0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Момченцето ми е на 1г. и 3м. лявата му ръка е доста по активна всичко върши с нея, въпроса ми е- добре ли е да го приучаваме с дясната да действа, нужно ли е да потърсим специалисти и какви са те въобще и каквото може някой да ме посъветва нещо, ще бъда благодарна. :oops:
DSC00102
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #1 -: Юни 12, 2010, 02:08:22 am »
Честно..., не мога да разбера къде е проблема?
Доколкото ми е известно, на голяма част от малките деца, лявата страна е по - активна до определена възраст,но тук може да се включат и  по -компетентни.
А пък и дори  да е левичар, какво от това?

Баба ми е левичарка, и в училище и е било много трудно, защото е трябвало задължително да пише с дясната ръка, но и до момента абсолютно всичко останало прави с лявата.
Чудя се дали си заслужава да подлагаш на това детето си.
А пък имам доста приятели левичари - повярвяй ми всички са ОК

Сега се чудя, дали да не почна да приучвам дъщеря ми да действа с лявата ръка.. ей така да е различна. „ osi_13
*

    daninaa

  • ****
  • 700
  • Все някога ще успеем
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #2 -: Юни 12, 2010, 05:49:42 am »
Това не е повод за притеснение по принцип.Наистина доста деца в ранна възраст имат за по активна лява ръка така беше и при моя син.Той прописа с лявата ръка и ние го оставихме така да пише но все си мисля че ако бях настоятелна щеше да пропише и с дясната .Незнам защо си мисля че не чак толкова вродено си го имаше това колкото посегна с нея и така си остана.Вече е голям ученик и това което забелязвам е че пише като че ли по бавно и като бърза малко по грозно.Но има разбира се хора левичари които пишат и бързо и красиво но при нас е това поожението!
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #3 -: Юни 12, 2010, 06:50:06 am »
При толкова малко дете още е много рано да се каже дали е левичар или не. Моят съвет е да изчакаш. По-късно към 5-6 годишна възраст, когато започне активно да пише може с повече упоритост от твоя и от негова страна да го приучиш да пише с дясната ръка. В началото е по-трудно, но постепенно става навик и няма да има никакъв проблем с писането, само ще има предимство, че ще може да пише и с двете ръце.
« Последна редакция: Юни 12, 2010, 08:44:50 am от denito »


*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #4 -: Юни 12, 2010, 07:52:24 am »
В тази възраст е рано да се каже дали детето ще е левичар или не. Не мисля, че е кой знае какъв проблем и да е левичар. Самата съм такава, но сън научена да пиша с дясната ръка. Е, има неодобства от ежедневието, защото повечето неща са пригодени за десничари. Само, моля, не насилвайте детето. Нека то само реши коя ръка му е по - удобна.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #5 -: Юни 12, 2010, 08:13:37 am »
И аз не виждам проблем и смисъл детето да се тормози.

Майка ми е левичар, всичко прави с лявата ръка дори се храни. Пише обаче с дясната и то много красиво. Предполагам че писането и е наложено насила в училище, едно време май не са им давали да пишат с лява ръка. И двамата с брат ми сме десничари и пишем грозно...
Мъж ми също е левичар, но не си признава :lol: Пише с дясната ръка ужасно грозно :wink: Дори не ми беше направило впечатление, че е левичар докато един ден не го видях да ползва поялник с лявата ръка и да реже с нож...

За писането с лява ръка наистина от страни ми изглежда, че става по бавно. Но в крайна сметка скоро време писането на ръка съвсем ще се обезсмисли с тези компютри...





*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #6 -: Юни 12, 2010, 08:17:52 am »
Големият ми син до 4-годишна възраст правеше всичко предимно с лявата ръка.След това обаче изведнъж започна да включва и дясната и в момента все едно никога не е използвал лявата.
Смарайди е права че е още рано да се каже,а и за насилването също :)

*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #7 -: Юни 12, 2010, 08:44:12 am »
Напълно съгласна с теб Smaraidi. Моят случай е абсолютно същия - левичарка съм, научена да пише с дясната ръка. Всичко си има неудобства, но и предимства.
Не трябва да се насилват нещата, нито пък е нещо фатално.


