0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

"Маймуни през зимата"
« -: Ноември 09, 2010, 17:34:54 pm »
Вчера гледах този наш филм за първи път. В него наред с провинциализма на нацията ни като цяло, в частност беше засегнат провинциализмът във възгледите ни по отношение на стерилитета. Колко типични бяха сцените, в които майката обяснява на дъщеря си как трябва да роди за да спрат да говорят хората; как жената страда, обикаля разни ходжи, врачки и спи на Кръстова гора докато мъжът й отказава да си направи изследвания; как мъжът изпада в истерия и иска да я напусне, когато най-накрая се рабира, че пробемът е в него... По време на филма ми изплуваха и други мисли и спомени - за хората, които настървено ни обвиняват, че вместо да осиновим се опитваме да надхитрим природата; за позицията на църквата относно асистираната репродукция; за презумпцията, че стерилитета задължително се дължи на жената; за подмятанията дори от най-близките ни хора... Направо се вбесявам и ми идва да крещя! Като се сетя и аз през какво съм минала... Дори млади хора са си позволявали да ми обясняват, че рискувам мъжът ми да ме изостави, ако не му родя скоро. Без да съм молила никого ми носиха ми разни билки, от които съм щяла "да прихвана", даваха ми съвети как да съм си държала краката на стената 30 мин. след акт, а върхът на всичко беше, когато една моя близка директно ми заяви, че най-вероятно тръбите ми са запушени и спешно трябва да си ги отпуша със зелка и варено мляко osi_12 osi_12 osi_12 Не зная всички съвети и способи по какъв начин биха помогнали на закачителната способност на нашите "момчета", но явно съседите и роднините са били по-наясно. Не помня и да съм искала съвет от когото и да било. Помня само, че на всички подканяния, че е крайно време отговарях, че е Божа работа. Исках тактично да обясня, че не е ТЯХНА работа, но никой не ме разбра.

Една моя приятелка пък предприе противоположна тактика - на всички подканяния и подмятания отговаряше директно "нямам тръби, имам 6 инвитра зад гърба си, смятам скоро да се откажа и да осиновим". В отговор родителите на мъжът й му бяха изнесли лекция как сигурно тя има 100 аборта зад гърба си, най-вероятно има и венерически болести, сигурно се е ч...а под път и над път преди да се оженят и че той трябвало веднага да се разведе!

Чудя се дали вобще някога това общество ще стане малко по-интелигентно... Кога ще спрем да се месим в живот на околните ни? Кога ще престанем да злорадстваме зад гърба им и да ги клюкарстваме? Кога ще се научим да даваме мнението си по въпроси, по които сме компетентни и най-важното - когато някой ни го иска? Кога ще се научим на толерантност? 
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2010, 20:10:46 pm »
Чудя се дали вобще някога това общество ще стане малко по-интелигентно... Кога ще спрем да се месим в живот на околните ни? Кога ще престанем да злорадстваме зад гърба им и да ги клюкарстваме? Кога ще се научим да даваме мнението си по въпроси, по които сме компетентни и най-важното - когато някой ни го иска? Кога ще се научим на толерантност? 

Кога? Няма да е скоро, ако изобщо стане.

Имаме си една псевдо-патриархалност и атавистична вяра в отколешни практики, които повеляват да се дава акъл, слушай ме ти мен, аз знам, а ти не. Защото обществото ни от памти века е аграрно-селско, защото при комунизма натириха хората от селото в града урбулешката, без да им дадат време да се адаптират към индустриализацията и да се урбанизират естествено.

А манталитетът ни си остана провинциален и селски, и ценностите ни са такива. Проваленият преход само обезвери повечето хора и ги закотви окончателно в непосредствения им бит. Мерилото е преживяното и наученото от роднинско-комшийската общност, в редки случаи дочутото и криво-ляво разбраното от вестниците и телевизията, които са ни вярно огледало.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #2 -: Ноември 09, 2010, 20:50:28 pm »
не знаех този филм, разкажи малко повече за него?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #3 -: Ноември 09, 2010, 20:53:49 pm »
не знаех този филм, разкажи малко повече за него?
http://movie.pop.bg/item19807.html
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #4 -: Ноември 09, 2010, 20:59:51 pm »
Много хубав, но много тежък филм ...
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #5 -: Ноември 09, 2010, 21:07:45 pm »
Ще го гледам когато имам време.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #6 -: Ноември 09, 2010, 21:39:43 pm »
Невероятен филм- винаги ме стяга за гушата като се сетя за него...
Иначе...на въпросите ти....Цигу го е написала много точно... Мога единствено да кажа,че този цикъл се прекъсва само еволюционно- просто хората трябва да узреят за това, а кога- кой ли знае...

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #7 -: Ноември 09, 2010, 22:29:23 pm »
Много хубав филм ... и доста тежичък ... ще го гледам още веднъж, щото сигурно съм пропуснала детайли ...

Даже дъщеря ми си поплака (май не трябваше да `и позволявам да го гледа?).

А относно обществото, ами то това сме ние всичките, няма такова нещо "аз и обществото", "ние и обществото", всички сме едно цяло, гледаме се като в огледало.
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #8 -: Ноември 09, 2010, 22:55:51 pm »
И аз го гледах снощи за първи път. Макар че бях чувала за филма коментари от рода, че е добър и дълбокосмислен, нямах идея че засяга такива проблеми.   

Не успях да го гледам целия филм, но цял ден днес се връщам към определени сцени от него: не ми излиза от ума момичето, което забременя без да желае това и за начина, по който искаше да убие детето в себе си. Веднага след това в съзнанието ми изплува жената, която беше готова на всичко само и само да се сдобие с така желаната рожба.
После мъжът, който до преди да разбере, че проблемът е в него даваше кураж на жена си, а след това самият той се срина, не можейки да понесе този факт.

Толкова истинска и толкова вярно предадена е всяка една от историите във филма.
Уви, самата бг реалност.
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #9 -: Ноември 10, 2010, 11:25:04 am »
Гледах го преди две години някъде.. още помня как ревах в киното. :oops: Силен ,много силен .Само ,че не бих го гледала втори път. Избягвам да гледам неща с подобна тематика .Но пък то няма как да знаеш предварително.
Сега ми е интересна ситуацията на Сиана от Стъклен дом..
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #10 -: Ноември 10, 2010, 11:55:49 am »
Добре,а аз как да го гледам? Нали съм в чужбина,от някой торент ще трябва да е?

И,опазил ме Боже,аман от такива...спомням си,вече бях в 3ти месец и си "признах" така да се каже пред "дружки - кифли" на свекървата.Та на една умница коментара ѝ беше "добре,добре си направила (забременяла) - едно ти стига,колкото да не те приказват,че си ялова..."
Чудя се,ами ако не бяха 2 години,ако бяха 5 -10г....тогава...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #11 -: Ноември 10, 2010, 12:41:21 pm »
Много силен филм наистина.Във филма участва фолк певицата Бони и даже взе награда за женска роля.Мисля ,че се справи много добре. 


Бъдещето принадлежи на тези,които вярват в красотата на мечтите си!

*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #12 -: Ноември 11, 2010, 14:01:26 pm »
...спомням си,вече бях в 3ти месец и си "признах" така да се каже пред "дружки - кифли" на свекървата.Та на една умница коментара ѝ беше "добре,добре си направила (забременяла) - едно ти стига,колкото да не те приказват,че си ялова..."
Чудя се,ами ако не бяха 2 години,ако бяха 5 -10г....тогава...

Тогава щеше да чуеш за себе си нещо, което чух аз 2-3 години преди да се разведа: "Внимавай каква снаха си вземаш да не излезе ялова като моята" ... оставям го без коментар!

Не бях чувала за този филм, но задължително ще го потърся и гледам!
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2010, 15:16:54 pm »
...спомням си,вече бях в 3ти месец и си "признах" така да се каже пред "дружки - кифли" на свекървата.Та на една умница коментара ѝ беше "добре,добре си направила (забременяла) - едно ти стига,колкото да не те приказват,че си ялова..."
Чудя се,ами ако не бяха 2 години,ако бяха 5 -10г....тогава...

Тогава щеше да чуеш за себе си нещо, което чух аз 2-3 години преди да се разведа: "Внимавай каква снаха си вземаш да не излезе ялова като моята" ... оставям го без коментар!


Отварт...от какво си се оттървала само....браво!!!


Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #14 -: Ноември 11, 2010, 18:28:39 pm »
Змимка, добре че е бивша свекървата! ;)... Фибо, успокояващо е, че тези неща си ги чула от някоя "дружка-кифла"  :lol:, която едва ли е много важна... но мога да си представя, под какъв натиск си била...

Berluskoni, благодаря за хубавата темичка и на вас момичета за коментарите! :) Заинтригувахте ме с този филм, не бях чувала за него. Вчера го изгледах "на един дъх" - наистина е страхотен!

И понеже Fibo се чуди, от къде да го "дръпне", а и Змимка се гласи да го гледа... :) ... - предлагам за по-нетърпеливите вариант да го пуснат в тубата. Там той е качен на 11 откъсчета, които са много добре свързани помежду си и мене поне не ме дразнеше, че трябва да пускам всяко следващо "парче"...

