0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« -: Септември 28, 2010, 14:40:24 pm »
Моми4ета искам да ви помоля,тъй като никъде не открих има ли забременели с мъжки фактор и от кой опит,при кого,колко % е била СГ на мъжа,да пишем тук за да има информация и по този въпрос.На мен ли4но ми предстои и ми се иска да съм малко по на ясно има ли успели двойки с нашият проблем.Много ше съм ви благодарна ако се включите.
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #1 -: Септември 29, 2010, 12:05:56 pm »
Здравей, ние сме също с мъжки фактор. Юли месесц правихме първи опит - неуспешен за съжаление. Яйцеклетките ми бяха оплодени ИКСИ, поради лошата спермограма. След неуспеха, сега правим SDI-тест на мъжа ми, но според мен този тест трябваше да бъде направен още първия път. Та това е моя съвет - да го направите преди да започнете процедурата. На въпроса ми, ако резултата сега излезе лош, ще можем ли да направим замразен трансфер, който е направен преди теста, отговора беше много уклончив.


*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #2 -: Септември 29, 2010, 15:17:51 pm »
Здравейте и от мен!
Ние също сме с мъжки фактор. Направихме SDI тест, който излезна 38%, т.е. лош. Пратиха ни на консултация с уролог, който ни предписа лечение с Фертилайд за 3 мес., спиране на твърд алкохол и цигари. На вторият мес. направихме контрола на теста и излезна 31%. На третият месец, Юли, започнах опита по къс протокол. Яйцеклетките, 3 само на брой, са оплодени ИКСИ, ми ги върнаха на втори ден, и вече съм в 4-ти месец бременна. :D
Успех!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #3 -: Септември 29, 2010, 15:23:14 pm »
Момичета какъв е този  SDI тест,каде се прави?Petqst радвам се много за вас,пожелавам ти лека бременност и здраво и прекрасно дете.А къде правихте процедурата?
« Последна редакция: Септември 29, 2010, 15:25:55 pm от sladur4eto_89 »
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #4 -: Септември 29, 2010, 15:38:42 pm »
За SDI теста, можеш да прочетеш ето тук: http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=567&Itemid=16
Прави се във всяка специализирана клиника по репродуктивна медицина.
Нашият опит беше в клиника "Малинов".
Благодаря за пожеланията. :D
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #5 -: Септември 30, 2010, 10:21:12 am »
Ние също го правим в клиника Малинов. Занесох материала в понеделник, резултата ще бъде готов следващия вторник. Не знам защо толко се бави, но сигурно така трябва. Заплатих 100 лв., въпреки че на ценоразписа пише 140 лв.


*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #6 -: Септември 30, 2010, 10:37:00 am »
Ние също го правим в клиника Малинов. Занесох материала в понеделник, резултата ще бъде готов следващия вторник. Не знам защо толко се бави, но сигурно така трябва. Заплатих 100 лв., въпреки че на ценоразписа пише 140 лв.
На мен и двата пъти са ми казвали, че SDI теста се прави през почивните дни, и затова  сме давали материала само в петък! А резултата излиза най-късно вторник.
За цената, и на нас единият път ми беше 100лв., а вторият - 140лв.??? Не зная защо така.
Дано всичко де е ОК!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #7 -: Септември 30, 2010, 10:46:55 am »
mgstra съпруга ми също прави този тест  и той плати 100 лева.Но това не било SDI  а някакъв друг тест защото при такава лоша спермограма не можело да се направи SDI.Ние също бяхме в МАЛИНОВ.Първия ни опит беше неуспешен.Сега ни пратиха при КАЦАРОВ и ще прилага лечение съпруга ми с ФЕРТИЛАЙД и КЛОСТИЛ БЕГИТ до следващия опит.За това и аз съм на мнение да се направят всички изследвания преди първия опит и на нас преди първия опит никой не ни каза да се лекува съпруга ми.Сега ни предстой втори опит и дано да е успешен

Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #8 -: Септември 30, 2010, 11:59:48 am »
Пожелавам на всички ви късмет и дано много скоро да сбъднем мечтите си.Нека Бог е с всички нас.
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #9 -: Септември 30, 2010, 16:24:24 pm »
danielska_81, аз специално попитах момчето и то ме увери, че е SDI-тест. Ние започнахме първо с лечение при д-р Кацаров точно с Клостилбегит и Фертил Аид. За 2 години лечение, резултатите са с много малко подобрение. При някои може би действа това лечение, но не и при нас. Успех на всички!


Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #10 -: Октомври 12, 2010, 12:02:44 pm »
Здравейте .И ние сме с мъжки фактор при мен всичко е наред . Този месец почваме инвитро, но на мъжа ми не са му правили нищо друго освен разширена спермограма. Имаме едно дете,( направо не знам как стана при такава лоша спермограма ) .Това успокояващо ли е и значе ли, че нямаме генетични или някакви др. по сериозни проблеми и за това не му правят въпросния тест или други изследвания ?
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2010, 14:22:09 pm »
Здравейте! Пожелавам успех на всички момичета! Ние успяхме въпреки много лошата спермограма. Д-р Кацаров не предписа никакво лечение, каза че спасението ИКСИ. Та така имаме си едно ураганче, въпреки дългите и мъчителни години на чакане! 
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #12 -: Октомври 12, 2010, 16:12:24 pm »
yana-v колко лоши бяха резултатите на половинката ти и "ураганчето ви" :) чрез ИКСИ ли е заченато или по естествен път? Последната спермограма на мъжа ми е с диагноза Олигоастенотератозооспермия и за това се интересувам колко мъки ни очакват??? Като за начало одобрение от фонда. Радвам се за твоя щастлив край :)
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #13 -: Октомври 12, 2010, 22:28:44 pm »
Леле, и ние сме сме вече с такава мъжка диагноза . Утре пътувам за София.Дано този прословут уролог наистина помогне на мъжа ми.Преди стимулацията ми доктора казваше че е важно един сперматозоид да има ама да е качествен.....След неуспешното ин витро икси при 9 разкошни яйцеклетки така ли не откриха един качествен сперматозоид незнам?Върнахме три ембриона на 3 ден , които се оказаха с голенми малформации?!?Дано този доктор напрви с нас чудо!
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #14 -: Октомври 13, 2010, 09:10:22 am »
Момичета, при някои мъже лечението дава много добри резултати, зависи на какво се дължи лошата Сп. Най-важното е да попаднете при лекар, който се занимава с репродуктивни проблеми. Да направите необходимите изследвания и читава разширена спермограма.
Моето ураганче е от ИКСИ, да! Мъжът ми даде 2 пъти материал, за да могат да изберат най-добрите опашатковци! Ми такъв са избрали, че сега са като две капки вода! :oops:  :) Да са живи и здрави!
пп Такава беше и диагнозата на мъжа ми. Пробвахме лечения, но нямаше резултат. Покрай него се оказа, че и при мен нещата не са съвсем ок и така.
« Последна редакция: Октомври 13, 2010, 09:12:59 am от yana-v »
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #15 -: Октомври 13, 2010, 09:46:57 am »
Здравей mole, разкажи как мина прегледа и какво ви посъветва доктора (предполагам, че сте ходили при Кацаров). Ние все още не сме посещавали уролог. Интересно защо ама и никой доктор след резултатите от спермограмата не ние посъветвал да го направим. За сега чакаме удобрение от фонда, а може да се пробваме една инсеминация при условие, че има подобрение след "купищата" изпити лекарства.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #16 -: Октомври 13, 2010, 10:29:51 am »
А какъв доктор ви изписва купища лекарства тогава?  8O Кой ви прави разширена спермограма? Ако си близо до гр. Пловдив те съветвам да занесеш всичко което имате - спермограми, изследвания и лечения при д-р Даскалова. Рабоди в МЦ, който се помещава в Медикус алфа! Ще намериш координати! Не губете време, ако не сте сигурни в диагноза и лечение!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #17 -: Октомври 13, 2010, 20:08:40 pm »
Здравейте момичета,

аз също съм бременна като мъжа ми беше с такава диагноза. На последната спермограма СДИ беше 62%, което е много лош резултат. Мъжа ми взимаше доста лекарства, първо беше 3 месеца на хормонални инжекции, въпреки, че нямаше проблеми с хормоните, после пи и Фертилайд и разни антиоксиданти и нямаше никакво подобрение. Единствено от проксийда малко се подобри подвижността, от 1% активноподвижните станаха 4%, а общоподвижните от 4% станаха 12%, но не мисля, че това е някакво сериозно подобрение. Морфологията винаги е била между 1 и 4%, а СДИ между 60-77%.
Забременях от 3то стимулирано ИКСИ, като имам и едно неуспешно на естествен цикъл. Та явно се получава и с лоши резултати. Пожелавам на всички скоро да имате положителни тестове и сладки бебчета!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #18 -: Октомври 14, 2010, 10:28:20 am »
Браво момичета радвам се за вас.Нали всички за това мечтаем.Дано и при нас да се получи втория път

Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #19 -: Октомври 14, 2010, 11:55:25 am »
Здравейте и от мен момичета!И аз съм изключително разтревожена,защото имам вече 2неуспешни ИКСИ ,досега никой не обърна внимание на съпруга ми при все че има много лош СДИ.Предстои ми трети опит,но последното му изследване е плачевно,понеже има много завишен процент на фрагментация и съответно не стават добри ембриони.Докато нещата бяха насочени към мен-биопсии,промивки и т.н.,изведнъж се пренасочваме към андролог и безкрайни спермограми...Записах час при д-р Кацаров и освен това ще правим тест по следната схема:7дни еякулация,3дни почивка и СДИ.Реших да споделя с вас и да почерпя опит,защото съм като в небрано лозе.
Животът е толкова хубав, колкото му позволим да бъде!
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #20 -: Октомври 23, 2010, 19:22:32 pm »
ivette, и ние сме абсолютно в същата ситуация. Д-р Стаменов предложи същата седемдневна схема на мъжа ми за повторен СДИ. Предстои в края на месеца. Би ли споделила на вас какво каза - има ли шанс за успех при ИКСИ? На нас определено заяви, че трябва да работим за подобряване на резултатите, но как точно не стана ясно. Вяра ми дава фактът, че не каза категорично, че сме за доно. За сега иска да види новите показатели. В тази тема бременността на Чери ми вдъхна доста надежда ...
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #21 -: Октомври 24, 2010, 15:04:19 pm »
Здравейте,
Ние сме със същата диагноза + хиповолемия.Предстои ни ИКСИ за първи път, но до тогава искам да проуча въпроса.
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #22 -: Октомври 28, 2010, 10:16:48 am »
Здравейте момичета, искам да ви разкажа за нашия проблем с надеждата някой, който е минал през това, да сподели своя опит.
    На 25.10.10. бяхме в София, пуснахме нова спермограма в Малинов. Първата (преди 3 месеца) не беше никак добра: маьор олигоастенотератозооспермия, с концентрация 3.33 млн., общ брой 17 млн., активно подвижни 8%. А сега... ужас в шок сме: севере олигоастенотератозооспермия, концентрация 0.22 мнл., общ брой 0.88 мнл., активно подвижни 23%, по Крюгер - 6%.
     Веднага посетихне д-р Кацаров. След прегледа каза, че проблема не е болестен, няма варикоцеле и др. видима на ехографа причина, просто за негото това е генетично заложено т.е. съпруга ми неможе да отделя повече от примерно 5 мнл. сперматозоида и ако след 2 дни пуснем нова СП, тя може да е пак 3 или 4 мнл. При такива мъже с генетичен проблем бройката постоянно се мени, но поне каза че не изчезват напълно. С една дума спасението е ИКСИ. Назначи му микробиология и тест за хламидия. Пуснахме изследванията в Кандиларов, за сега видяхме че не е хламидия, микробиологията ще е готова в петък. Изписа му Клостилбегит, Тристен и Вит.Е, а бърканицата мъжът ми си я хапва от лятото.
     Много е тежко...аз се държа пред него, но снощи вече не издържах и се разплаках. Той е отчаян :(
     Сега само си чакаме реда за фонда, подали сме документи още юли месец. Искаше ни се да ис имаме дете по естествен път и до края се надявахме, ама с тия резултати, надеждата ни умря. Много ме притеснява, когато прочета за други двойки със същия проблем, които са правили и по два-три опита инвитро - НЕУСПЕШНИ. Страх ме е ... незнам какво да правим.. това е положението. С лекарствата се надяваме малко да вдигнем бройката, поне за инвитрото. Преди това три месеца взимаше Фертилайд, след това още три Пермен- нищо, малко само се е вдигнала подвижността, но тази бройка....това е погром.
   Извинявм се дългия пост, ако можете някакъв съвет да ни дадете, ще ви бъдем благодарни. На вас пожелавам повече усмивки и сълзи от радост :)
     
