0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #20 -: Май 31, 2010, 10:57:18 am »
"...и не по-рано от една година след третия прием".
За коя ваксина е това "изискване"? Защото по принцип няма такова изискване за никоя от рутинните детски ваксини!
Има просто минимално нужно разстояние между две дози.

http://cdc.gov/vaccines/recs/schedules/downloads/child/2010/10_catchup-schedule-pr.pdf
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #21 -: Май 31, 2010, 11:46:22 am »
За Пентаксима е това изискване. http://www.ncipd.org/?page=16 . За Синфлорикса на 12 месеца пък има "Реимунизация против пневмококи, не по-рано от 6 месеца след III - тия прием" Ето и допълнително указание от РИОКОЗ ,което получихме при получаването на ваксините- http://www.riokoz-sfo.com/Info/vaksini%20prilojenie.doc  Па това си е Бг - американските норми не са за нас  :book:  :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #22 -: Май 31, 2010, 12:04:20 pm »
Ваксините са едни за целият свят.
Препоръчвам Ви да следвате указанията на CDC, особено що се касае за интервалите между дозите и минималната възраст. Мъдри препоръки са, и много актуални.
Минималният времеви интервал между дози 3 -4 Превенар/Синфлорикс е  2 месеца за деца над 12м възраст ( до 6г възраст за Превенар/Превенар13) И ТО само ако детето е получило 3 дози преди 12м му възраст. Тоест, схема с 4 дози не се прави ако детето е получило по-малко от 3 дози преди 12м възраст ( например  започнало с ваксинации Пневмокок след 7м възраст).
Какво ще стане ако се спазват "Вашите схеми"? Ще имате случаи на инфекции защото този 6 м интервал не е проучен, не е верен, и децата ще имат загуба на защита поради голям интервал между доза 3 и 4 и липса на бустер (подсилване на титъра антитела) на задължителният минимален интервал между дози 3 и 4.
Защо е така ? защото от проучвания е установено че ако 4-та доза Превенар се прави на установеното минимално разстояние, титъра антитела е най-висок. И колкото Вие самопроизволно си "разширявате" този интервал, или си правите "задължителни 6м интервали", толкова вероятността с бустерната доза да не успеете е голяма. С което компрометирате и цялата дълготрайност на ваксинационната схема.
После ще си "дърпате косите" в Бг и ще се питате "Защо"... .
Тези неща са сериозни и "интерпретации" не са актуални като подход.

Ще попитате също " Ами тогава каква е разликата в случаите когато казвате " няма максимален интервал" "? Разликата е че когато казваме "няма максимален интервал" се има пред вид:

* пропусната доза не налага рестартиране на серията- просто правите липсващата Ви доза.
* за срока, пропуснат между дозите, просто риска от заболяване е по-голям от обичайното и титъра на антителата не е такъв както при направени коректно дози. Но при направяне на липсващата Ви доза нещата си идват на мястото и рестартиране НЕ се прави. Дали обаче трайността на имунитета и защитата е същата? Никой не знае... .
* никъде в света няма "максимално задължително разстояние между две дози". Има само " минимална възраст на приложение", "минимално необходимо разстояние между дозите". Терминът " "максимално задължително разстояние между две дози" в Бг е порочен, и произлиза от грешния манталитет за "рестартиране на дози" при период над "даден". Което е абсолютно порочно като разбиране. НЯМА детска ваксина, за която поради пропусната доза да се рестартират серии, или ваксинацията да се обявява поради тази причина за "невалидна".

Синфлорикс и Превенар/Превенар 13 са с една и съща схема. Разликите са:

* Синфлорикс е само до 2 г възраст. Заради това изборът му в Бг за основна Пневмококова ваксина ( и особено след появата на Превенар 13) е НЕУДАЧЕН.
* При съвместно приложение, или довършване на дозите започнати с Превенар, има особености в схемата.
« Последна редакция: Май 31, 2010, 12:24:18 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #23 -: Май 31, 2010, 13:35:12 pm »
Не разбрах  , когато има разлика между CDC и БГ календара,да следвам CDC . Не съм компетентен да преценявам предимствата и недостатъците /виждам ,че имате широки и задълбочени познания/, но ако аз не спазвам това ,което ми по нашия календар,от Касата и РИОКОЗ ще ми скъсат ... шортите. Ето - и утре ще имам провверка от РИОКОЗ за изпълнениета на имунизациите. Нали се сещате какви буквоеди могат да дойдат да ми проверят журнала. Колкото до "рестартирането" - абсолютно сте прав, няма такова нещо.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #24 -: Май 31, 2010, 13:37:06 pm »
Разбирам Ви. Вие ще намерите начин да сте "ок" със съвестта си.
Аз само да кажа ... . :)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #25 -: Юли 22, 2010, 09:58:37 am »
Аз съм направила две дози на моето дете като едната беше на 10м другата на 12м. Следващата трябва ли да има, защото последната я прие много тежко и  се притеснявам да слагам ДРУГА нужно ли е ?