*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #8 -: Юни 12, 2010, 11:21:22 am »
Моя мъж и до сега страда от това, че е тормозен като малък да ползва дясната си ръка вместо лявата. Според мен е излишен тормоз всичко това. Остави детето да се развива както на него му е добре. Комунизма отдавна е мъртъв, няма нужда под строй да се учат разни неща. Моя син работи и с двете ръце в момента, а е на 4. Няма изявена ръка. Той сам ще реши с коя да продължи.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #9 -: Юни 12, 2010, 16:54:38 pm »
Аз съм левичарка. Първо дете съм, т.е. няма от кога нито да съм видяла, нито някой ме е натискал да пиша с нея. Смея да твърдя, че нямам проблеми с дясната - спортувах близо 9 години, и в спорта основно ползвах дясна ръка и десен крак.
Единият ми брат е левичар, другият десничар.
Не мисля, че има за какво да се притесняваш, стига детето да няма проблеми с движението на дясната ръчичка, да не го боли. Ако забележиш нещо такова обаче - веднага на доктор. Стискам палци всичко да е наред и твоето момченце да е рядък талант (нали така ни наричат :) )
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #10 -: Юни 12, 2010, 18:20:45 pm »
Големият ми син също в началото използваше предимно лявата ръка. Беше ми писнало да слушам от свекърва ми, че понеже аз съм левичарка и сега и той е.

Постепенно обаче, без никой да го кара каквото и да било започна да си използва дясната ръка, пише с нея. Аз не мислех да го приучавам "на дясна ръка" и затова вече не помня кога е станало.

Според мен сте мънички още за такива изводи. Единственото, което аз бих правила е да му подавам нещата, така че да му се налага да ги хваща с дясната ръка. Например като ходите го хващаш за лявата ръчичка и му даваш търкалото да бута с дясната. Солетка в дясната ръка...
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #11 -: Юни 12, 2010, 18:47:41 pm »
Аз пък се чудя защо въобще е нужно да се приучава да работи с дясната ръка човек, на който му е по-удобно с лявата. :? Защо въобще виждаш проблем в това? Моето дете за сега се оправя еднакво добре и с двете ръце.

Аз, например, държа мишката на обратно и нищо не е в състояние да ми помогне да се ориентирам къде да отиде курсорът ако я държа нормално като останалите 99% от човечеството. А вече ми е толкова удобно да я държа на обратно, че дори като ми я настроиха да върви на обратно курсорът, самата мишка ми "убива" на ръката. Ама не мисля, че имам проблем. Просто се оправям по по-различен начин от останалите. :wink:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #12 -: Юни 12, 2010, 19:30:09 pm »
Момченцето ми е на 1г. и 3м. лявата му ръка е доста по активна всичко върши с нея, въпроса ми е- добре ли е да го приучаваме с дясната да действа, нужно ли е да потърсим специалисти и какви са те въобще и каквото може някой да ме посъветва нещо, ще бъда благодарна. :oops:

Какви пък ше да са тези специалисти по левичаство? Остави детето както му е удобно. От какъв зор изкуствено ще го приучваш? Средно в света около 10% от хората са левичари. Ей виж и американският президент е левичар, пък не му е попречило  :D


  
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #13 -: Юни 12, 2010, 22:00:31 pm »
   Аз също все още понасям последствията от "принудителното писане с дясна ръка по време на комунизма"...иначе всичко останало си правя с лявата.Не налагайте на децата си насилствено да избират с коя половина да боравят активно.Левичарството за мен е уникалност,а не болест.Дори бих се гордяла,ако детето ми е левичар.
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #14 -: Юни 12, 2010, 22:32:56 pm »
сия, ха-ха-ха, и майка ми е точно като теб с мишката, въпреки че не е левичарка.

*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #15 -: Юни 12, 2010, 22:58:06 pm »
сия, ха-ха-ха, и майка ми е точно като теб с мишката, въпреки че не е левичарка.

Ми то и аз не съм. :D
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #16 -: Юни 13, 2010, 00:05:43 am »
Благодаря ви: много по спокойничко ми стана като прочетох всичко,  ще оставя детето ми да вирее както на него му е удобно. Весело лято ви желая !!!
DSC00102
*
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #17 -: Юни 14, 2010, 08:08:50 am »
И според мен е много малко детето още за да се разбере,моята девойка също използваше повече лявата ръка,но не мисля,че е повод за притеснение още повече да трябва да се прави или поощрява да прави всичко с дясната.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #18 -: Юни 14, 2010, 09:27:58 am »
окончателният избор на активна ръка става на по-късна възраст.
освен това, вече е отречена практиката да се обучават насила левичари да стават десняци.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: "Левичарство" някой с опит да даде съвет!
« Отговор #19 -: Юни 14, 2010, 12:06:58 pm »
Ако те тревожи само посягането с определена ръка - остави детето да си вирее, както му е удобно.

Ако имаш притеснения за двигателен дефицит на дясна ръка/крак, иди на детски невролог.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07