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #23 -: Октомври 28, 2010, 13:42:17 pm »
Горе главата! Ако искаш консултация за спермограмата пиши на Мели в раздела! Нашата с-ма също беше отчайваща, беше ни много тежко, да, но в крайна сметка, няма значение как, важното е да гушнеш накрая едно спящо вързопче. Щом трябва ИКСИ, значи трябва, събирате сили и действате - нищо страшно, пак казвам гледайте смело напред! Стискам ви палци!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #24 -: Октомври 28, 2010, 16:34:40 pm »
Зравейте момиче,отново съм аз!Май в този раздел сме най-отчаяните...Недейте така,горе главите и смело напред :wink:!Ние имаме проблем и търсим причините,но хората които не са се сблъсквали с подобни проблеми,не знаят че примерно и тяхната спермограма не е добра.Според мен всичко е една велика случайност.Сега да ви кажа за нас-ами д-р Кацаров постави диагноза на съпруга ми "недоразвити тестиси",т.е генетично отклонение.Назначи спермокултура,микоплазми ,изписа ни фертилайд,тристен и клостилбегит.Просто ще се опитаме да подобрим показателите,които междувпрочем след 7-дневната схема бяха по-добри.
Животът е толкова хубав, колкото му позволим да бъде!
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #25 -: Октомври 28, 2010, 16:42:15 pm »
сиска, не се отчайвай! Все пак имате сперматозоиди. А и на всички ни се иска да забременеем по естествен път, но хубавото е, че ако не стане, има и други начини.  :wink:
И не чети за неуспешни процедури! Аз пък си мисля, че има изненадващо голям брой успешни от първи опит. Слушайте Кацаров и лекарите в "Малинов" и съм сигурна, че скоро ще имате хубави новини!

ivette, успех и на вас!

И не се отчайвайте! Има далеч по-тежки случаи, които пак имат щастлив финал.  :D

*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #26 -: Октомври 28, 2010, 17:05:46 pm »
Благодарим Ви за окуражителните думи момичета. В момента имаме нужда от тях. Наистина НЕ трябва да губим надежда.
ivette кажи ми нещо повече за тази схема: 7дни еякулация,3дни почивка и СДИ. Д-р Стаменов ли ви я препоръча и как точно се подобриха показателите???
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #27 -: Октомври 29, 2010, 14:25:04 pm »
Благодаря ви за подкрепата ,момичета!Тази борба стана вече много продължителна ,имаме нужда да споделяме и да се подкрепяме.А сега на въпроса на siska_d- схемата вече си я разбрала.Да,д-р Стаменов ми я препоръча за спадане % на фрагментация.Той наистина беше спаднал,но понеже в момента СДИ не е пред мен не мога да ти цитирам цифри,бяха се покачили и другите показатели,дори биолозите ми предложиха след такава схема да замразим материал.Но засега ще се въздържим защото провеждаме лечението на д-р Кацаров,което е за 3 месеца.Междувременно на мен също ми предстят някои процедури,след което най-после трябва да си започна процедурата.
Животът е толкова хубав, колкото му позволим да бъде!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #28 -: Октомври 31, 2010, 20:32:58 pm »
Ето и отговора ми в цифри-цифрите в ляво слагам от първото изследване,а тези в дясно от второто:
обем-4,00/4,80
конценр.-0,01/0,59
общ брой-0,03/2,36
клетки-0,10/0,90
акт.подв.-1%/5%
подвижни-4%/15%
бавно подв.-15%/10%
фрагментация-81%/42%...(тук искам само да поясня,че ми казаха че допустимите били 35%)
морфологияпо Крюгер-5%(нормална)
Общо взето това е,не е розово,но има разлика...
Животът е толкова хубав, колкото му позволим да бъде!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #29 -: Октомври 31, 2010, 21:00:17 pm »
ivette пак си има подобрение това е добре.Пожелавам ви КЪСМЕТ от сърце.Би ли ми споделила нещо повече за 7 дневната схема ако не те затруднявам пиши на лични :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: :bfp: :bfp: :bighug:

Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #30 -: Октомври 31, 2010, 21:42:22 pm »

При нас показателите са
обем-4,00
конценр.-0,74
общ брой-2,96
клетки-0,40
акт.подв.-2%
подвижни-10%
бавно подвижни14%
неподвижни74%
halosperm 59%
морфология по Крюгер 1%
заключение повишен индекс на фрагментация
Сега вече почти два месеца пие Фертилайд и Клостилбегит още не сме правили контрола.Д-р Персенска каза,че е добре да направим преди опита контролата и ако има подобрение дори можем да замразим. :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers:Дано имаме късмет с втория опит но с това забавяне от фонда е някакъв хаос голям




*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #31 -: Ноември 01, 2010, 09:50:20 am »
danielska_81,ivette  ама ние с вас направо сме си от един отбор :0 с тия показатели. За да не се цепя от групата ще ви напиша и нашите показатели:
обем-4,00
конценр.-0,22
общ брой-0,88
клетки-0,30
акт.подв.-23%
подвижни-19%
бавно подвижни-13%
неподвижни-45%
морфология по Крюгер-6%

Как мислите с тези показатели става ли за ИСКИ? Дано от клостила и тристена има подобрение, ама ако няма, те това е положението. ivette[/b като гледам Кацаров и на вас е изписъл клостил и тристен. Казахме му че мажът ми е пил Фертила три месеца без промяна и може би за това при нас го пропусна. Вие кога го започнахте? Кога ще правите нова спермограма?
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #32 -: Ноември 01, 2010, 21:29:42 pm »
siska_d при нас опита беше икси.Извадиха ми 11 яйцеклетки 9 се оплодиха икси а 1 са пробвали инвитро,но не се е оплодила въобще.Но ембрионите бяха много лоши върнаха ми 5 уж най-добрите от всички 9.Само да се молим да се подобрят показателите на половинките ни и да успеем при другия опит. :youwoman: :bfp:

*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #33 -: Ноември 02, 2010, 08:34:05 am »
Дано, дано да да бъде успешен  :crossfingers: Кога се очаква да бъде втория ви опит danielska_81, че като гледам как "напредват" от фонда  :balk_150:
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #34 -: Ноември 02, 2010, 16:57:46 pm »
danielska_81 за 7-дневната схема писах,че ни я препоръча д-р Стаменов.Тя е 7 дни еякулация,3дни почивка и нов СДИ.Практикували я в чужбина,ще я приложим дори и при пункцията/ако е възможно/.На мен ми удължиха заповедта,днес ми се обадиха...имам 3 месеца да подобрим спермограмата и да си оправям ендометриума :).Желая ви и на вас успех! :bfp: :bfp: :bfp: :bfp: :bfp:
Животът е толкова хубав, колкото му позволим да бъде!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #35 -: Ноември 03, 2010, 10:20:17 am »
Опита ни като виждам как вървят номерата сигурно ще е пак на пролет.Но какво да се прави.Дори съжалявам,че си изпуснах шанса да започна и работа.А през май месец когато ми беше първия опит ме изгониха от работа като споделих че ще правя инвитро :bighug:

Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #36 -: Ноември 08, 2010, 16:45:10 pm »
При нас интересно е, че не са ни искали от клиниката този СДИ тест. А на мен много ми се иска да го направим. Почти всичко съм пуснала за себе си,а при него само спермограми .....хм.
Моля Ви за информация къде може да го направим /в София, в Пловдив/, колко ще струва, колко време преди ин витрото е добре да се пусне.
Предварително Ви благодаря.
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #37 -: Ноември 08, 2010, 16:57:05 pm »
Питка-любопитка, в София в клиника Малинов правят този тест, ти в коя клиника си? Хубаво е да се пусне няколко месеца преди процедурата, понеже ако резултата е лош се пробва лечение с антиоксиданти 3 месеца. Друг е въпроса, че може и да няма подобрение, както беше в нашия случай. Цената преди няколко месеца беше 100 лв.
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #38 -: Ноември 09, 2010, 11:32:16 am »
Цитат на: питка  - любопитка link=topic=43613.msg767191#msg767191
Моля Ви за информация къде може да го направим /в София, в Пловдив/, колко ще струва, колко време преди ин витрото е добре да се пусне.
Предварително Ви благодаря.
Ако си от Пловдив може да го направиш при д-р Даскалова .Струва 165 лв - оценка за спермалния хроматин. По-добре е веднага да се пусне ако има нужда от лечение и доуточняване.
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #39 -: Декември 01, 2010, 20:49:59 pm »
Яйцеклетките, 3 само на брой, са оплодени ИКСИ, ми ги върнаха на втори ден, и вече съм в 4-ти месец бременна. :D
Успех!

Благодаря ти че си го написала! Искам да чувам само добрите новини!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #40 -: Декември 15, 2010, 22:21:49 pm »
 И ние сме с такава диагноза. Док каза, обаче, че трябва  преди да се пристъпи към ИКСИ морфологията я вдигнем поне на три процента ?!/ в момента  е един  - при реф 4 /В другата клиника пък ни посъветваха само ИКСИ, без да правим опити за подобряване?!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #41 -: Декември 20, 2010, 13:19:49 pm »
И ние сме с такава диагноза. Док каза, обаче, че трябва  преди да се пристъпи към ИКСИ морфологията я вдигнем поне на три процента ?!/ в момента  е един  - при реф 4 /В другата клиника пък ни посъветваха само ИКСИ, без да правим опити за подобряване?!
Аз мисля, че е редно да направите опити за подобряване на морфолгията преди ICSI. Това ще увеличи шансовете ви за успех. Друг е въпроса, че не при всеки лечението дава желаните резултати, но все пак е хубаво да се опита. Лечението е продължително/70-90 дни/ и скъпичко. Успех!
Все пак не трябва да се подценява този фактор, защото за да стане бебчето по естетвен път морфолгията по Крюгер трябва да е над 14%, между 5 и 10% се говори за намалена оплодителна способност, а под 5% - мъжки стерилитет.
Цялата мъдрост на човечеството се побира в две думи - търпение и надежда!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #42 -: Декември 20, 2010, 18:32:12 pm »

Все пак не трябва да се подценява този фактор, защото за да стане бебчето по естетвен път морфолгията по Крюгер трябва да е над 14%, между 5 и 10% се говори за намалена оплодителна способност, а под 5% - мъжки стерилитет.

