0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Блокаж?! - Buserelin
« -: Ноември 26, 2010, 12:13:03 pm »
От всичко, което съм чела съм останала с впечатлението, че блокажа се поставя еднократно. Сега съм малко объркана тъй като в моя протокол пише, че на 21-ви ден от цикъла започвам да си поставям ежедневни инжекции Buserelin (аналог на естествения Гонадорелин) за минимум 2 седмици. Ако всичко е наред при прегледа включвам и Puregon или Gonal F, но Buserelin-а остава.
Моля ви да споделите мнения и повече информация.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #1 -: Ноември 26, 2010, 12:16:11 pm »
Еднократно, ако е депо. Ако е с микродози се поставя от 21 ден предния цикъл и кажи речи до преди чхг-то (прегнил, овитрел и т.н преди пункцията). Активната съставка е една и съща, но действието и дозировката е различна при протокол с агонист депо и агонист с микродози. Успех!
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2010, 14:05:53 pm »
Постоянно откривам нови нещо във форума! Благодаря за инфото и аз.
« Последна редакция: Ноември 26, 2010, 14:54:00 pm от КЪДИ »
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #3 -: Ноември 26, 2010, 14:24:20 pm »
Един може би глупав въпрос :oops:

Този вид блокаж с микродози, различен ли от блокажа, който е при късия протокол или е същото нещо?

Опитвам се да ги разбера тези протоколи, ама все се обърквам :oops: от прочетеното разбрах че, при КП блокажа се слага през цикъла на стимулацията (малки дози всеки ден, до пункцията), а при ДП през предходния цикъл (но еднократно, въпросния депо).
И от тук идва объркването ми, хем от предходния цикъл, и хем микро дози  osi_10 или изобщо нищо не съм разбрала и пак трябва да го прочета :lol:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #4 -: Ноември 26, 2010, 14:52:03 pm »
Благодаря за включването ви  и за разясненията на cygnus.
Радост, в отбора на обърканите сме две :P
Да поясня:
Януари 2011 - на 1-ви ден от цикъла се обаждам да се регистрирам
на 21-ви ден - започвам Buserelin-а 0,5мг за минимум 14-дни, като междувременно очаквам къвене около обичайната ми дата т.е. правилно си разбрала :wink:
А имате ли някакви наблюдения за действието на различните блокиращи препарати?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #5 -: Ноември 26, 2010, 14:53:51 pm »
А имате ли някакви наблюдения за действието на различните блокиращи препарати?
И мен това ме вълнува също :wink:
Та тотално да се омотам :lol:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #6 -: Ноември 26, 2010, 14:55:18 pm »
Един може би глупав въпрос :oops:

Този вид блокаж с микродози, различен ли от блокажа, който е при късия протокол или е същото нещо?

Опитвам се да ги разбера тези протоколи, ама все се обърквам :oops: от прочетеното разбрах че, при КП блокажа се слага през цикъла на стимулацията (малки дози всеки ден, до пункцията), а при ДП през предходния цикъл (но еднократно, въпросния депо).
И от тук идва объркването ми, хем от предходния цикъл, и хем микро дози  osi_10 или изобщо нищо не съм разбрала и пак трябва да го прочета :lol:


същия препрарат е, радостинка, (който се дава и при късия протокол) само дето при дълъг протокол започва от 21 ден от предходния цикъл. Това за микродозите.
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #7 -: Ноември 26, 2010, 14:55:28 pm »
Хм, според мен на КП няма блокаж, но сега разбрах, че можело и друго. Отново благодаря.
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #8 -: Ноември 26, 2010, 15:03:12 pm »
А имате ли някакви наблюдения за действието на различните блокиращи препарати?
И мен това ме вълнува също :wink:
Та тотално да се омотам :lol:

Ами има да :)

Значи дълъг протокол успешно се прилага при млади жени с добър яйчников отговор. Започва от предходния цикъл с агонист (било то депо или микродози непрекъснато до края на стимулацията). При него се подтиска производството на хормоните ГнРХ и лекарят напълно контролира цикъла. В началото на цикъла новия се пуска Е2. Късият протокол с flare up ефект се прилага при по-зрели жени защото със силна доза ФСХ в началото на стимулацията  се предизвиква да тръгнат повече фоликули, впоследствие дозата се намаляв аили не докато се проследява как растат. Протокол с антагонист съшо се прилага в различни случаи, според преценката на лекаря - напр Оргалутран, Цетротид и отново в комбинация с фсх. При него започва да се следи Е2 от 6 ден на цикъла.  Някъде се прилага като превенция на хиперстимулационен синдром.

Много хубаво са обяснени тези три вида протоколи ето тук:

видове протоколи за стимулация

Дълъг протокол тук е даден пример с микродози

Къс протокол с микродози агонист

Къс протокол с антагонист
« Последна редакция: Ноември 26, 2010, 15:40:00 pm от cygnus »
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #9 -: Ноември 26, 2010, 15:05:44 pm »
Къди, то май не му се казва точно блокаж, аз може и да не се изразявам правилно, но пак препарат с подобно действие, мисля че цитротида и оргулантана (дано ги пиша правилно) са този вид препарати.

Сигнус, ами каква е идеята на този блокаж? Какво му е по-различното?

Ей тук четох, за да се ориентирам, не че ме е много ясно :wink:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=850&Itemid=21

П.П. Не погледнах, че вече си писала :)
« Последна редакция: Ноември 26, 2010, 15:11:14 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #10 -: Ноември 26, 2010, 15:09:58 pm »
Радостинка, блокира естественото производство на ГнРХ дето се произвеждат в хипоталамуса и оттам дават сигнал на хипофизата да произведе ФСХ. След това лекарите имат контрол върху тези хормони (ФСХ) със самата стимулация. На първия ден от цикъла се проверява естрадиола Е2 за да се види дали да се започне същинската стимулация с ФСХ или не. След това агонистите вече се дават за да се подтисне ЛХ-а - тоест да не се спукат предварително фоликулите чак до като дойде време за таймиране (тригериране) на овулацията - с прегнил овитрел или т.н чхг.

Оливия - класически дълъг протокол си. Успех и всички стиснати палци!
« Последна редакция: Ноември 26, 2010, 15:11:57 pm от cygnus »
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #11 -: Ноември 26, 2010, 15:13:21 pm »
Cygnus, златна си! Много ти благодаря! :P




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #12 -: Ноември 26, 2010, 15:15:10 pm »
Къди, то май не му се казва точно блокаж, аз може и да не се изразявам правилно, но пак препарат с подобно действие, мисля че цитротида и оргулантана (дано ги пиша правилно) са този вид препарати.

действат на различен принцип според самия протокол.
Затова едните диферелин, декапептил, лупрон, бусерелин са агонисти, а оргалутран, цитротид и т.н антагонисти. Според вида протокол се изписват. За всеки си има показания и зависи от преценката на лекаря.
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #13 -: Ноември 26, 2010, 15:25:33 pm »
Сигнус, благодаря  :)

До колкото разбрах от док, (защото само щриховахме нещата) ми предлага дълъг протокол, но с депо препарат и се чудех каква е разликата между ползването на депо и микродози.
Не съм много сигурна, че разбрах :oops: :oops: :oops: - но май между двете няма много разлика.

А блокажа оказвали действие върху ЛХ-то, при мен е доста високо...
Толкова ме объркват всичките тези термини, тъкмо си помисля, че съм разбрала, а то пак съм на изходна позиция.

