0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, бихте ли споделили как и кога уведомихте своя работодател и колеги че очаквате дете? Аз още не съм ходила на лекар, но тази седмица ще го направя, надявам се всичко да е наред :)
*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #1 -: Декември 07, 2009, 15:16:42 pm »
Аз бях казала защо ще отсъствам още по повод ин витро процедурата и когато се върнах на работа след месец повечето колеги и най-вече шефа ме питаха дали съм успяла. :D
Та предварително имаха едно наум, че може да стане......


*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #2 -: Декември 07, 2009, 17:22:05 pm »
Аз имам късмета да работя за прекрасни хора, които също бяха в течение на опитите ми :) Казах на повечето си колеги в началото на втория триместър.
*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #3 -: Декември 07, 2009, 17:28:22 pm »
Аз веднага казах на управителката ни,тя пък каза на шефовете.И двамата бяха много щастливи от факта(те са брат и сестра),още повече че и шефката ми тъкмо беше разбрала,че и тя е бременна.Сега и двете тръпнем в очакване :D

*

    mimili

  • **
  • 67
  • чакаме ви бебчета
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #4 -: Декември 07, 2009, 19:45:25 pm »
При мен знаеха от самото начало на процедурата,вълнуваха се заедно с мен и плакаха заедно с мен след положителният тест-дай-боже на всеки такива работодатели.
Baby Gaga <team@baby-gaga.com>
*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #5 -: Декември 07, 2009, 20:03:47 pm »
И при мен знаеха от началото на процедурата.
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #6 -: Декември 07, 2009, 20:52:46 pm »
Аз исках да изчакам 12 г.с. да мине опасния период, но влязох в болница и след като излязох им казах  по телефона.
Не бяха много доволни и само ми звънят да питат кога ще се връщам, а аз им викам "Ама с контракции съм?!", а те "Ама имаме нужда от теб" 8O
По-добре изчакай малко. Иначе ако не си случила на шефове могат да ти вгорчат живота и ще трепериш много дали ще мине тази пусна 12 г.с. До тогава ако нямаш гадене, няма да те разберат.
[/url][/url]
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #7 -: Декември 09, 2009, 12:08:40 pm »
Благодаря за отговорите, смятам да поизчакам, не че ще има проблем, защото съм държавен служител, но май от суеверие, пък и нямамвидими симптоми :)
А и утре ще ходя на преглед за първи път. :)
« Последна редакция: Декември 09, 2009, 12:10:18 pm от tortila »
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #8 -: Декември 09, 2009, 16:04:47 pm »
защото съм държавен служител
Щом си държавен служител, изчакай края на годината. Първо си вземи всичко премии и коледни добавки и всичко, което дават.
Ако питаш мен най-добре е да им кажеш и веднага да излезеш в болнични. Да им се обаждаш през седмица, две и да им обясняваш как не ти се стои вкъщи и ти се ходи на работа, ама тази киста... те е приковала на легло. Колко много ти е мъчно за тях и колко много ще плачеш, когато тях ги съкратят...
Нито държавата ще свърши без теб, нито на някой ще му пука, че ти си в болничен. Ще им е кофти само защото няма кой да ти върши работата.
Ако предстоят съкращения излизай в болничен възможно най-бързо! Ако не - като се позададе грипа изчезвай.
Имаш право на 180+45 дни болнични преди термина. Щом ти определят термина изчисли кога се пада това и веднага започвай да се тръшкаш на лекарката.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #9 -: Декември 09, 2009, 16:41:05 pm »
Знаеха още като излязох в отпуск за стимулацията. Обадих им се веднага още от болницата след като чухме пулса на бебетата на прегледа :)
*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #10 -: Декември 09, 2009, 17:01:30 pm »
И аз, като момичетата по-горе, ще те посъветвам при първа възможност, след като си влязла в тези 180 дни, които ти се полагат - да излезеш в болнични. Аз до сега имам две неуспешно приключили бременности и то още в началните седмици. И при двете си ходех на работа нон-стоп, а също и по време на стимулациите. Даже нещо още по-лошо - вземах си и по малко болнични и ми звъняха през цялото време. И аз, патката, ходех на работа и по време на болничните.  :( Сега го отчитам, като грешка. Едната бременност беше извънматочна и нямам вина, но за другата още се упреквам.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #11 -: Декември 09, 2009, 19:10:17 pm »

При предишната бременност криех до 13-та г.с.,което беше грешка,защото тогава точно напуснаха няколко колежки и останах сама,като работех двойно направо и с друго работно време.Към 18-та г.с. бях,като един ден вдигнах кръвно 160 на 100 на работа.Реших,че повече няма да ходя.Изчаках само седмица,за да започне друго момиче на моето място и си взех болничен.За жалост седмица по-късно загубих бебета си.Много ме беше яд на мене си,че се подложих на това натоварване.Вярно ,бебетата имаха Т синдром и едвали много е повлияло това с работата,но все пак .
За това при следващата бременност казах на шефката веднага след като чухме пулс,а на колежките още при положителният тест.И без това бях решила да не работя ,та трябваше да знаят ,за да потърсят друг на моето място.Излезнах в болничен в 11-12г.с. ,та до края.
<br />
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #12 -: Декември 10, 2009, 14:55:03 pm »
На шефката в трети месец, колегите разбраха като станах в петия Криех, защото бременността ми не беше от най-леките Ходих на работа до края на седми месец, разбира се вземах си и болнични пориодично, а когато вече казах, че няма да се връщам имаше много учудени физиономии, все едно сега разбраха, че съм бременна Мрънкаха, че не ми били намерили заместник, но аз въпреки това си взех болнични май се падаха 12 дни и после излязох в 45 дни преди раждане Сега разбирам каква глупачка съм била да рискувам толкова много, затова съвета ми е вземай болнични и си почивай :)
Успех и лека бременност!
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #13 -: Декември 10, 2009, 16:28:56 pm »
Аз също съм държавен служител. Казах на шевката във 2-я месец, защото прокървих и се наложи да лежа. Бах 7 дни в болнични. ПОсле се върнах до 5-я месец. След това излязох в болнични до раждането, защото имам по-голямо дете което беше в лятна ваканция, така хем си го гледах хем си почивах :). Вземай си всичко което ти се полага. Повреме на бременност и майчинство никой неможе да те пипне, така че си почивай. Лек ви ден :)
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #14 -: Декември 20, 2009, 12:55:57 pm »
И аз съм държавен служител. При мен бременността беше много тежка и сложна и не съм ходила и ден на работа, въпреки желанието ми. Много исках да пъча гордо корем, но....Първо бях 30 дни болничен заради процедурата, следтова малко неплатен, щото при нас не се ползва платен по всяко време на годината, после малко платен, и когато шефа се обади и и ми вдигна кръвното като каза на 1 августт да съм на работа че да ме съкрати, а аз бях в болница, по съвет на социалните и НОИ взех си болничен.
Така ,че ако можеш излизай в болничен. Не забравяй да си изчислиш 180 дни преди полагаемия 45 дни преди раждане.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #15 -: Декември 21, 2009, 08:40:41 am »
Аз казах ден след положителния тест (след първия преглед), защото ми дадоха болничен. Работодателите ми са запознати от доста време с проблемите ми и с желаниеото и опитите за забременяване.

Нямам никакви проблеми от тази гледна точка, срещам пълно разбиране (особено от управителя, чиято жена има няколко сопнтанни аборта), но се опитвам да бъда лоялна към фирмата и когато имат нужда от мен ходя за по няколко часа да помагам, защото няма кой да върши моята работа :?, надявам се да съм добре и всичко да върви ок и да си работя до последно.

Искам с цялото си сърце да похваля моя шеф, той винаги е подкрепял раждаемостта, всички колеги, чииито жени забременяха за последните три години, получиха допълнителни премии, за да купят по нещо за бебчетата си. Даже в момента освен мен, още двама колеги чакат бебета и едно се роди само преди няколко дни :D.

Надявам се един ден да има много повече такива работодатели!
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!


Искам с цялото си сърце да похваля моя шеф, той винаги е подкрепял раждаемостта, всички колеги, чииито жени забременяха за последните три години, получиха допълнителни премии, за да купят по нещо за бебчетата си. Даже в момента освен мен, още двама колеги чакат бебета и едно се роди само преди няколко дни :D.

Надявам се един ден да има много повече такива работодатели!


И аз се надявам.  :)Това направо не е за вярване.
Радостинка, кажи фирмата, ако не е тайна. :wink: Но от утре ще бъдат затрупани с автобиографии на кандидатки за работа. :)

Аз преди време имах една бременност, при която работодателката ми постъпи меко казано много непочтено.
Съобщих за бременността си още някъде в 7-ма седмица, защото исках да "играя с открити карти" и да не крия от шефката и от колегите и те да си знаят, че скоро ще търсят човек за моето място. Очаквах не много добра реакция. Но за мое учудване, когато купих нещо за почерпка в офиса и им съобщих, шефката ми се зарадва, честити ми и т.н. и настана бурна радост в офиса.
Това ме успокои и помислих, че все пак ще получа разбиране от нея, тя е майка на две деца.
Е да, ама - не! Постоянно ми се караше, че излизам в работно време да ходя до тоалетната. А аз много повръщах. (Пропуснах да уточня, че работех на една от билетните каси на Автогара Варна, а ползвахме тоалетната в близката бензиностанция ОМВ. Варненки могат да си го представят.) После почнах да си повръщам в мивката в офиса, пред клиентите.

.... Извинете, но май доста се отклоних.

И така, когато бях в четвърти месец, шефката ме привика в централния офис. Мислех си, че пак ще ми се кара за нещо. Но какво се оказа?! Бяха ми подготвили готова молба за напускане. Трябваше само да си я подпиша и да напиша датата. Шефката каза: "нямам нищо лично към теб, но просто не ми се занимава с бременни и болнични и .... разбери ме, много е сложно. Затова сега си подпиши молбата, а ако искаш работи до когато можеш, но без договор. После, живот и здраве, пак можеш да работиш при нас."

Останах без думи. 8O  :( Подписах. дорева ми се и си тръгнах като попарена.
После пак са ме канили да работя при тях, че даже и в централния им офис, но естествено, отказах.

Фирма Ованесови, управител: Нели Ованесова

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Синьо кокиче, това, което са направили, е незаконно. Не е трябвало да подписваш. Но каквото станало, станало. Оставяй го зад гърба си и не го мисли повече.

Иначе по темата - много болен за мен въпрос с дълга предистория. Още не съм казала, но скоро трябва да го направя.
*
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #18 -: Февруари 04, 2010, 12:15:17 pm »
Леле, Кокиче, като те чета и така ме хваща яд! Какви са тези хора бре?

Момичета, не питам за себе си, а за една бременна колежка, понеже съм човешки ресурси.

Когато отидохте да кажете на шефа си, че сте бременна, занесохте ли му някакъв документ? Питам, понеже фирмата, в която работя британска и там бременните жени носят някакъв документ/сертификат от лекаря, че са бременни. Съответно нашите шефове искат от колежката документ от доктора, че е бременна.

В Кодекса на труда пише, че бременната служителка има задължение да уведоми работодателя за състоянието си "с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи". Не ми е ясно какъв точно е този документ. Епикриза ли, друго ли?



*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Как и кога казахте на работодателя, че сте бременна ?!
« Отговор #19 -: Февруари 04, 2010, 13:08:36 pm »
Вероятно трябва да е удостоверение.Вътре да пише, че се дава на еди кой си, в уверение на това, че ...да послужи пред...нещо такова.
Аз не съм се разписала тук, но когато ми стана лошо на работата, шефа ми каза "нещо си нервна" и ми даде валерян-мента-глог.Идвало ми в повече притеснението.
Вечерта си направих тест и като видях двете чертички след 5 мин бях казала на мъжа ми и на майка ми, след 15 мин. написах SMS на шефа.След още 15. мин той се обади и беше щастлив колкото нас.Излязох в болнични един месец по-рано от 45-то дни.Тогава ми даде прилична премия.Чуваме се редовно и тази Коледа даже ми подари подарък.
Има всякакви хора, съответно работодатели.