0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


А къде се работи това изследване?

Явно в Плевен, защото обяснението го копнах от тук: http://www.ivfpleven.com/index.php?l=42
обаче в другите теми момичетата бяха споменали и някои лаборатории в София. Мисля, че Майчин дом беше едното място... Ако някой знае повече, нека да каже?

Има го описано и в Наредба на МЗ:
Биологичен тест за определяне цитотоксичната активност на естествените клетки - убийци (NK) срещу еритробластоидна клетъчна линия К562

Има и друг тест:
За количествено определяне на лимфоцитни популации чрез двуцветна имунофлуоресценция се използва следният стандартен набор:
CD3-CD16+ плюс CD56+ NK лимфоцити
(CD3-CD16+ или CD3-CD56+ типизиране е приемливо за определяне на NK лимфоцити)


Ако правилно разбирам, става дума за две различни изследвания. Едното изследва количество, а другото активност.... :ask: ...освен ако не съм мнооого далече от истината  :D
« Последна редакция: Март 26, 2010, 21:01:58 pm от plumeria »

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
И аз да благодаря на Аля за статията, беше ми много интересно да я прочета.
Желая успех на всички.

Аз не разбрах, това изследване за тези К562 клетки само на жената ли се прави, или и на мъжа?
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Аля, благодаря а статията, ценна е и ми дава нова насока за четене. Дано да не се окажем най-тежкия случай  :lol:

Аз не разбрах, това изследване за тези К562 клетки само на жената ли се прави, или и на мъжа?

Само на жената.

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Тази тема изключително много ме заинтересува. Затова се включвам, за да я следя.

Но, не разбрах каква е връзката с биопсиите, които се правят при д-р Стаменов. Мисля, че той  изследвал това: CD16-CD56+dim NK cells делено CD16-CD56+bright NK cells и се получавал процент ендометриални клетки, който процент се съпоставял към LIFR i MUC1.
Въпросът ми е, тези изследвания едни и същи ли са с тези, за които се говори в статията? и Колко трябва да е процентът на ендом.клетки или колко трябва да е стойността на LIF и MUC1, за да настъпи имплантацията?

Въпросът ми е, тези изследвания едни и същи ли са с тези, за които се говори в статията? и Колко трябва да е процентът на ендом.клетки или колко трябва да е стойността на LIF и MUC1, за да настъпи имплантацията?
Това са хубави въпроси. :)
Ако някой разбере повече, да пише. Има една бира от мен. :wink:
Момичета, аз казах на д-р Стаменов, че съм чела тази статия. Неговият коментар беше: Мдааа, и аз я четох.... До колкото разбрах обаче все още не е измислен тест, който да измерва това DQ-сходство между партньорите. И другото, което каза доктора, беше, че това се случва много, много рядко..... Е, то няма гаранция, че точно ние не попадаме в този минимален процент....
*
Намесвам се в темата, въпреки че това си е моето мнение. От това, което аз разбирам най-общо казано има два момента - единият е автоимунна имплантационна недостатъчност, която успешно се преодолява с познатата ни на всички терапия. Вторият момент е алоимунната недостатъчност - тя именно е доста интересна. DQ-сходство е част от HLA типизирането. Докторът е прав, че това се среща рядко. Като изходим от факта, че неизяснения стерилитет е в малък процент, май беше 10 %, /ако греша поправете ме/ и може би част от тези 10% ще бъдат с алоимунна недостатъчност. Но от друга страна, какъв е процента на алоимунна недостатъчност и при другите, които вече имат поставена диагноза и са претърпели неуспехи. Това си е мое мнение, ако греша поправяйте.
DQ-сходство е част от HLA типизирането.
Цитат
Нали затова се прави HLA типизирането.
И доколкото знам, от това зависи дали може съпругът да е донор при АИ.
Здравейте момичета,
Включвам се и аз в тази тема, макар и с огромно закъснение. Дано да я подновим с нова информация за тази "тъмна Индия", наречена имунология.
Това, което аз разбрах за НК клетките е, че след проведени изследвания на здрави жени, приетата граница за популацията в България е 15%.
Вливанията на имуновенин, интралипид и т.н. са отречени в чужбина и се смятат за твърде опасни. Тук се правят масово.
Автоимунизацията не е алтернатива на вливанията, а е подходяща само, когато жената няма антилевкоцитни антитела. Това изследване си го направих при проф. Мартинова в Пирогов, като част от HLA. Автоимунизация се прави в клиника Якентро в Солун срещу 600 евро и представлява обработен по някакъв начин серум от кръвта на съпруга с цел произведане на антитела. Инжектира се еднократно. В България автоимунизация се прави в клиника Братя Тодорови, но там се изработват 28 дози, които се инжектират ежедневно подкожно. Честито!
Това, което аз разбрах за НК клетките е, че след проведени изследвания на здрави жени, приетата граница за популацията в България е 15%.

Съгласна съм с твоя пост, само ако може пусни линк с повече информация относно това изследване. Любопитно ми е да видя колко човека е обхванало изследването и изобщо кой го е правил и т.н.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Това, което казваш за горната граница на НК клетките е интересно. Къде и какво точно си чела в тази връзка? Моят резултат е точно толкова /15/ и ми предписахаа имуностимулант + агапурин ретард /не разбрах второто защо - консултацията ми стана много на бързо в коридора, тъй като пристигнах в края на работния ден/. Мисля да разпитам повече при консултацията след контролното изследване. Имуноложката каза, че съм "клинично здрава" и не се налагат някакви допълнителни изследвания. Препоръча контрола на завишените клетки след 2 месеца, през които да пия лекарствата. Така и правя, пък ще видим.
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #32 -: Февруари 03, 2011, 20:45:06 pm »
Мисля, че enigmata е права! Преди седмица си получих резултатите за NK клетки от клиниката в Плевен.....и референтните стойности за популация на NK клетки са 9-15%.  yahoo_33
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #33 -: Февруари 03, 2011, 21:17:04 pm »
Информацията ми за резултата от проведеното проучване е само от доц. Конова и проф. Мартинова, очевидно работили в екип. В Св. Иван Рилски, например са приели  20% за нормално. Не мога да разбера и защо на някои от вас все пак им изписват лечение, а не непременно вливане. Дали защото става дума за минимално смъкване... Отделно, четох някъде, че при бременност НК клетките по естествен начин се качвали.
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #34 -: Февруари 04, 2011, 09:00:40 am »
Благодаря ти enigmata. Аз в специализирано издание бях чела още преди 1,5-2 год. начало на една статия за НК клетките и там в прав текст бяха казали, че вече е прието че повишените НК клетки не оказват влияние на имплантацията. Така беше написано, все едно е вече общоприет факт в света. Не съм прочела цялата статия, защото беше платена, но началото доста ме учуди. Но човек може да види много работи изписани в специализирани списания (точно за репродуктивните проблеми).
Това че са вдигнали референтните стойности за НК клетките до известна степен подкрепя горното твърдение.
Според мен всичко си остава много индивидуално.
П.С. Моите НК клетки бяха 13% при реф до 12%. Не съм ги тествала скоро, но и не мисля да го правя, защото резултатите не ми дават полезна информация.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #35 -: Февруари 04, 2011, 09:57:56 am »
Е, ти с тези 13% няма какво да се тревожиш...
:)
Доколкото прочетох в сайта, при Стаменов референтните стойности на НК клетките са 7-23%. Не разбирам това съвсем други референтни граници ли са или те са приели 23% за нормално!
Но това, че НК клетките не влияят на имплантацията е нещо ново за мен. А на ранните аборти влияят ли? Аз бях писала, че в чужбина вливанията са отречени, но защо се изследват тогава тези всичките клетки и антитела? Или може би имунологията тепърва ще навлезе в тези дебри.
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #36 -: Февруари 04, 2011, 10:06:38 am »
аз също съм на мнение, че относно имунологията има много, много неуточнени неща от медицината. Още повече, че имунната система на всеки човек е различна и не може да се работи по шаблон. То и за това докторите работят малко на принципа "опит-грешка".
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #37 -: Февруари 06, 2011, 10:50:19 am »
Аз съвсем се обърках с тези референтни граници на NK клетките. Правила съм ги на своя глава в Свети Иван Рилски края на 2009 година. Резултата е 20% при референтни граници 5.6 - 31.
И сега се чудя дали да ги повторя в Малинов. И въобще имам ли проблем с тях или нямам. И тези референтни граници защо са толкова различни?
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #38 -: Февруари 06, 2011, 11:33:21 am »
Да, референтните стойности са пълна каша, но с всички изследвания е така.
Не знам обаче дали някой може да каже колко трябва да бъдат НК клетките и как се съпоставят различните резултати.
Може би трябва да се тестват в независима лаборатория, а не в клиника за стерилитет, защото не бива да се пропуска и комерсиалния момент. Както бях писала, в Кандиларов са почнали да правят НК клекти, като ги пращат в Германия. Цената, която ми обявиха, е 40 лв. В клиника Малинов четох, че цената е 190 лв. В Александровка болница са 120 лв., ако не бъркам.
*
Re: статия за генетичната съвместимост м/у партньорите
« Отговор #39 -: Февруари 06, 2011, 19:34:22 pm »
В клиника Малинов за референтни граници са определени 12%. Мойте бяха 15% и ми назначиха лечение с Агапурин 2х1 т. и Оксибор форте по 1 т.. След 55 дни ми паднаха на 12%, но продължих с Агапурина, но по 1 т. и Респистим плюс по 1 т.
След около месец NK-клетките ми са в абсолютна норма, но В-клетките ми са 19% при референтни 15%. Препоръчаха ми вливане на Киовиг 5 гр., който отказах. Ще разбера резултата след около 14 дни.