0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #380 -: Декември 14, 2013, 14:33:48 pm »
FSH  имам от средата на 2011г, както  и спермограма на мъжа ми, само FSH ли трябва да се направи сега?
« Последна редакция: Декември 14, 2013, 14:35:56 pm от Бамбукита »
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #381 -: Декември 14, 2013, 14:35:07 pm »
Благодаря
« Последна редакция: Декември 14, 2013, 14:36:47 pm от Бамбукита »
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #382 -: Декември 14, 2013, 15:04:00 pm »
да, ФСХ си направи, ако сте с мъжки вактор не е лошо и една спермограмата да направите. Не съм сигурна дали ще я искат, но за да не ви връщат ако не е проблем, направете.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #383 -: Декември 20, 2013, 18:33:03 pm »
Едва ли сте пропуснали новината, че 2013 е с рекордно ниска раждаемост - малко над 59000 бебета.  Не успях да намеря данни колко деца се раждат годишно благодарение на ФАР, а би било интересно да съпоставим цифрите. 
При 15 млн бюджет, 5000 лева на процедура, значи 3000 жени годишно участват. (четох, че средната сума е по-малка и така пари остават за повече жени, но сега правим само груба сметка)
При 30% успеваемост, би следвало да има към 900 бебета, даже 1000 заради многоплодните бременности.   Та това са над 1.5% от всички родени бебета! 

При цялото говорене за насърчаване на раждаемостта, ФАР не се споменава много, а е от малкото мерки с лесно измерим резултат.  Има ли някъде реални данни?

Добавям един интересен коментар, стъпил на добросъвестен и интелигентен поглед към данни за раждаемостта:
 
http://yurukov.net/blog/2013/12/20/danoto-po-rajvdaemost/
http://yurukov.net/blog/2013/12/19/balgarite-sa-na-izchezvane/


*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #384 -: Декември 21, 2013, 10:13:07 am »
Опитах се за изпратя запитване през формата за контакт на сайта на фонда, защото видях, че и някои от номерата за януари вече са получили заповеди. Също така исках да ги питам какво да очакваме в началото на 2014 - забавяне или ускоряване на процеса. Уви, явно формата съществува, но не функционира.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #385 -: Декември 21, 2013, 10:36:35 am »
В началото на всяка година има леко забавяне с раздаването на заповедите, поради факта, че клиниките преподписват договорите с ФАР. Поне досега е било така. Предполагам, че към средата-края на януари всичко ще се нормализира и ще се навакса с раздаването на заповедите.

АлексН, аз лично не знам да има статистика, която да посочва колко бебета са родени през изминалата година с помощта на ФАР. Да си призная честно, не съм търсила такава статистика.
Предполагам, че Стефи ще се включи по-късно и ще внесе яснота има ли публикувана (и къде) статистика за бебетата родени през 2013 г с помощта на ФАР.
Мен също много ме притеснява факта, че с всяка изминала година броят на родените бебета намалява.
 
Искам да пожелая на всички весели празници, успешни процедури и много бебенца :)  Нека 2014г бъде най-щастливата за вас!
« Последна редакция: Декември 21, 2013, 10:57:35 am от Мецани »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #386 -: Декември 21, 2013, 10:56:05 am »
Едва ли сте пропуснали новината, че 2013 е с рекордно ниска раждаемост - малко над 59000 бебета.  Не успях да намеря данни колко деца се раждат годишно благодарение на ФАР, а би било интересно да съпоставим цифрите. 
При 15 млн бюджет, 5000 лева на процедура, значи 3000 жени годишно участват. (четох, че средната сума е по-малка и така пари остават за повече жени, но сега правим само груба сметка)
При 30% успеваемост, би следвало да има към 900 бебета, даже 1000 заради многоплодните бременности.   Та това са над 1.5% от всички родени бебета! 

При цялото говорене за насърчаване на раждаемостта, ФАР не се споменава много, а е от малкото мерки с лесно измерим резултат.  Има ли някъде реални данни?

Всъщност много малко се говори за насърчаване на раждаемостта, на практика почти никак от страна на институциите. Има само тук-таме суха статистика и неясна интерпретация. А демографския проблем на България не е от вчера. Още през 2007 г. сдружение Зачатие организира своето ежегодно събитие Ден на репродуктивното здраве с акцент върху демографските проблеми - "Демографски срив и стерилитет". И ако тогава беше срив и някой беше обърнал внимание на началото на кризата, може би сега нямаше да е толкова сериозна ситуацията.

