0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #920 -: Декември 03, 2012, 16:11:02 pm »
Добре дошла Ann Marie!
Аз също съм с 3 последователни аборта след спонтанни забременявания. И правих някои базови изследвания след втория аборт.
Генетичните за кариотип ги правихме в Катедра Медицинска Генетика, на 6 етаж в Майчин дом и там са безплатни. Трябва само зелен талон-направление от гинеколога ви. Изследването не е по здравна каса, направлението е необходимо за да видят генетиците какъв ви е случая и че не сте отишли просто ей така за кеф :-) Записванията са по телефон или на място и часове дават за след около месец, защото не могат по много хора да изследват. А резултатите се чакат още около месец. Малко е бавно, но пък иначе спестявате едни около 300 лв. Но така или иначе вие имате период на възстановяване и не са ви спешни резултатите.
Също така е наложително да си направиш генетично за Тромбофилии (там влиза фактор 5 на Лайден и още 3-4 показателя), там обаче се плаща, няма мърдане - на 2ри етаж в Майчин дом, срещу около 110 лв. Препоръчително е ако не си правила имунологични изследвания - да си направиш. Аз правих за антифосфолипидни антитела, което се прави в Национална имунологична лаборатория, което е близо до Майчин дом, по-скоро е зад арката на Александровска - като се влезе между двете сгради вляво... малко е трудно откриваемо, че е в една отделна невзрачна постройка. Та това струва 50 лв. Ако правиш изследване за НК клетки (пак в имунологична лаборатория) струва 100 лв. Можеш и едновременно да ги правиш - като правиш генетичните за тромбофилии с едно вземане на кръв на 2ри етаж в МД оттам препращат в имунологичната за антифосфолипидни и НК клетки. Но това ако си се подготвила с около 250 лв за трите неща. А не можех наведнъж да ги дам и ги правих в три последователни месеца.
Стана доста дълго, но се надявам да съм изчерпателна. На мен лично доста време ми отне да се ориентирам във всичко това, даже в този форум има тема за гентични изследваня - къде колко.. и пр. но като цяло това е есенцията.
Ако имаш въпроси - питай
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #921 -: Декември 03, 2012, 16:23:44 pm »
healthy, благодаря много за изчерпателната информация! :D
Със сигурност ще имам и други неща да питам, а и да споделя  :)
Сега си чакам резултатите от хистологията след абразиото (скептична съм доста по отношение на това дали изобщо нещо ще покажат, но поживем-увидем  :))
А знаеш ли дали това направление за генетичните изследвания може ли да бъде издадено от гинеколог, не работещ със здравна каса или трябва да търся такъв с договор?

П.П. Много ми харесва подписа ти! Точно в това вярвам и аз! И, знаеш ли, дори след случилото се, макар и да е много скорошно като преживяване и чувствах наистина опустошена, никога не съм спирала да вярвам.
« Последна редакция: Декември 03, 2012, 16:27:09 pm от Ann Marie »
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #922 -: Декември 03, 2012, 16:38:13 pm »
Ann Marie Добре дошла и от мен  :D


Re: Забременяване на 40+
« Отговор #923 -: Декември 03, 2012, 16:45:10 pm »
Ann Marie Добре дошла и от мен  :D

Благодаря от сърце за топлия прием  :D
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #924 -: Декември 03, 2012, 16:48:41 pm »
Ann Marie,
не е нужно да е от доктор по здравна каса. Моята гинеколожка също няма договор със ЗК. Даже тя не знаеше за такъв талон, нито пък какво да пише. Аз изрових земята да намеря какъв е талона, купих си един кочан (!!!) и й казах какво да напише!!!
Така, че ако твоя/та доктор/ка е също в неведение - ще ти дам и талони и копие от моя екземпляр за "пищов" :-). Или пък ще ти пратя сканирано копието на майл, а талоните си ги купих от книжарница до една столична поликлиника. Цял кочан струва по-малко от левче и ако имаш желание мога да ти дам от моите. И без друго няма какво да ги правя цял кочан!!!
Напълно те разбирам. Моя последен (пореден)аборт беше на 12 ноември, ей сега наскоро...
Ако ни смъмрят, че спамим темата, може да минем на лични.
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #925 -: Декември 03, 2012, 18:52:40 pm »
Здравейте момичета.
Аз мълча, мълча... пък току напиша нещо. Бях ви писала, че съм бременна... за трети път за последните 2 години... и за трети път отново не съм бременна...
Много, много, много съжалявам, миличка!!!  :bighug:
Аз съм с два миседа тази година, вероятна причина: мозайка. Надявам се да успеем да направим трети опит другия месец, но кой знае. Страшни са нещата на първо четене, но после минава време и се вижда, че съвсем не е толкова страшно. Направихме куп срещи със специалисти, всички бяха много мили, после съдбата ни срещна с момиче, което носи 'нашият' синдром и... някак ми е по-леко. Всичко е Божа работа и нищо друго не можем да направим освен да му се помолим.
ПИД не е вариант за жени над 40, лично мой извод (мога да обясня доводите си). Единственото решение остава в шести месец изследване на плода. Когато стигнем до шести месец.
Надявам се да не са ти правили абразио и да можете да започнете опити скоро! Успех и не го мисли толкова, казват че тези проценти са ниски и шансовете за успех са големи!  :bighug:
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #926 -: Декември 03, 2012, 19:12:39 pm »
Здравей lili2011 !   :bighug: :bighug:
Благодаря!
Ами направиха си ми абразио, доколкото разбрах само вакуум (даже не ми слагаха пълна упойка, а само местна... е цял живот ще я помня тази процедура, която продължи не повече от 10 минути, но не е човешко без пълната упойка... само от вида на "железата" които тръшнаха до мен на масата и звука на вакуум-компресора може да ти стане лошо!!!), защото не ми се рискуваше да "изкървя" така просто няколко дни и недай си боже нещо да остане, да стане възпаление и да отиде по дяволите всичко. Та ще трябва да си изчакаме санитарния минимум, моята доки казва 3 месеца. Други казват 6... А на теб колко месеца ти препоръчват паузата между мисед и следваща бременност?
Каква е вашата мозйка, ако ти се говори за това? Аз моята мисля, че съм я описала в по-горен пост.
А защо ПИД не е вариант за жени над 40? Тук съм неподготвена...
Още не съм се ориентирала какви консултации да направя. С целиа наръч документи ми се иска консултация с генетик и гинеколог, но такъв по рискови бременности... ама как да са така накуп... Ако имаш вече такава опитност, моля сподели!
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #927 -: Декември 03, 2012, 19:33:19 pm »
Здравейте момичета.
Аз мълча, мълча... пък току напиша нещо. Бях ви писала, че съм бременна... за трети път за последните 2 години... и за трети път отново не съм бременна...
Много, много, много съжалявам, миличка!!!  :bighug:
Аз съм с два миседа тази година, вероятна причина: мозайка. Надявам се да успеем да направим трети опит другия месец, но кой знае. Страшни са нещата на първо четене, но после минава време и се вижда, че съвсем не е толкова страшно. Направихме куп срещи със специалисти, всички бяха много мили, после съдбата ни срещна с момиче, което носи 'нашият' синдром и... някак ми е по-леко. Всичко е Божа работа и нищо друго не можем да направим освен да му се помолим.
ПИД не е вариант за жени над 40, лично мой извод (мога да обясня доводите си). Единственото решение остава в шести месец изследване на плода. Когато стигнем до шести месец.
Надявам се да не са ти правили абразио и да можете да започнете опити скоро! Успех и не го мисли толкова, казват че тези проценти са ниски и шансовете за успех са големи!  :bighug:
lili2011 :bighug: :bighug: :bighug: Много мъчно ми става, като чуя за поредната загуба на бебче ... аз, още не съм преживяла моите :? Какво изследване на плода се прави в 6 месец? Нали ФМ и БХС дават данни за аномалии в плода?!
