0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Отново за раничка . . .
« -: Декември 30, 2011, 16:03:20 pm »
Здравейте! Сигурно тази тема е обсъждана много пъти, но имам нужда от съвет. След цитонамазка се оказах пап 3 А, след изписано лечение пак бях пап 3, но този път Б-Д. Направих си тест за ЧПВ - имам 16 тип. Правиха ми много колпоскопии - всичко беше ОК. Но трябваше да ми направят и биопсия, за да е сигурна лекарката, че всичко е наред. Взеха ми проба от три места и резултатите са много добри - нямам никакви ракови изменения, само раничка. Лекарката, която ми направи биопсията, каза да отида другият месец да ми изгори и раничката /голяма е колкото монета от 2 стотинки/. Но моята гинеколожка, която ми следи положението каза да НЕ ходя, защото не било хубаво като не съм раждала. Коя от двете да послушам? И двете са много кадърни, но се двоумя. Искам да се излекува тази раничка, но може ли после да има проблем при забременяване и бременност?
*
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #1 -: Декември 30, 2011, 19:52:03 pm »
Наистина тема за раничките има много, ще споделя личен опит!
Преди 6 години, бях на 20, откриха ми раничка, не последва нищо , цитонамазка 1-2 група , сега съм на 27. Последва биопия на съмнителен участък явно вследсвтие възпаление. 2 години по късно следваща биопсия ,отново съмнителен участък но биопсията показа наличие на койлоцити , оказах се носител на ЧПВ, след това направих типизация на няколко вида-отрицателни. Нямаше лечение , макар след втората биопсия ми мазаха раничката с лекарство. 2 години по късно тоест сега 2011-, 3та биопсия , наличие на койлоцити , започнал процес на формиране на папиломи. 16 тип положителен. Не бих предприела горене на раничка а лечение на това което казваш че имаш тип 16. Това е един от високорисковите типове. Мисля че при палниране на бременност и забременяване една раничка трябва да се лекува...
« Последна редакция: Декември 30, 2011, 20:43:58 pm от f_27 »
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #2 -: Декември 30, 2011, 20:30:40 pm »
Благодаря за отговора :) Естествено за ЧПВ ще взимам имуностимулатори, защото за него няма лекарство. Единствено чрез засилване на имунната система /със стимулатори/ може евентуално вируса сам да изчезне. Въпроса е на коя от двете докторки да се доверя? За сега все още нямам планове за бебе, но когато и да настъпи този момент, да няма някакви лоши последствия щом едната докторка казва, че при нераждали жени не е хубаво да се маха раничка?
*
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #3 -: Декември 30, 2011, 20:43:13 pm »
Аз също пия имуностимулатори, , да така е че чрез засилване на имунната система /със стимулатори/ може евентуално вируса сам да изчезне. На теб какви имуностимулатори ти препоръчаха, но иначе може би е  добре да послушаш тази която ти е казала тази от докторките че раничката не е добре да се маха.  :)
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #4 -: Януари 08, 2012, 15:32:26 pm »
Здравейте! Сигурно тази тема е обсъждана много пъти, но имам нужда от съвет. След цитонамазка се оказах пап 3 А, след изписано лечение пак бях пап 3, но този път Б-Д. Направих си тест за ЧПВ - имам 16 тип. Правиха ми много колпоскопии - всичко беше ОК. Но трябваше да ми направят и биопсия, за да е сигурна лекарката, че всичко е наред. Взеха ми проба от три места и резултатите са много добри - нямам никакви ракови изменения, само раничка. Лекарката, която ми направи биопсията, каза да отида другият месец да ми изгори и раничката /голяма е колкото монета от 2 стотинки/. Но моята гинеколожка, която ми следи положението каза да НЕ ходя, защото не било хубаво като не съм раждала. Коя от двете да послушам? И двете са много кадърни, но се двоумя. Искам да се излекува тази раничка, но може ли после да има проблем при забременяване и бременност?

Dushichka, на твое място бързичко бих си сменила гинеколога, който ме следи. При група 3Б-Д (т.е. - 3Б причинена от ЧПВ) доста често направо пристъпват към конизация - оперативно отстраняване на засегнатата тъкан. Да не говорим за обикновено лечение, което е абсолютно, ама абсолютно наложително! Не искам да те плаша, ако вземеш мерки няма да се случи нищо лошо и щом планираш един ден бременност, можеш да го направиш дори с конизация. По-вероятно е да имаш истиснски проблеми с възможността да забременееш и износиш дете, ако не предприемеш мерки за лечение на раничката. Това, че биопсията в момента не е показала основание за конизация, в никакъв случай не трябва да те успокоява. Б3 - Д отговаря на определена степен на дисплазия на участъци в маточната шийка, а от дисплазия до по-лоши неща разстоянието в определени случаи може да бъде много малко. Да не говорим, че в твоя случай става дума и за ЧПВ инфекция.

Ако бях на твое място, спешно щях да потърся мнение от професионалист с истински опит в областта. След като известно време бях 3А група (и правих цитонамазки на всеки 3 месеца плюс лечение), наскоро, в рамките на 2 месеца се преметнах в 3Б. Без никакво отлагане се подложих на конизация. Сега си чакам хистологията и се надявам наистина да е изрязана онкогенната тъкан до здраво, за да пристъпя към осъществяване на плановете си за второ дете. Да оставиш без внимание шийка с раничка с 3Б група е ... меко казано, огромен риск, който никой здравомислещ човек не би те посъветвал да поемеш. Не се шашкай, тези неща се лекуват, хванати навреме. А при теб сега е "навреме". Успех! Имуностимулаторите могат да помогнат в борбата със самия вирус, но той вече е нанесъл поражения, които имат нужда от лечение. Така, че би имала проблеми с износване на бременност не ако се лекуваш, а ако НЕ се лекуваш.   
« Последна редакция: Януари 08, 2012, 15:36:20 pm от Heaven »
*
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #5 -: Януари 22, 2012, 11:32:58 am »
Потърси още едно мнение ,непременно. Потърси специалист .
Да не е хубаво да се прави каквото и да било на шийката или на който и да е друг репродуктивен орган преди разждане ,НО. В тези случей когато има съмнения за дисплазия .Това трябва непременно да се контролира. Дори и да се направи конизация ако е необходимо. Може да прерастне в раково заболяване а това е по-страшно.
След лечение на шийката може да има проблем с износването а не с забременяването. Но не е задължително зависи от много неща.


Щом има разминаване в мненията и диагнозите на лекарите се търси непременно 3 и 4 мнение.
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 11:34:31 am от zarina »
*
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #6 -: Януари 28, 2012, 01:08:24 am »
Преди 3 години гинеколожката ми визуално видя, че имам изменение по шийката и въпреки, че цитонамазката ми беше 2ра група, когато взе материал само от мястото с изменението се оказа 3А. Дадох днк за ЧВП и единия ми излезе положотелен (не помня точно кой тип или 8 или 16). Веднага ми назначиха LETZ и ми казаха да си изчакам цикъла и в момента в който ми дойде веднага да звънна, за да ме запишат за операцията. Всичко мина добре, с пълна упойка, после си тръгнах 30 мин след операцията, само изчаках да ме пусне упойката. После разбрахме, че е изрязано до здрава тъкан и от тогава ( слава Богу) не съм имала никакъв проблем, вируса за 1 месец сам се разкара, даже влизах във възрастовата група за ваксините срещу ЧПВ и си направих и 3те ваксини.
С износването едва ли ще имаш проблем (само ако не е махната много голяма част от шийката), само че май ще е по-добре да раждаш секцио (или поне лекаря трябва да те предупреди какви усложнение може да има при евентуално естествено раждане).
Незнам дали тази раничка трябва да се гори или не, но знам че ЧПВ е изключително опасен вирус, който ако бъде изпуснат може да доведе до много излишни проблеми. Също така и 3та група цитонамазка. Преди да обмисляш бременност, приоритет трябва да ти бъде да разрешиш тези проблеми.
Успех от мен!
« Последна редакция: Януари 28, 2012, 01:10:11 am от Krisi88 »


*
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #7 -: Януари 28, 2012, 11:46:15 am »
От Конизация до конизация има голяма разлика . Желая това да подчертая.
Да има много жени ,които са износили и с направено конизацио ,някои без серклаж други със серкалаж. Но при мен и без серклаж и със серклаж и лежане не помогна и имам два големи спонтанни аборта в 20 и 17 гседмици поради маточна инсуфициенция поради направеното конизацио.


Относно различните мнения на лекарите. Така се случи с мен преди много години. Трябваше до отида на контролен преглед ,но моя лекар тогава беше в отпуска и аз отидох при случаен. Тогава за първи път ми каза ,че съм имала раничка. Аз не разбирах какво е това и колко може да е опасно. Изчаках да се върне моя лекар и отидох и при него .Той ме прегледа и каза че няма раничка -да съм се успокоила.
Няколко години след това на първото ми инвитро ,при доц.Щерев, на еди от прегледите ,ми каза веднага да отида на преглед с колпоскоп. Аз отидох от там и 3степен Дисплазия/въпросната раничка/ От там последва биопсия -с резултат атипични клетки. От там горене . От там пак биопсия след няколко месеца . Резултат "карцином ин сито" .Спешна конизация.

Та така понякога човек трябва да потърси и повече мнения много много да не се бави .  Извинявам се дългото писане.
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #8 -: Август 30, 2016, 17:35:20 pm »
Преди 12 години ми направиха по случайност цитонамазка. Оказа се 3Б. Тогава нямаше ваксини и дриги изследвания за ЧПВ. Назначиха ми антибиотици. Лекарят беше доста притеснен си спомням. После пак цитонамазка, но този път беше ПАП 2 (2група). Гориха ме два пъти. През всички тези години имам постоянни проблеми. В момента съм доста зле и никой не може да каже от какво е. Ходих на преглед и уж съм добре. Постоянно кървя, имам силни болки, много отслабнах, не мога да имам контакти през всичките тези години, защото имам силни болки. Мисля да отида да си направя пак цитонамазка. Вече не издържам на болките. Май трябваше по-рано да го направя. :(
*
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #9 -: Септември 02, 2016, 22:19:18 pm »
Но си мисля че не са ти правени изследвания като биопсия и колпоскопия който са задължителни - това за titilit, ще те посъветвам потърси Карагьозов от токуда и не прави цитонамазки на сляпо, необходима ти е по сериозна, намеса, колпоскопия, биопсия , щом имаш болки и кървене.  :P
Re: Отново за раничка . . .
« Отговор #10 -: Септември 02, 2016, 22:56:57 pm »
Аз пък като работеща в онкологията ти казвам,че е най-добре да се прегледаш при нас...не искам да те плаша,но това с отслабването и болките не е никак добър симптом...твърде много си чакала..вземи си направление от личния лекар и веднага ела при нашите гинеколози все тая при кого,кабинетите ни работят от 08 до 14h не мисля,че е нужен час предварително да запазваш,но за всеки случай провери на сайта на болницата...късмет ти желая :)