Агонист - декапептил, диферелин, лукрин(?) - на 21 ден при ДП (депо или микродози).
Антагонисти - цитротид, оргалутран - ежедневно в хода на стимулацията при КП.
Правилно ли го разбрах :wink::)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #14 -: Ноември 26, 2010, 15:32:13 pm »
за оргалутрана да - ама след 6-ти ден от стимулацията се включва. Всъщност тези трите са едни от най-често прилаганите протоколи, има и други протоколи и различни комбинации, които си зависят от конкретното виждане на доктора и яйчников отговор на жената при стимулация. По принцип депо препаратите са такива с отложено действие, за каквото и да става дума. Хубавото е, че се поставят еднократно - иначе сигурно има случаи в които препоръчват депо, а в други микродози. Тук не съм много наясно и аз дали има някаква разлика.

Теб ЛХ може да ти е висок (поликистозни ли са ти яйчниците?), ама нали това е целта на блокажа. Да подтисне естествената секреция на хипофизарните хормони.
« Последна редакция: Ноември 26, 2010, 15:34:13 pm от cygnus »
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #15 -: Ноември 26, 2010, 15:45:48 pm »
Теб ЛХ може да ти е висок (поликистозни ли са ти яйчниците?), ама нали това е целта на блокажа. Да подтисне естествената секреция на хипофизарните хормони.
Да, поликистозни са и то много :?, ЛХ-то не успяхме да го овладеем с противозачатъчните, затова мислим вече в тази насока. А питам, за да съм сигурна, че съм разбрала правилно док, защо ми е нужен този блокаж и какво точно ще се постигне с него :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #16 -: Ноември 26, 2010, 15:47:27 pm »
Радостинка, ти на дълъг ли ще си?
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #17 -: Ноември 26, 2010, 15:52:36 pm »
Радостинка, ти на дълъг ли ще си?
Ами с такова впечатление останах, след като говорихме за блокаж на 21 ден.
А пък четох че при ПКЯ използват по-често късия протокол и много се обърках, точно заради тази ПКЯ тръгнах да чета за протоколите и в главата ми стана каша :?
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #18 -: Ноември 26, 2010, 15:54:49 pm »
ами не знам, не съм чула такава зависимост, аз съм с леки пкя и за мен в частност удачен се оказа дългия.
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #19 -: Ноември 26, 2010, 16:02:46 pm »
ами не знам, не съм чула такава зависимост, аз съм с леки пкя и за мен в частност удачен се оказа дългия.
Като нищо да не съм разбрала правилно, от скоро чета на тази тема и още не мога да подредя новата информация в главата си :wink: всичко ми е еднотипно и много от термините не са ми ясни.
Днес за севте се включвам с въпроси по темата и определено в разговор по-лесно се смилат нещата  :)
За което благодаря, че си така отзивчива да помагаш  :flower:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #20 -: Ноември 26, 2010, 16:41:20 pm »
Сканирах протокола, който ми изпратиха на мен. В празните полета мога/трябва да си нанасям съответните дати, за да се следи всичко по-нагледно.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #21 -: Ноември 26, 2010, 17:26:36 pm »
много ми хареса протокола, който са ти дали. Мисля, че трябва да го плагиатстват и нашите клиники, лесно се записва в него.
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #22 -: Ноември 26, 2010, 17:44:23 pm »
Затова го качих :wink:
Тези дни ще преведа и инструкциите, които са към него. Има синтезирани доста неща, някои от които съм чела вече на различни места из форума.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #23 -: Ноември 26, 2010, 17:46:49 pm »
мда, точно такъв е. И хубаво е обяснено :)
На прегледа ще те боцнат и за Е2 и ще ти определят дозата на ФХС препарата, с който ще започне стимулацията вече.
*
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #24 -: Януари 23, 2011, 12:36:22 pm »
Днес си поставих първата микродоза, но мястото на убождането се зачерви и е подуто вече 1 час, а в началото ме сърбеше :? Това нормално ли е или да го считам за някаква алергична реакция?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Блокаж?! - Buserelin
« Отговор #25 -: Януари 23, 2011, 18:58:07 pm »
ollivia, нормално е, не се притеснявай! Обикновено се получава такава реакция, разбира се след определен период от време трябва отшуми, ако се задълбочи, тогава може би ще е е добре да го обсъдиш с лекуващия лекар.

Успех! 


Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън