0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #460 -: Юни 05, 2010, 17:14:58 pm »
Здравейте д-р Birdie,
Детето на моя близка е на три години и половина и посещава детска градина. В последно време се оплаква от болки в краката дори и сутрин след ставане от сън. Становището на педиатъра е, че това се дължи на бързото израстване /било често срещано при малките деца/ и на това, че гърлото на детето е постоянно червено от честите боледувания. Препоръките са: спиране от градина за 2 месеца, следене за отоци и даване на Нурофен сутрин и вечер.
Моля за Вашето становище-необходим ли е преглед при ревматолог и някакви изследвания.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #461 -: Юни 07, 2010, 13:45:40 pm »
Здравейте д-р Birdie,
Детето на моя близка е на три години и половина и посещава детска градина. В последно време се оплаква от болки в краката дори и сутрин след ставане от сън. Становището на педиатъра е, че това се дължи на бързото израстване /било често срещано при малките деца/ и на това, че гърлото на детето е постоянно червено от честите боледувания. Препоръките са: спиране от градина за 2 месеца, следене за отоци и даване на Нурофен сутрин и вечер.
Моля за Вашето становище-необходим ли е преглед при ревматолог и някакви изследвания.

*посявка на секрет- назален, фарингеален
* Антистрептолизинов титър, СУЕ, СРП, общи кръвни изследвания. Нива на Вит Д, скрининг за рахит, или други метаболитно-обменни заболявания ( по преценка).
* консулт с ортопед за плоскостъпие или други актуални за възрастта ортопедични проблеми ( разлика в дължината на двете крачета, феморално антеверсио и т.н.)
* при небходиост - рентгенография.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #462 -: Юни 07, 2010, 13:47:41 pm »
Ефектът от Певарил е налице- нужно е сега да намажете още няколко дена с правено КС кремче+Певарил за да се изчисти екземата. Няма нужда от повече Фуцидин.
Ползвайте пудра за да поддържате областта суха. Но не върху крема.
Ах, Докторе, чак сега видях, отговорът ви :oops: Става ли Дактакорт + Певарил? Ако не, какво трябва да съдържа правеното кремче? Благодаря ви.
Бетноват в база + Певарил.
На много тънък слой, с втриване.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #463 -: Юни 07, 2010, 13:50:07 pm »
Аз да пиша само, че от 14 ч. вчера температура не сме вдигали. Днес е по енергичен и с лек апетит. Не съм увеличавала доза на на Зината, само добавих Гаразон в ушите.
Мисля си, че отново имаме комбинация бактерия + допълнителен вирус. Явно температурата е била от ушите.
Докторе в понеделник завършваме антибиотичният 10 дневен курс, до тогава ли да капя Гаразон, като ще са изминали 5 дни или да продължа още. Естествено в понеделник сме на контрола, но принципно питам или все пак зависи и от прегледа.

И още едни въпрос, седмица след приклюючване на лечението на детето, достатъчно ли е за достоверни резултати от ПКК, серумно желязо, феритин и ЖСК?
Гаразон- >> два дена след спиране на АБ.
Достатъчно е.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #464 -: Юни 07, 2010, 13:52:33 pm »
Докторе, моля за вашето мнение за т.нар фалшива хорда на сърцето.
Онзи ден накарах личния лекар на децата да преслуша и Стефания, след като вече не ползваме КС и каза, че освен този шум няма никакви забележки към състоянието й- дишането е равномерно, без удължено издишване и хрипове
Предложи да направим ехография на сърцето, това ще го направя така или иначе, чудно ми е защо чак сега го коментира, като е педиатър на детето от нейното раждане.
Споделете какви изследвания и профилактики е редно да направим, моля.
Хубав ден, Мария
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #465 -: Юни 07, 2010, 13:53:34 pm »
Ефектът от Певарил е налице- нужно е сега да намажете още няколко дена с правено КС кремче+Певарил за да се изчисти екземата. Няма нужда от повече Фуцидин.
Ползвайте пудра за да поддържате областта суха. Но не върху крема.
Ах, Докторе, чак сега видях, отговорът ви :oops: Става ли Дактакорт + Певарил? Ако не, какво трябва да съдържа правеното кремче? Благодаря ви.
Бетноват в база + Певарил.
На много тънък слой, с втриване.
Много благодаря, Докторе :flower:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #466 -: Юни 07, 2010, 14:09:31 pm »
Докторе, моля за вашето мнение за т.нар фалшива хорда на сърцето.
Онзи ден накарах личния лекар на децата да преслуша и Стефания, след като вече не ползваме КС и каза, че освен този шум няма никакви забележки към състоянието й- дишането е равномерно, без удължено издишване и хрипове
Предложи да направим ехография на сърцето, това ще го направя така или иначе, чудно ми е защо чак сега го коментира, като е педиатър на детето от нейното раждане.
Споделете какви изследвания и профилактики е редно да направим, моля.
Хубав ден, Мария

Ултразвук + кардиограма и оценка от детски кардиолог.
Много шумове при деца са променливи и не се чуват винаги и постоянно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #467 -: Юни 07, 2010, 14:10:02 pm »
Ефектът от Певарил е налице- нужно е сега да намажете още няколко дена с правено КС кремче+Певарил за да се изчисти екземата. Няма нужда от повече Фуцидин.
Ползвайте пудра за да поддържате областта суха. Но не върху крема.
Ах, Докторе, чак сега видях, отговорът ви :oops: Става ли Дактакорт + Певарил? Ако не, какво трябва да съдържа правеното кремче? Благодаря ви.
Бетноват в база + Певарил.
На много тънък слой, с втриване.
Много благодаря, Докторе :flower:
Внимателно с кремчето! на много тънък слой и с втриване.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #468 -: Юни 07, 2010, 15:43:49 pm »
Благодаря докторе, ще пиша като излязат резултатите.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #469 -: Юни 07, 2010, 21:12:46 pm »
Благодаря Ви много за отговора.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #470 -: Юни 08, 2010, 01:20:20 am »
Синът ми е на 3г.8мес. и от м.март е започнал една сериозна серия от ангини и гнойни ангини. Сега след прекъсване от 1 месец пак се разболя. Но този път разликата е, че не вдига много висока температура. Друг път всичко започва с рязко вдигане на температура 39 - 39,5 (и до 40 С е стигал), а сега започна с гърлобол, червено гърло, уголемени сливици и температура около 37,5 (до 38,2). Вчера му пуснах ПКК и резултата е: левкоцити - 20.7 G/l, гранулоцити - 17,1 G/l, СУЕ - 14 mm/h. Всичко друго е в норма. Днес сутринта го заведох направо на УНГ, който каза, че все още няма гной, но когато натисна езика да вземе секрет, каза, че отзад се стича гной. Обясних, че е пил 4 АБ в рамките на 2 месеца (март и април), показaх му и кръвната картина и той каза да изчакаме до сряда следобяд, докато излязат резултатите от микробиологията. Сега му капя само Xylomethasolin и мажа гърлото със Septidin. Следобяд отидохме до GP-то, тя го преслуша и установи, че гърдите са чисти, но като видя гърлото каза, че непременно трябва да започнем АБ, защото стрептококите са много опасни. Аз съм наясно какви са последствията от нелекуване на стрептококова инфекция, но тя пък как разбра, че е стрептокок. Сега за пореден път съм пред дилемата дали да започвам АБ или да изчакам резултата от микробиологията. Всички гнойни ангини ли се причиняват от стрептокок? И може ли много да се усложнят нещата до четвъртък (тогава ще мога да покажа резултатите от микробилогията на доктора УНГ)? Вече изпитвам ужас като видя левкоцити 20 G/l в кръвната картина, а в същото време знам, че започнем ли с АБ се завъртаме в 1 омагьосан кръг - АБ, падане на имунитета или неуцелване на точния AБ, следваща инфекция, пак АБ и т.н.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #471 -: Юни 08, 2010, 07:17:15 am »
Здравейте д-р Бърди, скоро не ми се е налагало да прибягвам до компетентната Ви намеса, но сега съм притеснена и леко ядосана.
На 20.01.2010 г. поставихме на Калина Синфлорикс. Докторката ни каза, че ще реваксинираме след 1 година, а по листовка пише "Бебета на възраст между 12 и 23 месеца приемат две дози с интервал поне два месеца между тях."
Да се притеснявам ли, че не сме поставили втората доза?
На 23.06.2010 г. сме за реваксинация за ДТК и полиомиелит, ще е късно ли да поставим тогава втората доза на Синфлорикса и може ли да се постави с другите ваксини?
Лек ден и успешна работа Ви желая.
« Последна редакция: Юни 08, 2010, 09:24:50 am от Birdie »

[/url]
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #472 -: Юни 08, 2010, 10:01:10 am »
Поставете съобразно листовката. Това е правилното.
Може да поставите втората доза ако са минали два месеца, както си пише и в листовката.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #473 -: Юни 08, 2010, 15:19:59 pm »
Здравейте д-р Birdie! И аз се нуждая от компетентното Ви мнение по отношение на имунизациите! Синът ми е на почти 23 месеца /без 10-ина дни/ и сме решили да поставим пневмококова ваксина. Детето е с лека форма на атопичен дерматит и често се разболява. Не посещава ясла, а ни предстои.  Удачен ли е варианта започване на Синфлорикс - 2 дози през два месеца,имайки предвид възрастта на детето /да не сме закъснели/ или да поставим една доза Превенар след навършване на две години? От задължителните ваксини сме поставяли Тетраксим и Инфанрикс, бихте ли препоръчали поставяне и на Акт-Хиб? Както всички родители и ние търсим най-доброто решение за детето си, а за помощта от Ваша страна искрено Ви благодарим.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #474 -: Юни 08, 2010, 15:35:51 pm »
Късно е за Синфлорикс, но Превенар може да поставите по схема за дете над 2г възраст >>само една доза е нужна.
Да, може да поставите Хиб ваксината >> само една доза е нужна над 15м възраст ( 15м-59м възраст).

АД няма никаква връзка тук.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #475 -: Юни 09, 2010, 23:19:04 pm »
Докторе, моля за вашето мнение за т.нар фалшива хорда на сърцето.
Онзи ден накарах личния лекар на децата да преслуша и Стефания,
Споделете какви изследвания и профилактики е редно да направим, моля.
Хубав ден, Мария

Ултразвук + кардиограма и оценка от детски кардиолог.
Много шумове при деца са променливи и не се чуват винаги и постоянно.
Мини, Вики е с фалшива хорда на сърцето от раждането, доказано с ехокардиография. Мога да ти препоръчам детски кардиохирург , но в София. Не винаги се чува шума, както го е написал доктор Бърди. Но ако се окаже това физиологично състояние, винаги за него се уведомява преглеждащия го лекар. При завишен кръвоток /примерно при висока температура/ шумът се засилва и може да обърка.
Странно ми е, че на слушалка се диагностицира "фалшива хорда". На слушалка се чува просто шум на сърцето. Причината за него се диагностицира по друг начин.

И един въпрос от мен: Доктор Бърди, запека на Вики е вече хроничен. 6 месеца на Дуфалак без особен ефект, често раздразване на лигавицата около ануса. Днес реглед при хирург - да спрем Дуфалака, от него явно полза няма. Да се приложи някакъв билков медикамент за разхлабване, без конкретно предписание. Например това: 
http://www.ecopharm.bg/index.php?page=products&id=73. Мислите ли, че ехографгия на коремни органи би могло да доизясни ситяуацията или някакъв друг вид изследавне?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #476 -: Юни 09, 2010, 23:21:39 pm »
Колко мляко пие дневно?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #477 -: Юни 09, 2010, 23:27:53 pm »
Колко мляко пие дневно?
ако мен питате - мляко само като мляко не пие вече. отпреди три-четири месеца. Тотално го отказа. Сутрин закусва кисело мляко с бисквита, или попара. Някои от основните му яденета се правят с кисело мляко /пример супа от зелено цвекло, яхния от зелен фасул с кисело мляко/, други с прясно мляко или сметана /пример пилешко с картофи/. Дава му се по-течна храна, винаги да има "сос".
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #478 -: Юни 09, 2010, 23:59:14 pm »
Липсна на дефекация или дефекация след дву-три часово седене на почивки на гърне при поискване от детето, като изходеното първаночално или цялото е във формата на топчета, тъмни на цвят.
При прием на дуфалак: първоначално обикновенно в първото изхождане има топчета и после е вече с по-нормална еднородна конситенция.
В резултат на трудната дефекация /ако не говорим за запек според вас/, ануса се разранява /кожата е зачрвена и с лек оток, а от едната страна има нещо като образувание колкото лещено зърно/  и  от това, поне според мен , се стиска допълнително. Бях ви питала преди време с какво да мажа, ефектът беше 10 дневен.

В менюто ни неща като ориз, сухар са забранени. Внимавам с количество на хляба и макаронени изделия.  Детето се храни здравословно - дават му се дори екзотики като броколи, брюкселско зеле . Редуват му се месата - свинско, агнешко, телешко, пуешко, пилешко /прясно охладени , от чийто бульон се прави съответното ядене/. Ползват се различни мазнини - олио, масло, зехтин, царевично олио. Давам  примерно за следобедна закуска оризови и пшеничени трици, съчетани с мляко плюс царевично нишесте и добавен плод под формата на крем, или пък 7 зърнена каша на милупа плюс прясно мляко и плод.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #479 -: Юни 10, 2010, 00:04:21 am »
Спрете:

* всякакви макаронени изделия
* трици-всякакви + оризови
*царевично нишесте
*прясно мляко под всякъкъв вид

Мисля това ще реши проблемите но след месец... след спирането.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.