0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте на всички. Искам да кажа, че не се опитвам да правя бебе, но понеже имам хирзутизъм още преди много време тръгнах по лекари да се разбере имам ли проблем или не. Ходила съм на лекар във Варна, сега съм в София и ходих при Генов, но тъй като прочетох бая негативни неща за него малко ме хвана шубето. 8O
Така, значи първият лекар ми каза, че имам доста изразена поликистоза на яйчниците и пих Диане, от което си навлякох депресия, надебелях и прочее ( а имах и някакви много нереални, според мен, хормонални изследвания- андростендионът ми беше 4  :!: пъти над нормата, което някак си не ми се стори възможно, при положение, че пък тестостерона беше в граница, стойностите съм забравила, беше отдавна)
При въпросния Генов се оказа, че имам поликистоза без кисти-хиперехогенни повлекла :?: (Това не го разбрах, не съм медицинско лице, но все пак...)  Взеха ми кръв и имам следните стойности (5 ден от цикъла)
LH                              4.120 U/l     фол(1.6-9.3) овул(13.8-71.8)

FSH                            4.041 U/l     фол(2.4-9.3) овул(3.9-13.3)

Estradiol                      0.156 nmol/l  фол(0.098-0.592) овул(0.7-2.1)

Testosteron                  3.021 nmol/l   0.198-2.67

DHEA-S                        3.170 mkg/ml   0.8-3.9

4 androstendion            3.491ng/ml   0.40-3.40

17 alfa OH progesteron  0.911ng/ml    0.1-0.8  

Естрадиолчето ми е бая нисичко, Тестотерончето пък над нормата (по едно време си мислех, че хормонално съм мъж, ама има стойностите за мъже- имам да стигна до 4.56, ако не може да се шегувам за къде съм?) , Андростендионът и той увеличен....
Обаче съотношението между LH и FSH е 1.02, това доколкото знам е горе долу нормално, май трябва да е 1, обаче нещо не ми се връзва с поликистозата ( в повечето случаи май е повече).
Та въпроса ми е към тези, които разбират повече- може ли да се каже, че имам поликистоза или е нещо друго? Питам, защото ме е страх да не е от надбъбречната, въпреки че DHEA-S e в норма, ама отива към горна граница, пък и 17 хидрокси и той завишен....
Много благодаря ако някой ми отговори и успех на всички бебеправещи!!!! И на мен май ще ми е нужен доста...
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Въпросче около хормонални изследвания...
« Отговор #1 -: Юни 10, 2006, 18:29:01 pm »
Здравей!!! Според международният симпозиум от 2003 година диагноза СПКЯ се поставя при съвкупност от симптоми и при повишаването на мъжките полови хормони при жената наричащо се още андрогения (какъвто е случаят явно при теб). В общи линии начините за лечение на това състояние не са много. Важното в случая е обаче да се установи на какво ниво точно в организма е производството на тестостерон. Тоест от надбъбречната жлеза, яйчниците, кожа или комбинация от тях. В зависимост от това на какво ниво е повишението на мъжките полови хормони се прилага и съответното лечение. До тук добре си направила че си изследвала хормоните. Необходимо е обаче поне 2 последователни хормонални изследвания (аз лично правих 3). Доброто съотношение между ЛХ/ФСХ не изключва поставянето на диагноза СПКЯ. След повторното изследване на хормони вече е необходим по-скоро ендокринолог от колкото гинеколог. Ако се установи, че повишаването на мъжките полови хормони не се дължи на надбъбречната жлеза, друг вариант е изследването за инсулинова резистентност, но тъй като е възможно да е съвкупност от фактори те съветвам да направиш също и това изследване. След това ендокринолога ще прецени какво лечение би било най-подходящо в твоя случай. Теста за инсулинова резистентност се прави освен със стойностите на кръвна захар и със стойностите на инсулина (задължително). В общи линии това са стъпките, които би следвало да направиш като за начало. Съветвам те да си намериш наистина добър ендокринолог който да се заеме с теб! Успех ти желая!
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Въпросче около хормонални изследвания...
« Отговор #2 -: Юни 12, 2006, 13:38:36 pm »
съотношението на ЛХ/ФСХ не е единственото доказателство за СПКЯ. по-скоро андрогенията е такова, а при теб определно там е проблемът :(

Testosteron 3.021 nmol/l 0.198-2.67

DHEA-S 3.170 mkg/ml 0.8-3.9

4 androstendion 3.491ng/ml 0.40-3.40

17 alfa OH progesteron 0.911ng/ml 0.1-0.8

всичките ти мъжки хормони са над нормата, DHEA-S почти. намери си по-скоро ендокринолог да те лекува :!:
Въпросче около хормонални изследвания...
« Отговор #3 -: Юни 13, 2006, 20:31:47 pm »
Ами аз знам, че там е проблемът, но друго нещо, което ми е много странно е, че никога не съм имала проблем с цикъла. При тези стойности на хормоните не знам как се получава така, че е редовен и точен. Е, верно зверски ме боли, ама го има. За овулацията е ясно...
Не знам към кой добър ендокринолог да се обърна, защото вече нямам вяра на лекари (сега са ми изписали да пия Ясмин и Андрокур, ама няма да ги почвам, засега). Чух, че доктор Тодорова е добра, не ме интересува нищо друго,само да не ме мотаят и да се отнесат с разбиране към мен и доколкото е възможно да ме "оправят".
Бихте ли били така добри да ме насочите към някой добър ендокринолог? Знам, че тук има и адреси и телефони, ама така на сляпо ще се мотая доста време  докато намеря подходящия. Поне 2-3, които наистина да са добри....
Благодаря ви предварително.
П.С Дали според вас е възможно изобщо да забременея? Защото пак ме е обзела една депресия... :balk_146:  :balk_144:
*
Въпросче около хормонални изследвания...
« Отговор #4 -: Юни 13, 2006, 20:46:29 pm »
Д-р Тодорова 0888 408 203

*
Въпросче около хормонални изследвания...
« Отговор #5 -: Юни 14, 2006, 09:31:48 am »
Цитат на: annaaa
Д-р Тодорова 0888 408 203


Мдаааа и аз съм за д-р Тодорва, посети я и после "попитай отново"  :balk_602:  :balk_600:  :balk_48:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!