Ето линк към първия откъс (всеки следващ ще намерите в полето в дясно..):
Маймуни през зимата (2006) 1/11


Още веднъж благодаря за хубавото предложение за филм! :hug2:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #15 -: Ноември 11, 2010, 19:38:12 pm »
Тогава щеше да чуеш за себе си нещо, което чух аз 2-3 години преди да се разведа: "Внимавай каква снаха си вземаш да не излезе ялова като моята" ... оставям го без коментар!

Хм, не мога да не коментирам... Очевидно свекървата е живяла с нагласата, че тя те е взела, а не, че със синът й сте се взели взаимно osi_14 Явно се е имала за неотменна част от семейството ви с ръководна роля. Чудно ми е какво ли е имала предвид със съвета си, към който и да е бил отправен. Как точно да внимава някой да не се окаже снаха му "ялова"? Да я подложи на медицински изследвания, преди да я "вземе за снаха"??? Змимка, поздравления и от мен, че тази изискана дама вече не ти е роднина по сватовство :balk_50:
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #16 -: Ноември 12, 2010, 00:05:56 am »
Благодаря ви за този филм! И аз си поплаках порядъчно. Странно ми е защо никога не съм чувала за него. Дали липса на реклама само?
Най-мъчно ми стана, когато жената призна, че е бременна, а мъжът й я обяви за к...а.  :x

Аз го гледах през ютюб.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #17 -: Ноември 15, 2010, 21:05:59 pm »
Помня как го чаках този филм и как след като най-накрая успях да го намеря и изгледам бях като пребито псе около седмица. Тъжен, много тъжен и съживи толкова трудни моменти... Заслужава си всяка една минута гледане.
А обществото - ех, обществото трудно ще се промени...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #18 -: Ноември 16, 2010, 10:56:49 am »
А забелязахте ли разликата в манталитета на българина и французина. Французина предложи брак на момичето, въпреки че беше бременна от друг, а българина не прие собственото си дете.  :?
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #19 -: Ноември 16, 2010, 14:31:59 pm »
А забелязахте ли разликата в манталитета на българина и французина. Французина предложи брак на момичето, въпреки че беше бременна от друг, а българина не прие собственото си дете.  :?

....сефте.....

пп Без да ми се смеете,моля....имам въпроси...(сигурно съм дебела къдрАва оФца... :oops:) ама...

1во Момичето(Лукреция) ожени ли се в крайна сметка за французина?? В края на филма дадоха една клошарка,тя ли беше??
2ро Какво се случи с циганката,и туй не ми стана ясно...
3то Жената,забравих й името :oops:,от мъжа си ли забременя или ....?Или послуша съвета на Марта Вачкова?
4то Всички тези различни казуси по едно и също време ли се случват?Май не??
А бе,нищо май не съм разбрала от фактическата страна на филма... :oops:
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #20 -: Ноември 16, 2010, 16:35:47 pm »

пп Без да ми се смеете,моля....имам въпроси...(сигурно съм дебела къдрАва оФца... :oops:) ама...
Не се коси :) Филмът се гледа трудно. Аз опитах да "хвърлям едно око" от кухнята, ама не става така. Накрая седнах, втренчих се и... после си поревах :D

1во Момичето(Лукреция) ожени ли се в крайна сметка за французина?? В края на филма дадоха една клошарка,тя ли беше??
Не се ожениха и да, тя беше клошарката...

2ро Какво се случи с циганката,и туй не ми стана ясно...
Важното е, че остана Човек. Фактологията ни я спестиха, но се подразбира, че си е платила скъпо за това. Сигурно най-голямата цена е това, че се отдели от децата си, които обожаваше.

3то Жената,забравих й името :oops:,от мъжа си ли забременя или ....?Или послуша съвета на Марта Вачкова?
Ами.... аз мисля, че нарочно е търсен този ефект... :) Ако проследим фактите - беше само фантазия. Или поне за мен, героинята беше чудесна жена и някак не ми пасва варианта, да е излъгала. Дори да е изневерила, не би излъгала, какъвто и да е залога. Но нарочно ни оставиха доза съмнение. Т.е. всеки зрител да го тълкува според собствената си нагласа.
Но не съм сигурна, аз може и да не съм догледала внимателно.... Нека момичетата да кажат. :)

4то Всички тези различни казуси по едно и също време ли се случват?Май не??
Не. Началото беше някъде през 60-те год. на миналия век (ако не греша..), а края - в новите времена. Но то и в това имаше подтекст :) - какво значение има времето, като съдбите на героините нямаше да са по-различни, ако им разменим времето, в което живеят.
Както казаха момичетата в началото на темата, това е основната идея на целия филм - Уж живеем в нов век, но колко много неща от народопсихологията ни са останали в миналия...

Наистина, хубав български филм! :)

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #21 -: Ноември 16, 2010, 16:44:04 pm »

пп Без да ми се смеете,моля....имам въпроси...(сигурно съм дебела къдрАва оФца... :oops:) ама...
Не се коси :) Филмът се гледа трудно. Аз опитах да "хвърлям едно око" от кухнята, ама не става така. Накрая седнах, втренчих се и... после си поревах :D

1во Момичето(Лукреция) ожени ли се в крайна сметка за французина?? В края на филма дадоха една клошарка,тя ли беше??
Не се ожениха и да, тя беше клошарката...

2ро Какво се случи с циганката,и туй не ми стана ясно...
Важното е, че остана Човек. Фактологията ни я спестиха, но се подразбира, че си е платила скъпо за това. Сигурно най-голямата цена е това, че се отдели от децата си, които обожаваше.

3то Жената,забравих й името :oops:,от мъжа си ли забременя или ....?Или послуша съвета на Марта Вачкова?
Ами.... аз мисля, че нарочно е търсен този ефект... :) Ако проследим фактите - беше само фантазия. Или поне за мен, героинята беше чудесна жена и някак не ми пасва варианта, да е излъгала. Дори да е изневерила, не би излъгала, какъвто и да е залога. Но нарочно ни оставиха доза съмнение. Т.е. всеки зрител да го тълкува според собствената си нагласа.
Но не съм сигурна, аз може и да не съм догледала внимателно.... Нека момичетата да кажат. :)

4то Всички тези различни казуси по едно и също време ли се случват?Май не??
Не. Началото беше някъде през 60-те год. на миналия век (ако не греша..), а края - в новите времена. Но то и в това имаше подтекст :) - какво значение има времето, като съдбите на героините нямаше да са по-различни, ако им разменим времето, в което живеят.
Както казаха момичетата в началото на темата, това е основната идея на целия филм - Уж живеем в нов век, но колко много неща от народопсихологията ни са останали в миналия...

Наистина, хубав български филм! :)

Плу,е сега се чувствам,наистина като тъпа овца... :oops: :lol:
Май трябва да го гледам пак без мъжо да ми мрънка на на главата
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #22 -: Ноември 16, 2010, 17:30:57 pm »
Май трябва да го гледам пак без мъжо да ми мрънка на на главата

А, Фибчо, без мъже наоколо най-добре се гледа този филм. :wink:

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #23 -: Ноември 17, 2010, 10:29:03 am »
И аз не разбрах от кого точно забременя жената, но явно наистина е търсен ефект. Много хубав филм, много тъжен, особено в частта, когато още незнаеха къде е проблема и миналата жена с това лягаше, с това ставаше, всякакви усилия полагаше и къде ли не ходеше да й баят и да се къпе.
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #24 -: Ноември 17, 2010, 11:05:08 am »
Жената забременя от мъжа си , но той нали беше с ограничено мислене ,не и повярва.
Много тежък филм ,даваха го по канал 1 ,преди няколко години,доколкото си спомням.
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #25 -: Ноември 17, 2010, 11:16:14 am »
Никакво съмнение съм нямала относно това от кого е забременяла жената - тя самата го каза: "не съм курва, Лазаре, наше си е".
Не ми пасва някак на жена преминала през всичко, за да стане майка, накрая "да смени петела", щото видиш ли някой й казал. Фантазиите по-скоро подсилиха ефекта, че иска да стане майка, но не на всяка цена.
Поне аз, така го разбирам.

Но нарочно ни оставиха доза съмнение. Т.е. всеки зрител да го тълкува според собствената си нагласа.
 

Да, много точно. Всеки тълкува, според собствения си капацитет. :wink:
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #26 -: Ноември 17, 2010, 11:19:14 am »
От мъжа си забременя и затова накрая като ги даваха на шейната, детето приличаше и на него много.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #27 -: Ноември 17, 2010, 11:28:13 am »
От мъжа си забременя и затова накрая като ги даваха на шейната, детето приличаше и на него много.
Даже и Лазар се казваше ...
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: "Маймуни през зимата"
« Отговор #28 -: Ноември 17, 2010, 11:51:32 am »
ААаааа,сега само да не решите,че съм някоя шматка дето "си го е помислила"(за петела) :oops: :lol:,не съм,чисто фактически попитах :D

Пък,Лазар,се оказва,че от ограниченост си докара инфаркт...ми то не само на околните вреди... :? Тъжно за майката и детето...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!