0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте приятели,

Искаме да поканим настоящите и бъдещи родители, които посещават нашия форум в този раздел на подфорума "Дългоочакваната бременност и  майчинство след стерилитет", чиято основна идея е да събере теория, практика и споделен опит в детското развитие, където могат да се включат и "професионални тактики" за ролята на игрите в развитието на когнитивните процеси, вниманието, развитието на речта, паметта, мисленето, въображението, подготовката за училище. Можем да споделим проблемите, които срещат децата в детската градина и училище.

Идеята за този подфорум е на Снежи от Плевен, която е детски и социален психолог с много опит по проблемите на детското развитие (на деца с увреждания, с различна степен на умствена изостаналост). Корекционната й работа е свързана с поведенчески прояви, работа с деца от аутистичния спектър, работа с деца с ХАДВ.

Снежи може да помогне професионално в организирането на информацията в подфорума и да се включи активно в дискусиите.

В този подфорум можем да обособим отделни теми в зависимост от възрастта на децата и конкретните похвати и теми. Да съберем много игри, римушки, залъгалки, приказки, песнички, стихотворения, игри с пръсти и музикално-подвижни игри. Да научим как да развиваме познавателните процеси: внимание, мислене, памет, въображение, формиране на базови понятия. Да споделим какви филмчета гледат децата, на кои приказни и анимационни герои са фенове, какви приказки им четем, с какви играчки играят, на какви игри.Да обсъдим идеи за занимания - моделиране, рисуване, отборни игри, полезни дестинации, които биха били интересни на децата- съответно с условия и цени. Можем да споделим опит как отговаряме на въпросите, които задават децата ни, как обясняваме явленията в природата и света в който живеем и как правим с тях първите стъпки в науката. Насреща сме за всички идеи и теми, които можете да предложите и вие.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #1 -: Февруари 09, 2012, 00:27:50 am »
Снежи, на добър час и благодаря за готовноста винаги да помагаш на Зачатие.

Идеята ти е страхотна и ще ми е голямо улеснение да ползвам "наготово" събраната и предоставена от теб информация.
И като чета сега темите, осъзнавам от бързане да облека, нахраня, изчистя децата, колко много неща пропускам. Уж пея понякога, но не се сещам кога последно беше:(


Благодаря ти още веднъж:)
« Последна редакция: Февруари 09, 2012, 00:32:44 am от Lisko »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #2 -: Февруари 09, 2012, 08:32:09 am »
благодаря на Снежка за труда и за чудесната идея! отдавна си мечтаех за нещо такова и съм сигурна, че ще има огромна полза от този подфорум.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #3 -: Февруари 09, 2012, 08:39:04 am »
Това е страхотна идея!!! Мисля, че ще бъде от огромна полза за всички майки и дечица!!! :youwoman:
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #4 -: Февруари 09, 2012, 08:41:02 am »
Прекрасна идея, ще чета с интерес :D
Благодаря, Снежи и успех!

*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #5 -: Февруари 09, 2012, 08:50:16 am »
Много ми харесва идеята, Снежи! Благодаря и успех!
     
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #6 -: Февруари 09, 2012, 09:53:59 am »
Благодаря! Чудесна идея!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #7 -: Февруари 09, 2012, 10:18:25 am »
Благодаря за чудесната идея  :balk_47:
Много полезни и нужни теми !


*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #8 -: Февруари 09, 2012, 11:14:19 am »
Страхотна идея!
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #9 -: Февруари 09, 2012, 11:30:16 am »
Страхотен подфорум  :balk_46:Снежи за идеята
сигурна съм,че ще е от голяма полза информацията тук за всички
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #10 -: Февруари 09, 2012, 11:31:31 am »
Поздравления за чудесната идея!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско раз
« Отговор #11 -: Февруари 09, 2012, 11:34:36 am »
Страхотна идея, вече ще има къде да сравнявам инфото от педиатърката, че се бях попритеснила с едни изречения на година и половина. Винаги и всичко първо сверявам с момичетата от Зачатие, та този подфорум много ще ме улесни.
Благодаря на Снежи за идеята.
« Последна редакция: Февруари 09, 2012, 12:12:57 pm от Pesheck »
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #12 -: Февруари 09, 2012, 12:11:43 pm »
Поздравления за прекрасната идея  :D
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #13 -: Февруари 09, 2012, 14:55:10 pm »
Снежи, а тема със стихчета за по-големите ще има ли? Ние имаме две любими, които хич не са подходящи за по-малки дечица, но заради забавния си характер бяха стимул за Симеон да ги научи. Така след 4 години опити да го накарам да запамети обикновени стихчета, намерихме вярната посока :D


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #14 -: Февруари 09, 2012, 15:03:39 pm »
И аз подкрепям-наистина страхотна идея!Ще чета с интерес...

Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #15 -: Февруари 09, 2012, 15:15:50 pm »
Благодаря за радушния прием. Пък и то не е кой знае каква сложна мисъл, за мен е удоволствие да съм в детската градина и попивам всякакви сладурски детски неща. Отдавна ми се въртеше тази мисъл, но мислех, че Сдружението предпочита форума да си остане с чисто пациентска насоченост.

Успех на всички и дано има все повече бебета и все повече мами, които да надникват тук!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #16 -: Февруари 09, 2012, 15:52:37 pm »
Благодарности и от мен за новият подфорум! Ще го следя редовно.
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #17 -: Февруари 09, 2012, 18:40:48 pm »
Още едно невероятно улеснение за нас, предоставено на страниците на любимия форум.  :)
Досега губех сума ти време в търсене на песни, залъгалки и други занимания из Интернет и много се радвам, че ще намирам тук събрана и споделена информацията.

Благодаря Ви! :flower:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #18 -: Февруари 09, 2012, 20:07:55 pm »
Много съм щастлива....фантастична идея,
много и навременна помощ! Благодаря!
 :flower:Снежи, приветствам те!
Успех!

- cofee lungo е любимия ми аромат! :P
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #19 -: Февруари 09, 2012, 20:40:01 pm »
Снежи, страхотна идея, благодаря ти! Ще ни бъде от огромна полза! Отдавна ми се искаше да има място, където са събрани най-различни песнички, стихчета, приказки и изобщо всякакви идеи за забавление и "обучение" на децата. Много мило, че си си направила труда, благодаря отново! Определено ще се възползвам :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #20 -: Февруари 11, 2012, 09:44:58 am »
Снежи, благодаря ти от сърце :D
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #21 -: Февруари 12, 2012, 18:59:30 pm »
E, добро утро, дет се вика. :wink: Аз едва сега видях, че има такъв подфорум. :lol:

Браво! :D Поздравления! :D Дано да сме си полезни.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #22 -: Март 13, 2012, 18:04:06 pm »
E, добро утро, дет се вика. :wink: Аз едва сега видях, че има такъв подфорум. :lol:

Има и по-закъснели от теб  :wink:

Поздравления за хубавата идея, за отделеното време и труд!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #23 -: Септември 25, 2014, 15:37:20 pm »
Не знaм тук ли дa поискaм съвет зa стимулиране нa речта. Нa годинa и половинa е моят син,и не дaвa признаци,че искa дa говори. Кaк дa го мотивирaм?
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #24 -: Септември 25, 2014, 15:49:55 pm »
Казва ли някакви думички, какво имаш предвид под говорене на тази възраст?

*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #25 -: Септември 25, 2014, 16:42:59 pm »
Кaк дa го мотивирaм?

1) Говори му във всякакви ситуации, особено при хранене, къпане, преобличане/преобуване и заспиване. Тогава възможността за общуване и близост е най-благоприятна. Детето разбира всичко или почти всичко, макар и да не говори.

За жалост много родители не говорят на бебетата си, мислейки, че не разбират. Това е грешка. От деня на раждането съзнателното говорене с децата ги учи на много неща: фонетика, тон, интонация, емоция, речников запас...

2) Говори на детето като на възрастен, без много умалителни, променен тон и имитация на бебешко говорене. Описвай непосредствени предмети, дейности и случки според ситуацията.

3) Задавай въпроси и му давай възможности да избира между две неща: дрехи, лигавник, прибори, купички, храна. Прави паузи, за да му дадеш възможност да реагира, както иска и може.

4) Наблюдавай и слушай детето постоянно и внимателно и реагирай на действията му - коментирай, шегувай се, поставяй ги контекст. Така му позволяваш то да инициира и направлява общуването.

5) Разглеждай редовно с детето книжки с картинки - малко на брой, добре подбрани книжки с малко, прости и добри илюстрации. (Много български книжки са претрупани с дребни картинки от компютърни програми - тези са трудни за малко дете.) Посочвай картинките и назовавай предметите и съществата, разказвай прости истории. Всеки следващ път вкарвай въпроси от време на време - къде е облакът, какво е това (овца)...

6) Пей редовно песни или му пускай песни - малко на брой, прости и мелодични песнички за деца. Повтаряй му думите бавно и без музика, обясни му историята и поуката. (Зайченцето бяло, Шаро и първият сняг, Рачо Капитанът и Сънчо са добър репертоар.)

7) Когато играеш с детето, бъди с него без да вършиш успоредно други работи. Ако готвиш, чистиш, работиш, това е друго. Но ако му отделяш време, не се разсейвай, не говори по телефона, не гледай телевизия - просто бъди с него и му дай цялото си внимание. Два пъти на ден по половин час такова внимание е по-добро от часове "тъкане" на пет стана.

Децата проговарят по различен начин и по различно време. И твоето момченце ще проговори, когато е готово.
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #26 -: Октомври 03, 2014, 14:40:54 pm »
Прощавай за закъснелия отговор, имах проблем с клавиатурата.
Съвсем честно, без преувеличения ,ще споделя какво точно  говори моето момче.
Осъзнато казва : мама, тати, баба, браво звучи като буабо , кола звучи като боуа, самолета е айета .
Други думи , които е казвал осъзнато са бамам (банан), бода, дъда (вода), бапчи (влакче), бука (обувка), татан (хипопотам) и може би има още , за които не се сещам. Проблемът е, че вторите описани ги казва еднократно и не повтаря. Беше колко по-малък, когато  си казваше ,че се казва КОКО, а сега на този въпрос или мълчи или казва ДЕДЕ. Казваше ,че иска вода като ДАЙ ДА, БОДА , ДЪДА, а сега идва и ме дърпа и преглъща звучно.
Бръщолеви някакви си негови измислени изречения ,единствено когато е сам с нас или ако сме седяли дълго някъде и вече се е отпуснал. В повечето случаи дойде ли друг човек вкъщи или отидем ли  някъде сред други хора той "гълта бастуна" и не казва и една дума само мрънка и ако иска нещо сочи с Ъ-Ъ.
Категорично отказва да повтаря думи.
Иначе познава всички части на тялото си и като го питам къде ти крачето, носа, очите , и т.н ги сочи с пръст, никога не греши , но не казва кое какво е .
Познава всички животни от една книжка, но не казва кое какво е , за сега само казва кое какво прави кравата -Боооо (според него), кучето БАУ- ба, котето -Ааау или баааау, овцата -бееее, патето и пилето са ПА-ПА, за кокошката и прасето рядко казва , но се случва.
На въпросът на колко години е показва с пръст  :balk_77:, а само 1-2 пъти е казвал  НА-НА или само НА.
До скоро си мислех ,че всичко е наред , че това е достатъчно за възрастта му , но на последната консултация педиатърката каза, че вече е крайно време да започне да повтаря като папагал, да съм му говорела повече (а аз по цял ден не млъквам, вярно ,че се случва да правя и друго  , но със сигурност има време ,което е посветено и само на него) и да не му давам нищо ,което иска без да го е назовал по някакъв начин. Тя твърди ,че щом той получава ,всичко което иска , когато само го сочи и мрънка , изобщо няма да си дава зор да се мъчи да го назове (вероятно е права). Реших да послушам съвета и , но малкия не само ,че не иска да назове нещото, но и се  изнервя, почва да реве ,настава една суматоха,ужас. Не мога да го накарам да започне да се мъчи да говори ,ако иска да каже нещо ще го каже , но не и ако аз го карам на сила.
Ето веднъж идва и мрънка, мрънка МА-мма, мамма , аз казвам "кажи какво искаш мамо" , той отговаря "буката" и си сочи единия пантоф , който му е паднал от крака. Аз възхитена "браво мамо, точно така , това е обувката, я пак ми кажи какво е това- е няма да го каже втори път. Понякога така ми подмята някоя дума само ,колкото да ми покаже ,че може да я каже , ама не иска и няма да я повтори пак.
По принцип  има една ципа под езика, която мъжът ми категорично отказа да отидем да срежат, и се питам дали не му пречи да си обърне езика. Педиатърката твърди ,че не му пречи ,единствените последици от немахането и можели да бъдат да не може да произнася чисто звуците С и З, но и това не е задължително.
Детето ми разбира всичко, струва ми се ,че няма някакъв проблем . Развива се прекрасно и физически и психически ,само дето не желае да стане папагал и  педиатърката сега ми вкара мухата , че едва ли не закъсняваме с говора. И друго искам да питам -евентуално на каква най-ранна възраст мога да го заведа на логопед,за да ми кажат има ли проблем с говоренето или не. Лошото е ,че  ,вероятно той ще се притесни пред непознат доктор и няма и звук да издаде дори и може да излезе ,че и една дума не казва ,а то не е така. И  ако някой се включи да ми каже тая юзда под езика му пречи ли, ако и вие имате деца с такава кога проговориха.
Цигу много благодаря за съветите , полезни са ми много и дават резултат.
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #27 -: Октомври 03, 2014, 16:32:12 pm »
От така описаното мога само да заключа, че пидиатърката ти е за смяна. :D Детето ти се развива повече от прекрасно. Просто започва да на влиза в период на "срамуване".
Познавам прекрасни бърборанковци (форумски деца) на 6 г., които на 3 не казваха и думичка. :wink:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #28 -: Октомври 03, 2014, 17:30:57 pm »
White е права, детето си е добре. Моят племенник  на две години говори колкото твоето дете и според мен се развива нормално. Обичайно е децата на тази възраст да се стесняват пред хора извън семейството и да не говорят.
*
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #29 -: Октомври 20, 2014, 22:20:27 pm »
На две години синът ми започна да говори и то със срички. Сега е много будно и любознателно дете. И е много приказлив.
Дъщеря ми е друга работа. Тя бърбори повече, но момичетата и вторите деца се водят, че са по-бързи.