Ужас...ние правихме иксито при 3-4% по крюгер.....Резултатът беше фрагментирали ембриони на 3-ти ден и разбира се отрицателен резултат. Не разбирам защо тогава правят опити под 5%? Явно има връзка. Kamelia13, би ли пратила инфо от къде си го прочела, много ми е интересно каква е връзката....ако си спомняш, разбира се :) мерси!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #43 -: Декември 20, 2010, 20:55:04 pm »
Ами,действаме. Бяхме при д-р Кацаров, той препоръча Фертилейд, т.к.не се установи физ. проблем.Имало 60-70 процента шанс да помогне.И без това има време докато си получим док. за фонда.

Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #44 -: Декември 20, 2010, 21:25:55 pm »
  Не разбрах как мога да редактирам предишното си съобщение затова пиша пак, че го изпратих без да искам...
  Smilesearching, по погрешка си насочила въпроса си към мен, но  моето мнение е все пак, че тъй като по принцип морфологията е нарушена има голяма вероятност да се подбере пак такъв сперматозоид, който на външен вид е ОК. Четох за нов метод /който в БГ май го няма...поне аз не намерих инфо.../ т.нар. ИМСИ, при него увеличението е многократно по-голямо и се избягва този проблем..."Самым важным моментом ИКСИ является отбор сперматозоидов для введения в яйцеклетку. Поскольку в данном случае отсутствует естественный отбор, эмбриолог должен тщательно отобрать самые лучшие сперматозоиды и исключить сперматозоиды с патологической морфологией, имеющиеся в эякуляте каждого мужчины. Под действием активных форм кислорода в сперматозоидах образуются апоптозные пузырьки, приводящие к повреждению – фрагментации ДНК сперматозоидов, что резко снижает вероятность наступления беременности после переноса эмбрионов, полученных в результате искусственного оплодотворения яйцеклеток такими сперматозоидами. Такие дефекты не всегда можно обнаружить при наблюдении в обычный микроскоп. Для обнаружения таких апоптозных дефектов используется специальная сверхвысокоразрешающая высококонтрастная видеомикроскопия. Данный метод отбора сперматозоидов занимает гораздо больше времени, чем традиционная процедура ИКСИ, однако позволяет существенно повысить эффективность ЭКО в случаях тяжелого мужского фактора бесплодия. Подобный метод отбора сперматозоидов также используется в ряде ведущих клиник мира, где он получил название ИМСИ (англ. IMSI – intracytoplasmic morphologically normal sperm injection – интрацитоплазматическая инъекция морфологически нормального сперматозоида). По статистическим данным ВОЗ за 5 лет, вероятность беременности при ИКСИ составляет 30%, а использование технологии ИМСИ ( IMSI ), повышает вероятность беременности до 70 %.
Правят се опити, вероятно, тъй като ако няма начин да се подобри морфологията все пак има шанс  и да се подберат добри сперматозоиди...
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #45 -: Януари 03, 2011, 16:13:47 pm »
Здравейте,

Не знам дали ще съм ви полезна, но ще опитам, защото знам аз как с надежда четях форумите. Мъжът ми е с олигоастенотератозооспермия, може би в не много тежка форма, тъй като морфологията е 10%. Разни уролози ни изгубиха 3 години в пиене на какво ли не и въздържане от какво ли не, докато накрая се оказа, че причината най-вероятно е варикоцеле и никакви лекарства не помагат. Помага само операция и то не винаги. Впрочем морфологията беше 10% 7 месеца след операцията, като всички показатели на спермограмата имаха леко подобрение.

Лекарите в "Надежда" бяха категорични, че трябва да пробваме 2-3 инсеминации след като тръбите ми са проходими и още първата се получи успешна. Бременна съм в 9 г.с. и засега всичко с плода изглежда нормално. Пожелавам успех на всички, но най-вече пожелавам късмет в намирането на правилния лекар, в който ще имате пълно доверие. :)
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #46 -: Февруари 01, 2011, 09:41:11 am »
Здарвей миличка, моят съпруг е със същата диагноза. На нас също ни препоръчаха да опитаме инсеминация преди инвитрото, показателите му са ниски и за това искам да резбера вие с какви бяхте като правихте инсето т.е. какви бяха те като отдели материали и как се подобриха след преработката(ако си спомняш разбита се)? Благодаря ти предварително, надявам се на ми вдъхнеш малко кураж !!!  :wink:
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #47 -: Февруари 01, 2011, 11:02:01 am »
Момичета, прочетете това:

http://www.ivf-bg.com/index.php?option=com_content&view=article&id=182&Itemid=184&lang=bg

