0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #20 -: Юли 12, 2010, 09:17:25 am »
Няма нужда от миене на гърдите всеки път, особено след кърмене, защото слюнката на бебето е най-доброто средство срещу рагади.  :D
  09.11.2007
*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #21 -: Юли 12, 2010, 11:12:16 am »
Миенето на гърдите преди кърмене (особено със сапун) може да провали кърменето. Така се отмива омайната миризма, която насочва човечето към храната. :D Освен това секретът, който се отделя от жлезите на ареолата, има за цел именно да предпази зърната от разраняване.
Още веднъж ще пусна линк към една прекрасна книга за кърменето:
http://www.books.bg/books/85/149894.html
Ще ви бъде от огромна помощ в първите дни.
Предварителното подготвяне на зърната също е мит. Не може да ви спаси, ако бебето не засуква правилно.
Мога да споделя едни много ефективен метод за предотвратяване на рагади. След всяко кърмене оставете капка кърма да засъхне върху зърното. След това при необходимост може да мажете с Лансинох. Избягвайте сутиени и тесни дрехи, които може да претрият кожата в първите дни.
Кърменето не бива да боли! Болката е сигнал, че нещо не е правилно в процеса. Обикновено бебето захапва само зърното и оттам идват ядовете.
Четете за кърменето докато сте бременни!
Допълвам за отпушването на каналите. Първите дни е безценен Лецитинът. Поне 1000 мг. капсули. Аз пия и до днес (на Валмарк 1200 мг.), защото от време на време ми се запушва канал. Цеденето на ръка, когато има препълване е достатъчно. Помпата само може да разрани ненужно зърната.
« Последна редакция: Юли 12, 2010, 11:32:43 am от White »


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #22 -: Юли 12, 2010, 11:26:09 am »
Мазах с Гармастан от седмия месец. След като родих в началото след кърменето се мазах. Никога не ме е боляло, кърмих почти година. Най-важното за кърменето е още щом се осъзнаете да отпушите каналите. Помолете акушерките за съвет, на мен ми обясни една много мила акушерка още като ме качиха в стаята, дори без да съм я питала.
*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #23 -: Юли 12, 2010, 13:29:45 pm »
Понякога успяваме на принципа на проба и грешка :lol:. След като спрях да се вманиачавам с миенето всичко си дойде на мястото и стана удоволствие да кърмя.
« Последна редакция: Юли 12, 2010, 13:38:00 pm от ЕVIQ »

[/url]
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #24 -: Юли 12, 2010, 19:20:54 pm »
Абе, това с миенето, да ви кажа (предупредя) е много гадно и понякога е причинено от персонала в болниците! На моя близка приятелка гърдите й се разраниха адски, защото акушерката я беше приучила да се мие яко със сапун преди всяко кърмене. Та, white е напълно права - четете за кърменето, говорете с приятелки (ако имате такива, които кърмят), помолете ги да покажат как се слага бебето на гърда. Почти сигурно без болка няма да се мине, ама може да е повече или по-малко.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #25 -: Юли 12, 2010, 22:57:08 pm »
На мен никой не ми беше казал за отпушването на каналите, нито как да се цедя на ръка. Една лекарка - позната на свеки- дойде в нас и ги отпуши на ръка - боля ме повече от раждането 8O
Научих се да се цедя на ръка като се препълних един път в зъболекарския кабинет, а трябваше още да стоя и айде на мивката :lol: Добре, че зъболекарката ми е приятелка, та не се ококори на гледката :)
Виж за блистера и запушения канал - аз изрично изтривам зърното, на което правя запушен канал поне един път на ден с мокра кърпа, защото втория път като се запуши, блистера не излезе два дни и много боля. Наложи се да ги махам със стерилна игла и забелязах, че в края на деня имам сгъстена кърма на същото място - все едно неизъбрсаната капка запушва канала.
Снабдете се със силиконови зърна, ако имате плоски зърна, за да засуче бебето по- лесно в първите дни, докато потръгне кърменето. После може да ги махнете с времето.
Е, моето диване и до днес отказва да суче без тях, ама...по-добре кърмене със силиконови зърна, отколкото да не кърмя.
[/url][/url]
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #26 -: Юли 12, 2010, 23:01:46 pm »
 :lol: Модерен, пада си по силикона от малък!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #27 -: Юли 13, 2010, 09:55:50 am »
:lol: Модерен, пада си по силикона от малък!

Само ако силиконът е на цица, иначе плюе всички предложени биби и залъгалки, иска си ръцете :?
[/url][/url]
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #28 -: Юли 15, 2010, 17:50:26 pm »
нищо не ме подготви за първия път като ме захапа. :oops:
преди всяко кърмене, само като си представях какво ще е усещането, и ми се доплакваше, но е факт, че проблеми нямах, болката отмина и след първия месец се превърна в удоволствие:))
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #29 -: Юли 16, 2010, 17:37:29 pm »
нищо не ме подготви за първия път като ме захапа. :oops:
:lol: ох, представих си го как скача и те заръфва. Сигурно не е смешно, подготвила съм се, че без болка няма да мине, ама сега много ме напуши... 
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #30 -: Юли 16, 2010, 17:42:39 pm »
Ако позволите и аз да се намеся с моя дълъг кърмачески опит. Подготвях аз уж, мажех с Гармастан и т.н. но не би, зърната ми се сцепиха адски, виждаше се чак вътрешен пласт, кървава история. Е стисках зъби, ревях, но детето ми живееше само от кърма, минава с времето, важна е мотивацията.
Съветът ми е, слушайте адашката Уайт, супер печена е, свеж опит и актуално инфо, браво Мирка!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #31 -: Юли 16, 2010, 22:49:36 pm »
Да, моите рагади станаха благодарение на неправилно засукване или по-скоро засмукване само на зърното. Много, изключително важно е правилното поставяне на гърдата. Болеше ме около месец, после стана хубаво, поради други причини постепенно детето се отби, но се цедях до 9-я месец след раждането.
Упоритост!

Не съм "подготвяла" гърдите с нищо, в болницата мазах с Гармастан - ефект никакъв или почти никакъв. Засъхналата кърма е най-добрия илач.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #32 -: Юли 16, 2010, 22:59:42 pm »
нищо не ме подготви за първия път като ме захапа. :oops:
Аз не може да не съм разказвала и друг път, но ще се повторя.
Цяла бременност четох за кърмене, как се поставя детето на гърдата, удобни пози, как няма да иска да засуче щото ще съм секцио и ще е хранен с биберон, но как аз трябва да съм много упорита... все от този сорт.
Когато на третия ден ми дадоха Боян беше прясно нахранен и полузаспал, но аз реших да започна да го запознавам с източника на хранене.
Да го запознавам лиии, това дете въпреки че беше хранено три дни с биберон така ме захапа, че буквално не можех да го отделя от мен. За ден-два се научи и на правилното засукване.
Аз се докарах до болки и кремове от дежурния съвет да се мият гърдите преди всяко кърмене.
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #33 -: Юли 17, 2010, 08:36:35 am »
О, и аз помня първото захапване. Останах изненадана от стръвния начин, по който ме захапа едната дребосъчка. Мислех си, че ще имам проблеми, защото бяха хранени 10 дена само от шише, бяха отслабнали много, защото повръщаха, но не би... Взех по-слабичката първа, а тя само като надуши и като кученце стръвно захапа с бързо движение, та чак подскочих.  :lol: С другата също не съм имала проблеми със засукването, само трябваше да я будя да не заспива на гърдата. Бързо забравиха шишето и все още се кърмим повече от успешно.  :wink:
  09.11.2007
*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #34 -: Юли 21, 2010, 15:09:35 pm »
Браво, Жабче!  :D

В една книга прочетох, че най-добрата подготовка за гърдите била като не се носи сутиен. Аз така и правих. Е, като ходех на работа естествено, че бях със сутиен, но вкъщи - без. Иначе с нищо не съм мазала.
А за болката - има ли неправилна захапка, няма спасение. В началото бебето често захапва неправилно, така че болката е по-честа. С времето бебето също се учи как да суче правилно. Обучението е взаимно.
Ние сега имаме натрупан голям стаж, така че и на челна стойка цокаме. Вече няма неправилно захапване, няма и болка.
За мен най-трудни бяха първите 4месеца. След това е песен.

*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #35 -: Август 10, 2010, 09:54:29 am »
I az sutiena edva go tyrpq.
Za men nqma takava podgotovka. Vsichko e strogo individualno. Za men pri  pyrvoto maichinstvo nai-ujasnoto i bolezneno neshto na sveta beshe kyrmeneto. Osobeno nasheto denonoshtno kyrmene na poiskvane.
Pyrvite dve sedmici kyrmeh i syskah ot bolka, daje sylzi mi techaha ot ochite ot bolkata.
Lqvata gyrda taka i ne se otpushi kakto trqbwa, v rezultat na koeto pravih dva pyti mastit i ottogava vse si me nabolva.

Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #36 -: Септември 09, 2010, 17:21:24 pm »
Включвам се в тази тема вече като кърмачка със стаж 4 седмици: мисля, че мазането с ланолин е ок, не знам дали помага или не, но лошо няма. Ето изводите, които си направих за това време:
- Като най-важно в подготовката на гърдите за кърмене обаче бих посочила четенето и гледането на клипчета в интернет или на кърмещи приятелки.
Както white е казала, най-големите проблеми идват от неправилно захапване на бебето. А как да захапе правилно, може да го научите само вие. Въпросът е да не допускате сукане, когато изпитвате дискомфорт. Бях ужасно упорита - откачах го и го карах да захапе по 100 пъти, преди да му позволя да суче, но си заслужаваше! Нямах никакво разраняване и, всъщност, се оказа, че не съм била права - кърмене без болка е възможно!
- Второ, което допринася за комфорта в бюста ми :) е фактът, че не доизцеждам и не се опитвам да стимулирам изкуствено лактацията - поради това гърдите ми не са непрекъснато препълнени, не текат (понякога прокапват), не се налага да ходя със сутиен вкъщи или да спя с такъв.
- Трето, много е важно да запазите самообладание и да следвате своята си линия на поведение, в случай, че се чувствате информирани и наясно с това, което правите. Непрекъснато се появяват доброжелатели, които ще ви обяснят, че нямате кърма или тя не е достатъчно хранителна. Не се доверявайте, дори това да са лекари, не и преди да имате доказателство (недостатъчно напълнени памперси на ден, не добро наддаване на бебето и т.н.)

Надявам се, че съм била полезна!

Поздрави и успех!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #37 -: Септември 09, 2010, 20:00:22 pm »
- Второ, което допринася за комфорта в бюста ми :) е фактът, че не доизцеждам и не се опитвам да стимулирам изкуствено лактацията - поради това гърдите ми не са непрекъснато препълнени, не текат (понякога прокапват), не се налага да ходя със сутиен вкъщи или да спя с такъв.
Точно това на мен не ми се струва правилно, но това е мое мнение само. Първите 4-5 седмици и моите не бяха препълнени и не капеха, но после.... Все пак нуждите на бебето и кърмата се увеличават, а цеденето не е изкуствено стимулиране на лактацията, а изпразване на каналите и предпазване от мастит, особено ако имаш повече кърма. А за носенето на сутиен - ами зависи си и от размера на бюста  :wink: а и според мен е по-хигиенично като цяло да се носи сутиен.
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #38 -: Септември 10, 2010, 09:02:30 am »
Когато се доизцеждаш, изкуствено увеличаваш производството на мляко - според мен няма никакъв смисъл в това, ако детето получава необходимото количество при сукане. Защо е необходимо да изпразваш каналите повече, отколкото са изпразнени при хранене? Нали идеята е, че кърмата се произвежда според търсенето. Доизцеждайки се, лъжеш организма си, че търсенето е повече, отколкото можеш да предложиш. И това води до хиперлактация.

А що се отнася до носенето на сутиен - да, със сигурност зависи от комфорта на майката, големина на бюста и т.н., на мен ми е адски неприятно да спя със сутиен, познавам много други жени, на които също им е дискомфортно. Всеки сам си преценява.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Подготовка на гърдите за кърмене
« Отговор #39 -: Септември 10, 2010, 11:53:31 am »
Хиперлактацията не зависи от това дали се изцеждаш, а от нивото на пролактина.