0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #60 -: Ноември 07, 2011, 19:57:15 pm »
Здравей, annie13!

Понеже не съм гинеколог, не мога да ти дам много ясни насоки за уточняване на състоянието ти, а само най-общи.

Причините за неправилни маточни кръвотечения са многобройни и разнородни, като биха могли по групи да се изключат - напр. инфекциозни /вкл. хламидия и микоплазми/, хормонални /вкл. хормона на надбъбречната жлеза/, дегенеративни /полип, ендометриоза, миома/, от общ характер /напр. заболявания на кръвотворната система, авитаминоза, хипертония/ и т.н.

В твоята възраст и при липса на репродуктивни планове за момента може да се опита и субституиращо лечение, да се види как се повлияваш и опитно да се прецени кой е най-подходящ за тебе препарат. Но това трябва да направи гинеколог, който да се ангажира с твоя проблем. Аз не мога да съм ти много полезна тук.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #61 -: Ноември 13, 2011, 01:39:13 am »
МНого благодаря за насоките, ще дерзая.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #62 -: Ноември 20, 2011, 13:53:59 pm »
Мели, моля те да споделиш твоето мнение за противогрипните ваксини по време на бременност. Благодаря предварително!




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #63 -: Ноември 30, 2011, 18:43:24 pm »
Мели, моля те да споделиш твоето мнение за противогрипните ваксини по време на бременност. Благодаря предварително!

При здрава бременна - против, при имуносупресия - според индивидуалната преценка на ползата спрямо риска.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #64 -: Януари 09, 2012, 17:19:52 pm »
Здравейте!
Аз съм на 37г.,карам втората си бременност, в момента съм в 7г.с. и съм болна от варицела.
Има ли нужда от някакви изследвания на този етап,как да процедирам в случая, налага ли се премахване на плода?
Ще чакам отговор, моля!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #65 -: Януари 09, 2012, 23:10:54 pm »
Здравейте!
Аз съм на 37г.,карам втората си бременност, в момента съм в 7г.с. и съм болна от варицела.
Има ли нужда от някакви изследвания на този етап,как да процедирам в случая, налага ли се премахване на плода?
Ще чакам отговор, моля!

Здравей,dona1!

Със сигурност ли е варицела?

Рисковете конспектирано са следните:
1. В начална бременност, до 8 г.с., не носи риск.
2. До 20 г.с. има малък риск за плода, както и за спонтанен аборт (от 2 до 5%, според някои източници дори 1-2%).
3. От 20 до 36 г.с. няма опасност за плода
4. След 36 г.с. - висок риск за раждане на дете с вродена варицела (средно към 25% до 50%), като рискът е по-висок с наближаване на термина.

С други думи аз не бих премахнала бременността само заради варицелата, но най-точна и конкретна информация може да ти даде твоят гинеколог.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #66 -: Януари 10, 2012, 16:09:34 pm »
Здравейте Мели!
Аз вчера Ви писах,а Вие ми отговорихте, но ме попитахте дали е сигурно,че съм с варицела.
Да сигурно е, че съм с варицела и да в 6-7 седмица от бременността съм.
Значи последния ми цикъл беше на 20 ноември, а на 7 януари вече бях с обриви на варицела.Казвате , че до 8 седмица на бременността няма проблем за плода и да се консултирам с гинеколога ми, но неговото мнение е, че риска е 50/50.
Можа на плода да му няма нищо, но може и да има.
Няма изследване,което да се направи и да покаже какъв е случая.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #67 -: Януари 11, 2012, 15:01:53 pm »
Не, dona1, рискът е значително по-нисък от 50%, той е както съм го посочила. Мога да ти дам линкове към специализирани източници, но са на английски.

Колегата вероятно е имал предвид, че в ранните срокове на ембрионално развитие организмът често реагира на увреждащи фактори на принципа "всичко или нищо", т.е. ако има увреждане, то е несъвместимо с живота. Разбира се, може и да има, може и да няма увреждане не е същото като риск 50/50.





"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #68 -: Януари 17, 2012, 17:45:40 pm »
Здравейте Д-р Мели,
Бих искала Вашето мнение. Бременна съм в 16 г.с. с близнаци, от ЖК ми пуснаха стандартни изследвания на кръвта и урина.
Всичко беше в норма с изключение на хемоглобина-113 и СУЕ-80
След една седмица лекарката ми пусна желязо и пак СУЕ, желязото излизи в норма, но СУЕ-то вече беше 95.
Предписа ми "Феро-градумет" предполагам заради хемоглобина. Та въпроса ми е колко трябва да се притеснявам за СУЕ-то, четох из нета че било нормално да е завишена, но толкова много?
Ще очаквам с нетърпение отговор!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #69 -: Януари 18, 2012, 10:55:33 am »
Здравей, Дари!

При бременни утайката може да е повишена до трицифрени стойности, тя е неспецифичен показател, ако всичко останало е в норми.




"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #70 -: Януари 18, 2012, 14:37:41 pm »
Много благодаря за отговора! :D
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #71 -: Януари 20, 2012, 11:32:56 am »
Здравейте Д-р Мели,
На 10.01 ми беше поставен Прегнил 5000ед. и от два дни съм с невероятно гадене и повръщане.
Сутринта реших да си направя тест Престо,който го дават 7 дни след полов акт и ми се появи ясно видима втора чертичка! Възможно ли е да е грешен резултат от поставената инжекция?
Утре приключвам с поставянето на Утрогестан 2х2 и не знам дали да го спирам или да продължавам  :oops:
Предварително благодаря!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #72 -: Януари 20, 2012, 18:32:10 pm »
Не спирай утрогестана, направи си изследване за бета ЧХГ в кръвта утре /работен ден е/ и в понеделник го повтори.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #73 -: Януари 22, 2012, 17:08:03 pm »
Здравейте, Мели!
Искам да Ви попитам за възстановяването след спонтанен аборт.
Необходимо ли е да се пазя от вдигане на тежко и по-голямо физическо натоварване?
До колкото разбрах,40 дни не трябва да имаме полов контакт с половинката ми.
А след колко време може да се планира следваща бременност?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #74 -: Януари 25, 2012, 15:22:47 pm »
Здравейте,Д-р Мели!

Пуснах ЧХГ в понеделник и беше 70.850,а от днес сутринта е 202.
Потвърдена овулация имам на 11.01. и сега да попитам кога е удачно да отида на преглед :)
Много благодаря!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #75 -: Февруари 01, 2012, 10:16:42 am »
Здравей, Мели!
Искам да те попитам дали е нормално лекото зацапване вече 14 дни след спонтанен аборт.
Първия и втория ден беше по-силно кървенето, но след това остана леко зацапване вече 14 дни.
Има ли място за притеснения и как да процедирам?
Чакам отговор!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #76 -: Февруари 03, 2012, 09:50:49 am »
Здравейте,Д-р Мели!

Пуснах ЧХГ в понеделник и беше 70.850,а от днес сутринта е 202.
Потвърдена овулация имам на 11.01. и сега да попитам кога е удачно да отида на преглед :)
Много благодаря!

Поздравления!

Вече можеш да отидеш на преглед. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #77 -: Февруари 03, 2012, 09:55:34 am »
Здравейте, Мели!
Искам да Ви попитам за възстановяването след спонтанен аборт.
Необходимо ли е да се пазя от вдигане на тежко и по-голямо физическо натоварване?
До колкото разбрах,40 дни не трябва да имаме полов контакт с половинката ми.
А след колко време може да се планира следваща бременност?

Съжалявам, Дона. Не е нужна промяна в двигателния режим, освен ако работата ти включва по-сериозно физическо натоварване, тогава е добре то да се ограничи. Планиране на следваща бременност става след уточняване причините за неуспеха при тази и в зависимост от обема на извършената манипулация /ако е имало такава/.

Здравей, Мели!
Искам да те попитам дали е нормално лекото зацапване вече 14 дни след спонтанен аборт.
Първия и втория ден беше по-силно кървенето, но след това остана леко зацапване вече 14 дни.
Има ли място за притеснения и как да процедирам?
Чакам отговор!

Преглед при лекар няма да навреди. Понякога се получават неправилни кръвотечения, което е възможно да е нормално, но налага да се уточни дали маточното съдържимо е евакуирано напълно и има ли нужда от допълнителни мерки.

Успех, Дона!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #78 -: Февруари 04, 2012, 14:47:02 pm »
Здравейте, Мели.
Вече потърсих помощ от момичетата във форума, но моля като специалист да чуя и вашето мнение...цялото нещо, което ми се случва ми изглежда като някаква мистерия.
Ето фактите. Последен цикъл 10,12. след закъснение пуснах тест и беше положителен.
След 2 седмици закъснение отидох на преглед и НЕ откриха сакче, след 2 дни вече се видя, но съвсем малко 5мм . Предположение закъсняла овулация или кухо яйце.
След още седмица е нараснало до 10мм, но пак няма никакви структури вече, след 5 дни стана 14мм. и отново нищо.
Още при първия преглед пуснах чХГ кръвен и беше 6900, след 1 ден 8966 - т.е. расте.
При предишна бременност пак късно успяха да ми ембрион, чак в 7-8 г.с. и сега много се надявам пак да е така.
Мислите ли, че има някакъв шанс все пак да се окаже нормална бременност. Ако съм имала късна овулация трябва да съм забременяла на 4 януари, т.е кръвните тестове съвпадат с това предположение, но някъде четох че при 14мм гестационен сак трябва да се вижда жълто мехурче вече, а при мен не се вижда.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #79 -: Февруари 05, 2012, 19:06:46 pm »
Шанс има, но нищо по-конкретно не мога да кажа. Визуализирането на ембрион и жълтъчно мехурче зависи от качеството на апаратурата. Възможно е да е неразвиваща се вътрематочна бременност. В добрия вариант ще е късна овулация, в лошия се мисли за риска от извънматочна бременност. Поведението е редовни ултразвукови прегледи и проследяване нивата на ЧХГ в кръвта. Отново подчертавам, че апаратурата е важна в тези много ранни срокове на бременността, както и квалификацията на лекаря.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу