0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

На 11 септември от 12.00ч. в БТА неправителствените организации, работещи в сферата на проблемното забременяване – Сдружение „Зачатие” и Фондация „Искам бебе” организират кръгла маса на тема „Фондът „ин витро” – предизвикателствата”.

На събитието ще се поставят на обсъждане успехите и предизвикателствата, свързани с бъдещето на Център „Фонд Асистирана репродукция”.

На обсъждането са поканени да присъстват здравният министър д-р Божидар Нанев, финансовият министър Симеон Дянков, социалният Тотю Младенов, както и зам.-министри и представители на здравната комисия в парламента.

В кръглата маса ще участват също така лекари – специалисти по репродуктивна медицина, които ще разкажат за пряката си работа с Фонда и ще дадат своите препоръки за бъдещето му.

Директорът на Фонда и членовете на Обществения му съвет ще споделят преките си впечатления от проблемите за възникналия стерилитет.

На кръглата маса ще се дискутират и трудово-правните проблеми, с които се сблъскват жените, които се лекуват от стерилитет и преминават през процедура ин витро.
Вратите на срещата са отворени и всеки, който има въпроси може да ги зададе.
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #1 -: Септември 10, 2009, 12:17:05 pm »
Може да прозвучи тъпо, за което предварително се извинявам, но да попитам - на тази кръгла маса ще се решава бъдещето на фонда и дали той ще продължи да функционира и дали ще се отпуснат още средства или ще се коментират досегашните резултати?!
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #2 -: Септември 10, 2009, 15:22:18 pm »
В тази връзка, искам да споделя един проблем, който засяга много от жените с дългогодишен стерилитет.

Имам 25 дни дни отпуск годишно. По принцип нямам проблем с прекия си ръководител, относно ползването на отпуск, когато имам нужда.
За да отида на преглед ми се налага да ползвам цял работен ден(за да отида до София и да се върна).Понякога и два, ако се забави прегледа след последния ми автобус.
Миналата година правих 2 ин витро процедури и т.к. не ми дадоха болничен в клиниката, използвах всички дни отпуск, които бях "спестявала" през последните 6 години. Тази година ползвах отпуск за прегледи, за ендометриални биопсии и промивки, за подготовка на док. за Фонда, а след пункция ползвах болничен. Останаха ми 12 дни. Предстоят ми още биопсии, промивки, стимулация и не знам дали ще ми стигнат тези дни.
Привеждам този пример, за да поставя проблема с отсъствията от работа, които се налага да правят жените(а често и мъжете) с репродуктивни проблеми, особено ако проблемът е дългогодишен и живеят малки и отдалечени населени места.

Мисля, че това е сериозен проблем, а понякога може да доведе и до загуба на работни мяста от хората страдащи от инфертилитет.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #3 -: Септември 10, 2009, 16:37:15 pm »
Може да прозвучи тъпо, за което предварително се извинявам, но да попитам - на тази кръгла маса ще се решава бъдещето на фонда и дали той ще продължи да функционира и дали ще се отпуснат още средства или ще се коментират досегашните резултати?!
И двете неща ще се коментират!
Трябва да издействаме отново финансиране за другата година и същевременно да отчетем досегашната работа на фонда. Затова ще е хубаво ако сред вас има пациенти, които искат да дойдат и да споделят:
- че са забременели, благодарение на Фонда - това ще помогне да изискаме допълнителни пари за другата година (за момента такива не са ни гарантирани)
- че разчитат на финансовата помощ от фонда и ако не я получат не могат да продължат борбата за свое дете
- че не са успели да се включат заради определени изисквания на фонда - ИЯР например - това ще помогне на променим наредбата за следващата година и да включим и семействата, които се нуждаят от донорска яйцеклетка
- че се страхуват от уволнение заради репродуктивните си проблеми

 
Каня всички, които имат отношение по въпроса и искат да се изкажат относно работата на фонда. Входът е свободен, ще завършим кръглата маса с коктейл и неформален разговор.

Ако искате да дойдете и да ни подкрепите, моля звъннете ми (0896304515) или ми изпратете лс, за да се разберем :)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #4 -: Септември 10, 2009, 18:57:55 pm »
Моите препоръки са: ако е възможно да се засегнат наболелите въпроси около Наредба № 28 от 2007г. и по-конкретно за възрастовото ограничение.
Въведеното възрастово ограничение в Наредба №28/ 2007г. е противоконституционно и незаконосъобразно, противоречи на всеобщата декларация за правата на човека чл.2, противоречи на Конституцията на РБ чл.6. Въведеното възрастово ограничение не следва да се прилага, а като контраидикации да се прилагат само медицински критерии. Възрастта не е медицински критерий (още повече в нашия конкретен случай-причината е мъжки ГЕНЕТИЧЕН фактор и в случая няма никакво подпомагане на хората с генетични проблеми).
Чрез възрастовото ограничение в Наредба №28/ 2007г. (съгл. т. 3.10.7 Напреднала репродуктивна възраст – навършени 43 и повече години от раздел   VI   „Методични указания за медицински дейности при извършване на асистирана репродукция”, на приложение №1) на практика и за съжаление се получава прогонване извън границите на България на двойки с репродуктивни проблеми, в които жените са навършили 43 и повече години без оглед на медицинския им статус и състояние, лишаване от правото им на живот – най-човешкото право: да имаш дете по единствено възможен начин – ин витро.
И другият парадокс в Наредба №28/ 2007г.: Ин витро процедурата, която е много по-надежден метод и с много по-висока успеваемост от инсеминацията е разрешена за жени до 43 години (т.3.10.7), а инсеминация – процедура, която е с твърде по-малка успеваемост от медицинска гледна точка и се препоръчва само на жени до 40 години, в тази Наредба е разрешена до 45 години (т.3.8.5).
Предварително благодаря за разбирането и се надявам на действителни промени с едничката надежда да имаме възможност (основно финансова) за наша дългоочаквана рожба.
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #5 -: Септември 11, 2009, 09:50:11 am »
Бих искала да поставя следния въпрос,защо жени които са одобрени от фонда със заповед за три процедури,при приключила първа с неуспех,отново трябва да се нареждат на "опашката"?Нали за това е взето решение за 3 опита още с връчването на заповедта!Така докато чакаме във времето,годинките нарастват и шанса ни намалява.В крайна сметка желанието на всички нас ,включително и фонда,е да имаме деца !Надявам се фонда да продължи работа с помоща на новото правителство и Зачатие.Подкрепям Ви и благодаря на Зачатие ,че го има и се бори за нас и повече бебета!
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #6 -: Септември 11, 2009, 10:25:51 am »
Бих искала да поставя следния въпрос,защо жени които са одобрени от фонда със заповед за три процедури,при приключила първа с неуспех,отново трябва да се нареждат на "опашката"?Нали за това е взето решение за 3 опита още с връчването на заповедта!Така докато чакаме във времето,годинките нарастват и шанса ни намалява.В крайна сметка желанието на всички нас ,включително и фонда,е да имаме деца !Надявам се фонда да продължи работа с помоща на новото правителство и Зачатие.Подкрепям Ви и благодаря на Зачатие ,че го има и се бори за нас и повече бебета!
моля и аз, тъй като съм от провинцията и няма да мога да отида на кръглата маса, да се обърне особено внимание на тоза въпрос, не е нормално, при положение, че веднъж сме одобрени да се редим отново на опашката за следващите опити при положение, че си одобрен за три опита.
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #7 -: Септември 11, 2009, 13:11:39 pm »
Бих искала да поставя следния въпрос,защо жени които са одобрени от фонда със заповед за три процедури,при приключила първа с неуспех,отново трябва да се нареждат на "опашката"?Нали за това е взето решение за 3 опита още с връчването на заповедта!Така докато чакаме във времето,годинките нарастват и шанса ни намалява.В крайна сметка желанието на всички нас ,включително и фонда,е да имаме деца !Надявам се фонда да продължи работа с помоща на новото правителство и Зачатие.Подкрепям Ви и благодаря на Зачатие ,че го има и се бори за нас и повече бебета!
моля и аз, тъй като съм от провинцията и няма да мога да отида на кръглата маса, да се обърне особено внимание на тоза въпрос, не е нормално, при положение, че веднъж сме одобрени да се редим отново на опашката за следващите опити при положение, че си одобрен за три опита.
Съвсем логично е да се нареждаме отново на опашката. Одобрението не е за 3 опита , а до 3 опита. Ако първия опит е неуспешен е логично да изчакаш хората преди теб , които все още чакат за одобрение за първия си опит, а не да ги прередиш.
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #8 -: Септември 11, 2009, 14:02:36 pm »
 Добре е да се обърне сериозно внимание към проблема с работодателите, защото аз съм една от потърпевшите.Пред мен стоеше дилемата да продалжа да работя и да прекасна процедурите.Защото, извинявай ама никои работодател не иска да ме тарпи че отсъствам в месеца по 2/3 дни особено ако става вапрос за производство,ами и след това ако се осъществи бременост.
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #9 -: Септември 11, 2009, 19:43:56 pm »
btv.bg
има репортаж :-)

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #10 -: Септември 11, 2009, 19:52:43 pm »
...но не споменават да е коментиран проблема с възрастовото ограничение. Моля, кажете, беше ли обсъждано нещо по тази тема?

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #11 -: Септември 11, 2009, 20:34:59 pm »

http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=139699

Фактът,че фонда ще продължава да работи и през следващата година ми пълни очите със сълзи от радост! Сега остава да се молим държавата да отпусне минимум същата сума като за 2009г.

Огромно БЛАГОДАРЯ на всички,благодарение на които фонд за асистирана репродукция е факт.

Успех и положителни процедури момичета!
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #12 -: Септември 11, 2009, 21:13:13 pm »
Да, проблема с възрастовото ограничение заложено в Наредба 28 беше дискутирано на кръгламата маса, беше обсъждана промяната й.
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #13 -: Септември 11, 2009, 22:31:35 pm »
Аз също съм далеч от София/близо 500км./ и искам ако може да се обсъди въпросът да можем да ползваме болнични за самата процедура, а не да се чудим как да си вземем отпуска, фалшив болничен и т.н. Все пак не е престъпление да искаме да имаме бебе, но конкретно при моите работодатели е така. Вече си изчерпах отпуската и сега дори да искам не ми дават, а процедурата за инвитро ще я започна през средата на септември. И съответно ми се казва, ако искаш бебе, напусни, не мога да търпя такива отсътвия. Така, че нека се намери решение с болничните!
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #14 -: Септември 13, 2009, 15:30:13 pm »
Момичетата по-горе са засегнали нашите основните проблеми. Наистина е много трудно с тези отпуски (които не стигат до никъде), разправията и уговорките с работодателите, а ако си и от провинцията става още по-сложно, защото през цялото това време не можеш да ходиш на работа.
Искам и аз да предложа нещо – не знам дали има смисъл или не (за мен има), защото случаи, като тези (за които ще дам пример) не са много вероятно. Познавам жени с неизяснен стерилитет (в това число и аз). До момента например са направили 2 инсеминации и 2 ин витро опита  (има различни варианти: 1 инсе и 3 ин витро опита; 3 инсета и 1 ин витро)– всички неуспешни. В тези случаи няма как фонда да поеме финансиране, докато не се извършат 4 инсеминации, защото изискването e: “г) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 4 (безплодие с неизяснена чрез конвенционалните диагностични методи етиология) - данни за безплодие в период най-малко две години, лекувано чрез конвенционални методи, вкл. с реализирани минимум четири цикъла с вътрематочни инсеминации (IUI)”;  Ако може това последното да се промени на “реализирани минимум четири цикъла с арт процедури.” (без значение какви), т. е. да не е задължително условие това да са само и единствено инсеминация.
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #15 -: Септември 13, 2009, 16:30:02 pm »
Това с четирите инсеминации и за мен не е добре преценено, аз имам четири и после три иксита и мога спокойно да кандидатствам.Мисля си ,ами ако бях направила само три инсета..........,излишно усложнение на и без това сложните ни казуси. Да, предложението на Мира е добро,ограничението пак си го има но включва повече възможности.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #16 -: Септември 14, 2009, 11:54:49 am »
това условие отдавна го промениха. достатъчно е да имаш 4 неуспешни опита арт за да кандидатстваш с неясен фактор
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #17 -: Септември 18, 2009, 12:14:12 pm »
Кога се очаква и как можем да резберем какво в развитието на повдигнатите проблеми на кръглата маса?
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #18 -: Септември 18, 2009, 13:20:54 pm »
Кога се очаква и как можем да резберем какво в развитието на повдигнатите проблеми на кръглата маса?
Засега и ние нямаме информация, но в момента в който има развитие по всяка една от темите го записваме веднага в този подфорум и на сайта.
*
Re: Кръгла маса за бъдещето на Фонд ин витро в петък
« Отговор #19 -: Септември 18, 2009, 14:23:10 pm »
Подготвя се меморандум до примиера с поставените на кръглата маса въпроси :)