0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #460 -: Април 01, 2010, 22:58:31 pm »
Вчера пробвахме рецептата от книжката за козунака - стана, ама е с вкус на хляб а не на козунак - само 3 лъжички захар нали се сещаш колко беше сладък :-)
Ох, и аз го правих. Стана като сладък хляб, бля!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #461 -: Април 04, 2010, 03:14:02 am »
Здравейте момичета! Аз съм Дани, потребителското ми име е ДИНАРА.
Чета от известно време форума, по-точно от момента, в който реших да си купя и аз хлебопекарна. Това вече е факт, купих я преди няколко дни (Moulinex OW 5000), но едва тази нощ реших да я пробвам за първи път. Ще опитам първа програма с отложен старт. Тъй като ми я продадоха с подарък - пакет готов микс, ще ползвам него, надявам се да върши работа. А също и резултата да е добър.
Ще се радвам да обменяме мнения заедно. Разбира се, засега аз предимно ще приемам съвети, дано да дойде момента, в който мога и да ги давам. Пожелавам на всички хубаво посрещане на Великден. Надявам се козунаците на всички, които са решили да направят, да са се получили добре.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #462 -: Април 04, 2010, 10:27:06 am »
Получи се ето това - е, помогнах си за 2 минути с фурната, че горната коричка не беше златисто-кафява, а по-скоро бежовка дори и след 10 минутното  допичане. Четох мнения, че по принциип Мулинекса не прави по-тъмна коричка, вероятно заради това, че реотаните са отдолу. Но... според мен резултата е обнадеждаващ и вероятно тази машинка ще се ползва доста интензивно.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #463 -: Април 04, 2010, 10:58:27 am »
Дани, чудесно си се справила, браво! Честита ти придобивка!
Лейди, благодаря ти за този блог! Аз по принцип не чета мамата, но темите им за хлебопекарните преглеждам редовно. Там открих много важни съвети и интересни рецепти! Дядо хаджия е позната персона!
Моята машинка от няколко дни почива само по задължителния 1 час между програмите.  :( Ама сега и е времето, нали?  :lol: После пак ще си прави само по 1 хляб на ден!
Козунаци, козуначени кифлички, рола, ... всичко мина през нея... :wink: :lol:
Да ви е сладко!

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #464 -: Април 04, 2010, 13:00:43 pm »
И аз се сдобих с хлебопекарна. Старичък модел е - ОВ 2000, но върши работа.
Това е първият хляб, който направих

А, това са козунаците по рецептата на Мини. Мини да си жива и здрава!



Първия път цялата доза я пекох в пекарната, но не се изпече хубаво.
За това втория път разделих тестото на половина - едното в пекарната, другото във фурната.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #465 -: Април 04, 2010, 15:26:40 pm »
Пробвах и аз по рецептата на Мини - козунак. Е, честно стана си пълна катастрофа!. И не мога да разбра къде сгреших. Като ги извадих да ги оплета след последното месене, тестото буквално си беше разляло в ръцете ми и като сложих и олио..., ела те ме вижте! Сложиш брашно, месих на ръка, и накрая го изпекох във фурната, а не в машината. Няма плитки, няма форма, но пък вкуса беше един път!! Спазих точно рецептата, съм МУЛИНЕКС съм и така, дайте съвет!. Според мен тестото беше превтасало! Сложих жива мая - 20гр.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #466 -: Април 04, 2010, 16:00:59 pm »
маята ти е двойно количество
7гр суха мая отговарят на 25гр жива
аз съм писала суха мая- 1/2 пакетче
много не ми прилича да си я спазила точно рецептата  :)
ето един козунак от последните по тази рецепта, като малко модифицирах- сложих само половината мазнина по време на месенето, а останалото количество за размесване после


« Последна редакция: Април 04, 2010, 17:30:30 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #467 -: Април 04, 2010, 20:14:28 pm »
Да, Мини, точно това казвам, спазих рецептата и понеже ползвам суха мая, но не на Йоткер, а някакъв турски вариант е 14 гр. пакетчето и затова реших, че половината - 7гр. е за 20гр. жива мая! Иначе, вкуса е страхотен, т.е 1/2 пакетче на Йоткер е 3.5гр, или 12.5 гр. жива мая, така нали? Пак ще пробвам, рецептата явно е много сполучлива, понеже козунака вече се изяде и в този вариант. Само да уточним грамажа на маята! :lol:
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #468 -: Април 04, 2010, 21:55:45 pm »
Освен маята, че е повеко, както казва Мини, тестото най-вероятно ти е било по-меко.Кажи колко брашно ти отиде, стегната ли беше топката при месенето?
Маята се умножава по три.7 гр.суха, се равнява на 21 гр. жива мая, т.е. половин пакетче от 42гр. жива мая.
Мини, страшно апетитен и с мнооого конци.Във фурната ли го пече?
« Последна редакция: Април 04, 2010, 22:25:01 pm от ketti »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #469 -: Април 04, 2010, 22:43:31 pm »
Я дай таз рецепта - може и аз да се престраша :-)

брашно 900 гр.
яйца 5 бр.
мляко 200 гр
масло 250 гр.
захар 280 гр.
мая 40 гр.
сол 5 гр.
орехи, стафиди, ром, лимонови стърготини - по желание
захар за поръсване

добив 1.5 кг


Не че нещо, ама според мойта сметка това е за около 2к. козунак :) и не е за стандартна хлебопекарна до 1.5кг, но може и да бъркам.

пропуснала си да прочетеш, че това не е рецепта за хлебопекарна. това е рецепта за козунак, която ползвам от години за ръчно месене и печене във фурна. преписала съм я дословно от една стара книжка със сладкарски рецепти. дадох я на beast заради пропорциите - очевидно е, че такова чудо не може да се побере и опече в хлебопекарната.

аз използвах хлебопекарната само за да замеси и втаса първи път това количество тесто. Мулинекс 5000, пуснах на 4-та програма и като свърши с месенето, преди да почне да втасва, рестартирах и пуснах още едно месене.
после извадих, преплетох и оставих да довтасва отвън. пекох във фурна.

какви са ми наблюденията?
първо, тестото беше ужасно лепкаво - безумно просто. когато меся на ръка и вкарвам мазнината постепенно - накрая на месенето тестото почти никога не остава лепкаво.
второ - не беше омесено добре. това се разбира накрая, след разрязването на готовия продукт. нямаше добре оформени конци, а по-скоро се рони на трохи. това е признак за недостатъчно омесване.
иначе, козунакът си е с обичайния вкус и няма как да е иначе, защото рецептата си е същата.

не знам мини как ги е постигнала тия конци, любопитна съм да разбера подробности. за мен, машината не меси достатъчно дълго.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #470 -: Април 04, 2010, 22:49:02 pm »
Ketti, сложих 500гр. брашно, после като видях, че маже по бъркалката, добавих поне 50гр. още. Като започнах да го плета, добавих сигурно около 100гр., т.е около 650гр. брашно, но тестото остана много меко, а не жилаво. Мисля, че е важен и грамажа - една чаена чаша, моята после я измерих събира точно 300мл., сигурно  е трябвало по-малко. Освен това яйцата са домашни и са доста големи, едно беше с двоен жълтък. Ще трябва да си уточня мерките и грамажите :wink: :lol: :D
« Последна редакция: Април 04, 2010, 22:51:45 pm от stoeka71 »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #471 -: Април 04, 2010, 22:57:02 pm »
рецептата сте я прочели- половината от мазнината прибавих в процеса на месене в машината, остатъка ползвах за доомесване навън
разделих тестото на две  части, а после всяка част на три равни
от всяка третинка оформих фитил, само че не разточвах на плота, а всяко парченце хващайки в единия край завъртах по часовниковата стрелка във въздуха, много хубаво се изтеглят така
след това оплетох козунака и го сложих в кексова форма, покрита с домакинска хартия
включих фурната на 30-40 градуса с нагряване отдолу и отгоре и оставих да се надигне двойно количеството, след като втаса набучих тук там желирани бонбонки и локум, намазах с прясно мляко и поръсих със захар, след което включих фурната на програмата с вентилатор и увеличих градусите на 180. Пекох до порозовяване и изключих, оставих вътре козунака докато поизстине фурната.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #472 -: Април 05, 2010, 09:16:21 am »
Аз рецептата на Мини не съм я пробвала, но някой ден ще я направя и тогава ще коментирам резултата.  :lol: Сега, правихме козунаци по няколко рецепти от мамата. На вкус всички станаха перфектни, на конци само някои, но всички се изядоха.  :lol: До миналата година, когато купувахме готови козунаци от магазина, оставаха и после се налагаше да правим разни десерти, за да се използват изсъхналите остатъци.  :( По принцип козунаците правих на програма 4 за сладък хляб, като ги изключвах, преди печенето, вадех ги, поомесих, плетах и във фурната. Вчера, последно направих два козунака за кръглите кексови форми, че ми останаха неизцапани само те! :lol: Пробвах рецепта за бърз козунак, на програма само за месене с втасване, на моята машинка е 13 програма. Първият път, спазих точно рецептата, пуснах един път програмата, почина си малко и после още веднъж. Но вторият път, бързах и стана само с една програма почти същия прекрасен резултат.  :lol: Сега бързам за работа, но като се върна, ако искате ще ви напиша рецептата. То великден мина, ама някой може да обича да яде козунак и през останалите дни от годината. :wink: :lol:

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #473 -: Април 05, 2010, 09:42:13 am »
Щом е бързо, давай го Душе. Аз да се отчета, взех една рецепта с много подробно описание на всичко, което се случва и се получи-един козунак от машината и един на фурната. Хляба по рецептата на Дани става перфектно и вече го правим без да се замисляме.
*

    assya_g

  • ***
  • 168
  • мама на нинджи
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #474 -: Април 06, 2010, 17:26:21 pm »
Аз също правих по рецептата на Мини. Първия път пуснах на 1-ва програма като сложих около 9-10 грама жива мая, меси се, втасва, пак се меси, пак втасва и преди последното втасване го извадих, малко пак го премесих с брашно (знам че не е добре май това да се прави,  но така ми беше по-лесно да го разделя и да го сплета), сплетох на плитка и го сложих в предварително загрята на 50 градуса фурна да втаса и после увеличих на 180. Козунака стана страшен, е, беше без конци, но на вкус беше много хубав.
Втория път претърпях пълен неуспех. При първото втасване реших да ида до магазина и като се върнах машината беше изключила и се наложи да рестартирам програмата отначало,т.е тестото се премеси 2 пъти по 20мин (първия път се меси веднъж 20 мин и после за по 10сек.). Стана супер лепкаво и сложно за по-нататъшна обработка. Както и да е, направих там както бях замислила 2 рула,но пък ги препекох отдолу. Абе козуначени неволи.
Правих и селския хляб на Мини, много хубав стана, само дето не можа да се препече хубаво отгоре, въпреки, че го пекох на 3-та степен на препичане на коричката.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #475 -: Април 06, 2010, 19:06:12 pm »
Правих и селския хляб на Мини, много хубав стана, само дето не можа да се препече хубаво отгоре, въпреки, че го пекох на 3-та степен на препичане на коричката.
И аз го правих тоя селски хляб, но не ни хареса, а стана и прекалено малък. Може би е за хлебопекарните с една бъркалка!  :wink: :lol:
Щом е бързо, давай го Душе.
Хайде, да си удържа на думата, да ви напиша рецептата.
Бърз козунак на Макс мама (от форума на мамите)
Необходими продукти:
1. 3 яйца, от които 1 жълтък е за намазване
2. 120 гр. захар(може и малко повече)
3. 50 мл олио
4. 180 мл прясно мляко
5. 15-17 гр. прясна мая(малко по-малко от 1/2 кубче)
6. настъргана кора от 1 лимон
7. брашно около 500 грама(пресято)
8. канела, по желание при месенето
Маята + 1 разбито яйце + 1/2 от прясното мляко - позатоплено + малко сол + 1 с.л. захар + брашно - на каша - да втаса
Разбиваме 1 белтък и 1 яйце.
Затопля се останалото мляко и захарта се разтваря в него.
Всичко се слага в машината и се пуска програма за тесто с втасване 2 пъти.
Като е готово, се оставя още малко в затоплената машина.
Навива се на фитили или плитки, по ваш вкус. От горе се маже с 1 жълтък + малко прясно мляко и се наръсва със захар.
Пече се в загрята фурна на 180градуса, отначало на долен реотан, а после и на долен.
Ако не ви е достатъчно бухнало тестото, може да го сложите във фурната, като я включите на 50 градуса, докато обема се увеличи два пъти.
Дано ви хареса. Правих го няколко пъти. Става бързо и лесно. За разлика от другите ми рецепти, които имаха и есенции и масло и т.н. Може да сложите и стафиди при месенето. Да ви е сладко!

*

    assya_g

  • ***
  • 168
  • мама на нинджи
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #476 -: Април 06, 2010, 22:30:10 pm »
Пече се в загрята фурна на 180градуса, отначало на долен реотан, а после и на долен.
Внимавайте, така ще изгорите козунака отдолу като мен.  :pipy_longstocking:
А иначе хляба при мен стана доста голям и пухкав, запълни цялото контейнерче, но аз слагам мая от кубче - 1ч.л суха ми се равнява на 9-10гр.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #477 -: Април 07, 2010, 01:00:41 am »
Здравейте!
За втори опит направих пълнозърнест хляб от книжката с рецепти на Мулинекс. Резултата обаче не беше толкова впечатляващ както при белия хляб. На външен вид си изглеждаше доста добре, но вътре не. Стана прекалено тежък и плътен. В смисъл, че белия като го хванеш в ръка и го повдигнеш не тежи, вътрешността му е мека и пухкава. Напълно съм наясно, че с пълнозърнесто брашно това не може да се случи чак така, но все си мисля, че трябваше да е по-добре. Използвах суха мая Vili, мисля, че е българска-пакетче от 7гр., пише, че е за 0,500 кг. брашно. По въпросната рецепта за пълнозърнест хляб обаче общото количество на двете брашна бяло + пълнозърнесто е 700 гр., а количеството на маята 1 1/2 малка лъжичка, което е някъде половината на пакетчето. Видя ми се малко,но не посмях да сложа повече. Някъде прочетох, че Душка го е правила е и станал много добре. Мисля си след някой и друг ден да се пробвам да го направя пак, но мисля, да сложа 2 м.л. мая и грамажите на брашната да ги уеднаквя. Сега са 240 към 460, ще ги направя 350 към 350. Моля някой, който прави редовно пълнозърнест или някой от т.нар. черни хлябове да ми каже дали идеята е добра и да ме посъвтва или да ми предложи някоя изпитана рецепта за такъв хляб. Иначе с белия няма никакъв проблем. Става си идеално. Днес занесох един и в службата, колежките си хапнах сладко, даже и тези, които общо взето са скарани с храната. Сега отивам пак да заредя, та на сутринта преди да тръгна за работа да е станал.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #478 -: Април 08, 2010, 08:47:29 am »
assya_g, благодаря за корекцията! :oops: Естествено, че не става така! :lol: Първо на долен, а после и на горен реотан - е по оригиналната рецепта, ама аз на моята печка още не съм и научила реотаните и едновременно на двата пекох - резултатът беше превъзходен!  :wink: :lol:
DINARA, да, правих пълнозърнестият хляб от книжката - стана прекрасен, но само първият път. После, вторият път не беше толкова хубав, а скоро не съм го правила. Преди 2 дни правип един друг от книжката - този, който е обогатен с омега 3. И там беше така - първият път - чудесен, а сега малко тежък ми дойде, а спазвах точно всичко, до като първият път сложих по-малко ядки. Забелязала съм, че когато белият хляб остане за другия ден, той си е пак така прекрасен. Но, когато е друг хляба и остане за 2-3 ден, не е вече толкова хубав. Единственото хубаво нещо е, че никога не се разваля и не мухлясва хлябът, както купения и не сме изхвърляли до сега.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #479 -: Април 09, 2010, 18:41:38 pm »
Скоро купих типово брашно на "София Мел". Реших да направя хляб, без да добавям друго брашно. След бърз преглед на темата за подходяща рецепта, импровизирах и направих тази:

Типов хляб

2 с. л. олио
300 мл вода(леко затоплена)
15 гр. жива мая
1.5 ч. л. сол
1 ч. л. захар
500 гр. типово брашно

На звуковия сигнал добавих:

2 с. л. сусам
3-4 с. л. накълцани маслини
1 ч. л. чубрица

Пекох на програмата за бърз пълнозърнест хляб, тегло 750 гр., средно ниво на препичане. Доволна съм от резултата. Хлябът стана много вкусен. Е, не става пухкав като белия, но аз лично предпочитам вкуса на черните хлябове.

Снимков материал:




А това е козунак с шипков мармалад по рецепта на mini. Май в предишен пост пуснал линк към рецептата:



« Последна редакция: Февруари 09, 2013, 16:44:04 pm от mishanta »