Разбира се, има много причини за ниската раждаемост и едва ли тя ще се оправи само с лечение на инфертилитета. Но това е един допълнителен ресурс и всяка грижа за подобряване на репродуктивното здраве е грижа за оцеляването на нацията. Затова трябва да се говори много, не само за фонда, а и за възможностите с общи усилия, добросъвестност и с не особено сериозни финансови средства да се постигнат значителни успехи в областта на репродуктивната медицина.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #387 -: Декември 21, 2013, 11:10:36 am »
И на мен към момента не ми е известно да има такава статистика направена за 2013 г.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #388 -: Декември 21, 2013, 20:27:06 pm »
Здравейте, Мецани, днес изпратих мейл до фонда и отговорът не беше нито конкретен, нито коректен. Тук копирам моето запитване и техния отговор. Просто ми направи впечатление, че за декември са обявени номера до 20 300, а вече са получили заповеди и няколко поредни номера след 20 300.

А ето и кореспонденцията:
"Здравейте, много Ви моля за информация относно реда за получаване на заповеди. Тъй като следя в сайта графика за всеки месец, както и получените заповеди, виждам че има номера, планирани за януари 2014, които вече са получили заповедите си. На какво се дължи това? Също така ме интересува очакват ли се в началото на годината изменения в организацията и реда за получаване на заповедите? Ако има такива, те ще доведат ли до забавяне или ускоряване на процеса?"

"Здравейте! До №20200 са връчените заповеди. След сключването на договорите с лечебните заведения отново ще започне раздаването им по реда на номерата. Предварително ще се обадим лично на телефона за връзка, който сте оставили в заявлението си. Весели празници и успешна Нова година!"

Защо е толкова трудно да се даде точен и ясен отговор на толкова лесни въпроси? Не става въпрос за лична услуга, а за ежедневна работа.
Знам, че тази информация няма да бъде полезна на останалите, но поне може друг да не си губи времето да пита и да се надява.


*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #389 -: Декември 21, 2013, 20:56:22 pm »
Здравейте, Garo  :)
Възможно е номерата, получили заповеди след №20300,  да са на двойки с възраст при жените доближаваща 43 г. Както знаете това е възрастовата граница поставена от ФАР. Тези жени се ползват с предимство при разглеждане и получаване на заповедите.

Имайте предвид, че ще има малко забавяне в началото на месеца ( обясних Ви защо в друг пост), което ще се навакса  :)
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #390 -: Декември 25, 2013, 17:13:03 pm »
Ми не се ли сещате?И там работи системата"мой човек"!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #391 -: Декември 25, 2013, 20:01:11 pm »
kisela_2000, няма такова нещо.
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #392 -: Декември 25, 2013, 20:31:15 pm »
Има,как да няма!И аз самата го изпитах на гърба си, и в съда обжалваха(фонда),но загубиха пред 3 инстанции...как да няма?
не ми се говори,затворих я тази страница


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #393 -: Декември 25, 2013, 20:40:42 pm »
Кисела, забавянето на заповедите в началото на януари няма нищо общо със системата "мой човек".
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #394 -: Декември 25, 2013, 20:54:02 pm »
да.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #395 -: Декември 26, 2013, 07:33:54 am »
Това, че номерата не вървят по ред е не само заради възраст, а и заради болести, така че не гледайте   чуждите номера, те не от хубаво са си получили заповедите.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #396 -: Декември 27, 2013, 02:22:16 am »
Не се притеснявайте, аз не гледам в чуждата паничка. Много съм далеч от тази мисъл, както и ми е ясно, че има хора с по-сериозни от моите проблеми. Въпросът възникна, не защото не знам, че двойки с определени диагнози или над определена възраст са с предимство, а защото 5 поредни след обявените са получили заповедите си. Малко вероятно е такива случаи да са поредни. Както и да е, пожелавам на всички успех и нека се концентрираме върху съществените неща, защото животът и без това е труден.
Весели празници!
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #397 -: Януари 14, 2014, 17:04:41 pm »
Някой може ли да сподели, какво говореха на семинара в Шератон тази неделя?
По програма е имало и човек от министерството - някакви нови планове за фонда, промени и - разбира се - кога започва раздаването на заповеди тази година?


*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #398 -: Януари 14, 2014, 20:56:27 pm »
На сайта на фонда е публикувано, че през януари ще се подписват договори с клиниките и след това ще се възстанови дейността по връчване на заповедите. За съжаление, няма информация, това до какво забавяне ще доведе.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #399 -: Януари 14, 2014, 22:07:49 pm »
Това се прави ежегодишно.Всяка година с изключение на миналата, януари е месеца в който се преподписват договорите с клиниките.Дори да има забавяне, те гонаваксват много бързо.