0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #20 -: Януари 04, 2011, 08:43:25 am »
Лейди, мерси! С последното изречение въпросът ми е изчерпан :) Четох, че д-р Михайлов също не му е привърженик, все пак се води ваксина, но много майки, също като теб, са доволни, та реших да се поинтересувам.

Мини,защо да спирам Вероника от ясли и градини, след като Ники се води с астма? Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.
Иначе за хепатита - също имам едно на ум. Уж била водата, от ХЕИ категорично отричат да я тя причинителят, според други е хляб на един конкретен старозагорски производител, там съм 99% сигурна, че се преплитат икономически и др. интереси. Но е факт, че болницата е пълна със заразени и както една лекарка се изказа, това е очакваният от всички медицински лица пик на хепатит, който има цикличност в годините. За всеки случай съм пуснала една урина за билирубин на Ники, понеже Ронката ми е ваксинирана срещу хеп.А.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #21 -: Януари 04, 2011, 09:13:39 am »
нуну, аз мога да взимам бележки и да седи в нас, но тогава кой ще го гледа? Като запишеш на ясла и се прекратява майчинството. Ако се върна на работа преди да са изтекли 2те години майчинство се плаща 50% от него върху работната заплата.
Точно заради това съм се вкарала в тоя екшън от септември месец насам. Правя всякакви еквилибристики хем да ходя на работа, хем ако се наложи да мога да си гледам детето вкъщи. Незнам коя умна глава измисли това със спирането на майчинството като си дадеш детето на ясла...това вече не ми се коментира дори. :(
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #22 -: Януари 04, 2011, 10:16:49 am »
Здрава и весела седмичка и година разбира се и от нас.  :)
Отново много болни дечица. Бързо оздравяване и дано новата година ви донесе здраве и усмивки.

Лупинги с децата, работата и болестите всеки прави. На никой не му е лесно. Съседката и сестра и и още 3 дами покрай нас са бременни. Всички ме увещават, да си родя още едно детенце, за да хване кака си Моника в градината и да го вземат на ясла. Сякаш това зависи само от мен, но не им се сърдя, те всички знаят, че децата стават с полъха на вятъра и не се виновни за незнанието. Дори им се радвам. Искам и аз така  :lol:. Плашат ме непрекъснато, че не мога изобщо да си остана в къщи с мойте ангажимени, че ще ми е все по трудно по нататък като отлагам сега.  :lol: Слушаме ги с интерес с мъжа ми  :lol:
В крайна сметка, за да избегнем тези техни терзания и имаме второ детенце, ама кака и Моника не е вече в градината, ще си вземем детегледачка  :lol:. та оправихме проблема с неродения Петко  :lol: Упокойхме народа така да се каже, че ще има кой да ни гледа детето  :P
Какво да ги правиш, хората са на тема бебета  :lol: При тях става от първия пък или винаги е грешка. :) Да им се чуди човек в кой век живеят.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #23 -: Януари 04, 2011, 10:52:23 am »
Мини,защо да спирам Вероника от ясли и градини, след като Ники се води с астма? Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.


Аничка, според мен мини имаше предвид за пускането на ясла на малкия, не на Вероника. :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #24 -: Януари 04, 2011, 11:46:25 am »
Спорен ден от мен.
Вкъщи всички възрастни се ваксинирахме с комбинираната ваксина за Хепатит А и В тази есен включително баби,дядовци дори и вуйчото а на малката сложихме Хепатит А,те сега децата нали имат Хепатит В по календара,но наборите до към 90та година нямат Хепатит В и се надявам вече  да имаме имунитет.Лошото е, че много хора бъркат симптомите на Хепатит А и дори на вирусния Хепатит В с тези на грип, и разбират,че е хепатит едва когато започнат да жълтеят.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #25 -: Януари 04, 2011, 12:25:18 pm »
Здравейте и от нас !
Бързо да оздравяват децата !