С каква мозайки си ти?


*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #928 -: Декември 04, 2012, 11:27:48 am »
Та ще трябва да си изчакаме санитарния минимум, моята доки казва 3 месеца. Други казват 6...
А защо ПИД не е вариант за жени над 40?
На мен докторът ми каза минимум 3 месеца след абразиото (видяха ми се цяла вечност, но той допълни че преди лекарите са давали 6, така че да не се оплаквам :) ).
Мое мнение е, че при жени след 40 най-добрият вариант е на естествен цикъл или с много слаба стимулация, тъй като едно 'нормално' инвитро може да изчерпи целият ни яйчников резерв. От една (евентуааааално две) яйцеклетки ще стане в добрият случай един ембрион. След това ембриончето ще бъде подложено на взимане на клетка, замразяване, размразяване и прочие, които са все рискови фактори и вероятността за трансфер рязко намалява, да не казвам че започва да се свежда до нула. А ПИД в крайна сметка се оказа, че не дава ясна представа за нещата, а също може да не правят за конкретно вашия генетичен проблем, но да не сте информирани за това и цялото упражнение да няма смисъл. Дотук дори не съм засегнала финансовият въпрос (дотук минимум 5000, като може да не се стигне до трансфер). Специалистите с които говорих също бяха на мнение, че няма смисъл.
Да, в първия момент се шашнахме много, лекарите бяха много мили, но всеки свива рамене и казва, че е Божа работа... та в крайна сметка спряхме да обикаляме, никой освен Господ не може да ни помогне.
При нас мозайката е при съпруга, но трябва да видя какво беше (все ми е тая, нищо не може да се направи (освен да се смени, ха-ха!), а все пак е важен само резултата). Пети-шести месец е амниоцентезата, тя би трябвало да даде резултат дали бременността да продължи или е по-добре да се прекъсне. Вече приех факта, че след забременяване ще чакам до шести месец, за да сме сигурни. Много се надявам, че всичко ще бъде наред. Знам за мацки от форума, които имат открит мозаицизъм, но са приключили борбата успешно - имат уникално сладки (виж, за послушни не знам  :D ) дечица! Вярвам, че и ние ще успеем, с Божията помощ!
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #929 -: Декември 04, 2012, 14:01:49 pm »
Да попитам и аз на свой ред,има клиники и специалисти,които не признават нито генетичните нито имунологичните изследвания,съответно и резултати от тях.Просто ,намо 100% сигурност,че не -забременяването или не- износването имат връзка с това.за жалост,науката е още в "ембрионален" стаздиий по тоношение на процесите,които предхождат и съпровождат зачеването,бременността и раждането. :(
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #930 -: Декември 04, 2012, 14:28:51 pm »
Рачо аз много- много не схванах въпроса :oops: нооо на мен лично,
 проф. Кременски ми беше казал, че генетичните в моя случай резултати, не водят нито до не-забременяване, още по-малко пък влияят на износването на една бременност :wink:
Що се касае до имунологичните, аз наистина незнам, какво да мисля за тях, защото въпреки всичките терапии( тука слагам разните вливания, аспирини, клексани и прочая), които масово се прилагат в клиниките, често самите те, не помагат, а дали вредят, не може да се каже :?


*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #931 -: Декември 04, 2012, 14:50:24 pm »
Никой,никъде и никога не ни епредлагал да правим такива изследвания, а нашия случай също е неясен.Та за това попитах,дали се приемат за 100% доказващи проблема тези изследвания?
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #932 -: Декември 04, 2012, 15:41:40 pm »
Никой,никъде и никога не ни епредлагал да правим такива изследвания, а нашия случай също е неясен.Та за това попитах,дали се приемат за 100% доказващи проблема тези изследвания?
Имунологичните, показват ако има проблеми най-вече с тези тромбофилии. Обаче пък тези терапии и вливания се правят и при жени с проблеми и при такива без, аз нямам никакъв имунологичен проблем например, но всеки път ми се назначават вливания на имуновенин, клексан/фраксипарин, прием на аспирин протект :wink:
Сега посетих наскоро д-р Стаменов, който се "хвана" така да се каже за имунологията пък 8O В Селена, където ходих също!
Понеже досега съм била и пациентка на КИРМ Плевен, а те се славят с имунологията си и разните си терапии затова незнам дали същата тази имунология/терапии се отразяват по-няккаъв начин и то благоприятно. Аз съм останала обаче с впечатлението, че вече всяка клиника/доктор искат задължително да се пускат имунологични и генетични при 1 вече неуспех :? По мое лично мнение имунологията влияя според мен за износването на бременността, но няма касателство със забременяването, но не съм сигурна на 100%, просто лични съждения :oops:
Вие при д-р Владимиров бяхте, нали?
« Последна редакция: Декември 04, 2012, 15:44:14 pm от dess_dess »


*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #933 -: Декември 04, 2012, 15:45:18 pm »
рачо, най-добре е този въпрос да го зададеш на доктора ти.
Той най-добре познава вашия случай.
Много са спорни мненията относно имунологичните изследвания.
За генетичните - от опит ти кавам и там. Генетиката е много млада наука.
Но така или иначе е добре да се направят.Все пак дават някаква информация.
Питай и настоявай за конкретни отговори.
Успех и късмет!
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #934 -: Декември 04, 2012, 15:50:58 pm »
дали се приемат за 100% доказващи проблема тези изследвания?
Не разбрах в какъв смисъл 100% доказващи проблема? Да, ако имаш генетичен или имунологичен проблем това влияе негативно за забременяването/износването. По-негативно или по-малко негативно в зависимост от конкретния случай. Специално за генетичните проблеми става дума за следното: имаш такъв и такъв процент кофти клетки, когато забременяваш ако ти се падне кофти клетка следва аборт или малформации. Ако не ти се падне кофти клетка - получаваш бебе. Каква клетка ще ти се падне зависи само от Господ.
Обаче в случай на аборт причините могат да бъдат всякакви - няма сигурен начин за доказване на причината. Ние сме с генетичен проблем, а вероятно съм била болна и от токсоплазмоза. А сега задачка: причината токсоплазмозата ли е била, генетичният проблем на половинката или трети, неоткрит още (ако въобще нещо е останало неизследвано, но аз не се сещам такова). Истината е, че точната причина всъщност няма значение - просто трябва да се борим срещу откритите проблеми доколкото можем за мечтите си. Пък дали, какво, как - подробности. На всички желая един прекрасен финал и по-малко стрес по пътя! Пазете си нервите за тийн времената на нашите бъдещи съкровища.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #935 -: Декември 04, 2012, 15:51:24 pm »
Той въпросът ми беше риторичен! Просто ,някъде ги изискват,някъде не ги изискват и съответно не приемат резултати от тях.Няма еднозначни професионално мнение.Дали ще ми ги назначи лекарят ,или не,естествено е ,че той ще прецени.Това не пречи ,а и няма забрана да си направим такива изследвания и сами,както много двойки правят.Просто попитах,дали  в науката имат неосопирам тежест,но изглежда няма категоричен отговор за това.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #936 -: Декември 04, 2012, 15:54:29 pm »
Никой,никъде и никога не ни епредлагал да правим такива изследвания, а нашия случай също е неясен.Та за това попитах,дали се приемат за 100% доказващи проблема тези изследвания?
На нас също не ни бяха предлагали, но ние си настоявахме за талони и просто направихме всичко възможно като изследвания - къде с талонче, къде с наши средства... Ние сами си откривахме кое, как и къде... В крайна сметка проблемът на давещият се е единствено в ръцете на самият давещ се. Мисля че този лаф много помага при опитите за забременяване.
Колкото до генетичните проблеми, факт са честите спонтанни аборти. Мисля че при незабременяване пък се подозира имунологичен проблем (но може и да бъркам, може да е било за биопсия на матката). Просто си има някакви пътеки през които се минава в случай на конкретен проблем. Смята се, че причината може да излезе с подобен род изследвания и за щастие в повечето случаи проблемът може да се регулира с медикаменти.
« Последна редакция: Декември 04, 2012, 15:59:21 pm от lili2011 »
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #937 -: Декември 04, 2012, 16:17:31 pm »
Той въпросът ми беше риторичен! Просто ,някъде ги изискват,някъде не ги изискват и съответно не приемат резултати от тях.Няма еднозначни професионално мнение.Дали ще ми ги назначи лекарят ,или не,естествено е ,че той ще прецени.Това не пречи ,а и няма забрана да си направим такива изследвания и сами,както много двойки правят.Просто попитах,дали  в науката имат неосопирам тежест,но изглежда няма категоричен отговор за това.
Не, няма на 100% категоричност (според мен) за ползите или влиянията на имунологията. Виж за генетиката смятам, че тя е показател за много неслучващи се или случващи, ни се неща ;)


Re: Забременяване на 40+
« Отговор #938 -: Декември 04, 2012, 16:24:50 pm »
lili2011, ПИД доколкото разбирам е предимплантационна диагностика на ембриона, което е ако се прави инвитро. Обаче ние не приемаме инвитро като вариант, поради ред причини като финансовата е една от тях. Това беше препоръка на генетиците, в случай че сме избрали АРТ процедура инвитро. Ние пролетта правихме една инсеминация, на спонтанен цикъл и беше успешна от първия път, но последва мисед. Беше втория ми. А в случай на спонтанно забрменяване се препоръчва по-често наблюдение на ехограф - трите големи фетални морфологии + амниоцентеза, която ми казаха, че се прави в 16-17 г.с, това е началото на 5ти месец... Та... щом като е божа работа, за какво тогава да се ръсиме с тия хиляди левове, които хич не са ми излишни... да не говорим, че и няма как да събера толкова за кауза, която е силно под въпрос.
Аз лично познавам две майки (слава богу вече майки), които са преминали през три миседа. При едната се е оказал имунологичен проблем с НК клетки и след поредица вливания на имуновенин са успяли да задържат и износят здраво бебче. А другата се оказва с Фактор 5 на Лайден и с приемането ежедневно на аспирин протект сега се радва на здраво момиченце. Да са им живи и здрави, но само те си знаят през какво са преминали и как са достигнали до заветната цел - бебче.
Та в този смисъл се надявах и при мен да цъфне подобно проблемче, за да го заобиколим по подходящия начин. Последно беше цитогенетичното изследване и генетиците ни казаха че не очакват да имаме прблем след като сме забременявали спонтанно. Е да, ама не ... ние пак си забременяваме спонтанно, но мозайката е пречка, която не може да бъде заобиколена.
И както каза  lili2011 днес за генетичните особености "имаш такъв и такъв процент кофти клетки, когато забременяваш ако ти се падне кофти клетка следва аборт или малформации. Ако не ти се падне кофти клетка - получаваш бебе. Каква клетка ще ти се падне зависи само от Господ.". Мнооооого точно казано!!!!
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #939 -: Декември 05, 2012, 10:35:38 am »
lili2011, ПИД доколкото разбирам е предимплантационна диагностика на ембриона, което е ако се прави инвитро.
Точно така, само при инвитро. Нашият шанс е повече забременявания = по-голям шанс да се улучат добри клетки. Аз лично се моля на Господ. И после много внимателно проследяване на бременността. Пожелавам на всички успешни бременности!