0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #80 -: Април 14, 2010, 10:13:05 am »
Вивка, аз също се чудя дали да кажа скоро на шефа. Чакам да мине 12та семдица и казвам.
Ако наистина смяташ, че ще има съкращения/уволнения, направо кажи. Докато си бременна, в отпуск за бременност и раждане, и в отпуск по майчинство, не може да те освободи. Но, когато му казваш, занеси и някакъв документ, който удостоверява бременността ти. В Кодекса на труда пише надлежен документ т.е. не е уточнено какъв. Занеси каквото ти издаде лекаря - амбулаторен лист, болничен, епикриза, каквото и да е, където се казва, че си бременна. При нас една колежка ми донесе амбулаторен лист. Ако имате специална форма, която се попълва от бременни, попълни я и занеси и нея.

По принцип бременна работничка или служителка може да бъде уволнена само при специални случаи:


"(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда."


Успех мила!
« Последна редакция: Април 14, 2010, 10:28:13 am от Раши »


*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #81 -: Април 14, 2010, 10:21:30 am »
Жаси,
аз съм си много устата...но там пред останалите хора трябваше да докарам хрисим вид  :lol: :lol: :lol: А и верно ми беше станало лошичко, та нямах сили да се разправям...

Виви,
ще потърся нещо в закона, тази година ще имам изпит по трудово  :lol: та още не съм чела нищо.
Но мисля, че казването най-вече зависи в какви отношения си с шефа и въобще що за човек е той/тя.
Аз на моя шеф му казах веднага, защото поисках да ми вдигнат осигуровките до тавана.
Но едно че аз съм му "дясната ръка" , а второ и по-важно, че сме първо приятели а после колеги. Ти си предцени, а за закона ще потърся да кача нещо.

Това което видях в закона е :

Закрила при уволнение
Чл. 333.  В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

Точки 5,6 и 7 са за бременни :

(5)  Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
(6)  Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
(7)  Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.

Сега ще потърся гореспоменатите членове, за да стане по-ясно, в кои случаи може.
(подчертавам случаите, които ни интересуват)

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие:
Чл. 328.  (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, а за професори, доценти, старши научни сътрудници I и II степен и доктори на науките - при навършване на 65-годишна възраст;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Освен в случаите по ал. 1 служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да бъде извършено след започване на изпълнението по договора за управление, но не по-късно от 9 месеца.

Прекратяване на трудовия договор от работодателя без предизвестие
Чл. 330. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
(2)  Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
1. (т. 1 отм., предишна т. 2 - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работникът или служителят бъде лишен с присъда или по административен ред от право да упражнява професия или да заема длъжността, на която е назначен;
2. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) на работника или служителя бъде отнето научното звание или научната степен, ако сключването на трудовия договор е станало с оглед на придобитото звание или степен;
3. (нова - ДВ, бр. 83 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 46 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) служителят е заличен от регистрите на съсловните организации по Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина или от регистъра на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи по Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти;
4. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 3 - ДВ, бр. 83 от 1998 г., отм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.)
5. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 4 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят откаже да заеме предложената му подходяща работа при трудоустрояване;
6.  работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
« Последна редакция: Април 14, 2010, 10:39:52 am от Raissa777 »
*

    anizi

  • *****
  • 1806
  • Е вярно е, че сърцето ми заби извън тялото!!!
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #82 -: Април 14, 2010, 11:59:09 am »
На мен тази нощ ми се схванаха прасците, направо до рев го докарах и още ме болят все едно цяла нощ съм ходила на пръсти насам - натам и сега имам ужасна мускулна треска. Някой има ли представа от какво може да е това прекрасно изживяване?  :? :(
*

    stertje

  • ****
  • 538
  • звездобройка
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #83 -: Април 14, 2010, 12:07:02 pm »
Ани - случва се. Може бебчо да е притиснал някое нервче.
Да ми стискате палчета утре.
Лек ден на всички тумбачета.  :wink:
<br />[/url][img]http://ticker
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #84 -: Април 14, 2010, 12:07:38 pm »
anizi, от бременността. Много бременни се оплакват от схващания и моите наблюдения са точно, че прасците са едно от слабите места.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #85 -: Април 14, 2010, 12:12:09 pm »
Това, което описваш са така наречените крампи на мускулите. Можеш да си помогнеш като свиеш крака в контрашпиц-боли, но ще те отпусне. За да не се появяват крампи се пият магнезиеви препарати.
Аз също не съм във форма днеска-от снощи ми се запуши носа истински и сутринта повръщах, та хич ме няма, май нещо ме е хванало.
Забравих да споделя-във в.Стандарт има статия, че данъчните почват сега да проверяват бременните и жените по майчинство-линк не знам как да дам-може да ме научите.
« Последна редакция: Април 14, 2010, 12:21:31 pm от shanoar »
*

    anizi

  • *****
  • 1806
  • Е вярно е, че сърцето ми заби извън тялото!!!
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #86 -: Април 14, 2010, 12:36:37 pm »
stertje, cambozzola , shanoar благодаря ви,  :bighug: трябва явно да звънна на доки да видя какво ще каже да пия!
Стерче  :goodluck: утре!
*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #87 -: Април 14, 2010, 14:54:12 pm »
anizi, крампите са едни от екстрите на бременността - аз почти през цялата бременност страдах от тях. Болката наистина е непоносима. Тези крампи се получават от недостига на магнезий и калций. Според моята док, бебето "изсмуквало" от нас голямо количество от тях и те съответно не достигат за нашия организъм, като тази липса избива в подобни болежки. Аз когато ги получих първия път пих Калмацин един месец и се бяха поуспокоили спазмите. Седмица, след като го спрях пак ми се появиха и тогава пих разтворими таблети магнезий около 5-6 дни.
« Последна редакция: Април 14, 2010, 15:20:16 pm от twin »
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #88 -: Април 14, 2010, 14:57:41 pm »
Привет момичета. Ани и аз съм имала такива схващания с първата бременност, нормално е. Относно това,което се говори че ще има проверки за това, че бъдещите майки се осигуряват на по-високи доходи - именно днес се консултирах с мой близък ревизор от НОИ и получих следния отговор: В тези случаи няма укриване на данъци, можем да се осигуряваме на по-високи доходи, като за целта сключим допълнително споразумение за промяна на длъжността с такава, която е с по-висок осигурителен праг.Евентуални проблеми биха създали органите на Инспекцията по труда за това, че едни служители се осигуряват на едни доходи, а  бременните на доста по-високи.Аз днес направих именно това и съм спокойна.Надявам се да съм била полезна.
*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #89 -: Април 14, 2010, 16:48:35 pm »
Момичета, а колко излиза раждането? Доколкото знам раждането в България е безплатно. Но, в МД има ценоразпис: естетвено раждане - 440 лева, секцио - 600 и няколко там. Някой знае ли нещо по въпроса?


Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #90 -: Април 14, 2010, 17:04:30 pm »
Момичета, а колко излиза раждането? Доколкото знам раждането в България е безплатно. Но, в МД има ценоразпис: естетвено раждане - 440 лева, секцио - 600 и няколко там. Някой знае ли нещо по въпроса?
За раждането със секцио в Тина Киркова знам че е-500лв такса,500 избор на екип и отделно за ВИП стая-единична 70 лв на ден, двойна 35
[/url]
*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #91 -: Април 14, 2010, 17:14:25 pm »
Мерси Петя! И какво излиза, няма значение дали си здравно осигурен или не, плащаш си раждането официално. ЗК не поема ли нещо?

Аз лично смятам да си платя. Но, се чудя как израждат циганките без пари, а за нас такси от по 500 лева ...


*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #92 -: Април 14, 2010, 18:11:37 pm »
Момичета, исках да ви доложа, че днес намерих един био магазин на бул. Йерусалим.
Има какво ли не, от козметика, до продукти за бъдещи мами, за бебета, храни и т.н.
Направи ми впечатление, че там се продават био памперсите и пелените + пълнители, за които говореше Жаси, май.  :)
*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #93 -: Април 14, 2010, 18:20:46 pm »
Мерси Петя! И какво излиза, няма значение дали си здравно осигурен или не, плащаш си раждането официално. ЗК не поема ли нещо?
Аз лично смятам да си платя. Но, се чудя как израждат циганките без пари, а за нас такси от по 500 лева ...
Ами аз явно съм родила като циганка миналия път  :lol: майтапя се  :lol: цените, които цитираш Раши, са ако искаш да си избереш екипа, който да води раждането. Ако си хазартен тип, започнеш ли да раждаш, отиваш в болницата и на който се паднеш. ЗК поема такова раждане. Ние нямахме пари за избор, та като ми изтекоха водите отидох, и ме пое който си беше на смяна (говоря за МД-София). Единствено платих 100 лв за епидурална упойка - по мое желание и с голямо настояване - ако не бях толкова настоятелна, сигурно нямаше и да ми сложат.Не съм давала нито лев на никой, нито плащане под масата. Даже и подаръци не им занесох  :oops: По това време не се заплащаше и престоя в двойна стая (сега вече е 40лв на ден).
Мисля, че няма държавна болница, в която да не можш да родиш по ЗК - говоря за раждане без всякакви екстри - упойки, присъствие на бащата и т.н.
Анизи, аз имах такива крампи от 5 месец до края - нищо не ми помагаше - пиех Магнерот, ходех, пиех вода - йок  :? много са неприятни, но няма начин. Единствено помага ако направиш контршпиц, както ти е казала Шаноар. на мен ми помагаше и масаж на прасеца.
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #94 -: Април 14, 2010, 19:22:50 pm »
Привет :) Днес бях в Окръжна за мерене на тонове, при д-р Жекова :)І Пак да кажа, че много ми харесва - чисто, ремонтирано, мъжа вика че ще снима следващия път :)
Тоновете са ни идеални, главичката се е настанила перфектно в таза, плацентата е трета степен на зрялост, което значи, че едва ли ще икараме до термин  :lol: То и без това на мен си ми тежи, а и наистина не се усещам да изкарам още месец - малкия толкова мърда и рита... Главичката вече е съразмерна и е съвместима с таза  :D

Раждалите мами, моля споделете - когато плацентата е трета степен на зрялост, колко време остава до раждането? Че моята от две-три седмици насам е трета степен?
В понеделник съм пак в Окръжна, в 8:30  8O за влагалищен секрет и може би пак тонове.

За цените да си кажа - в Окръжна е 550 лв. с избор на екип, което включва епидуралната+ВИП стая с едно или две легла по твой избор. Но и да не си с избор на екип стаите са като в частна болница, просто обикновенните са с 4 легла. А иначе всички стаи са със собствен санитарен възел. А без избор на екип не плащаш нищо.

За Тина Киркова обаче цената хич не е 500 лв. а е 900 избор на лекар, а като избереш лекар изискват да избереш и ВИП зала (не ме питайте ашо е така, просто така искат), което е +100 лв. и още 100 лв. ако искате таткото да присъства. После за всеки ден - Престой във VIP стая с едно легло  / за един  леглоден / - 75 лв., Престой във VIP стая с две легла / за един леглоден / - 40 лв., като ВИП-а е че ползвате санитарен възел с още една стая, а не с цял етаж.

За Шейново цените вървят горе-долу пак така.

Анизи, за тези крампи....мен пак ме хващат и много болят. Яж поне 100 грама сушени кайсии на ден и ще видиш, че ще намалеят значително. В сушените кайсии и суровите бадеми има мнооого магнезий, който помага да намалеят крампите.

Раши, ти пък какво се зачуди на циганките? Като бях в МД една циганка, на съседното легло беше постъпила за аборт по спешност и трябваше да плати 250 лв. защото не беше осигурена. Тя заяви - аз тия пари по-добре за първото си детет да дам, хвърли багажа през прозореца на родата и избяга по калцуни, като преди това ми каза да си мълча. И аз си мълчах, че не исках гиганската рода да нахлуе после в стаята и да ме пребие (както ми казаха, че се е случвало няколко акушерки и както нахлуваха на 5тия етаж :x без да се съобразяват с никой).
В този ред на мисли, тези, които ще са на 5ти етаж в МД - излизайте с халатчета и си вземете пижами, че циганите влизат без да питат, а акушерките не могат да ги изгонят. Аз не знаех и първия ден бях само с тениска и излиза до 00 с тениска (дългичка все пак) и налетях на цялата рода, както си бях по дупе :oops:
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #95 -: Април 14, 2010, 19:32:08 pm »
И аз имам такива крампи в мускулите на крака. Случвало се е няколко пъти и 2 пъти се събудих направо с рев от болка. Последният път беше преди 4 дена и до вчера ме боля крака. Сега и аз си купих сушени кайсии и се надявам да помогнат. Обаче аз четох, че стават от ниски нива на калий, което означава, че трябва банани да ядем.

Боби
« Последна редакция: Април 14, 2010, 19:44:40 pm от Bobbie »


  
*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #96 -: Април 14, 2010, 19:52:31 pm »
Боби доколкото знам кайсийте са богат естествен източник на калий, така че изборът ти е добър.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #97 -: Април 14, 2010, 19:57:36 pm »
Аз пък знам, че в кайсиите има много калии. На мен ми препоръчаха сушени кайсии заради сърцето . Имах недостиг на калии.

Вие усещате ли да ядете нещо странно? Различно ?
Аз като каза Боби за банани и се сетих. Всеки ден ям по 1, понякога по 2. Никога не съм яла банани, освен като много малка... Също друго странно за мен е, че ям ягоди. Никога не съм ги обичала, може би заради малките смчици. Сега и тях ги ям всеки ден И грозде много ми се яде, но все още рядко намирам хубаво. Скъпичко е още, но...много ми се яде.

Иначе никога не съм била фен на сладки неща, сега още повече. Направо не си спомням кога за последно ядох нещо с шоколад. Бисквита, вафла, яоколад...не. Само козунаците по празниците, но аз на тесто налитам.

Оп и друго, този сайт - Mothercare в каква валута е? Аз помислих че е в евро, мъжо каза че е в паунди...Ако са паунди не е никаква далавера...

Днес за 2ри път бях на зъболекар...още веднъж и край!  :D Исках да ви препоръчам моя зъболекар с 2 ръце и 2 крака!

Браво Жаси  ,
страхотни новини от теб :D
« Последна редакция: Април 14, 2010, 19:59:28 pm от Raissa777 »
*
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #98 -: Април 14, 2010, 20:02:24 pm »
Рая и аз като тебе само че януари месец на ягоди налитах :D
« Последна редакция: Април 14, 2010, 21:00:21 pm от shanoar »
Re: Априлска тема на бременните №57
« Отговор #99 -: Април 14, 2010, 20:14:59 pm »
Рая, в началото и аз не исках сладко, а преди много обичах. Сега пак му налитам, особено на сладолед на клечка.
А бананите съдържат калий, да знаете, затова инстинктивно се насочвате към тях. А и аз вече хапвам ягоди, но по малко, че са ми адски скъпи - 6 в. за 500 гр 8O
[/url][/url]