0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #380 -: Май 21, 2013, 11:45:00 am »
Здравей! Несериозно се е отнесъл ендокринолога според мен. Какво значи суетна? това, което описваш е сериозен проблем. Вероятно се дължи на хормонални смущения. Мисля, че трябва да се пуснат всички андрогени /мъжките полови хормони/, там може да е проблема. Тестостерона ти е в норми, но има други хормони, които може да са с отклонения. Изследвания преди година са твърде стари. Направи си нови и искай да изследват андрогените задължително. Отиди на друг ендокринолог, пуснете хормони на ЩЗ. Тук във форума има информация за лекари, клиники и лаборатории. Разгледай, помисли, харесай и си запази час. Не се отчайвай, започни отнякъде и малко по малко, ще започнеш да изчистваш нещата. Ако искаш кажи откъде си, за да те насочим към някой лекар.
Успех и горе главата!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #381 -: Май 21, 2013, 11:56:45 am »
Извинявам се за втория пореден пост, но да отговоря на evm123.
Естрадиола ти е нисък,  LH и FSH са добре, TSH е височко за забременяване, добре е да около 1,5 . На тестостерона не виждам референтни стойности, но ми се вижда височък, може и да бъркам, пак казвам, няма реф. граници. Но защо на 20-ти ден? Особено прогестерона, той се изследва /вече не веднъж сме обяснявали/ 7 дни след доказана с УЗ овулация, за да са точни резултатите.
Моят съвет е да потърсиш още едно мнение поне, преди да започнеш прием на хормонални таблетки. Какво точно ще коригира с Достинекса, каза ли ти?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #382 -: Май 21, 2013, 12:11:14 pm »
Ами каза , че пролактин и тестостерон били високи, предполаггам тях ще сваля с лекарството. До колкото четох листовката по скоро пролактин, за тестостерон не съм сигурна. За естрадиола нищо не каза. Още тогава ( на 4 май) каза общо за първите хормони , че били ок. Сега за вторите това каза , че били високи.

за тсх по съвет тук го пуснах допълнително, той не го е назначавал. Също нищо не каза, мислех даже , че ще пита защо съм го пускала.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #383 -: Май 21, 2013, 12:20:59 pm »
Ми то без да разбираш от хормони, се вижда, че Естрадиола е под долна граница, та не знам кое му е ок :lol: Смени си лекаря незабавно. И не пий нищо, преди да получиш поне още едно мнение. Разгледай раздела с клиниките и лекарите, има достатъчно информация за всеки един, избери си, запиши си час и започни да посещаваш качествени специалисти в тази област.
Разберете, момичета, обикновените гинеколози, за съжаление, рядко могат да бъдат полезни при такъв род проблеми. Тъжно е, не е редно, но е факт, за жалост!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #384 -: Май 21, 2013, 12:27:35 pm »
Тъй де , ама ходя при Пенков Репромед, нали е клиника за ин витро и репродуктивни проблеми. Там пусках хормони, спермограма, микробиология всичко.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #385 -: Май 21, 2013, 12:44:42 pm »
Ами....харесай си друга клиника...Не знам какво да ти кажа. Ти сигурно си писала някъде, че посещаваш клиника, но не помня, съжалявам. Много момичета сте, на всеки пиша и забравям някои подробности.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #386 -: Май 21, 2013, 12:55:52 pm »
Е къде вече? В Плевен специализираните клиники са Репромед където ходя и КИРМ където Стефанов от един ехографски преглед ми заключи хидросалпинкс двустранен и ми каза да си махам тръбите и да правя ин витро. Просто нереална диагноза с ехограф. Тук при Пенков поне ми назначи план. Изследване на хормони и спермограма, после цветна снимка , едно по едно. Обяснява , не е да ми вземе парите и да ме праща да си ходя. Просто вече незнам на къде да се дяна. Все пак след като е назначил хормони вижда какви са резултатите, не мисля че не е видял. Незнам вече какво да кажа. Объркана съм. Отново.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #387 -: Май 21, 2013, 15:55:57 pm »
Ти държиш ли в Плевен да ходиш? Има и други клиники в страната. Знам, че е неудобно и скъпо да пътуваш, но понякога се налага, няма начин. Човек търси начини да получи най-качествена услуга и грижа, поне при мен е така.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #388 -: Май 21, 2013, 16:32:01 pm »
така е , ама едвам смогваме да плащаме всички изследвания и лекарства, ако започна и разходи за път да плащаме няма да успеем. На 8 ще дойда на Русе да се възползвам от безплатните консултации, но за сега оставам при Пенков
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #389 -: Май 21, 2013, 16:52:17 pm »
Разбирам те много добре, аз също пътувах до друг град, много е трудно. Много добре си решила да дойдеш в Русе! Ще имаш възможност да се консултираш с няколко специалиста и да събереш мнения.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #390 -: Май 22, 2013, 22:52:34 pm »
sixsens, благодаря ти за отговора. А какво ще кажеш за прогестерона? Въпреки че не го изследвах в точния ден, стойностите му, по моя преценка, са обезпокоителни.

Иначе съм от Пловдив. На надежден гинеколог смятам, че съм попаднала. Ще съм благодарна, ако ме насочите и към добър ендокринолог.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #391 -: Май 23, 2013, 01:34:38 am »
Ами, така изследван, никаква информация не дава този прогестерон. Няма как да интерпретирам резултата коректно. Освен това, не си дала референтни стойности. Проблемът не е само, че си сбъркала деня, по принцип прогестерона се изследва 7 дни след доказана овулация. Счита се, че при нормален 28 дневен цикъл, овулацията е на 14 ден, та затова и АГ-тата го назначават на 21 ден. Обаче, това е на теория. На практика, всяка жена е различна, цикълът и овулацията са различни. Затова е и необходимо да се проследи с ултразвук и след като се установи, че има овулация, 7 дни след нея се пуска прогестерона, за да се види дали нивата му са достатъчни, за да поддържа една евентуална бременност. Ако овулация няма, то логично и прогестерона няма да се повиши. Ако не се пусне след доказана овулация, а просто на 21 ден, резултатите не са обективни, особено ако се окаже нисък, защото няма как да се знае защо е нисък - защото не е имало овулация, или защото има прогестеронов дефицит. Може би малко объркано го обясних, но е важно да знаете, че за всяко нещо си има причина, всяко изискване за някое изследване си има основание.
Не мога да помогна за ендокринолог в Пловдив, дано момичетата от града се включат с мнения. Къде ходиш на гинеколог, ако не е нахално да питам? Ако е обикновен гинеколог, имай предвид, че те рядко могат да свършат работа при репродуктивни проблеми. Правилните стъпки са да посетиш клиника по стерилитет, за да си направиш всички необходими изследвания.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #392 -: Май 23, 2013, 10:12:12 am »
Подкрепям мнението на sixsens да се отиде при специалист в клиника по репродуктивни проблеми.
Аз самата преди да се регистрирам тук и без да знам отидох при гениколога си. Освен , че си загубих времето, парите и нервите ми изписваше хапчета който не е трябвало да пия. 4-5 месеца единствено ме гледаше на ехограф, никакви изследвания не ми направи. Изписваше ми всеки месец Дуфастон без да знае какъв е проблемът при мен. Всеки месец ме болеше много по време на цикъл, той ми го изписваше че ми била уж тънка лигавицата. Сега освен , че не е тънка точно обратното прекалено е дебела. Явно и от това са били болките, защото трудно се е разкъсвала и отделяла, поне аз така си обеснявам.

Така че не си губете времето, парите и нервите като мен , а потърсете спелиалист.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #393 -: Май 23, 2013, 18:30:17 pm »
Здравейте, ще съм много благодарна, ако някой разтълкува хормоналните ми резултати. Реших да ги направя, тъй като имах съмнения, че нещо не е наред, а гинеколожките, при които ходех до момента не ми казват нищо конкретно. Причината за притесненията ми е смущението в цикъла ми. До преди две години беше много редовен, след което, без особена причина, започна да се появява през два - три месеца. Изписаха ми Дуфастон - като го пия се появява, по после пак спира. След това ми дадоха Оргаметрил по схема, но отказах да го пия. Тъй като преди няколко дни цикълът ми най-ненадейно се появи, реших да си направя изследване. Планирам да си проверя и нивата на прогестерона. На 37 години съм. Съмненията ми са, че може по-рано да навлизам в климактериума, което ме притеснява, защото нямам деца, а и опитите ми през последните десетина години не доведоха до резултат. Преди време ми бяха казали, че имам намален яйчников резерв. Не зная вече при какъв точно специалист да отида.

Ето и резултата. Изследването е правено в Цибалаб.

Note: 37г., 3 ден от МЦ

TSH - 1.430 mIU/l   (0.27 - 4.20)

Prolactin - 325.70 mIU/l   (М: 86 - 324; Ж: 127 - 637)

LH - 3.89 IU/l   (М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59)

FSH - 13.11 IU/l (М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8)

Estradiol - 212.80 pmol/l (М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до 201)

Testosterone - 0.49 nmol/l (Ж:0.22 - 2.9; М: >17г. 9.9-27.8;13-17г. 0.98-38.5;7-12г. 0.1-2.37;1-6г. 0.1-1.12)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #394 -: Май 24, 2013, 14:41:40 pm »
Здравей! С изключение на завишеното FSH, всички стойности са добре. По нивото на Естрадиола може да се предположи, че вероятно има зреещ фоликул, но това само лекар може да установи. Ходила ли си на преглед? По принцип стойността на FSH не е добра, индикира за проблеми с резерва.Необходимо е да посетиш репродуктивен специалист и  по-специално, репродуктивен ендокринолог. Такъв е д-р Владимиров, например,  има доста опит в тази сфера и е един от най-добрите ни специалисти по стерилитет. Също така можеш да посетиш Денят на репродуктивното  здраве в Русе, на 8 юни и да направиш консултация с няколко лекаря в един ден, напълно безплатно. За повече информация - виж лентичката ми.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    sianie1

  • **
  • 86
  • Нема начин да нема начин
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #395 -: Май 25, 2013, 18:04:00 pm »
Привет , момичета! Бихте ли изразили мнение за резултатите ми от хорм. на щитов. жлеза. Правени са на 26 ден от МЦ, в 8 сутринта , на гладно и жадно. Докторът каза, че е важно да бъдат в ден без кървене и без сутрешно кафе. За пролактина бях в покой около 10-15 мин. преди пробата.

FT4:13,65 / реф. ст. 12-22/, TSH: 2,53 /р. ст. 0,27-4,2/, Human antitiroglobulin: 49,61 /р.ст. < 115/, Anti-TPO: 5,1 /р. ст. <34/, Prolactin: 619,2 / р. ст. 72,00-511,0/.

Притеснява ме пролактина и знам,че TSH е добре да бъде около 2, но не повече. Необходима ли ми е консултация с ендокринолог , според вас?
Благодаря! :blob10:
Нема начин да нема начин!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #396 -: Май 26, 2013, 23:01:05 pm »
Здравей! Според мен е добре да се консултираш с ендокринолог, особено ако целиш бременност.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    sianie1

  • **
  • 86
  • Нема начин да нема начин
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #397 -: Май 27, 2013, 09:57:05 am »
Здравей! Според мен е добре да се консултираш с ендокринолог, особено ако целиш бременност.


 :thankyousign:
Нема начин да нема начин!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #398 -: Май 30, 2013, 14:19:06 pm »
Здравейте момичета,
Моля за коментарче и на моите резултати.Правени са на 4ден от МЦ рано сутрин на гладно.

FT 4 ( свободен Т4 ) 17.14 pmol/l     Реф.стойности: 12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон ) 2.740 mIU/l    Реф.стойности: 0.27 - 4.20
Prolactin ( Пролактин ) 361.40 mIU/l    Реф.стойности: М: 86 - 324; Ж: 127 - 637
LH ( Лутеинизиращ Хормон ) 4.27 IU/l   Реф.стойности: М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59
FSH ( Фуликул Стим. Хормон ) 7.65 IU/l   Реф.стойности: М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol (Естрадиол) 205.30 pmol/l   Реф.стойности:  М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201
Testosterone ( Тестостерон ) 0.63 nmol/l  Реф.стойности:  Ж:0.22 - 2.9; М: >17г. 9.9-27.8;13-17г. 0.98-38.5;7-12г. 0.1-2.37;1-6г. 0.1-1.12
Insulin ( Серумен Инсулин ) 17.40 mU/l  Реф.стойности:  2.6 - 25.0 на гладно

Притеснява ме факта, че съм чела в интернет, че съотношението ФСХ и ЛХ трябва да бъде1:1, а при мен никога до сега (а аз съм изследвала хормоните повече от 6-7 пъти) не е било така, винаги ФСХ е почти два пъти от ЛХ.Може ли да ми дадете насоки имам ли основание да се притеснявам и ако е така какви други изследвания да се ориентирам да направя.Мислите ли, че трябва да направя и консултация с ендокринолог заради ТСХ, защото е по-високо от 2.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #399 -: Май 30, 2013, 22:30:15 pm »
Здравей! Започвам с въпрос - на колко години си?
TSH е малко високо за забременяване, моят съвет е да посетиш ендокринолог. За съотношението LH- FSH, виждам, че си се информирала. Превеса в полза на FSH не е добър, по принцип е индикатор за евентуални проблеми с резерва.
Дай ни повече информация за себе си, за да можем да помогнем с адекватни съвети. Добре е да се направи оценка на резерва от репродуктивен специалист. На колко години си, опитвате ли за бебе, ако да - откога? Предишни бременности, проблеми, заболявания, прием на лекарства? Няккави други изследвания правила ли си ти или партньорът ти?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!