0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Каква е причината да няма трансфер?
« -: Ноември 16, 2008, 12:51:53 pm »
Здравейте момичета, вчера трябваше да ми бъде транфера,но уви, ембриоложката ми се обади и ми каза че ембрионите са спрели да се развиват. По време на цялата стимулация всичко вървеше добре, поне доктора беше много доволен от това което виждаше. На пункцията ми извадиха 26 яйцеклетки,от тях 12 се оплодиха.Всеки ден се чувахме с ембриоложката,като до 3 -я ден всичко вървеше добре,деляха се и изведнъж, когато вече си стягах багажа да ходим за транфера,се оказа че такъв няма да има. Ембриоложката ми каза, че просто няма логично обяснение на нещата защо се е случило така. В крайна сметка при мен проблемът е едни тръби...Аз съм била 2-я такъв случай в клиниката им. Кажете ми има ли някоя от вас да й се е случило същото и каква причина са и обяснили и каква е вероятността, че следващия път няма да се случи пак. Утре ще ходя при доктора евентуално да видим какво ще ми каже. А бях толкова обнадеждена и толкова силно вярвах.....а сега много боли!!!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #1 -: Ноември 16, 2008, 13:01:46 pm »
 :( Съжалявам!

Задоволителен брой яйцеклетки (даже презадоволителен)! Ин витро ли е било оплождането или икси, при 26 яйчица - само 12 оплодени е малко. Имате ли мъжки фактор?
 :hug2:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #2 -: Ноември 16, 2008, 13:08:05 pm »
Икси беше, ами от 26 само 16 бяха качествени, за това 12 се оплодиха.Ембриоложката каза, че е добра бройката. Мъжки фактор няма.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #3 -: Ноември 16, 2008, 13:19:18 pm »
От 16 - 12 е добре. Остава да се задоволите с мението на лекуващя ви - мал шанс. Знам че от това не ви е по-леко, но все пак оплождането е "ин витро", а ин виво (в естествени условия), което само по себе си е оправдание за ниската успеваемост на АРТ.
Следващия път вероятно ще смените медикаментите за стимулация, може би и протокола, може да се наложи да повторите или направите нови изследвания.
Вероятно това е по-скоро феномен и нека следващия ви опит бъде овенчан с успех! :crossfingers:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #4 -: Ноември 16, 2008, 17:14:35 pm »
А каква е причината да е Икси а не ин витро, след като казваш че няма мъжки фактор?
Едва ли бих могла да те успокоя или да ти дам отговорите, които търсиш, но при нас също имаше проблем вторият път от подобно естество. От извадените 9 яйцеклетки, от началото въобще не са и започнали да се делят....освен две, от която едната е вървяла добре, а втората с много фрагментации. Ние сме с мъжки фактор и оплождането беше Икси. Лекарят ми е решил да изчака до трети ден поне, и ако продължи да се дели идеалната, да има все пак трансфер. На трети ден ме викна и ми каза какво е положението, при което аз бях отписала нещата. Много тъжно ми беше, не очаквах да се получи така, но поне имаше една на която да разчитам. В крайна сметка ми върнаха нея и другата лошата с фрагментациите за компания. То и няма какво да се избира, като само те са останали. Първият опит нямаше такъв проблем. Тогава си се деляха добре и от извадените само една беше спряла да се развива след първия ден. Всеки път е различно и опит с опит не си приличат. Надявам се да намериш сили да продължиш и да не мислиш за това което е станало, а това което трябва да стане.... Нещата ще се наредят рано или късно, а ние ще сме с теб да те подкрепяме !
Успех !
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #5 -: Септември 12, 2009, 21:33:55 pm »
Намерих нещо интересно и искам да го споделя.аиа се чудя защо тогава въобще се връщат ембриончета с фрагментации?Копирам

Mоят лекар твърди, че всеки трансфериран ембрион в повече след втория, намалява шансовете за успех при другите. Склонна съм да му вярвам. Първоначално аз също си мислех, че ще настоявам за трансфер на 3 (но не и на повече!), но след като четох доста по въпроса, реших, че рисковете са прекалено много.
При имплантация на 2 или повече ембриона, често се налага редукция по различни причини. Тази процедура се извършва подобно на амниоцентезата – най-често – с дълга игла трансабдоминално се инжектира калий в сърцето на плода. Шансът за увреждане или дори загуба на останалите ембриони варира между 2% и 15% в зависимост от компетентността и опита на лекаря. Отделно има риск от инфекция след извършване на процедурата.

Всяка една жена трябва да се консултира с лекаря си, да обсъдят варианти, които са най-добри в нейния случай с цел да вземе най-правилното и оптимално решение.

Относно деня на трансфер моето мнение е, че ако ембрионите се развиват добре, е хубаво да се изчака 5-ти ден. Трансфери на 3-ти ден, и най-вече на 2 са спасяване на цикъла с цената на всичко, което принципно е хубаво, но понякога емоционалната цена, която плаща жената е ненужно висока.
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #6 -: Септември 12, 2009, 22:26:26 pm »
Аз лично мога да си обясня неуспеха с това , че при голямо количество яйцеклетки доста често качеството им не е добро-така твърдат специалистите, каквото и да означава това. Но пък наистина не мисля, че е редно да се трансферират видимо некачествени яйцеклетки, защото това може да доведе до генетични промени или малформации в плода евентуално, или пък директно самия организъм ще ги изхвърли.

А относно деня на трансфер , установена е световна практика, според която най-често ембриотрансфери се правят на 3 и 5 ден. Това вероятно си има своите основания.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #7 -: Септември 13, 2009, 10:40:27 am »
Относно деня на трансфер моето мнение е, че ако ембрионите се развиват добре, е хубаво да се изчака 5-ти ден. Трансфери на 3-ти ден, и най-вече на 2 са спасяване на цикъла с цената на всичко, което принципно е хубаво, но понякога емоционалната цена, която плаща жената е ненужно висока.


Аз лично никак не съм съгласна с това твърдение. Ако има над 10 яйцеклетки и се развиват добре има защо да се изчака до 5 ден, но когато са по-малко?
И при трите ми опита не съм имала повече от 7 (първи опит 7, втори 4, трети 6) извадени яйцеклетки. Не са ми ги връщали на 3 ден за да ми спасят процедурата с "цената на всичко". Правено е защото лекарят ми е преценил така.
 

*
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #8 -: Септември 14, 2009, 17:35:10 pm »
Освен всички доводи от момичетата преди мен ще посоча още един в полза на трансферите на 2-3 ден. В България все още няма достатъчно добри условия за съхранение на ембрионите. Правят се много процедури едновременно, съответно често се отварят инкубаторите и се нарушава средата в тях. Това може да влоши изкусвено качеството и оттам да обрече на неуспех опитите.
Аз имам един трансфер на 5-ти ден - неуспешен, 1 на 3-ти ден - неуспешен, един на 2-ри ден - завършил с бременност и раждане и после още един на 3-ти ден, завълшил с бременност и надявам се с раждане на здраво бебе.
Според мен също голямото количество яйцеклетки намалява качеството.
Късмет.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #9 -: Септември 17, 2009, 18:24:23 pm »
Mоят лекар твърди, че всеки трансфериран ембрион в повече след втория, намалява шансовете за успех при другите. Склонна съм да му вярвам. Първоначално аз също си мислех, че ще настоявам за трансфер на 3 (но не и на повече!), но след като четох доста по въпроса, реших, че рисковете са прекалено много.
При имплантация на 2 или повече ембриона, често се налага редукция по различни причини. Тази процедура се извършва подобно на амниоцентезата – най-често – с дълга игла трансабдоминално се инжектира калий в сърцето на плода. Шансът за увреждане или дори загуба на останалите ембриони варира между 2% и 15% в зависимост от компетентността и опита на лекаря. Отделно има риск от инфекция след извършване на процедурата.

Всяка една жена трябва да се консултира с лекаря си, да обсъдят варианти, които са най-добри в нейния случай с цел да вземе най-правилното и оптимално решение.

Относно деня на трансфер моето мнение е, че ако ембрионите се развиват добре, е хубаво да се изчака 5-ти ден. Трансфери на 3-ти ден, и най-вече на 2 са спасяване на цикъла с цената на всичко, което принципно е хубаво, но понякога емоционалната цена, която плаща жената е ненужно висока.

Това мнение, копирано от lina!!!, е публикувано тук. Авторът съм аз. Искам само да отбележа, че статиите от блога, в които изказвам лично мнение не са референтни и не трябва да се приемат като такива.
В случая, дори и не споменато изрично, имам предвид, че при цикъл с достатъчен брой оплодени и добре развиващи се яйцеклетки, трансфер на 5-ти ден е по-добрият избор, според мен.

В тази връзка аргументите на Lisko и White са абсолютно уместни и правилни.
*
Re: Каква е причината да няма трансфер?
« Отговор #10 -: Септември 17, 2009, 18:36:49 pm »
При мен обяснението беше, че е по-добре ембрионите да се върнат в естествена среда на 3-ти ден, тъй като шансът да не оцелеят ако останат по-дълго в изкуствената среда е по-голям. Така или иначе явно е божа работа (както казваше доктора) тъй като при върнати 3 перфектни ембриона на 3-ден - резултатът беше нула. Въпрос на естествен подбор (отново цитат на доктора)...:(