0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #260 -: Декември 11, 2015, 15:25:42 pm »
Аз в крайна сметка с голямо закъснение си купих така харесаната сушилня АЕГ - сравнително нов модел и неупотребявана, но от магазин за стоки с транспортни дефекти - има 2 незабележими драскотини, които изобщо не й пречат,а цената беше много надолу. За немския пазар е, всички копчета са й на немски, на дисплея можеш да си нагласиш и други езици, български няма, но аз съм включила английски, за да се оправя и мъжа ми, ако нещо много му се налага.
Обаче съм някак си много предпазлива още с нея - суша завивки, хавлии, чаршафи, ризи, пижами и понякога гащи и чорапи на мъжа ми. Някак си моите блузи, пък и пуловери съвсем не смея да ги пусна вътре. До тук не съм забелязала нещо да се е смалило, но като ви слушам как смело пускате всичко и се чудя дали и аз да не експериментирам с нещо. Откакто я имам, почти няма дреха, която да съм си купила и етикета й да казва, че е подходяща за сушилня. С какво ще ме посъветвате да започна?


*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #261 -: Декември 11, 2015, 16:39:38 pm »
Пуловери/блузи от памук и акрил категорично не могат да се повредят, то реално пералнята може да ги повреди повече. Ако е вълна ползвай специална програма или такава с по-ниска температура. Вискозата мисля също не мърда. Общо взето съобрази материите според мен, знам ли като не съм видяла и пипнала кое как са сушиш :)
*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #262 -: Декември 11, 2015, 17:17:49 pm »
Ще те посъветвам да си изровиш стари дрехи от всякакъв вид. Такива дето вече носиш "за у дома", писнали са ти, или са повредени по някакъв повод и не носиш навън. И с тях започвай да тестваш на съответните програми как се сушат, има ли проблем, няма ли... ;) Най-сигурният метод е този. Иначе - четеш коя програма за какво е, гледаш етикетите, ако има съответствие - пускаш. Ама както писах и напред - с тия етикети в половината случаи е чиста идиотщина. Переш по етикет - свие се. Переш и сушиш въпреки етикета, защото не си идиот, че 100% памук да го переш на 30 градуса, щото така било пишело - и проблем разбира се няма.

Със здраве да си я ползваш сушилнята!  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #263 -: Декември 17, 2015, 22:22:49 pm »
Аз пък съм стигнала да извода, че ако някоя дреха се скапва в сушилня, не си е заслужавало да я притежавам :-)


  
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #264 -: Декември 17, 2015, 22:24:10 pm »
Аз пък съм стигнала да извода, че ако някоя дреха се скапва в сушилня, не си е заслужавало да я притежавам :-)
Bobbie, и аз така. Много мразя да им служа на вещите. Искам те да служат на мен  :D
*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #265 -: Декември 18, 2015, 00:39:30 am »
Аз пък съм стигнала да извода, че ако някоя дреха се скапва в сушилня, не си е заслужавало да я притежавам :-)
Bobbie, и аз така. Много мразя да им служа на вещите. Искам те да служат на мен  :D

И аз така, НО... Като една изрядна домакиня  :lol: - все пак съм наясно, че има определени материи, които не мога да суша в сушилнята без да повредя дрехата. Но те са пренебрежимо малко, предимно плетива, от н'ам каква вълна. За 5 такива на година, че ще ги метна на "естествено сушене" - не ми е дерт. Всичко останало, което купувам и се носи у нас е около 100-те % памук та сушилнята върти с бясно темпо.

То ся мързел мързел и аз съм мързел, ама помня една случка заради която още ме е яд. На вуйчо ми (лека му пръст) баба МУ му плела пелена. 100% вълна, тя я е прела вълната, а плетката е изумителна... Това нещо оживя в автентичен вид, прано и сушено м'найсе пъти до 2012-а. Когато моята баба я подари на първия син на братовчед ми. И госпожата неговата я метнала в пералнята, после в сушилнята и какво е извадила...сами си представяте. Не, че бебето останало без пелена, но разбирате предполагам...семейна реликва един вид. Ми тъпо беше, сори. Като забременях с Дани и се тръшнах, че искам такава пелена ( с тази плетка точно) баба да ми направи за него. Сумати плетачки, роднини - не знаят как, бе голям зор им дадох, накрая една полусляпа на умирачка жена им я казала как става. Та получих си заветната плетена на такива цветя пелена за Дани и аз де. Почти всички други ги подарих отдавна - тази е чинно опакована обаче и ако доживея внуци - ще е към армаганите. Има друга стойност това нещо. Едно от малкото неща, които съм прала на ръка в този живот е. Ама то си ми е от баба, за моето бебе специално и ми е безценно по тази причина. :)
Извън артикули с подобна стойност - каквото и да се прецака в сушилнята - все ми е тая де.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: сушилня - за и против!
« Отговор #266 -: Декември 18, 2015, 10:27:10 am »
Аз пък съм стигнала да извода, че ако някоя дреха се скапва в сушилня, не си е заслужавало да я притежавам :-)
Bobbie, и аз така. Много мразя да им служа на вещите. Искам те да служат на мен  :D
Браво на вас. Присъединявам се.
И за да не е само спам -нямам за сега повредена дреха в сушилнята. Ако се съмнявам, че нещо ще се повреди, предпочитам да не го пъхам. Едно две неща от пералня винаги могат да се изсушат на подвижния сушилник или направо на радиатора на парното. Така че внимателен и по-педпазлив подбор на дрехите, може да мине без щети ползването на сушилня.
*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #267 -: Декември 18, 2015, 10:55:57 am »
Вещите са, за да ни служат на нас, а не ние на тях, това е моето мото  :lol:

Иначе да, и аз не суша само някакви плетени неща, всичо друго е изпробвано. Дрехите на децата, които имат и еластан леко се скъсяват, но не е драма.  :lol:
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #268 -: Декември 18, 2015, 12:50:17 pm »
На мен нещата, които биха ми се прецакали в сушилня, ги прецаквам още на ниво пералня  :lol:

Така си замина една шапка от алпака, която бях донесла на моя мъж от Перу и разни други вълнени нещица...  :oops:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #269 -: Декември 18, 2015, 13:32:54 pm »
така  -   предлагам нова номинация - " най-злополучно боравене със сушилня "  !


Вещите са, за да ни служат на нас, а не ние на тях, това е моето мото  :lol:
Иначе да, и аз не суша само някакви плетени неща, всичо друго е изпробвано. Дрехите на децата, които имат и еластан леко се скъсяват, но не е драма.  :lol:
И аз понеже имам много блузи  памук и еластан , нещо си викам -бре толкоз ли надебеляла съм :)

Аз  тъкмо се канех да ви питам - дрехи вълна като ги пуснете на  програма вълна как излизат  ?-  сухи или влажни .
След злополучното ми палто  от мерино  , което смалих с няколко размера , и се  степа - ама то това още на ниво  пералня  го сторих ,
сега ме достраша да пусна  на   обикновена програма в сушилнята  едни   такива пухкави пуловери  от мохер  .
Ами на вълна - излязоха си от сушилнята пак мокри  -само топлички , в контейнера  имаше  само малко вода .
Сушилнята  ми е  Миеле  ,    модел  от преди  няколко години , макар и 2ра употреба , та не очаквам грешката  да е в нея .


Писала съм , че имам едно покривало  за  диван - от домашна вълна на ръка предено , плетено -ами суша го на памук , екста сухо - супер меко и пухкаво си  излиза .

Jbrul,  и аз имам много  такива неща със сантиментална  стойност  .




*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #270 -: Декември 18, 2015, 16:36:12 pm »
nimika И моята е Miele, взех я малко преди да се роди Дани, та и тя е към 5-годишна вече. Плетените неща на програмата за плетива ми ги вади почти сухи, аз за тях ползвам и тази за импрегнирани тъкани. Ако е нещо по-тежко и плътно и ми се стори не достатъчно сухо - врътвам го на програмата за обдухване с топъл въздух, после на тази за обдухване със студен и вадя 100% суха дрехата. Или одеало, олекотена завивка...каквото там.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #271 -: Декември 18, 2015, 17:24:49 pm »
И аз им пускам допълнително топъл въздух, но не знам как е температурата там и дали не е проблем. Нямам много такива, че ми бучат и дори да съм купила много рядко ги нося, а на мъжО не са мръднали, ама не знам майка му от какво ги е плела...
Програма за импрегнирани нямам и си ги досушавам на радиатора, в сушилнята пък на памук, нищо не им става, но и не изсъхват целите, то е обръщане, то е чудо...
Акрила открих, че пералнята го мори ако изпусна нещо на по-високи градуси, сигурно веднъж годишно пера на 60, но винаги има фира  :? иначе суша на памук и е перфектен.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #272 -: Декември 20, 2015, 23:19:53 pm »
Аз пък съм стигнала да извода, че ако някоя дреха се скапва в сушилня, не си е заслужавало да я притежавам :-)
Bobbie, и аз така. Много мразя да им служа на вещите. Искам те да служат на мен  :D
Браво на вас. Присъединявам се.
И за да не е само спам -нямам за сега повредена дреха в сушилнята. Ако се съмнявам, че нещо ще се повреди, предпочитам да не го пъхам. Едно две неща от пералня винаги могат да се изсушат на подвижния сушилник или направо на радиатора на парното. Така че внимателен и по-педпазлив подбор на дрехите, може да мине без щети ползването на сушилня.
Мисълта ми беше, че не правя никакъв избор - ако се скапе, скапе се и толкова.Не желая да правя предпазлив избр на дрехите. Не съм сушила каквото и да е без сушилня ( освен ако където съм била е нямало такава) в последните 20 години. Понякога закачам по някое нещо на закачалка в коридора, ако ми остават 4-5 неща, да не претъпквам сушилнята.  Ако нещо се е скапало баш от сушилнята, не съм разбрала, а и само бих му пожелала да почива в мир, щото както казах по-горе, на мен подобни дрехи не ми трябват.  Но честно казано, не мисля, че съм имала подобни случаи. Сега... тук може и да стане,макар че до сега не е,  но в САЩ до колкото съм запозната, дрехите по принцип си се продават пре-свити.  Вълнени пуловери, които да са 100 % вълна без никакви примеси, не притежавам, но ако притежавах може би само тях не бих сушила, но смятам че това си е основателна причина никога да не си купувам такива :-) .
 Все още си мечтая обаче за американска сушилня :-)
« Последна редакция: Декември 20, 2015, 23:31:28 pm от Bobbie »


  
*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #273 -: Декември 20, 2015, 23:53:23 pm »
Да Боби , и аз се чудя как може да има такава разлика между американските и европейските сушилни . Тук нямам нито една свита дреха , а в България редовно нещо се свиваше, мачкаше , уж беше маркова , и сушеше по 2 часа , и аз я използвах рядко .
*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #274 -: Декември 21, 2015, 08:05:29 am »
А дали в България просто дрехите не са били по-скапани?
Боби, ти явно по принцип си носиш такива дрехи, аз имам рокли на които пише в пералня да не влизат  и наистина би било проблем :lol: но като съм ги купувала съм знаела тази подробност и съм преценила, че ги искам, та може да ги обличам 1-2 пъти в годината, но си им шетам  :D
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #275 -: Декември 21, 2015, 09:48:38 am »
А дали в България просто дрехите не са били по-скапани?
Вълната си е  вълна   според мен   и няма как  в САЩ да е по-качествена от тукашната :)

Ами имам дрехи , неподходящи  за сушилня - неизбежно е .
Сега видиш ли  нещо, защото  не ставало за сушилня  , да не си го купувам - ако ми  харесва и  ми  стой добре  - не ми е  основателна причина .
За мен  въпроса е  по- скоро   вече налични дрехи , да не ги скапем  необмислено   -аз например на много неща  съм махнала  етикетите . Точно сега съм с една рокля , която ме съмнява ,че има вълна  и   благоразумно ще я пусна на  някоя  по -лека програма .
Достатъчно години  съм живяла  добре и  без сушилня  , та  да не си купувам  някои дрехи само   , защото не  могат да се сушат . Имам няколко  вълнени зимни палта - любими за мен - все пак тях не ги пера  през  ден  , че да е  драма как ще ги изсуша .



*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #276 -: Декември 21, 2015, 10:50:48 am »
Палтата най-много обичам да си ги нося на химическо, че ги и гладят по-добре от мен  :lol:
Аз махам етикети само на дрехи, където биха ми боцкали.
*
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #277 -: Декември 21, 2015, 21:10:39 pm »
Не м-и , не е проблема в дрехите , все още имаме дрехи купувани от България .
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: сушилня - за и против!
« Отговор #278 -: Декември 21, 2015, 23:13:23 pm »
Не знам защо да е неизбежно, но аз подобни етикети не чета и  всичко си суша в сушилня, освен вълна както вече казах.  Мисля, че имате повеве страх, от колкото има реална заплаха да ви се скапят дрехите. Ми те тогава и  от гладене да са се скапали.