0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #700 -: Юни 19, 2013, 22:47:10 pm »
болничните ми ги преведоха те бяха само за 2 дни, но майчинство и до момента нямам затова реших да питам, но утре ще прослушам счетоводството, Благодаря за отговорите.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #701 -: Юни 19, 2013, 23:58:31 pm »
болничните ми ги преведоха те бяха само за 2 дни, но майчинство и до момента нямам затова реших да питам, но утре ще прослушам счетоводството, Благодаря за отговорите.
Аз си спомням, че нашата счетоводителка ме предупреди, че ще има някаква по-голяма пауза, но не се сещам за обяснението  :oops:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #702 -: Юни 20, 2013, 11:47:26 am »
Днес най-сетне получих майчинството  :cheerleader:, явно е трябвало да ви пиша по-рано  :wink: :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #703 -: Юли 17, 2013, 18:01:08 pm »
Здравейте момичета,надявам се да има кой да ми помогне с моето питане. Относно болничните искам да попитам, тъй като си изкарах този ПИК номер и мога да си проверявам осигуровките всеки месец,забелязах че в месеците когато съм била в болничен брутната заплата на която ме осигуряват е по ниска с около 200 лв.Предполагам че това  ще ми се отрази на майчинството.Може би темата е дискутирана ,но не мога да намеря обяснение.Моя приятелка беше в болничен от 4 месец и казва,че не са я ощетили в майчинството.Ще съм благодарна за отговор!Хубав ден!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #704 -: Юли 17, 2013, 19:18:19 pm »
 Правилно си разбрала-в месеците които си в болнични, осигурителният ти доход е по-малък от стандартните работни месеци. Държавата изплаща обезщетение в размер на 80 % -затова и дохода спада. Като следствие от това се получава и по-ниския доход, който се взима за база при определяне на сумата за майчинството(това е само за първата година)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #705 -: Юли 18, 2013, 15:29:18 pm »
Не мисля, че е така. За база се взима заплатата, върху която дължиш осигуровки, а не тази сума която си получила за болничен.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #706 -: Юли 18, 2013, 16:08:52 pm »
"Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски.
Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната." Това е цитат от сайта на НОИ. В случая на Лили2012, тя е получила дневно парично обезщетение, което е по-малко от нормалната й заплата(заради това, че е в болнични) => няма как базата да е като при реално отработени дни. Не го написах много ясно, но......
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #707 -: Юли 18, 2013, 16:09:31 pm »
Здравейте момичета,надявам се да има кой да ми помогне с моето питане. Относно болничните искам да попитам, тъй като си изкарах този ПИК номер и мога да си проверявам осигуровките всеки месец,забелязах че в месеците когато съм била в болничен брутната заплата на която ме осигуряват е по ниска с около 200 лв.Предполагам че това  ще ми се отрази на майчинството.Може би темата е дискутирана ,но не мога да намеря обяснение.Моя приятелка беше в болничен от 4 месец и казва,че не са я ощетили в майчинството.Ще съм благодарна за отговор!Хубав ден!
Когато има болничен за бременност и раждане за база се взима дохода от предходните 18 месеца ако няма доход се взима 0, ако си бил в болничен за общо заболяване или гледане за болен член от семейството се взима съответно изплатения болничен. НОИ изчислява брутнодо дневно възнаграждение и нетното дневно възнаграждание и изплаща болничния като процент върху по- малката сума. Колкото повече болнични взимате преди тези 45 дена до термина съответно ще ви се намали сумата която ще получите после. Също така имайте предвид че болничния за бременност и раждане е по висок процент от останалите. Когато сте в болничен за общо заболяване или гледане на болен член от семейството се изплаща около 70% докато в другия случай са 80-90%.
Дано съм била полезна :)
PS: Няма да има значение дали преди това сте били в болничен или не, ако ви осигуряват на минимална заплата защото в такъв случай ще си взимате минимума, но ако ви осигуряват на виосока заплата определено има значени.


След бури - мир и тишина,
След нощ - безбрежна светлина.  

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #708 -: Юли 18, 2013, 16:15:26 pm »
Сега виждам, че докато се чудех дали ще бъда ясна в изразяването, съм  изпуснала няколко запетайки и тирета за което се извинявам. :) С две думи- lioni1985 е напълно права. Ако на някой нещо не му е ясно да пита пак, ще се опитам да дообясня по разбираем начин. :)


След бури - мир и тишина,
След нощ - безбрежна светлина.  

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #709 -: Юли 18, 2013, 21:59:32 pm »
Благодаря на Лиони и Алекса за изчерпателните отговори, мисля че сега ми стана ясно.За съжаление колкото и да ми се иска да ходя на работа, поради тормоза на който съм подложена на раб.място няма как да стане. Лека вечер на всички!:)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #710 -: Юли 21, 2013, 23:16:30 pm »
Здравейте!
Предстои ни явяване пред ЛКК за удължаване на болничен. Някой знае ли какви документи ще са необходими и дали трябва да водя и малкия /болничния е за гледане на болно дете/?
Не съм сигурна, дали лекарят, който ни издаде първия болничен и ще ни праща на комисия ще ми обясни всичко /вече съм му сърбала попарата/, а ще се явяваме в друг град и не ми се ще пак да се разкарвам 100 пъти заради непредставен документ, че и ако се налага да съм с детето, ще ми е още по-тежко, че е със счупено краче.
Предполагам ще трябва епикриза.
Лични амбулаторни карти?
Моля някой ако знае процедурата да сподели!


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #711 -: Юли 22, 2013, 14:25:09 pm »
Здравейте момичета,надявам се да има кой да ми помогне с моето питане. Относно болничните искам да попитам, тъй като си изкарах този ПИК номер и мога да си проверявам осигуровките всеки месец,забелязах че в месеците когато съм била в болничен брутната заплата на която ме осигуряват е по ниска с около 200 лв.Предполагам че това  ще ми се отрази на майчинството.Може би темата е дискутирана ,но не мога да намеря обяснение.Моя приятелка беше в болничен от 4 месец и казва,че не са я ощетили в майчинството.Ще съм благодарна за отговор!Хубав ден!
Когато има болничен за бременност и раждане за база се взима дохода от предходните 18 месеца ако няма доход се взима 0, ако си бил в болничен за общо заболяване или гледане за болен член от семейството се взима съответно изплатения болничен. НОИ изчислява брутнодо дневно възнаграждение и нетното дневно възнаграждание и изплаща болничния като процент върху по- малката сума. Колкото повече болнични взимате преди тези 45 дена до термина съответно ще ви се намали сумата която ще получите после. Също така имайте предвид че болничния за бременност и раждане е по висок процент от останалите. Когато сте в болничен за общо заболяване или гледане на болен член от семейството се изплаща около 70% докато в другия случай са 80-90%.
Дано съм била полезна :)
PS: Няма да има значение дали преди това сте били в болничен или не, ако ви осигуряват на минимална заплата защото в такъв случай ще си взимате минимума, но ако ви осигуряват на виосока заплата определено има значени.
Алекса позволи да не се съглася с половината неща, които си написала.
1. Месеците, когато лицето няма доход не се смята 0 , а се взема минималната работна заплата за съответния период.
2. Когато си бил в болничен за доход не се взима сумата на изплатения болничен, а осигурителни доход от, който е бил изчислен този болничен.
3. Твърдението : Колкото повече болнични взимате преди тези 45 дена до термина съответно ще ви се намали сумата която ще получите после е абсолютно невярно. Може да се получи някакво намаление само ако да речем преди са ви осигурявали на много ниска сума, а в последните месеци рязко са ви вдигнали осигурителния доход. Това гласят законовите разпоредби, а го казвам и от личен опит, тъй като аз бях болничен от 5-я месец и нямам намаление в сумите.
И накрая няма такова нещо около когато става въпрос за процентите за изплащане на болничните. 70% първите 3 дни от работодателя, 80% от НОИ след това и 90% болничния 45 дни преди раждане и самото майчинство до края на първата година на детето .
За потвърждаване на думите ми прочетете чл.41 от КСО.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #712 -: Юли 22, 2013, 15:42:31 pm »
vesta, благодаря че внесе яснота, защото онзи ден като четях поста на alexxxa и тотално се обърках. Аз също бях болнични от 5 месец на бременността и обезщетението, което сега получавам е толкова, колкото бих взимала, ако бях на работа. В моя случай няма промяна на осигурителния доход за периода от 24 месеца назад. Така че твърдението: "Колкото повече болнични взимате преди тези 45 дена до термина съответно ще ви се намали сумата която ще получите после" наистина е невярно и подвеждащо.
Аз ползвах този калкулатор: http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php да си изчисля какво горе-долу ще получавам.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #713 -: Юли 22, 2013, 16:23:47 pm »
Хм, така ми бяха отговорили от Софийското НОИ миналата година, когато питах във връзка с един болничен. Но наредбите самата аз не съм прочела, затова се извинявам ако съм подвела някой. Сега ми стана интересно и ще взема да прочета. Но и през ум не ми е минало, че може да има такива некомпетентни служители. 8O


След бури - мир и тишина,
След нощ - безбрежна светлина.  

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #714 -: Юли 22, 2013, 18:07:43 pm »
Да, наистина е странно това да ти го каже служител на НОИ  :?. Важното е тук да се уточни информацията, която се поднася, правилна ли е или не, за да не се подвеждат хората, които в момента се интересуват  :).
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #715 -: Юли 25, 2013, 16:01:24 pm »
Това имах и аз предвид.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #716 -: Юли 25, 2013, 21:07:41 pm »
И друг път се е случвало служител на НОИ да дезинформира при устно поднесена информация.С писмената е друга работа
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #717 -: Август 07, 2013, 13:47:55 pm »
Здравейте момичета, отново имам питане относно болничните.Явно майките са по наясно от ТРЗ-тата.
Случая е такъв:На 08.08 ми свършва старият болничен,а новият започва от 06.08 с различна диагноза, така става застъпване от три дни.Лекаря ме увери че щом е различна диагноза може да се застъпят и от НОИ ще си анулират 3 дни от стария болничен. Питах доста хора,които би трябвало да са запознати със случая едни казват че може други ,че не може.Ако на някой му се е случвало,може ли да ми отговори ,ще бъда много благодарна!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #718 -: Август 07, 2013, 13:56:24 pm »
много странно ,защо не ти епуснат болничният от 09.08,въпреки че е с друга диагноза.как така два болнични за един и същи период.дано не е проблем и всичко да е ок.че аз имах толкова неприятности с болничните през бременноста ,че дори не искам да се сещам.желая ти късмет и хубав ден
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #719 -: Август 07, 2013, 14:33:48 pm »
Момичета, обадих се в НОИ и се свързах от 1 път,не мога да повярвам :) Жената беше много любезна, каза че щом постъпвам в болница може да се застъпват дните и няма да ми го върнат. Хубав ден на всички!