Вероятно ще задам много тъп въпрос, но изобщо не съм наясно...та ще си питам.
Каква е процедурата с яслите ? Гледам и по новините някакви драми...та трябва ли да правя нещо от сега ?
Живот и здраве мисля да си гледам детето до 2 годишна, но все пак нищо не е ясно.
Да речем че нещата с развиват добре при нас, финансово, и се справим с 1 работещ , трябва ли да правя нещо от сега, за след 2 години ?

Благодаря предварително!
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #26 -: Януари 04, 2011, 12:40:21 pm »
Да речем че нещата с развиват добре при нас, финансово, и се справим с 1 работещ , трябва ли да правя нещо от сега, за след 2 години ?

И аз това се чудя? Аз ще си гледам Никол до 1 годинка. Надявам се, че баба и ще я гледа през деня до 2 или 3 годишна възраст. Регистрирах бебка в системата на детските градини. Като стане на 1 годинка автоматично ли започва да участва в класиранията за яслите? И каква е минималната възраст за тръгване на градина?

Благодаря!


*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #27 -: Януари 04, 2011, 13:39:45 pm »
Мини,защо да спирам Вероника от ясли и градини, след като Ники се води с астма? Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.


Аничка, според мен мини имаше предвид за пускането на ясла на малкия, не на Вероника. :)

В такъв случай, все пак мисля да си го планирам за ясла, защото от един преглед не мога да приема, че детето ми има астма (малка доза логика + малка доза нежелание да е това диагнозата  :oops: ) Ще потърся още мнения, ще видя как е в здравословно отношение, пък тогава ще му мисля. Така или иначе при всяко положение бих го записала на ясла, защото така каката ще има допълнителна точка за класиранията, а по новините споменаха, че има план чистите ясли да станат също ОДЗ-та.
Що се касае работата ми - мога да си работя и дистанционно, именно така правих една година след раждането на Вероника.

Едно въпросче - колко време минаваше докато болезнеността и бучките в гърдите изчезваха, след спиране на кърменето? И колко време трябва да се изчака за профилактичен преглед при мамолог?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #28 -: Януари 04, 2011, 16:00:31 pm »
Ани4ко, ако не се лъжа, преглед 6 месеца след края на кърмаческия период.
Аз самата имах такива бучки месец след като спрях!


Относно прилики и разлики Чисти ясли - ОДЗ
съм запазила едно мнение на  :flower:Мармотчето,
предполагам няма да има нищо против да я цитирам...
Мнението е от 2009, но мисля, че няма промяна от тогава!




"Чистите ясли СА държавни, на подчинение на Министерството на здравеопазването са.

Именно затова за тях не може да се кандидатства през общинската информационна система
за детските градини ИСОДГ http://kg.sofia.bg, тази система обхваща само ОДЗ (обединени детски заведения, т.е. има яслени и градински групи) и ЦДГ (целодневни детски градини, има само градински групи,
т.е. за деца които в годината на прием навършват 3г.) на територията на София.

За чистите ясли все още класирането е по ред на подаване на молбите,
но има и предимства, заради които децата от примера по-горе може да са били с вх. номера 3 и 4, а в класирането 7 и 8 - изместили са ги деца с предимства,
например деца/внуци на персонала или братчета/сестричета на деца,
които вече посещават яслата. Кога започва приема на молби зависи пак от директора. И двете ми деца са били в ясла 57 "Приказка" в Гео Милев, там молби се подават от началото на октомври за следващия септември. Тази есен например влязоха само молбите, подадени до края на ноември предходната година.
Така че питайте за всяка чиста ясла на място, и непременно си искайте картонче с дата и входящ номер. Недостатъкът е, че после пак се кандидатства за детска градина, но пък поне тази година даваха 1т допълнителни за деца от чисти ясли и те почти винаги влизаха по 1-2 желание в ДГ. Освен това има една нова малоумна наредба на МЗ от януари 2009, според която яслите са за деца до 3г. Повечето директорки проявяват разбиране и всъщност ги изписват през юни или даже септември, дори детето да е навършило 3г месеци преди това, но ако директорката реши да се заяде или да приема веднага нови деца в деня на 3-тия рожден ден на вашето,
то тя има пълно законово основание.