И на мен ми се струва, че детето ти се развива нормално. Колко трябва да говори на година и половина?!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #30 -: Октомври 21, 2014, 10:01:44 am »
ivelinca, щях да ти пиша, но съм забравила.
По повод проговарянето развих една собствена теория, още племенникът ми като проговаряше, че него го наблюдавах отблизо. До към 2 годишна възраст, децата слушат активно и трупат речников запас. Понякога пробват как звучи някоя дума от устата им, ако не им се получава добре, някои „горделивци“ отказват да я повторят, докато не я докарат добре. И някъде около 2 г. изведнъж сякаш им се „отпушва“ кранчето и .... няма спирка.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Добре дошли в новия подфорум за детско развитие
« Отговор #31 -: Януари 19, 2015, 13:44:09 pm »
Здравейте момичета,

Не знам дали е удачно тук да пиша, но не намерих по-подходящо място.

Имам сериозен проблем с Дара и нейното поведение в детската градина, което на моменти е агресивно.
Всъщност не знам точно колко е сериозен проблемът, защото нямам поглед там, а и много родители преувеличават. Дара се е прибирала със скъсани дрехи, одраскана, ухапана.. но не съм го коментирала, защото все пак са деца и стават инциденти.

Проблемите се случват само при едната Г-жа, която е нова и доста млада. До колкото разбрах Дара удря, хапе и хвърля играчки.
Лошото е, че аз нямам много приятели с деца и реално рядко съм свидетел на общуването на дъщеря ми с други деца.
Когато сме вкъщи тя е много спокойна и послушна, имаме режим, ритуали, игри и изобщо всичко е наред. Проблемите започват когато излезем навън..

От това което аз съм наблюдавала, Дара никога не агресира случайно. Винаги по някакъв начин е предизвикана ( дори да е само в нейната глава ). Има едно приятелче момиченце на нейните години, изключително кротко и добро създание. Дара никога не е агресирала към нея, даже я пази.
Но когато дойдат и други деца, все има някой ударен и ревящ.

Извинявам се че пиша така хаотично, опитвам се да обясня по-добре ситуацията.

Дара агресира не само към други хора, но и към себе си и към предмети.
Почивните дни я качих за първи път на ски, доста добре се справи, но все пак падна няколко пъти. При всяко падане някой друг беше виновен и имаше кратки истерични пристъпи с крещене и удряне ( я по ските я по главата си ).
Да, това също много ме притеснява...когато и кажа че нещо не е правилно или не е хубаво - се удря по главата. Това направо ме плаши.
Когато сме навън и изпадне в някаква криза имам тактика да я гушна ( в началото буйства ) докато се успокои - работи. Но ако са намесени други хора - ми се сърди че не заставам на нейната страна.

Миналата година имахме същите проблеми в градината. Една седмица и бях сърдита и не спрях да говоря . Това помогна тогава.

Но сега си мисля, дали не агресира повече тъй като заради Калоянчо (примерно) е наказана..
И изобщо явно някъде много сериозно бъркам .

Иначе Дара е будна, умна, много дейна и енергична, любвеобилна и общителна. Но освен това е ината,силна, иска да ръководи и да владее ситуацията, тя да казва какво ще се случва и то да се случва.
Обича да реди пъзели, играе си с колички основно, любими са и ездачите от Бърк и Макуйн.

Ще се радвам на всякаква помощ.
Също ако някой има координати на добър специалист в София.
Благодаря !
Обича да "рисува" и пише бувки добре. Има изключителна памет.


« Последна редакция: Януари 19, 2015, 15:29:09 pm от Raissa777 »