0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #160 -: Февруари 24, 2012, 09:55:20 am »
Ох, не мога да не споделя една истинска случка с открит урок. В нашето семейство беше станал редовен лаф. Та майка ми ще прави открит урок по математика в циганското училище в Д-град. Децата учат „повече, по-малко“ и същевременно парите. Задачата е: Иван имал - картинка на 2 лева на стотинки, Петър имал - картинка на 1 лев банкнота, кой е имал повече? Вдигат ръка децата, включително и абсолютния двойкаджия на класа. И понеже това му се случва за пръв път, детето е страшно ентусиазирано. Инспектора казва „колежке, знам, че си знаете децата, но нека каже детето.“ Та става детето и на въпроса „Кажи .... кой имал повече пари“, бърка ухилен до уши в джоба си, вади шепа стотинки и с особена гордост заявява „Аз, ма другарка“.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 10:04:44 am от Pesheck »
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #161 -: Февруари 24, 2012, 10:24:20 am »
Оф, не е смешно, но ме напуши на смях.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #162 -: Февруари 24, 2012, 10:36:12 am »
 :jump12:
Много ме радват като говорят така, включително и "Госпожа, дай ми една баничка ма"!

Дони, тебе ти е весело, ма аз и математиката сме толкова скарани, чекато опре до интегралите го пращам на някоя колежка завършила СМГ, НПМГ или като цяло разбираща матеатиката.

Джаме, не разбирам защо се учудваш на солидната подготовка преди и след 1 клас. Детето на една популярна кака водеща "Милион и едно желания" ходеше на уроци всяка събота и неделя поматематика и още нещо, за да кандидатства и да го приемат в училището в Горна Баня (Италиански лицей май беше) след 1ви клас. Задачите включваха умножение, деление и разкриване на скоби...в първи клас.

А пък за развитието питам, защото Ники не проявява никакъв интерес към дървени пъзели, повтаряне на думи или четене на книжки. Най - много като тръгна да чета книжка да пристигне с пастелите и да опита да я изрисува :?
[/url][/url]
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #163 -: Февруари 24, 2012, 10:54:32 am »
Вени, три години сме по-големи и също не проявяваме интерес към нито едно от трите - нито към пъзели, нито към книжки, а стихчета в домашни условия се учат само за Дядо Коледа и то познай защо.;) Изобщо всичко, което е свързано със спазване на някаква дисциплина и правила и полагане на усилие за нещо, което не е интересно - при нас става много трудно да не казвам, че просто не става и се надявам на това да се научат по-нататък от госпожите, защото аз явно не успявам. Но това, което е интересно се запомня и прави с лекота. Значи не е до акъл, а до дисциплина. Пък за математиката колко да ми е весело, вчера погледнах задачите дето дават за прием в МГ - ми леко леко се депресирах това ЕГН-то не прощава - надявам се децата да са по-умни  :D :D :D Има време преди да започнем да учим наново науките - сега с пъзелите е лесно :)
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 10:57:21 am от cygnus »
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #164 -: Февруари 24, 2012, 10:59:00 am »
jasmin_veni, моето момче прояви за пръв път интерес към пъзел миналата седмица. Не казвам, че го реди, а че му е относително интересно да редим заедно. Книжки четем преди заспиване и е нещо като ритуал при нас. Рядко иска в останалото време да четем. За вашата възраст едри кубчета може да опиташ (по-скоро да бута, отколкото да реди) или конструктор. Редяхме колите на паркинг и животните на стада :lol: на тази възраст.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #165 -: Февруари 24, 2012, 11:09:51 am »
Ох, четох, четох и ми стана едно притеснено! :(

Верно малки деца, малки проблеми! :(

За сега Вики проявява интерес към определени неща, но много бързо и омръзват! Имаше моменти, когато редеше пъзелите един след друг, по 5-6. Сега изобщо не се сеща за тях. Миналата Коледа добрият дядо и донесе компютър, който произнася думи и букви, ами само с него игра докато не научи буквите. Сега събира прах! :(
В момента и е интересно да пише букви, цифрите не са и много интересни! :oops:
Покрай филмчетата започна да проявява интерес към английския език. Това ме радва, ама като ме попита как е ..... на английски  :oops:,я пращам при баща и!
Най-много да почна да го уча тоз език с детето!
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #166 -: Февруари 24, 2012, 11:22:28 am »
Мойте се забавляват с тази игра най-много (чичо им я подари за НГ) - естествено и някой голям играе за да въдворява ред и следи за правилата.
http://www.ravensburger.com/us/shop/games/children-s-games/funny-bunny-21558/index.html  - теглят се карти (обърнати с гръб) - ако има 1 картофче се мести с едно кръгче нагоре, ако са две с две, ако с три три - няма нужда да броят до повече, ако изтеглиш морков - въртиш горе моркова и в някое от полетата се отваря дупка и ако там е заека на някой - пада в дупката. Голям смях пада. Иначе "Не се сърди човече" не тръгна - малки са още.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 11:28:28 am от cygnus »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #167 -: Февруари 24, 2012, 11:35:29 am »
А пък за развитието питам, защото Ники не проявява никакъв интерес към дървени пъзели, повтаряне на думи или четене на книжки. Най - много като тръгна да чета книжка да пристигне с пастелите и да опита да я изрисува :?
Съвсем добре си е детето, не може всички от едно и също да се интересуват. Ивана умира за дървени пъзели, но пък пастели например нямаме, защото до скоро ги отхапваше, така че в това отношение вие сте напред. В градината „рисуват“ ( разбирай драскат върху лист), но тя там прави неща, които у нас не иска, защото там гледа от децата. Там слуша и приказки с другите и гледа и карти като обръщат с разни думички. У нас няма такова нещо. Колкото пъти съм се опитвала да и чета книжка, все не става. Тръгва да се разхожда и въобще не слуша. 
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 11:54:28 am от Bobbie »


  
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #168 -: Февруари 24, 2012, 11:38:28 am »
А не са малки душко за "не се сърди човече", Тони я играе, малко трудно вдява когато трябва да влезе в цветните колонки за финал, но за сега се справя добре. Много се забавлява, обаче и ужасно се сърди. И пусто как му върви да хвърля зара, само 5 и 6. :D Днес сутринта ми каза "мамо омръзна ми, да играя с играчки, искам да имам домашно, да уча математика" Математика визира фигурите, явно това учат в момента. Вчера трябваше да изрежа различни по големина фигури, които ми дадоха от ДГ, явно днес ще апликират. Децата искат разнообразие това е. И Тони има лаптоп, трети подред, но не го харесва защото не можел да пише букви, както на моят компютър. Искала да се научил така бързо да пишел  :lol:. Абе учи му се на детето, хем се радвам, хем ми е малко притеснено, как ще е в 1-ви клас, тоест притеснява ме учителката.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #169 -: Февруари 24, 2012, 11:41:27 am »
Може би не са малки, защото някои деца в групата играели на "Не се сърди". Обаче при нас не става, местят ги безразборно, както им харесва, като трябва да се ударят се сърдят и събарят всички и играта приключва - опитах 2-3 пъти - няма смисъл. Така, че играят зайците само отвреме навреме и то заради падането, а не заради победа.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 11:43:28 am от cygnus »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #170 -: Февруари 24, 2012, 11:51:54 am »
Вени, имаме 1 пъзел с 3 животни само. Реди го от скоро. Преди това казваше кое животно как казва, посочваше къде „живее“ - мястото му в основата. Опита се да погризка фигурките, порядъчно ги надраска и тях и гнездата им с химикал. И сега някак изведнъж почна да го нарежда сама. Както и едни фигурки, които се пъхат в отвори. Нашите са 8 различни животинки, доста дребнички. Настъпвах ги над половин година по пода, но вече им хвана цаката, знае, кое къде е и го върти докато пасне. Преди като не успяваше да мушне нещо, просто отваряше вратичката отдолу и готово. Книжките също са надраскани, освен най-новата за Лече-буболече. Нея дори я издържа почти до края, но в общи линии бързо губи интерес. Обаче я излавям на моменти да ми разказва нещо от книжката, явно все нещо е чула.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #171 -: Февруари 24, 2012, 11:52:53 am »
"Не се сърди човече" вече му омръзна. Имаме 5-6 други със зарчета и пионки, играе ги с удоволствие.
Например тази:
http://www.amazon.co.uk/Pirate-Snakes-and-Ladders-Ludo/dp/B0006HBEX4/ref=pd_sim_k_h_b_cs_34
За Коледа взех това:
http://www.amazon.co.uk/Orchard-Toys-003-Shopping-List/dp/B0007VTA5S/ref=sr_1_2?s=kids&ie=UTF8&qid=1330076055&sr=1-2 - това играе с удоволствие, обича да пазарува детето :)
С гаджето играят на тази:
http://www.amazon.co.uk/Hasbro-14635-Guess-Who-Extra/dp/B001B0P71K/ref=pd_sim_k_h_b_cs_99
Много е добра, учи го да задава правилните въпроси, за да разбере коя картинка си е избрал другия, на него по принцип му е трудно.
Тези активни карти също са доста занимателни:
http://cleverbook.net/?p=470
Баща му го учи на шах. Напредъкът е минимален :lol:

Прилагам учебния план за последните няколко месеца, ако на някой му е интересно, да погледне.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #172 -: Февруари 24, 2012, 12:13:11 pm »
Пък аз да ви разхиля сега.
Нали я помните Росица от Естествено, дето се съскахме при Марта?
Оказа се, че снаха ми ходи на йога при нея. Всичко много хубаво, ама в 9 месец няма избрана болница и лекар, защото като говорих, някой си мислеше само за йога и кълнове. Та в събота я хванах за ушите и й казах право куме в очи, за какво иде реч. Че Жекова е прекрасен лекар, но претоварен, за усложненията с мен. Хубаво, стресна се и тръгна да избира частна болница. Търсим някъде, където няма да й слагат упойка и ще пуснат таткото+аромотерапия и йога топка. Айде в Щерев. Дааа, ама не й давали бебето веднага, слагали го били на термо легло.
Обясних, че за двата часа не е фатално и наистина е добре да е на термо легло, защото не могат да си регулират тепературата и още са в шок. Все едно говорих на Роси-то. Едно си баба знае, едно си бае и се усеща недоверието тип "аз всичко знам и искам назад към природата"
Накрая като видях накъде отиват нещата й казах, че само да съм чула, че иска да ражда  неасистирано в къщи, ще чупя глави. И тя ми каза "не, не, на курса не ни навиват да раждаме у дома, но казаха, че съществува и този вариант" 8O Огън и жупел по телефона, виждали ли сте?
Забравих да кажа, че се води рискова бременност - на 35, първо дете.

С тия от естествените форуми, какво ми дойде до главата :?
Дано поне хареса Св.Лазар, че иначе не знам какво да правим, честно.
Никоя болница не й харесва.
Дайте съвети, че вече е в 9 месец.
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #173 -: Февруари 24, 2012, 12:21:50 pm »
Търсим някъде, където няма да й слагат упойка и ще пуснат таткото+аромотерапия и йога топка. Айде в Щерев.
Като заражда на ароматерапия не е ясно дали няма да си смени мнението :-).   Иначе за таткото подкрепям с две ръце, крайно време е навсякъде да го разрешават.


  
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #174 -: Февруари 24, 2012, 12:22:23 pm »
да не остана и аз по-назад да се изкажа за ученето на децата :lol:
Истината е че с Деси се занимавахме, учили сме цветовете, животните, кубчета, фигури и прочие. Не помня точно, но към 2г. възраст ги знаеше цветовете, разпознаваше всички животни, фигури и т.н. С елена, не сме се занимавали изобщо, ама изобщо, но благодарение на Деси детето е много напред, всичките тия неща ги знае от кака си и покрай нея.
Деси обожава книги, пъзели също реди, към момента със 80-100 парчета се справя. Пише букви и цифри, но по отделно, в думи трябва да й диктуваш, иначе не може. Смята до 20, но това го учат в градината, много е сладка с пръстите :lol:
Обожава да рисува, да оцветява и да свързва картинки, които са само с точки и цифри, надявам се сещате, има такива книжки. С рисуването се справя мн добре и то от половин година насам, преди си беше по-бебешка работа, просто напредъка е драстичен. Никога не съм я карала да прави каквото и да е, т.е. да я насилвам да пише, рисува и т.н. Когато тя си поиска. И тя като донките се вълнува от планети, слънце и луна, както и от всичко което може да се гледа с микроскоп, включително и сополи :lol:
Еленка към момента говори перфектно, както казах знае всички елементарни неща, може да брои до 10, знае няколко букви, които сестра й я е научила, разбира се :lol:
Към пъзели не проявява особен интерес, но деси като седне да реди и тя реди с около 20-30 части. С рисуването хич я няма, само дращи :lol:
Та не мисля да обучавам към момента който и за каквото и да било, това исках да кажа с цялото това писание :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #175 -: Февруари 24, 2012, 12:33:27 pm »
Ами и аз май не я уча много, много. Може би все пак трябва. Не може например да рисува кръг, а педиатърката преди 2 месеца каза, че трябва да може. Но на нея като ѝ кажеш кръгче и тя взема формичката от магнитната дъска и това е.
Да си похваля детето - вчера се качи без държане за ръка до 3 етаж, като голям човек - ляв - десен крак, с някое подпиране по стената. И от 2 - 3 дни се опитва да вкарва „аз“ в изреченията. То звучи малко - „ашъ“, та ми трябваше доста време да се усетя, че значи „аз ще“, но си го ползва. Което ми стана интересно, защото скоро говорихме за използването на лични местоименията.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 12:38:05 pm от Pesheck »
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #176 -: Февруари 24, 2012, 12:39:00 pm »
Стефи, наистина ли смятат до 20 в градината? Аз одеве се майтапех ама догодина трябва да учите таблицата за умножение с този темп. Моите могат да сметнат ако имаш 4 ябълки, дадеш една на татко и една на мама  - колко ще ти останат? Но до 20 ми се струва много, не знам.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 13:17:58 pm от cygnus »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #177 -: Февруари 24, 2012, 12:58:14 pm »
StefiZ , Pesheck , cygnus  - нямате лентички - колко са ви голями децата? Любопитно мие за каква възраст става дума.


  
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #178 -: Февруари 24, 2012, 13:09:25 pm »
да бе, аз не съм я учила, в градината :)
Боби, Деси е на 5г. и 4м., а Ели е на почти 3г., но тя проговори с изречения на 1г. и 3м. :)
*
Re: По-топла и слънчева седмицата (20.02-26.02)
« Отговор #179 -: Февруари 24, 2012, 13:15:06 pm »
На 5 години и 8 месеца са моите.