0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #100 -: Декември 13, 2006, 13:12:44 pm »
За генетичните съм мислила, но нали и за тях изписват същите неща - вливания, фолиева киселина и т.н.  :? Та значи ако там е проблемът, би трябвало да сме го блокирали  :?
И хепарини. При генетични фактори изписват хепарин, задължително!

Аля, интересно, на мен за хомозиготна мутация МТХФР ми предписаха само аспирин и фолиева, а и из интернет, дето четох, това е само, + евентуално В6 и В12?

За активното имунизиране и аз не съм много в час, ще помоля една мацка да разкаже по-подробно, като има възможност, но се прави първо едно изследване HLA типизиране. Ако не знам си коя ДНК структура била много подобна при двамата партньори, жената не можела да разпознае ембриона като чужд (а това било необходимо, за да произведе нещо си, което пък да го предпазва от НК клетките например) и затова се извличали някакви лимфоцити от мъжа, които се инжектират на жената подкожно. Чела съм тук там за този метод, ама не съм запомнила като хората.

Копринкова, при генетични фактори за тромбофилия (какъвто има и при мен) било противопоказно противозачатъчни, стимулации и т.н. - може да имаш някой такъв фактор, щом си получила такова усложнение?
Благодаря ти, Бени!







Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #101 -: Декември 13, 2006, 13:16:26 pm »
Копринкова, при генетични фактори за тромбофилия (какъвто има и при мен) било противопоказно противозачатъчни, стимулации и т.н. - може да имаш някой такъв фактор, щом си получила такова усложнение?
Може Фреши, не го изключвам. Въпреки, че при мен усложнението си беше заради разширените вени по-скоро. Но май ще трябва да се изследвам все пак  :?
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #102 -: Декември 13, 2006, 13:21:07 pm »
Фреши, твоята мутация е свързана с друг проблем, не с тромбофилия, ако не се лъжа. З  другите 3, които изследват за тромбофилия, за тях изписват хепарин.
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #103 -: Декември 13, 2006, 14:39:52 pm »
До колкото разбирам не за всички генни мутации се препоръчва хепарин, а само за тези свързани с тромбофилията. Само че тромбофлебит и склонност към тромбофилия са две различни неща, ако правилно съм разбрала.
1.При разширени вени има голяма вероятост от застой на кръвта и от там за образуване на тромб, който запушва някоя вена и предизвиква възпаление.
2.При тромбофилията има склонност към образуване на малки тромби поради сгъстяване на кръвта и то не само в краката. Но тези тромби обикновено не предизвикват тромбофлебит, до колкото аз го разбирам. Проблемът е в рискът от тромбоза на плацентата, където капилярите са много малки.
Поправете ме ако греша  :?
« Последна редакция: Декември 13, 2006, 14:48:53 pm от pkoprinkova »
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #104 -: Декември 13, 2006, 15:39:09 pm »
Теоретично погледнато е така.
Все пак, генетичните изследвания са под 100 лв, а едно ин-витро е една камара пари. Ако случайно има мутация, по-добре е да се хване навреме.
Но, не е ели по-голяма вероятността, при наличие на мутация, да се получи тромб при разширени вени, отколкото при отсъствие на мутация.
Не разбирам достатъчно от тези неща. Това са си мои съчинения и може да не са верни. :)
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #105 -: Декември 13, 2006, 15:50:31 pm »
Петя, прочете ли статията на jul4e  за Фактор 5-Лайден?
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #106 -: Декември 14, 2006, 10:24:05 am »
Петя, прочете ли статията на jul4e  за Фактор 5-Лайден?

Къде е тази статия? Май съм пропуснала  :?

Колкото до разширените вени - аз си ги имам от доста години и не съм имала проблеми, баща ми също си ги влачи цял живот и чак наскоро изкара повърхностен тромбофлебит. Едва ли генът не се е прявявал толкова дълго време  :?
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #107 -: Декември 14, 2006, 11:36:56 am »
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #108 -: Декември 14, 2006, 11:54:12 am »
Благодаря Аля  :bighug:
Значи да разбирам, че щом съм направила тромбофлебит, има голям шанс да имам тази мутация  8O Или все пак не е задължително  :? Изобщо знае ли някой дали хора, които нямат тази мутация може да получат тромбофлебит  :?
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #109 -: Декември 14, 2006, 12:30:14 pm »
Според мен, всичко е възможно. Може всичко да ти е наред. Може и да има някакъв лек проблем, който да се отстрани с подходяща терапия.
Само изследването може да покаже. Ама, ти се опъваш като магаре на мост :)
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #110 -: Декември 14, 2006, 12:51:45 pm »
Ама, ти се опъваш като магаре на мост :)
:lol: Не бе Аля, опитвам се да си изясня нещата преди да съм отишла на изследването. Свикнах да се презастраховам и да съм подготвена като отида при лекаря какво да питам и какво да искам  :) Може би малко прекалявам  :? :oops:

Бих искала да питам има ли успели с такъв проблем (тази мутация) и каква им е била терапията. Не че ще се самолекувам, но имам чувството, че всичко, което се препоръчва в такива случаи го направих и пак нямаше резултат  :?
« Последна редакция: Декември 14, 2006, 12:54:43 pm от pkoprinkova »
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #111 -: Декември 14, 2006, 12:53:37 pm »
 Майтап, бе! :bighug:
Аз пък като видя положителен резултат, веднага пускам второ изследване. От опит. А изследването за моята мутация го повторих при Кременски.  :)
« Последна редакция: Декември 14, 2006, 12:56:01 pm от alia_alia »
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #112 -: Декември 14, 2006, 12:55:33 pm »
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #113 -: Декември 14, 2006, 13:43:07 pm »
Фреши, твоята мутация е свързана с друг проблем, не с тромбофилия, ако не се лъжа. З  другите 3, които изследват за тромбофилия, за тях изписват хепарин.

Аля, баш същото си е - предразположеност към тромбофилия, точно както другите 3.
Благодаря ти, Бени!







Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #114 -: Декември 14, 2006, 15:21:10 pm »
Фреши, твоята мутация е свързана с друг проблем, не с тромбофилия, ако не се лъжа. З  другите 3, които изследват за тромбофилия, за тях изписват хепарин.

Аля, баш същото си е - предразположеност към тромбофилия, точно както другите 3.
Сигурно, аз нещо не съм наясно, ама си мислех, че е проблем с усвояването на фолиевата к-на или нещо подобно, поради, което предписват 4мг фолиева.
Моята мутация е такава, за която само хепарин и аспирин  предписват.
*
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #115 -: Декември 14, 2006, 17:50:32 pm »
Значи да разбирам, че щом съм направила тромбофлебит, има голям шанс да имам тази мутация  8O Или все пак не е задължително  :? Изобщо знае ли някой дали хора, които нямат тази мутация може да получат тромбофлебит  :?

Да, хора, които нямат мутацията, също могат да получат тромбофлебит. Тя мутацията само увеличава риска неколкократно. Колко голям е шансът да имаш мутацията, щом вече имаш тромбофлебит - бях срещала една "стъкмистика" по въпроса, ако я намеря ще ти пиша, но според не е толкова важно. Тя няма да ти даде отговор на въпроса какъв е точно твоят случай.

Ти прочете ли какво ти отговорих в моята тема?
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #116 -: Декември 15, 2006, 10:17:21 am »
И тук благодаря jul4e  :bighug:
Явно след празниците ще трябва и да направя и това изследване.
Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #117 -: Декември 15, 2006, 16:33:12 pm »
Фреши, твоята мутация е свързана с друг проблем, не с тромбофилия, ако не се лъжа. З  другите 3, които изследват за тромбофилия, за тях изписват хепарин.

Аля, баш същото си е - предразположеност към тромбофилия, точно както другите 3.
Сигурно, аз нещо не съм наясно, ама си мислех, че е проблем с усвояването на фолиевата к-на или нещо подобно, поради, което предписват 4мг фолиева.
Моята мутация е такава, за която само хепарин и аспирин  предписват.

Аля, точно, проблем с усвояването на фолиевата, който проблем води до повишен хомоцистин и оттам риск за тромбофилия. Затова предписват повечко фолиева и пак аспирин за разреждане на кръвта.
Благодаря ти, Бени!







Re: проблемите на pkoprinkova
« Отговор #118 -: Декември 15, 2006, 16:41:47 pm »
Фреши, :bighug:
Вече ми е ясно. Благодаря ти. :)
*
Re: проблемите на Петя
« Отговор #119 -: Януари 10, 2007, 11:01:27 am »
Петя, 

:)

Бях ти обещала да видя какво са ми изследвали на мен, това преди коледа още. Искам да се извиня, че тотално съм изключила, сега виждам какво сме си писали в моята тема.

Какво стана с теб, правили някакви изследвания? Аз утре ще мога да ти пиша при мен какво изследваха, ако изобщо все още е актуално за теб.  :( Много ме е срам, че така забравих.