Ние при следващият опит ще опитаме с този метод. Съпругът ми е 4% Морфология по Крюгер. Успех на всички!
« Последна редакция: Февруари 01, 2011, 11:04:36 am от stoeka71 »
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #48 -: Февруари 01, 2011, 13:27:06 pm »
Здравейте!Включвам се отново,за да ви кажа, че след 3-месечно лечение на съпруга ми и контролен СДИ,положението е почти същото.Има само значително покачване на активно подвижните сперм.-от 5 на 21%.Док. каза че ще работим с каквото разпологаме и че има нещо предвид...
stoeka71 прочетох статията и доста се впечатлих.Знам ли може и точно това да има предвид доктора?!
Животът е толкова хубав, колкото му позволим да бъде!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #49 -: Февруари 01, 2011, 14:47:18 pm »
Здарвей миличка, моят съпруг е със същата диагноза. На нас също ни препоръчаха да опитаме инсеминация преди инвитрото, показателите му са ниски и за това искам да резбера вие с какви бяхте като правихте инсето т.е. какви бяха те като отдели материали и как се подобриха след преработката(ако си спомняш разбита се)? Благодаря ти предварително, надявам се на ми вдъхнеш малко кураж !!!  :wink:

Здравей siska_d,

Ще се опитам да съм максимално подробна. Спермограма правена в лаборатория Геника преди операцията от варикоцеле:

Обем 2,6 мл (2 - 6)
Бързо подвижни 10%
слабо подвижни 5% (бързо и слабо подвижни заедно трябва да са над 60%)
непрогресиращо подвижни 15% (<10%)
неподвижни 70%
нормална морфология 12% (>60%)
Фертилитетен индекс 0,4 (фертилен е над 1)

и много други показатели, почти всички извън нормата. Заключение: астенотератозооспермия.

Спермограма правена в Малинов в деня на инсеминацията 7 месеца след операцията:

Обем 1,3 мл (2-6)
активно подвижни 11% (>=25%)
подвижни 24% (активно подвижни+подвижни >=50%)
бавно подвижни 14%
неподвижни 51%
нормална морфология 10% (>20%)
Заключение: Хипоспермия, Астенотератозооспермия

Показатели след обработката:
Обем 0,6 мл
Брой подвижни сперматозоиди 12,4 млн.
активно подвижни 50%
подвижни 21%
бавно подвижни 2%
неподвижни 27%

Не успях да намеря изследването при реинсеминацията на следващия ден, но мисля, че резултатите бяха почти идентични. При мен стимулацията беше с инжекции Менопур, което е човешки гонадотропин и е по-рисково за хиперстимулация, но пък нарастват повече фоликули. При мен те бяха 7 и имаше риск от многоплодна бременност, но имаме на път едно бебче. Днес му правихме фетална морфология и бебчо изглежда съвсем наред въпреки ниския процент сперматозоиди с нормална морфология, от което се притеснявах много.

Четох във форумите и за по-лоши от нашата спермограма, но и при нас не бяха много добре нещата и все пак се получи от първия път. Вярвам, че това се дължи и на дълбокия оптимизъм, който се опитвах да си самовнуша още от самото начало на стимулацията дори и с цената на това да съм смешна в очите на екипа докато им обяснявах как съм РЕШИЛА, че ще стане още с първия опит. Пожелавам успех, малко късмет и много душевни сили на всички момичета с предстоящи процедури!

*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #50 -: Февруари 01, 2011, 15:28:56 pm »
И нашата диагноза е олигоастенотератозооспермия. Откри се варикоцеле, но една година след операцията параметрите на спермограмата варират много и нямаме постоянно подобрение. Лекувахме мъжа ми с кломифен цитрат, витамини и антиоксиданти.

Спермограмите усреднено са с брой 10-20 милиона/мл, подвижност 25-45% и морфология 8-12%.

Правихме 3 стимулирани инсеминации преди операцията и една стимулирана инсеминация след операцията. При всяка имах по 2-4 фоликула, но не настъпи бременност.

В момента правя стимулация за инвитро или икси, или и двете (според спермограмата в деня на пункцията).

В Щатите се смята, че ефективно лечение за ДНК фрагментации на сперматозоидите няма, а резултатите от SDI теста не са показателни за успеха на асистираната репродукция:
http://www.sart.org/uploadedFiles/ASRM_Content/News_and_Publications/Practice_Guidelines/Committee_Opinions/The_clinical_utility%281%29.pdf
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #51 -: Февруари 01, 2011, 19:57:27 pm »
Здравейте!Включвам се отново,за да ви кажа, че след 3-месечно лечение на съпруга ми и контролен СДИ,положението е почти същото.Има само значително покачване на активно подвижните сперм.-от 5 на 21%.Док. каза че ще работим с каквото разпологаме и че има нещо предвид...
stoeka71 прочетох статията и доста се впечатлих.Знам ли може и точно това да има предвид доктора?!
Ivette може ли да помоля да напишеш показателите на смермограмите преди и след лечението? Увеличението на % подвижни не е толкова малко. :D
По мои наблюдения Д-р Стаменов в последно време предписва една схема за седемдневно изпразване/3 дни почивка за подобряване на показателите на SDI теста и знам за случаи в които помага, така че бъди позитивна и стискаме палци всичко да е наред.

Цигу успех ти желая. :bighug:
« Последна редакция: Февруари 01, 2011, 19:59:51 pm от tranka »
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #52 -: Февруари 06, 2011, 11:09:46 am »
Здравейте момичета ,ние също сме с тази диагноза и в момента съм в стимулация .Д-р Кацаров ни изписа клостилбегит и фертилаид след 6 месеца прием резултат никакъв ,сега и на нас ни препоръчаха американската система,за сега се очертават доста яйчица , надявам се и след системата да има подобрение и резултата да е  :bfp: ,защото вече не знам с какво да се лекува мъжа ми ,има и операция за варикоцеле резултата пак не се подобри ,надявам се само на чудо .
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #53 -: Февруари 06, 2011, 18:18:06 pm »
Валерия, ние сме със същата диагноза и също бяхме на това лечение, даже повече от 6 месеца - почти 2 години и половина. Резултатите са малко по-добри, но не достатъчно. По препоръка на д-р Персенска направихме SDI-тест и от него показателите за оплодителна способност и преживяемост са добри, което ни обнадежди.
Не се отчайвай и вярвай, че процедурата ви ще е успешна.


Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #54 -: Март 31, 2011, 18:55:48 pm »
Момичета,какво се случва с вас,има ли някоя с положителен резултат след следваща процедура.При нас нещата са в застой.Трябват ми полоьителни резултати за кураж!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #55 -: Април 01, 2011, 23:01:09 pm »
Дано имаме сили всички.При мойта половинка пак са паднали показателите.Сега пак купихме хапчетата.На 28 прави СДИ теста.Според вас за 10 дни ще дадат ли резултат хапчетата.На 7 пак ще ходим и мислим да пусне една контрола.А имаше такова голямо подобрение един месец не ги пиеше и паднаха.Да не замразим тогава  :00001754:Пиеше Фертилайд и Клостилбегит по-предписание на Д-р Кацаров

Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #56 -: Април 06, 2011, 09:29:55 am »
Здравейте, и аз да споделя,
ние също сме с мъжки фактор - резултатите преди лечението бяха плачевни, но не сме правили SDI-тест. Кацаров му беше предписал лечение с прегнил, но понеже нищо не се промени - направо ни "отписа". Отидохме при друг уролог, който предписа витамин А, витамин Е и L-карнитин, които мъжа ми пи около 2 години, но резултатите невероятно много се подобриха, дотолкова, че имаше смисъл да пробваме инсеминация. Независимо от неуспешните инсе-та, не съжалявам, че се лекува. Направихме ин-витро и от пръв опит се получи. Ембриологът на момента е преценил и е оплодил 2 яйцеклетки ИКСИ и 2 - нормално ин-витро, като три се бяха оплодили и се развиха нормално и ми ги трансферираха.
Сега пак сме тръгнали по същия път - искаме още поне едно дете и ще изтърпя всичко отначало ... Стискам палци на всички!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #57 -: Април 16, 2011, 22:37:56 pm »
Ние сме също с олигоастенотератозооспремиия,направихме 1ИКСИ,успешно за кратко само че... :(Съпруга ми пие Л-карнитин и Спимен,не сме правили спермограма отдавна,но казаха,че имало добри сперматозоиди.Как ще коментирате?защо не успяхме,плаче ми се......
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #58 -: Април 28, 2011, 14:42:14 pm »
sofeto,
уви, причините могат да са какви ли не ... Според мен, трябва да коментираш това с лекаря си - той знае какви са ви показателите, здравословното ви състояние и всичко важно, свързано с процедурата ви и с него е редно да потърсите причините за неуспеха, но във всички случаи това трябва да е преди следващия опит.
Надявам се да откриете причините и скоро да се похвалиш с +++!!!
*

    sev0402

  • **
  • 102
  • Вярата в сбъдването на мечтите ни прави по силни!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #59 -: Септември 02, 2014, 12:30:01 pm »
Момичета хайде да побутна темичката малко.Интересна и ще ни е от полза за напред.Нека се включат момичетата с по пресни опити и да споделят.
Не се отказвайте от мечтите си!
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #60 -: Септември 02, 2014, 22:35:02 pm »
Ще споделя, че проблема е преодолим.
При мен се получи 3 пъти бременност, но втория път спря сърчицето в 7-8 седмица.
Мъжете трябва да са доста сериозни в приемането на изписаните им медикаменти. Алкохол и цигари също е добре да се ограничат до максимум, за предпочитане цигарите да се откажат.
Успех на всички момичета и половинките ви  :)


Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #61 -: Март 03, 2015, 12:23:16 pm »
Здравейте момичета,
Ние сме с олигооастенотератозооспермия - 3 степен с увеличен брой кръгли клетки с морфология по критериите на СЗО - 2%. След направена консултация с уролог се откри и едностранно варикоцеле. Назначи лечение само с Трибестан.
На 25.02 пуснахме втората спермограма, за съжаление със същите показатели на първата от 6.01.
Подадохме документите за фонда за инвитро с донорски материал :-(
Резултатът от СА на двете спермограми е:
Бързо подвижни - 0%
Бавно подвижни - 14.3%
Не прогресивно  подвижни - 14.3%
Неподвижни - 71.4%
Концентрация на фунц. сперматозоиди CFS <0.1 x 10^6 сп/ml (Норма >12 x 10^6 сп/ml)
Морфология - Добра 2%, Лоша 98%

Засега не сме правили SDI тест, при тези резултати се опасявам, че ще загубим излишно време без резултат.
Моля ви да споделите своя опит, защото се чувствам ужасно объркана.

Благодаря Ви!