За общинските ЦДГ/ОДЗ, профил може да си направите по всяко време,
кандидатурите могат да се активират при навършване на определена възраст на детето.
Мисля, че на 10 месеца вече може да се кандидатсва за яслени групи.
Така или иначе, системата позволява да се записват кандидатури само за съответната възраст на детето, напр. ако е набор 2008, сега може да кандидатсвате само за ясла 1,
системата няма да позволи избор на ясла 2 (сега това са родените 2007) или пък от сега за 1 група. Датата и часът на кандидатстване, до милисекунда, се записват в профила на кандидатурата. Децата се класират по точкова система и когато се стигне до кандидатури с равни точки, има вторично подреждане време на кандидатстване. Т.е. важно е да имате кандидатури за желаните градини колкото може по-рано.

И за десерт, може би ще има промяна в правилата, т.е. преизчисляване на точките за кампанията за септември 2010, ще разберем вероятно в началото на годината.

Освен в новините на ИСОДГ, темата се развива в подробности тук http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=430892.0, ама да знаете, че дискусията е крайно непродуктивна."


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #29 -: Януари 04, 2011, 17:41:34 pm »
Бързо оздравяване на всички болни! Е, не ги утрепа студа тези вируси и това си е  :(

Краткия ми опит с яслите е, че задължително трябва да имате и план Б (баба, бавачка...) за адаптационния период, ако се налага да работите от работното си място, а не от къщи. Аз нямах и се видях в големи приключения. Естествено всичко се нарежда, но защо да не е с по-малко нерви.
Ние също сме в чиста ясла (теоритично, на практика сме повече от месец в къщи  :( ) и молба подадох предния септември, за прием следващия. Реално беше приет от средата на октомври. При нас новите дечица са разпределени по дати от септември до края на декември, като приемат всеки понеделник и четвъртък от седмицата. Не зная само при нас ли е такава практиката.

Да благодаря за бейби айнщайн дискусията от предната тема. За Тео се оказа много занимателно и интересно, като подчертавам, че друго филмче, до момента, не му е грабвало интереса. Та, благодаря ви!
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 17:43:47 pm от midge »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #30 -: Януари 04, 2011, 18:07:47 pm »
Аничка, извинявай че ти обяснявам, ти си знаеш най-добре  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #31 -: Януари 04, 2011, 18:44:24 pm »
Стресната от истерията по яслите, показана по телевизията, днес подадох документи в една ясла до нас (Красна поляна). Входящ номер за 2010 набор - №5. Казаха, че могат да го вземат ноември-декември, което напълно ме устройва, въпреки че смятам да се върна на работа септември. Обаждах се в още една ясла наблизо (не знам дали да подам и там документи), казаха, че няма проблем да си подам документите, но не ми казаха кога биха могли да вземат Бобо. Сигурно в петък ще се "презастраховам", а и много добри отзиви четох за тази, втората ясла... Ще видим.

Разбира се, смятам да кандидатствам и за ОДЗ, пък - каквото сабя покаже.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #32 -: Януари 04, 2011, 19:30:22 pm »
Камбозолка, пиши и по-нататък как върви одисеята ти :)


*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #33 -: Януари 04, 2011, 19:57:27 pm »
Мише, аз имам същата информация, но вчера Фандъкова каза, че се планира държавните/ чисти ясли да преминат в ОДЗ и да може да се кандидатства през онлайн системата из а тях. Затова ми е беше важно Ники поне да приемат, ама нейсе! Иначе Вероника си ходи на ясла вече половин година, но полза и точка от това няма, тъй като не е на територията на Столична община :(
Мини,  аз съм малко подробна и стресната в момента, понеже съм в шах и мат, заради ситуацията и вероятно звуча сякаш не оценявам написаното от теб. Не е така, благодаря ти и се надявам да не стигаме до стъпка N2. Просто се питам как от един преглед се поставя такава сериозна диагноза и се чудя и мая как да постъпя.
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 20:02:11 pm от ani4ka »
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #34 -: Януари 04, 2011, 21:46:23 pm »
Явно проблема с яслите и ДГ е сериозен, щом чак свекър ми се обажда да пита дали сме успели да запишем Ели :lol: Ние нямаме телевизор и съответно не гледаме новини, но явно това е топ новината от дни наред, как хората висят от 3 часа сутринта да запишат децата. Луда работа, в каква държава живеем, незнам.... Директорката на ДГ на Деси на родителската среща каза, че имало нареждане от кметицата да не остават деца извън детските градини и затова групите са по 30-35 деца. Колко е вярно това, незнам, а пък с яслите как седи въпроса, съвсем не ми е ясно :oops:

Аничка, права си да не се примиряваш с тази диагноза, на скоро четох, че след 4 спазъма за 6м. се поставя диагноза астма. Важното е да се опиташ да предотвратиш повтарянето на спазмите, има много материал изписан, чети, защото за съжаление не можем да се доверим на нашите лекари :?

И сега да ви кажа, за да знаете - каките са по-добри, по-умни и по-красиви, а малките са по-грозни, по-глупави и по-непослушни :lol: :lol: това е най-пресния бисер на Деси.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #35 -: Януари 04, 2011, 22:30:58 pm »
Явно проблема с яслите и ДГ е сериозен, щом чак свекър ми се обажда да пита дали сме успели да запишем Ели :lol: Ние нямаме телевизор и съответно не гледаме новини, но явно това е топ новината от дни наред, как хората висят от 3 часа сутринта да запишат децата.
Стефи, бъркаш! Не от три часа през нощта, а от 6 часа сутринта на предходния ден :( Аз миналата година като отидох да се наредя в 18 часа вечерта вече бях 20-ти номер, мъжа ми вися цяла нощ и сега Дари има "щастието" да посещава "най-известната ясла в БГ" :?
Това за каките много ми хареса... :lol: А Елена какво мисли по въпроса?
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #36 -: Януари 04, 2011, 22:39:04 pm »
Елена само каза - аз тушам (слушам) :lol:
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #37 -: Януари 04, 2011, 23:30:00 pm »
Искам да попитам дали е възможно да се  лапат ръцете от зъбоникнене. Става въпрсс за Вяра, ма много малка ми се види на 3 месеца........но от няколко дни, не мога да й измъкна ръцете от устата.

А относно каките, Стеф, при нас са на почит от моооооого отдавна. :lol: :lol:
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #38 -: Януари 04, 2011, 23:45:18 pm »
Лейди, мерси! С последното изречение въпросът ми е изчерпан :) Четох, че д-р Михайлов също не му е привърженик, все пак се води ваксина, но много майки, също като теб, са доволни, та реших да се поинтересувам.
Извинявай, но разликата между Бърди и доктор Михайлов е от небето до земята. Не съм казала че съм доволна, по-скоро че препарата повече помогна, отколкото навреди.
Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.
Това е добре, само че дано намериш ПРАВИЛНИЯ лекар.
П.П.  Аз пък изпадам в потрес от родители, които не изпадат в паника от зеления сопол, задушаващата кашлица, силните болки в корема, но кой ме пита мен ...
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #39 -: Януари 04, 2011, 23:52:00 pm »
Ани, и Преслава няма да ходи на ясла, заради това което се случи с кака й, не виждам лошо в това нещо. Разбира се, че толкова леко да се произнесе диагнозата е доста непрофесионално, а все пак сте с връзки. При Стефания след 5 спазъма за година трябваше аз да питам въпросната лекарка за някаква терапия, иначе си ми вземаше парите за преглед, изписваше й урбазон и лекарства и ме успокояваше, че ще израсте тези състояния след 5-6 годишна възраст. Тази година поне с терапия намалихме спазмите на 3  :) Въпросната лекарка въпреки състоянието й, въпреки че изписа лекарства за астматик така и не диспансеризира детето, питам се защо така
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит