0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Неизяснен стерилитет
« -: Ноември 29, 2009, 14:53:52 pm »
 Има ли двойки с така нареченият "неизяснен стерилитет" - такива, които никога не са имали положителен тест за бременност ? Много ми се иска да си направим групичка и да си комуникираме, споделяме, обсъждаме и т.н.

 Ето какво имам да споделя за себе си:
- Редовен МЦ
- Хормони (ЛХ, ФСХ, Пролактин, Естрадиол, Прогестерон) - О.К
- Щитовидна (Тат, Мат, ФТ3, ФТ4, ТСХ)- О.К.
- Спермограма - О.К.
- Доказана с тестове и ехографии Овулация
- Хистеросалпингография - проходими тръби
- Рубеола, Токсоплазмоза, Микоплазма, Уреаплазма,Трихомони, Хламидии - отрицателни
- Антиспермални тела - изследвани два пъти. Първия път бях близо до горната граница ( в последен ден от МЦ ), а на следващия път, в ден около овулацията бях близо до долната граница. Тоест и тук всичко е О.К.
- Микробиология - малко количество Ентерококи. Заключение на няколко лекари е, че в такова малко количество е възможно да са част от нормалната флора. Нямам никакви симптоми и оплаквания, течения или каквото и да било.
- Диагностична Лапароскопия - нормални репродуктивни органи. Наблюдаван предовулаторен фоликул

 Доста от споменатите изследвания съм повтаряла. Всичко си излиза нормално.

 Както се вижда - не съм правила само имунологични и генетични. Лекуващият ме лекар е категорично против тях. Казва, че такива може да са проблем при множество спонтанни аборти, а аз не успявам да забременея въобще.
 Къде да търся причината ?
 Ако не я намеря, какво следва ? Лекарят ми препоръчва Инсеменации, а аз като че ли чета, че те са с по-нисък процент успеваемост и се страхувам това да не ме обърка съвсем. Ако пристъпя към ин витро, а все още не зная къде ми е проблема, тогава се опасявам, че при евентуален  (не дай си Боже) отрицателен резултат - ще се чудя къде и какъв е проблема отново.  :?
 С две думи -  в дилема съм. А сега накъде ?
 Ще се радвам да се включите.

"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2009, 18:09:31 pm »
аз бях подобен на твоя случай. последваха инсета и на 3-то забременях, но последва аборт-кухо яйце  :(. направихме имунологични и нищо. след това още 2 инсета с надежда, но уви. последва инвитро и генетични и изкочи лек проблем по думите на доктора, но и инвитрото беше неуспешно. последва второ, като вече имах положителен резултат, но се оказа извънматочна :(. сега вече съм с една тръба и ще правим планове за 3 инвитро или трансфер на замразени, но първо да се възтановя от операцията. всичко това в рамките на 5 години.
така, че мило момиче, аз на твое място ще пусна генетични и имунологични, ако са ок ще пробвам инсе, ако не само тогава тежката артилерия, но това е мое лично мнение.
дай боже да си забременееш в скоро време и да не се тормозиш повече излишно, ако не усни за твое успокоение изследванията и късмет. :)
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #2 -: Ноември 29, 2009, 18:15:32 pm »
Привет, Гардже,

Аз не съм била с "неизяснен стерилитет" - имах си от всичко по малко...
Опитвам се да се поставя в твоето положение и си мисля, че можеш смело да атакуваш както ти е препоръчал док. с инсе за начало. Нищо не губиш. Знаеш ли може мъ-ъ-ъничко да не ви достига.
Аз все се шегувах, че нашето бебе с тройка сме го правили - аз, мъжо и док.
Хайде, ще чакам най-хубавите вести от теб  :crossfingers:
Пък и май кръстница щях да ставам :wink:
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #3 -: Ноември 29, 2009, 18:49:53 pm »

justy, мислила съм си да пусна имунологични/генетични - но като гледам, че на всеки му излиза нещо там и се притеснявам после да не задълбая в някаква насока, която да е преекспонирана (вече споменах, че лекарят, в който вярвам твърдо е против). Да не започна да се самонавивам за разни вливания, прием на лекарства и т.н. С две думи да не се стигне да си самоназначавам изследвания, терапии след това и като няма никаква логична причина - да се хващам като удавник за сламка. Чела съм как например за НК клетките доста лекари, не само в Бг, но и по света - говорят, че са пълна измислица и не може на тях да се преписва неуспеха ни. Надявам се да разбираш какво имам предвид. Но все по-често си мисля, че явно ще прежаля 400 лв. и ще ги пусна. Макар, че след това няма да има кой да ми ги разчете и кой да ми предписва терапии. Явно ще разчитам пак на форума и ще се образовам и в тази тънка материя.  :? :? :? Искрено ти желая по-бързо възстановяване и скорошен траен + резултат, последван с плачещо бебе  :wink:

Snegina благодаря ти за подкрепата. Вероятно първо ще направя ИНСЕ, но като знам колко съм недоверчива в този метод ...  :x :x :x
 
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #4 -: Ноември 30, 2009, 10:02:32 am »
Мила crow :), аз искам да ти пожелая успех каквото и да предприемеш  :crossfingers:
Защо това недоверие към инсетата? Много двойки са успяли именно по този начин.
Аз на твое място все пак бих си пуснала имунологични и генетични. Правила ли си ехография на щитовидната жлеза и изследване за инсулинова резистентност?  
« Последна редакция: Ноември 30, 2009, 10:05:54 am от Delphin »
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #5 -: Ноември 30, 2009, 12:31:19 pm »
Мила crow :), аз искам да ти пожелая успех каквото и да предприемеш  :crossfingers:
Защо това недоверие към инсетата? Много двойки са успяли именно по този начин.
Аз на твое място все пак бих си пуснала имунологични и генетични. Правила ли си ехография на щитовидната жлеза и изследване за инсулинова резистентност?  
Всички хормони за щитовидната са ми добре. Не са на границата дори, а са си съвсем добре. Опипвали са ми врата, но няма никакви съмнения за щитовидно заболяване, поради това няма нужда и от ехография. Инсулинова резистентност не съм пускала. Тя не е ли от панела на имунологичните ? И при подозрение за ПКЯ ? При мен няма нито един симптом за ПКЯ, съотношението ЛХ/ФСХ = 1, както и при ехография всичко е ОК.
 Мерси за съветите. Може би наистина ще пусна за всеки случай имунологични изследвания. Дано при тях всичко е наред, защото ако не е - няма към кой да се обърна за лечение ( в което от всичко прочетено до тук мъничко имам резерви ).
 Прегръдки за всички ви !
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #6 -: Ноември 30, 2009, 13:28:55 pm »
Инсулиновата резистентност не е от имунологичния панел и не винаги е свързана със СПКЯ. (и дори не винаги е свързана и с наднормено тегло, понякога е излизала като проблем и при слаби момичета).  Т.е винаги може да изкочи някое зайче от там, от където най- малко очакваш :wink:
« Последна редакция: Ноември 30, 2009, 13:32:25 pm от Delphin »
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #7 -: Ноември 30, 2009, 15:37:22 pm »
Delphin, къде се изследва инсулинова резистентност ? Аз съм от Варна и поне в лабораториите, в които съм ходила не я пускат.
Ето линк към може би най-голямата лаборатория във Варна и изследванията, които правят ( в случай, че ти е интересно да погледнеш ):
 http://www.laborexpres.com/price.html (има изследване за инсулин, но това предполагам е нещо различно. Питала съм преди време специално за инсулинова резистентност и ми отговориха, че не правят такова изследване). По тази причина си мислех, че е част от имунологичните изследвания. До какво води наличието на такава ?
Поздрави !
 
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #8 -: Ноември 30, 2009, 15:47:34 pm »
Мила Crow, ти си по-напред от мен с изследванията, но бих искала да споделя нашия опит - зайчето излезе при втората разширена спермограма като първата беше перфектна и направихме втора само заради морфологията. При вас какво е положението?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #9 -: Ноември 30, 2009, 16:11:18 pm »
Мила Crow, ти си по-напред от мен с изследванията, но бих искала да споделя нашия опит - зайчето излезе при втората разширена спермограма като първата беше перфектна и направихме втора само заради морфологията. При вас какво е положението?
Заи, при нас СГ е отлична.Всичко й е повече от О.К. Нямаме повод да се съмняваме в нея.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #10 -: Ноември 30, 2009, 16:15:56 pm »
Delphin, къде се изследва инсулинова резистентност ? Аз съм от Варна и поне в лабораториите, в които съм ходила не я пускат.
Ето линк към може би най-голямата лаборатория във Варна и изследванията, които правят ( в случай, че ти е интересно да погледнеш ):
 http://www.laborexpres.com/price.html (има изследване за инсулин, но това предполагам е нещо различно. Питала съм преди време специално за инсулинова резистентност и ми отговориха, че не правят такова изследване). По тази причина си мислех, че е част от имунологичните изследвания. До какво води наличието на такава ?
Поздрави !



Мисля, че само в София се изследва в Бодимед, Кандиларов и лабораторията, където работи д-р Тодорова. Поне за тях знам аз. До какво води ли, ами може да доведе до влошаване качеството на яйцеклетките например... Има цяла тема във форума за Хормонални проблеми и СПКЯ при жената, не знам обаче как се дава линк към тема, за да ти помогна да я намериш. Поразрови се.

А ако излезе нещо от имунологичните, терапията ще ти я назначат съответните имунолози. Предполагам, че ще ги правиш в София или Плевен.


PS: сетих се и за спермограмата, добре е да се направи SDI - тест, тук има примери за добри спермограми и лош SDI - тест.
Но тези изследвания повечето момичета ги правят след няколко неуспешни инсета или поне 1 инвитро.
« Последна редакция: Ноември 30, 2009, 16:29:17 pm от Delphin »
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #11 -: Ноември 30, 2009, 16:51:18 pm »
Ако пусна имунологични/генетични ще ги пусна в лаборатория "Надежда", която изпраща пробите в Плевен. От там ще ми пратят резултатите обратно, но няма да има заключение и лечение. Трябва да си намеря кой да ми ги разчете. Както писах обаче, моят лекар е против тях и няма смисъл да му ги нося. А дори да отида до Плевен да си ги пусна там, съм чела че отговор от доц. Конова (заключение, лечение и т.н.) мога да очаквам по-скоро "Някой ден", което не оправдава всички вложени средства и е несериозно, но както и да е.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #12 -: Декември 01, 2009, 10:04:11 am »
Хм, наистина някъде бях чела, че се е променила доста д-р Конова. Когато аз правих тези изследвания преди 2 години беше много внимателна и отзивчива, заедно с изследванията пращаше и подробни обяснения със съответните препоръки най много до седмица. Отделно и по GSM отговаряше винаги на допълнителни въпроси.
Жалко, много жалко .....  :(
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #13 -: Декември 01, 2009, 14:57:25 pm »
Delphin, отделно от това разбрах, че почти в никоя държава не се правят тези изследвания. Някога са се правили, но съвременната медицина ги отрича. Изобщо тъмна Индия ! А са толкова скъпи. Не е като нещо, което да направиш ей така "между другото". Ще умувам. Може би ще прежаля част от коледните си пари :( Само, че после ще се наложи допълнително да си блъскам ума. 
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #14 -: Декември 01, 2009, 15:30:24 pm »
... отделно от това разбрах, че почти в никоя държава не се правят тези изследвания. Някога са се правили, но съвременната медицина ги отрича.
Аз аз се пъна да намеря начин моят лекар да ми ги направи тези пусти генетични и имунологични изследвания... Гардже, имаш ли под ръка интернет четиво по въпроса? И аз ще потърся, но ми е интересно.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #15 -: Декември 01, 2009, 15:46:31 pm »
Crow, може би е по-добре да "хвърлиш" около 400 лв. за инсеминация,отколкото за имунологични и генетични. Поне аз за себе си така реших и не сбърках  :D. Аз съм с една запушена тръба, а при спермограмата имахме гранични стойности с нормалните (вкл. по Крюгер),което според лекарите не беше решаващо да не успеем и по естествен начин, но все пак опеределено снижаваше шансовете.
Честно казано и аз подходих с големи резерви и почти никакви надежди към инсеминацията, по-скоро от желание да направя най-после нещо "по същество" след 3 години опити. Бях се настроила, че ще минаваме към ин-витро и се ядосвах,че ми трябват цели 4 инсеминации,за да кандидатстваме за Фонда. Но чудото стана от първи път и се моля след около 3 месеца да гушнем нашето бебче. Така че смело напред  :D

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #16 -: Декември 01, 2009, 16:36:04 pm »
Ани, ти ми върна вярата в инсеминациите.  :D Но с нашите 3% ми се видят като загуба на време...

« Последна редакция: Декември 01, 2009, 16:38:43 pm от Zai »

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #17 -: Декември 01, 2009, 17:51:42 pm »
Ето тук има много подробно описание на ген. и имун. проблеми водещи до стерелитет и начините за преодоляването им.
http://www.zachatie.org/index.php?Itemid=19&id=185&option=com_content&task=blogcategory
Аз лично много съжалявам, че не ги направих преди да забременея, може би нямаше да загубя бебето си..................
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #18 -: Декември 02, 2009, 14:14:55 pm »
Ние бяхме 5 години с неизяснен стерилитет. Не само не се откриваше причина при мен, а всички изследвания бяха повече от добри, вкл. диагностично оперативни лапароскопия и хистероскопия.
Стерилитетът се оказа имунологичен, проблемът ни се реши в Германия. Имам подробна тема в този подфорум с лутанията ми и как изнервящо ми действаше липсата на откриване на причина за стерилитета.
Никога в живота си не бях имала положителен тест за бременност.
Благодаря ти, Бени!







*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #19 -: Декември 02, 2009, 19:44:55 pm »
Фреш, мерси че се включи в темата. Чела съм за твоите перипетии, както и за вливанията които си правила. Последното, което си направила в Германия и как след него си успяла да забременееш. Честно казано дали именно това вливане е довело до забременяването или си е било просто "писано да се случи" ? То няма как да знаеш де - просто си разсъждавяам на глас. От всички момичета с имунологични проблеми, за които съм чела - май само твоят случай е с + резултат след вливка. Затова някак си мисля, че може би просто му е дошло ред да се случи - знам ли. Никак не ми харесва, че тези изследвания са одобрявани от малка част от лекарите. Някак тази неединодушност ме разколебава.
Дени - в генетичните изследвания намирам смисъл. Те според мен дават отговор за чести аборти. Затова уточнявам, че аз по-скоро си умувам над тази тъмна материя Имунологията.
Ани, мерси че и намен даваш вяра за инсеменациите. Твоята първа инсеменация на стимулиран цикъл ли беше ? Желая ти щастлива среща с бебчо.
На всички едно огромно благодаря, че ми помагате в дилемата ми. На моменти спирам да вярвам, в други мигове си давам кураж, т.е. вие ми давате много такъв. Обичам ви, защото сте толкова отзичиви.
Бъдете щастливи !
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.