0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Количките-2!
« -: Януари 14, 2011, 14:58:02 pm »
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=13632.0;topicseen

старата тема, ако на някой е интересна
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Количките-2!
« Отговор #1 -: Януари 14, 2011, 15:37:36 pm »
а,точно исках да допълня по повод книгата...може ли да си го позволя...
http://www.book-bg.com/details.php?id=36012
Това е книгата и е девето преработено и допълнено издание...
Има много полезни съвети за избор на легло,количка и мнооого др
*
Re: Количките-2!
« Отговор #2 -: Януари 15, 2011, 20:48:15 pm »
Дидон, дай да уточним понятията първо. Това, което нариаме кошница, или кош условно, официално се наричаше "система за сигурност" /нещо такова не ми се рови сега за точното понятие/, като в добавка има от еди колко си до еди колко си килограма. Първата такава "система за сигурност", която бебето ползва е така наречената кошница /заради дръжката, която имат повечето такива/. Предназначението на въпросното нещо, не е нито да се разнася с него бебто из МОЛ-а, нито да го местим спящо от колата върху шасито на количката - това са "екстрите". Основното и първостепенно предназначение на "кошницата" е - да осигури безопасността на бебето в автомобила. Личното ми мнение е, че родители, които си возят децата без подобно приспособление в колата - трябва да остават без книжка плюс тлъста глоба. Засега ЗДП предвижда само глоба, която масово не се прилага...както и да е.

За монтажа. Не знам какво казва Д-р Спок, който явно е и починал, но автомобилостроенето се развива и системите за сигурност - заедно с него. Бебе в кошница, може да се вози на предна дясна седалка, с гръб към движението, еърбега на въпросната седалка се изключва със специално ключе, поне в новите модели коли.
Кошницата може да се монтира и на задна седлака естествено, по принцип става с изофикс система, има и варианти за монтаж със самите предпазни колани на колата, но е пипкаво и става само за задни седалки, ако не греша. За предна, с гръб към движението - без изофикс не виждам как би могла да се монтира.  :?
Причината много малко бебе да може да се вози на предна седлака е именно и опцията кошницата да заеме напълно легнало положение, както и ако в автомобила е само единият родител - логично е по-удобния вариант. Ако еърбегът не може да се изключи - аз не бих монтирала столче там при никакво положение де. 

Класическото "столче-седалка" за возене на дете в кола е следващият етап на въпросните "системи за сигурност" и такова категорично не може да бъде ползвано за новородено. Обикновено децата минават годинката, докато опрат до такова столче.

За "кошницата" дали ще се монтира на шасито на количката, или не, наистина считам че е въпрос на обем на колата и колко често мамата я ползва заедно с бебето и в този ред. Ако не са проблем парите - по-добре да го има като опция, но едва ли е фатално и голямата драма, ако няма такава съвместимост.

Понеже питаш конкретно за моята "кошница" - да, взех тази към количката, на BeSafe е, произведена за Stokke. Старият им модел кошници са на Макси Коси - също много добри, но те пък за монтаж върху шасито имат нужда от специален адаптор и като си го купиш и него - докарват цена, близка до тази на BeSafe. Днес даже тренирах монтаж в колата и върху шасито - да не повярваш, че става толкова лесно като по рекламните клипчета, изнандаЪх се чак  :lol:

Абе както вече писаха други - майната му става ли за количка, или не, но не правете компромис със сигурността, дори за две преки не возете детето без да е обезопасено в такова нещо. Лично мнение, ама те така стават белите най-често с "аз за малко само", "то ей тука наблизо"...никога не знаете обаче кой пиян идиот ще изскочи с 200 от следващия ъгъл, ако ще и вие самата да сте супер шофьор.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Количките-2!
« Отговор #3 -: Януари 15, 2011, 21:00:48 pm »
Май е хубаво нагледно и в картинки да се говори. Та това е въпросната кошница

Така се поставя на седалката

Това е следващата група седалки

А тази е за след 4-5 години
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Количките-2!
« Отговор #4 -: Януари 15, 2011, 21:09:54 pm »
точно Жбрул.Това беше основно въпроса.Тя девойката ,а и никой от нас естествено няма да застраши живота на детето си ...Въпроса беше дали има разлики.
 Аз цитирах от книгата,защото това изречение категорично го разбираш,че има разлики.Също съм чела,че тези столчета,които Ганка е дала,за втория етап,от тях има такива,които се поставят и в легнало положение...Та,аджеба, точно тези ако не ти трябва да го слагаш на количката или да го местиш,стват ли за от самото начало?
 
 По мое наблюдение масово се ползват кошниците,тези с дръжката.Около мен всички са имали,но основно ги хвалеха за ползването в къщи "като готвяяяя и си местя бебчо при мен и т.н

  Та,въпроса е дали ако човек е финансово притеснен,защото май другите аргументи могат да бъдат пренебрегнати,може да си купи направо стола за кола,който има легнало положение/втората картинка при поста на Ганка
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Количките-2!
« Отговор #5 -: Януари 15, 2011, 21:37:44 pm »
Дидон, всички столчета за кола имат възрастови ограничения и е малко трудно да прескочиш едно стъпало. Първите са от 0-9 месеца или до 13 кг - в зависимост от големината на бебето. Следващите са от 9 до 18 кг, от 9 до 36 и от 15 до 36 и всичко това е съобразено с ръста или килограмите на детето.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Количките-2!
« Отговор #6 -: Януари 15, 2011, 21:38:51 pm »
Дидон, не знам дали правилно те разбирам - отговарям както схванах питането ти.

Не, не можеш да прескочиш "кошницата" и да купиш направо стола от втората снимка, която поства Ганка /т.е. трета май беше/. Той е за големи вече деца, не за новородено бебе. За новородено се ползва задължително "кошницата", независимо дали има опция напълно легнало положение, монатж на количка и пр. За новородено бебе е кошницата, анатомично е пригодена за целта, столчето си е за дете, което седи вече седнало. Бебето, ако го сложиш в такова столче, дори в легнало положение - ще е толкова защитено при инцидент, колкото и ако някоя баба го стиска в ръце ;) т.е. никак. Хората не са малоумни да си купуват първо едното, после другото - ей така само да дават пари, бъди сигурна.

Гане, мерси за снимките - наистина е по-лесно така да се коментира. :) За изофикс приставката конкретно, мисълта ми беше, че при монтаж на предна седалка, ако е напълно легнала кошницата - не си го представям с коланите само как ще стане. Някак би било нестабилно, без да има подпора и към трета точка /пода на колата/, така си го мисля, ама може и грешно да си мисля - кЪт нямам опит знам ли... Ама пък не съм и пробвала, напълно възможно е и да става. Аз нали съм ленива твар и все търся да има "щрак-щрак" само, че да не се напъвам много  :oops:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Количките-2!
« Отговор #7 -: Януари 15, 2011, 21:44:59 pm »
Jbrul, за съжаление липсата на напъване и щракането идва чак като преминете на последната седалка :lol: Тогава се закопчава, както и възрастните - с премятане на колана :D
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Количките-2!
« Отговор #8 -: Януари 15, 2011, 22:11:22 pm »
Що бе Гане? С тая джаджа изофикса - само щраквам кошницата отгоре и не се ползват коланите. Поне според упътването...  :? http://kasida.bg/baza-isofix-hts-besafe-252-3002.html ей го де е. Уж било и с по-висока сигурност при закрепване на кошница, отколкото коланите.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Количките-2!
« Отговор #9 -: Януари 15, 2011, 23:18:53 pm »
Ми защото не всички коли имат тоя изофикс :wink: И той само улеснява за определени модели придържането. Ако ти имаш на колата, добре, ама останалите? И в повечето случаи кошчетата ползват коланите на колата. Единствено последното, което е вече за по-голямо дете е с едно натискане откопчаване и закопчаване.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Количките-2!
« Отговор #10 -: Януари 15, 2011, 23:22:10 pm »
Дидон, всички столчета за кола имат възрастови ограничения и е малко трудно да прескочиш едно стъпало. Първите са от 0-9 месеца или до 13 кг - в зависимост от големината на бебето. Следващите са от 9 до 18 кг, от 9 до 36 и от 15 до 36 и всичко това е съобразено с ръста или килограмите на детето.

Ясно,благодаря!


Жбрул,еееее не съм идиот та да си помисля,че ще сложа новороденото в стола от трета снимка...хахаха...това ме развесели...Нищо ,че ми е първа бременност....някои неща ги знам от опит,други от обща култура...хихихи...наистина ме развесели
*
Re: Количките-2!
« Отговор #11 -: Януари 15, 2011, 23:39:26 pm »
Дидон, не знам дали правилно те разбирам - отговарям както схванах питането ти.

Еми Дидон - предупредих те ся...  :lol: Важното е да ти е весело и да си си отговорила на въпросите все пак.

Гане, сигурно е както казваш. Ти имаш опит все пак, аз знам само какво аз съм купувала и защо и за него казвам, не претендирам за изчерпателност. За това сте вие "старите пушки" все пак - да помагате. :D Мислех си днес аз, то голямо избиране на столчета и системи пада и накрая като писне това бебе в столчето и не ще да седи - голЕма файда от избирането ще има, усещам го просто... Няма да мине номера: "Не реви бе мамо, мама ти купи такова яко столче, във форума казаха, че е супер,а ти пищиш сега...".  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Количките-2!
« Отговор #12 -: Януари 15, 2011, 23:45:32 pm »
Еми спираш колата, гушваш го, разхождаш го и после му казваш - слушай ся, ако поседиш още малко вътре, без да ревеш, ще те черпя едно мляко :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Количките-2!
« Отговор #13 -: Януари 16, 2011, 01:08:05 am »
http://www.besafe.bg/
На мен този сайт ми помогна да се ориентирам относно столчета за кола, най-вече за безопасността. Има много полезна информация, разгледайте го.


*
Re: Количките-2!
« Отговор #14 -: Януари 16, 2011, 09:31:43 am »
Мислех си днес аз, то голямо избиране на столчета и системи пада и накрая като писне това бебе в столчето и не ще да седи - голЕма файда от избирането ще има, усещам го просто... Няма да мине номера: "Не реви бе мамо, мама ти купи такова яко столче, във форума казаха, че е супер,а ти пищиш сега...".  :lol:

Споко, това няма да ти се размине. Особено пък в задръстване и по светофарите. Ма те като цяло си реват бебетата. Това им е работата.  :lol: Моята дъщеря като спреше колата се дереше за световно. Как да й обясня, че е червен светофара.  :D Като тръгнем и спираше. Предполагам повечето бебета са така.
*
Re: Количките-2!
« Отговор #15 -: Януари 16, 2011, 14:35:51 pm »
Сиа, не съм и помисляла, че ще ми се размине. То това му е работата на човечето все пак - да реве за всичко, което не му харесва.  :D Поне в Стара Загора, задръствания има само в пиковите часове, та по този параграф съм малко на далавера засега...

Искам да уточня нещо, за приставката изофикс на BeSafe, за която споменах по-горе, само заради некоректните БГ-търговци. :x Когато я купувахме, никой не ме попита каква кола карам, но пък ме увериха, че ставала за абсолютно всеки автомобил, което оказа се НЕ Е вярно! Става предимно за последните модели автомобили и е съвместима само с кошницата на BeSafe също така, но "сладурите" в магазина твърдяха, че била съвместима и с всякакви други кошници... Тъпи български тарикатлъци, или просто некомпетентност - не знам наистина.  :? Чист късмет е, че джаджата е подходяща за моята кола и, че все пак избрах кошница на BeSafe - иначе все едно от двете щях да си го завра еди къде си.
Знам, че повечето тук, предварително се информирате подробно по такива въпроси и трудно ще ви подведе някой, ама ако има някоя по-разсеяна и доверчива кандидат-мама като мен - да съм го казала и това.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Количките-2!
« Отговор #16 -: Януари 16, 2011, 15:18:34 pm »
Дами, аз май намерих решение (след 2 дена по магазините:-) на проблема с малкия багажник на Бийтъла, достъпа до задната му седалка (много е труден, особено с тежест в ръка), бебешката безопасност и моите си страсти към дизайн и цветове :-)

Харесала съм 2 в 1 на Jane, Rider версията:
http://babyplanetbg.com/index.php?m=320&category=126&pc=&prodid=10001150&product_name=Rider Matrix 2010&lang=1

Причини: коша за новородено е по-малък и лек от обичайния и ползваем едновременно за кош и за столче за кола до 1 година.

Само малко ме притеснява да не би пък да му е тясно това "зимно" (за новородени) кошче. Ние ще сме лятно бебе именно първите 6 месеца, та няма да се налага да сме навлечени в космонавтския скафандър, но все пак... А и "подложката" с коланите вътре в коша се маха... Все пак, какво мислите?
*
Re: Количките-2!
« Отговор #17 -: Януари 16, 2011, 15:44:07 pm »
Според мен количката е страхотна, ама аз си имам слабост към изчекнати дизайни по принцип - колкото "по-криво" - толкова повече ме радва  :lol:

За кошницата специално, колкото и да е по-малка от другите - все пак там си има някакъв стандарт за размер и едва ли е чак толкова по-малка. Измери й според мен вътрешния обем и сравни с другите кошници от този клас, каква е разликата и дали изобщо има такива. Може би просто външните й размери са по-компактни, а вътре си е като всички други. Както примерно е с леглата - външен размер толкова, вътрешен-толкова, зависи си от дизайна основно. Моята кошница примерно, изглежда по-обемна от някои други, ама вътре си е същата като пространство сравнена с наглед по-прибраните.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Количките-2!
« Отговор #18 -: Януари 16, 2011, 17:23:48 pm »
Nadine, ние също се бяхме спряли ня тази количка  :) . Моделът в лилаво е супер. В крайна сметка обаче купихме този модел от тук:  http://www.bebeconcept.com/poussette-slalom-reverse-matrix-light-jane-poussette-roues-jane-pack-slalom-reverse-jane-ensemble-slalom-reverse-jane-slalom-pro-reverse-jane-slalom-reverse-matrix-light-jane-slalom-reverse-strata-jane-xml-255_306-4726.html

Попаднахме на тази промоция а и мъжо настояваше за 3 колела, а и ни излезе доста по- евтина...да ти кажа изобщо не съжалявам, кошът за кола е същият като на другата количка - Matrix Light. Не го намирам за много лек, но все пак така както съм бременна сама успях да го монтирам  без проблем на шасито :) много е лесно всичко, колелата се махат и шасито е много компактно като се сгъне. Ние ще сме с пролетно лятно бебе, и не съм се замисляла дали няма да му е тясно в коша...а и подложката се маха, можеш също изцяло да разкопчаеш ципа и да махнеш "завивката". Вариянтите са много, много от аксесоарите се махат и според мен няма проблем да се адаптира и на топло и на студено време.
*

    Vali :)

  • *****
  • 1376
  • Вярата и надеждата винаги са с мен!