0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #520 -: Септември 30, 2012, 10:58:26 am »
М-И, внимавай с Нурофен - дразни страшно стамаха. Гледам писала си, че даваш Нурофен през 3 часа, дава се през 8!!! Може и затова да ти е повърнала детето. При 37 градуса не му е нужна влажна кърпа.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #521 -: Октомври 01, 2012, 05:31:54 am »
М-И, внимавай с Нурофен - дразни страшно стамаха. Гледам писала си, че даваш Нурофен през 3 часа, дава се през 8!!! Може и затова да ти е повърнала детето. При 37 градуса не му е нужна влажна кърпа.
Тя май през 6 го дава - пише, че през 3 часа ги редува с панадола.... което пак е неправилно де .


м-и, редува се през 4 часа, не през 3  и така става нурофена на 8 часа както ти е казала Смарайди пък и 4 часа е действието на панадола, няма смисъл по-често.  Панадола също не е безобидно лекарство , а е вреден за черния дроб, ако се прекали. А 37 не е температура!


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #522 -: Октомври 01, 2012, 15:53:09 pm »
Имам заделени едни парички, дайте съвет дали да купувам този инхалатор или да събирам още за по-скъп. Децата ги пуснах на ясла, ходиха 3 дена и вече втора седмица са болни в къщи, та затова бързам да купувам, ама пусти пари...http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg/hs.xsl/index_18837.htm

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #523 -: Октомври 01, 2012, 15:55:14 pm »
Имам заделени едни парички, дайте съвет дали да купувам този инхалатор или да събирам още за по-скъп. Децата ги пуснах на ясла, ходиха 3 дена и вече втора седмица са болни в къщи, та затова бързам да купувам, ама пусти пари...http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg/hs.xsl/index_18837.htm
Имахалатора не прави нищо освен да духа въздух, аз лично е виждам каква може да е разликата между скъп и евтин. Пък и с този имаш 3 години гаранция и без това.
 Аз на Ивана купих възможно най-евтиния, духа си прекрасно. дори го ползвах да и надувам разни играчки :-). Какво смяташ да правиш с него? Аз освен за ихалационните лекарства като вентолин и стероиди за друго не съм го ползвала и не знам да се ползва.
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 15:59:42 pm от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #524 -: Октомври 01, 2012, 16:25:30 pm »
Боби, мисля, че има разлика в начина на разпръскване... Грубо казано, колкото по-фино се разпръсква течността, толкова "по-навътре" в дроба се вкарва лекарството и лечението е по-ефективно един вид. Това поне разбрах аз от всичко изчетено преди да си купя инхалатор.
За момента съм го ползвала само при хрема- слагам физиологичен разтвор. Не знам дали си въобразявам, бях го чела дори някъде, но ни се е разминавало бързо така и не сме стигали до кашлици или нещо по-сериозно.


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #525 -: Октомври 01, 2012, 19:53:03 pm »
Боби, мисля, че има разлика в начина на разпръскване... Грубо казано, колкото по-фино се разпръсква течността, толкова "по-навътре" в дроба се вкарва лекарството и лечението е по-ефективно един вид. Това поне разбрах аз от всичко изчетено преди да си купя инхалатор.
За момента съм го ползвала само при хрема- слагам физиологичен разтвор. Не знам дали си въобразявам, бях го чела дори някъде, но ни се е разминавало бързо така и не сме стигали до кашлици или нещо по-сериозно.
Тези инхалатори, които се позлват за вентолин само духат възух. Те са едни компресори, които духат, нищо друго.  Лекарството е смесено с течност и се изпарява, когато това духа. От тази смес зависи колко финно ще се разпръсква и също от това, в което е сложена, но не от компресора. Но различни чашки винаги могат да се вземат отделно. Аз наприемер, понеже имам няколко чашки и сега пак ще взема въможно най-евтиният компресор, за да го оставя в детската градина да имат при нужда, че ми писна от един месец всеки ден да го нося с мен и да си го връщам. Всъщност всеки им вика инхалатори, но правилното е, че чашката  е инхалатора, а самата машина е компресор. Ето виж тук, ако искаш : http://www.webnebs.com/choose-nebulizer.html

Колкото до физиологичният разтвор - ако имаш нужда от овлажняване, защо не вземеш овлажнител за въздух, та непрексънато да е влажен въздуха. Аз поне не виждам смисъл от овлажняване за 10 минути само.
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 20:18:22 pm от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #526 -: Октомври 01, 2012, 20:45:47 pm »
Някой имал ли е случай на уроинфекция при момченца?
Ники казва, че има пиш, а реално няма нищо :( В добавка бистър секрет от носа вече два дни, подути венци. Утре ще взема урина сутринта, но ме притеснява, че лекарката ми е чак от обяд, как да я запазя тази урина?
Няма Т, но се съмнявам за някаква инфекция на пикочните пътища.
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #527 -: Октомври 01, 2012, 20:53:25 pm »
Някой имал ли е случай на уроинфекция при момченца?
Ники казва, че има пиш, а реално няма нищо :( В добавка бистър секрет от носа вече два дни, подути венци. Утре ще взема урина сутринта, но ме притеснява, че лекарката ми е чак от обяд, как да я запазя тази урина?
Няма Т, но се съмнявам за някаква инфекция на пикочните пътища.
В хладилника я сложи, в стерилна чашка ( нали знаеш как се взима, като се избърше първо с антибактериалната кърпичка която е с чашката и пишне малко отвън преди да събереш другото?) и я носи до там студена. За микробиологията е това. Ако е за други изледвания не знам, тук казват 2 часа можело, но мисля, че моеж и повече. Ще им кажеш колко е било, пък най-много да ти кажат на следващата сутрин да отидеш, друго и без това не можеш да направиш.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #528 -: Октомври 01, 2012, 21:22:44 pm »
ами те не вървят такива кърпички с чашката. В болницата ми казаха да му забеля главичката и да взема средното пиш.
[/url][/url]
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #529 -: Октомври 01, 2012, 22:04:15 pm »
Smaraidiтова за Нурофена съм го пропуснала.
 Днес е доста добре, не е имало Т от вчера сутрин. Нурофен и Панадол на листовките пише през 4ч значи не е проблем да ги давам през 6, а и това педиатъра ми го препоръчва всеки път. Аз ако няма Т не давам и дори и да очаквам вдигане предимно през 5ч ги редувам, просто се впечатлих, че не падаше и с Хексалгин единия път Т и чак 4ч по-късно успя да слезе под 37. Каква е идеята да не се понижава Т до 38? Аз ако я чакам ще стана като първия път като дадох на 38.2, повърна от втрисане. Аз съм виновна, защото да не се разплаче го вдигнах от леглото и го изнесох от спалнята без одеяло, а в спалнята е 1-2градуса по-топло и с одеялото още повече. Та тия 38.2 след 2ч бяха пак толкова, т.е. може и да не съм права, но тя е продължила да се качва и вероятно е минала 39. Обтриване с влажна хавлия в първия час като се опитвах да правя плачеше и затова му я сложих на косицата, уж да не е в пряк досег с кожата.
Обливане с хладка вода моя ЛЛ не препоръчва. Каза ми водата да е с малко по-ниска Т от телесната, че да не се получава шок.

jasmin_veni педиатъра ми каза за забърша с риванол бубата и да изчакам да пиша без да слагам памперса, без да допираме шишето. После максимално бързо да я занеса, но 2ч наистина няма да са проблем. Не съм питала от първата урина ли трябва да е, но мисля че няма да е проблем да е по-късно.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #530 -: Октомври 01, 2012, 23:22:39 pm »
Каква е идеята да не се понижава Т до 38?
Това е защото физиологичната роля на температурата не е да те притесни, а да помогне в елиминирането на вирусите или бактериите. Освен това някои от противовирусните  молекули, които организмът праща на помощ ( интерфероните например) работят по-добре при по-висока температура. Тук в болницата интрукциите ни бяха да не сваляме до 38,5,рядко някой лекар да иска след 38,0, а за деца ако не ги притеснява и dо 39 ми казаха в детската болница.

 Такива са стандатитите тук, да не ме напаdне някой сега, че съм пропагандирала н'ам какво си. Просто съобщавам.  Аз на моите под 38,5 температура не свалям, на Андреа въобще не и прави впечатление и за нея дори и до 39 не съм сваляла. Иначе панадол или нурофен съм давала и без температура, за зъби например, кот се вижда, че ги мъчи.  Та зависи как се чувства детето. Моите не ги тресе, но ако ги тресеше щях да давам и аз.

Жаси, ми щом така за казали, така го прави. Мисля, че при момиченца е по-опасно да не се замърси при взимането.
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 23:27:12 pm от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #531 -: Октомври 01, 2012, 23:25:47 pm »
Боби, мисля, че има разлика в начина на разпръскване... Грубо казано, колкото по-фино се разпръсква течността, толкова "по-навътре" в дроба се вкарва лекарството и лечението е по-ефективно един вид. Това поне разбрах аз от всичко изчетено преди да си купя инхалатор.
За момента съм го ползвала само при хрема- слагам физиологичен разтвор. Не знам дали си въобразявам, бях го чела дори някъде, но ни се е разминавало бързо така и не сме стигали до кашлици или нещо по-сериозно.
Тези инхалатори, които се позлват за вентолин само духат възух. Те са едни компресори, които духат, нищо друго.  Лекарството е смесено с течност и се изпарява, когато това духа. От тази смес зависи колко финно ще се разпръсква и също от това, в което е сложена, но не от компресора. Но различни чашки винаги могат да се вземат отделно. Аз наприемер, понеже имам няколко чашки и сега пак ще взема въможно най-евтиният компресор, за да го оставя в детската градина да имат при нужда, че ми писна от един месец всеки ден да го нося с мен и да си го връщам. Всъщност всеки им вика инхалатори, но правилното е, че чашката  е инхалатора, а самата машина е компресор. Ето виж тук, ако искаш : http://www.webnebs.com/choose-nebulizer.html

Колкото до физиологичният разтвор - ако имаш нужда от овлажняване, защо не вземеш овлажнител за въздух, та непрексънато да е влажен въздуха. Аз поне не виждам смисъл от овлажняване за 10 минути само.

Вярно е, че чашката е важна за разпръскването, ама тук не знам да се продава отделно компресор, отделно чашка... вървят комплект.

За физиологични разтвор май не се изказах правилно... имах предвид морска вода или както там се наричат тези Риномери, Меримери и т.н и ролята им е същата както и при слагането на капки в носа, само дето с инхалатора ми се струва, че е по-ефективно, защото влиза по-навътре :) Как обяснявам само :)

Жаси, на мен наскоро ми се наложи да взема стерилна урина на малкия, не помня педиатърът или в лабораторията ми обясниха така:
Измиваме чурката, правим лека баня с калиев перманганат, даваме команда да пиша :) и малко сле дкато е започнал, слагаме стерилното бурканче под струята :) Не е необходимо голямо количество, за това отдръпваме още преди да е свършил работата :)
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 23:29:44 pm от джиджи »


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #532 -: Октомври 02, 2012, 00:23:32 am »
Такива са стандатитите тук, да не ме напаdне някой сега, че съм пропагандирала н'ам какво си. Просто съобщавам. 
О аз само питам защо да не се сваля, не искам да споря, защото нищо не разбирам.
 Моя на 37.5 само като се надигне от леглото и се огъва и се пльосва обратно, не мога да си мисля, че не го мъчи това и си свалям. Аз мисля, че може би и естествената телесна Т оказва някакво влияние, защото ние и тримата сме с 35 и може би 2.5 разлика му идва много(това ми е невероятната теория за сладоледа  :lol:)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #533 -: Октомври 02, 2012, 00:28:27 am »
.....защото ние и тримата сме с 35 .....

как 35  8O вие и тримата я карате на замръзване тогава  :lol:
Между другото, в университета имах един въз-стар преподавател, на който не му личаха много годините, та той много обичаше да се хвали с това, че бил така "съхранен" и хубав  :lol:  щото постоянната му температура била по-ниска от нормалното... ;)
Така, че м-и, радвай се, ще сте вечно млади тримцата :) Те за какво са измислени и фризерите все пак  :lol:

Извинете за спама  :oops:


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #534 -: Октомври 02, 2012, 00:49:32 am »
Моето момче при Т 37,2 се чувстваше очевидно много зле - зачервени очи, забавени движения, сънливост, мрънкане. Не искам и да си представям какво би било на над 38. Като се замисля и аз съм така, рядко вдигам, но и малко да вдигна над 37 и все едно съм на умиране. Може би наиситна е индивидуално. Това, което го обяснява Боби не го знаех и има логика, обаче как да оставя детенце да се мъчи - не става - давам лекарство и го облекчава...
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #535 -: Октомври 02, 2012, 01:58:38 am »
е чакайте сега, нали и аз и боби писахме, че инструкциите, които ние сме чели, че се дава ако детето е зле. ади обикновено спи, когато не й е добре и аз я оставям, давам антипиреци при над 38 и нещо. вярно е и друго - първите два пъти като вдигна температура, даже се обаждах по телефона (тук има такава служба към  нац им здравна служба), после стана по-лесно, защото разбрах горе-долу как реагира и как протича при нея температурата. сигурна съм, че още следващия път ще бъда изненадана.

да питам нещо друго - ади пак е влезнала във фаза (надявам се) да пищи когато е фрустрирана. много е неприятно, та се питам вие има ли ли сте такива периоди и как се оправяте?
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #536 -: Октомври 02, 2012, 02:08:41 am »

да питам нещо друго - ади пак е влезнала във фаза (надявам се) да пищи когато е фрустрирана. много е неприятно, та се питам вие има ли ли сте такива периоди и как се оправяте?

Тереза пада на пода и започва да се тръшка, когато нещо не й харесва. Аз съм непреклонна и спокойна, оставям я да се "нарита" на пода и всичко отминава за няколко секунди. Засега  :lol:

По въпроса за температурата - моята постоянна такава е 36,9-37,0 С. Когато бях малка, семейният лекар пусна всички възможни изследвания, за да провери дали няма причина. Не се откри.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #537 -: Октомври 02, 2012, 06:03:57 am »
е чакайте сега, нали и аз и боби писахме, че инструкциите, които ние сме чели, че се дава ако детето е зле.
разбира се, няма да го мъча. Но това е понеже му е зле от нещо понеже е болно, не е от самата температура, ако е толкова ниска. То очевидно като има тепература и нещо друго вероятно му има, тя не е от нищо.

да питам нещо друго - ади пак е влезнала във фаза (надявам се) да пищи когато е фрустрирана. много е неприятно, та се питам вие има ли ли сте такива периоди и как се оправяте?
Колко беше голяма Ади? ( вземи сложи най-после една лентичка да не те питам непрекъснато :-) ) Андреа сега е в този период, от една седмица ни е скъсала неривите с писъци, а до сега беше най-спокойното дете. Мисля, че е период, Ивана го имаще същият.

джиджи ( извинявай, нямам главно „д“ )продават се и при вас, виж тук: http://eruditabg.com/?pid=17&NewsID=74. Обаче по-вероятно няма никакво значение , всички са по някакъв стандарт, който е по-малък от отворите на белите ти дробове.

Аз пък идея си нямам каква ми е температурата, но от 10 години работа по болници знам, че това, че нормалната температура била 36,6 както ни учеха в България( тук всъщност я преподават 37,0) е пълна глупост. Всеки човек си е индивидуален и нормалната температура варира между хората и часовете на деня. Аз температура не меря профилактично, само ако ми се стори топло детето. Техните също варират в зависимост от часа,но по което и да е време, ако не е над 37,5 не обръшам внимание, за мен това е нормална температура, а до 38,5 само наблюдавам.  Обаче Андреа не я разбрахме веднъж до над 39 и нищо и нямаше, беше си съвсем на кеф.
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 06:20:38 am от Bobbie »


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #538 -: Октомври 02, 2012, 08:37:00 am »
моята телесна температура в нормално здравословно състояние е около 35,7- 35,9
Стефания също е толкова и ако качи над 36,4 вече смятам, че започва да се разболява
Преслава обаче е с нормална Т 36,2
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #539 -: Октомври 02, 2012, 08:59:44 am »
И все пак зависи с какъв термометър се мери  :wink: Веднъж бяхме писали по въпроса вече.
Вени, измий добре детето с вода преди да се изпиша, без риваноли и т.н. Урината трябва да я занесеш до 2 часа. Това знам аз от нашия опит с уроинфекциите.