разпробия дупки за дюбелите докато гледа мача, ако той сготви докато аз си правя педикюр :-).
« Последна редакция: Юли 19, 2012, 18:13:25 pm от Bobbie »


  
*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #94 -: Юли 19, 2012, 18:05:03 pm »
Мармотче  :youwoman:
     
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #95 -: Юли 19, 2012, 21:52:15 pm »
@ Bobbie Ок, всеки си решава как да възпитава своите деца. За мен няма проблем момиченцата да сменят течност за чистачки, а момченцата за бутат колички. Даже е хубаво. Но ЛИЧНО за мен има проблем мъжете да не знаят да работят с отвертка, да сменят крушка, или жените да не могат да готвят или да съчетават цветове на дрехи и грим примерно.
Съгласна съм 100% с теб, че тези неща трябва да се учат, но поне за мен не е ок жена да не знае как да работи с отверка или мъж да не знае как да се облече в тон. Просто не смятам, че неумението за каквото и да е е нещо, което човек трбва да обяснява с пола си.

Абсолютно сте прави и двете! Не смятам, че полът определя какво трябва можеш или не можеш.

П.С. Мога да сменя бушон от стария тип, дори знам, ако нямам как и какви жички да сложа вътре, ама не ме питайте къде се налива вода за чистачки :lol:
[/url][/url]
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #96 -: Юли 19, 2012, 22:37:14 pm »
Здравейте!
Аз с въпрос, малко встрани от водената дискусия - можете ли да ми препоръчате добър невролог в София?
*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #97 -: Юли 19, 2012, 22:51:39 pm »
Вени, споко и аз не знам къде точно се налива вода за чистачки. Но, като ни се наложи ще разберем.  :lol:


*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #98 -: Юли 19, 2012, 23:23:07 pm »
Е, то не е толкова голям проблем, ще полеете стъклото с вода, ама не пускайте чистачките предварително, че рискувате да сте по-измити от стъклото  :lol: :lol: :lol:


Мармотче, благодаря  :oops:
*
Re: Седмица 16. 07. 12 - 22. 07. 12 - седмица на Горещниците
« Отговор #99 -: Юли 20, 2012, 00:05:44 am »
Боби, не тормози децата сами да си проверяват маслото. Колите вече са достатъчно интелигентни и сами си казват, когато нещо не им е наред.
На теория знам някои неща, но никога не съм ги правила. Ако се наложи, ще викам неволята или някой близкостоящ мъж. Освен това имам застраховка към местното СБА, ако много го закъсам.  :lol: А и като омъжена за инженер имам твърде малък стимул да си правя техническите неща сама.  :wink:

Приятен петък утре!