Желая на всички нас успех към най-съкровенната мечта, смисъла на нашия живот  :D
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #62 -: Март 03, 2015, 15:30:16 pm »
Здравей Мира, моят съпруг е със същата диагноза, по Крюгер 4%.
Още преди първият опит, др. Владимиров искаше SDI тест. Направихме теста и от него показателите за оплодителна способности преживяемост бяха добри. После в клиника Щерев също го искаха. Няма варикоцеле. При 4 тия опит направо ни заявиха, че сме за донорски сперматозоиди, а предвид напредналата ми възраст е добре и донорски яйцекьетки. Тогава отидохме в Истанбул и резултата от петия опит спи в леглото до мен
Така, че не се отчайвай ще успеете! Има много семейства, в който мъжът е с подобна диагноза, а вече имат деца.
Направете всички необходими изследвания и ти пожелавам късмет.
Да ти кажа, мъжът ми освен бърканицата с мед, не пожела да пие нито едно от лекарствата предписани в България.
В Турция лекарите не  му предписаха нищо, казаха да спре или поне намали цигарите (не го направи), без алкохол (той не пие въобще).
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #63 -: Март 03, 2015, 16:35:04 pm »
Моят мъж е със същата диагноза, а вече сме щастливи родители на две момченца със собствен материал. Първото ми забременяване стана от 2-ри опит, а второто от 6-ти, като при 4-тия опит имах пак бременност, но за кратко, както съм писала вече.
Всички опити сме правили в Надежда. Там също правихме SDI тест и показателите бяха добри. Всичките ни опити са ИКСИ и допълнително сме правили ИМСИ и МАКС. Нито един път не ни е предложено да ползваме донорски материал. Напротив, когато сме задавали въпроси на доктора дали да продължаваме с материал на мъжа, той винаги ни е уверявал, че ще преодолеем проблема.
Моят мъж поеше Андрозитол и Клостилбегит по препоръка на андролог. Не пие алкохол, много рядко по поводи и в умерено количество, но пуши по около кутия на ден. Резултата ни беше положителен, когато спря за 2.5-3 месеца цигарите.
Спортуването при мъжа също е от значение.
Желая ти успех и скоро да се похвалиш с положителен резултат!

П.П. Прочетох в друга тема, че си от Бургас. Къде сте правили всички изследвания и кой ви даде препоръка за донорски материал?
« Последна редакция: Март 03, 2015, 16:36:37 pm от mgstra »


Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #64 -: Март 03, 2015, 17:56:45 pm »
Здравейте Кате и mgstra,
Благодаря ви много за позитивните коментари! След споделения опит при вас се чувствам по-окуражена, изпълнена с надежда и силно вярвам, че ще имаме положителен резулат съвсем скоро!

Нашите изследвания ги правихме в Бургас при д-р Табакова и през последното ни посещение при нея ни препоръча инвитро само с донорски материал. Предпочитам да си спестя думите за целия екип ..... иска ми се да забравя този ден! 

Ще настоявам за ИКСИ със собствен материал, който със сигурност няма да бъде в МБАЛ Бургас.

Благодаря ви много, момичета за помощта!


*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #65 -: Март 03, 2015, 21:13:18 pm »
Mira75, щом имате живи сперматозоиди, може да се направи ИКСИ. Но при всички случаи този вид оплождане не е гаранция за успех.

Щом мъжът ти има варикоцеле, потърсете съвет от уролог дали да се оперира. Направете и хормонални изследвания на мъжа ти. Каквото и лечение да проведе той, също е от полза и подобрява шансовете ви за успешна процедура 6-12 месеца след операцията. Изглежда много време, но минава бързо.
*
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #66 -: Март 03, 2015, 21:14:58 pm »
Много късмет, Мира!  yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17
Важно е, че вече си начертала пътя и си с положителна настройка. Взела си правилно решение и смело напред!


Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #67 -: Март 04, 2015, 21:32:09 pm »
Благодаря Ви от сърце, момичета за съветите и подкрепата!
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #68 -: Декември 23, 2019, 16:26:48 pm »
Здравейте, включвам се в темата с молба за помощ- имена на специалисти в областта. Правим опити за бебе със съпруга ми от около 1 година, тази седмица на него му поставиха диагноза “много тежка олигоастенозооспермия. Наблюдават се 2 хипокенетични и 20 аконетични сперматозоида на цялото предметно поле. Изследването правихме в клиника “Щерев”. Записали сме час при д-р Бъчваров в същата клиника, но ми се иска да съм поне малко подготвена за това, което ще чуя. Съпругът ме не пуши от близо 10г (на 34 е), не пие (освен бира и не често), не е имал сериозни заболявания и води активен начин на живот. При мен за момента нещата са добре. Моля Ви посаветвайте ме какво да правя, не искам да се отчайвам напълно преди мнение на специалист, но истината е, че и двамата сме много притеснени от резултата, който беше изключителен шок. Ще съм благодарна ако споделите имена на специалисти уеолог-андролози. Живеем в София. Благодаря за съдействието и успех на всички.
Поздрави!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Олигоастенотератозооспермия и ин витро
« Отговор #69 -: Декември 30, 2019, 23:36:18 pm »
Здравей, Ивет! С тежка тема влизаш във форума, но ти пожелавам да намерите решение бързо. Първоначалният стрес е наистина голям и това е така при огромния процент от хората, защото иначе мъжете са млади и здрави и от нищо не се оплакват. Затова и си мислят, че всичко е наред със сперматогенезата, но понякога не е ...

В София имате голям избор от специалисти, аз няма да споменавам имена, а само ще му дам насоки. Първо е редно спермограмата да се повтори, за да се изключи лабораторна грешка или временен проблем. Ако и при повторния спермален анализ нещата са такива или подобни, трябва да се оценят рисковите му фактори от страна на професия и начин на живот, като го разпита лекар и да му се направят някои изследвания в опит да се открият причините за толкова силно влошената сперматогенеза.

Трябва да спре да пие бира. Ако има брат и той няма деца, аз обичайно съветвам пациентите да говорят по братски и да се види каква е спермограмата и при него. Ползите са двустранни, мисля, че това е ясно. При тебе е добре да се пусне един АМХ, за всеки случай, ако ще се кандидатства към ЦАР.

И после ще следва лечение, понякога е кратко и успешна, понякога иска повече време. Мислете позитивно, все пак има сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу