0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Мазнините в ежедневното меню
« -: Юни 18, 2010, 22:23:12 pm »
Провокирана от коментарите в един дневник в подфорума тук реших да пусна тема- въпросителна.
Ясно е, че зехтина в момента е най-пречистената и "полезна" за менюто ни мазнина. Но все пак нека изкоментираме предимства и недостатъци на предлаганите на нашия пазар масла и мазнини, как да разберем кой продукт е качествен?
Ще съм благодарна на нашите консултанти да ни предоставят ако имат някакви сравнителни характеристики на отделните видове.
Темата мисля е отворена за всякакви коментари, надявам се на добра и полезна дискусия.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Мазнините в ежедневното меню
« Отговор #1 -: Юни 20, 2010, 08:49:59 am »
Аз си признавам, че не знам какви са плюсовете и минусите на всичките видове мазнини, но истината е че съм малко консервативна по отношение на храненето. И не е необходимо да ядем мляко от маймуни, например, защото си мислим, че е супер полезно и ни внася разнообразие в храненето. Всичко което ни е необходимо мисля, че успяваме да си го набавим с традиционните ни храни. :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мазнините в ежедневното меню
« Отговор #2 -: Юни 20, 2010, 09:20:20 am »
по твоята логика трябва да ползваме само слънчогледовото олио, зехтина никак не е характерен за нашите географски ширини
дай да мажем филиите с мас и да ядем циганска баница както са правили бабите и дядовците ни тогава  :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Мазнините в ежедневното меню
« Отговор #3 -: Юни 20, 2010, 09:36:32 am »
абе по характерен е от палмовото олио :wink:
а защо мас, като има хубаво краве масло :lol:
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мазнините в ежедневното меню
« Отговор #4 -: Юни 20, 2010, 09:43:12 am »
абе за маслото от български производител силно мога да поспоря колко е хубаво
казвам примерно де за маста
аз палмова мазнина не ползвам, почти не пържа вкъщи
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Мазнините в ежедневното меню
« Отговор #5 -: Юни 21, 2010, 01:02:45 am »
Растителна мазнина, ползвам  в сурово състояние-само в салати. Основно зехтин и орехово олио. Ореховото олио пасва перфектно на доматите.
Готвя единствено и само със животинска мазнина.
Хубаво масло може да се намери от малки мандри в някое село./Говоря за масло в пъти по - хубаво от разни там Президенти, Мегле и т.н./
Други източници на мазнини: авокадо, сусамов тахан, маслини/предпочитам ги пред зехтина/.
А дори и един много качествен продукт, може да се превърне в отрова, ако се ползва по неправилен начин./Например пържене със зехтин, не се различава особено от пържене с най - долнопробно олио. Температурната обработка на растителна мазнина, я прави вредна, независимо от качествата на суровината от която е направена./
Re: Мазнините в ежедневното меню
« Отговор #6 -: Юни 22, 2010, 08:39:03 am »
по твоята логика трябва да ползваме само слънчогледовото олио, зехтина никак не е характерен за нашите географски ширини
дай да мажем филиите с мас и да ядем циганска баница както са правили бабите и дядовците ни тогава  :P

В такъв случай е важно да проверим от колко време човечеството като цяло консумира слънчогледово и като цяло - растително масло. Такаааа, отговорът е свързан с наличието на технология за извличането му.

Значи почваме да смятаме - индустриална революция, ала-бала, наличие на фабрики в България ... да кажем, че е станало по-масово последните 50-60 години.

От кога има хомо сапиенс? Има-няма едно 200 000 години.
От кога има хуманоиди? Археолозите казват - от преди около 1 000 000 години.
(цифрите варират според източника)

Кога човекът за първи път е ял т.нар. мас? Още с първото животно, което е убил и е изял. Да - преди животните са живеели на свобода и са се хранили с естествената си храна. В момента животните живеят наблискани във ферми, не се движат особено (за да могат да дебелеят по-бързо) и често не се хранят с естествената си храна.

За съжаление в магазините почти не могат да се намерят качествени месо и мазнини (с малки изключения, разбира се) и затова ние направихме това - http://www.facebook.com/?ref=logo#!/pages/Sofia-Bulgaria/Istinskata-hrana/105828999454714?ref=ts&ajaxpipe=1&__a=40

В началото всичко започне от това, че ходихме из планините да търсим малки селца и кланици да си взимаме качествена храна за нас си. В последствие - започнахме да носим и на хората от спортната ни зала :)

Иначе ако трябва да се пазарува по магазините - аз лично съм доста разочарован от БГ марките масло и преди си взимах само немско. От скоро обаче и там започнаха да се появяват ментета и от половин година, ако не и повече, съм основно на балканско.

От зехтините - търсите extra virgin. За момента съм най-доволен от гръцките. Ако може и да е от гърция купен - супер :)

Относно останалите мазнини - от грозови семки, от царевица, от ориз ... първо до преди 50 години хората не са имали технологията да ги добиват масово, второ - почти всичката информация, която я има за подобни мазнини е основно маркетингова и повечето направени изследвания са спонсорирани от фирмите производители. Сами си правете изводите.

Или с други думи - заложете на естественото, заложете на качественото, заложете на това, което човечеството е консумирало от зората на историята.

поздрави
Лазар
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации