0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
За Бургазлийки
« -: Февруари 20, 2009, 00:34:16 am »
http://www.burgasnews.com/content/view/14759/485/

200 хиляди лева за „ин витро“ гласуваха съветниците

200 хиляди лева за финансово подпомагане на бездетни семейни двойки, желаещи да се подложат на процедурата „ин витро“, отговарящи на определени условия, ще бъдат предвидени в бюджет 2009 на община Бургас. Съветниците решиха максималната помощ, която може да получи една двойка, е 4 000 лева, включваща закупуването на нужните лекарства и част от медицинските процедури. Кандидатстващите трябва да са с постоянен адрес в община Бургас, да представят удостоверение за семейно положение, изследвания и цялата медицинска документация, експертно решение на специалисти от Центровете за Асистирана репродукция, които трябва да са лицензирани и които ще извършат операцията. Кандидатите не трябва да са включени за финансиране по РЗОК и да представят справка за получените доходи за едногодишен период. Заявленията ще се разглеждат от комисия, в която са включени трима представители на общинския съвет и четирима на общинската администрация. Тя ще решава колко пари да получи всеки от кандидатстващите за „ин витро“.


В докладната на групата на СДС, която предлага финансирането, се посочва, че жителките на община Бургас са сред водещите в страната по невъзможност да се сдобият с дете по естествен биологичен път. Причините за това са екологични замърсявания, ниска степен на информираност и профилактика на заболяванията.


Високите цени на лекарствата, манипулациите и все още ниската ефективност на процедурите /около 20 – 30% успеваемост/ не позволяват на множество млади семейства да имат бебе – между 270 и 300 хиляди в цялата страна. По данни на различни организации, в Бургас има 8 000 двойки, които се нуждаят от „ин витро“ оплождане. Крайната цена на процедурата варира между 8 000 и 12 000 хил. лв.


Това не е еднократна социална акция, а програма с дълготраен ефект, която трябва да залегне неотменно в политиката на нашата страна, смятат от СДС като вносители на докладната.

По предложение на Димо Грудев от "Атака" бе прието постоянната комисия по здравеопазване към Общинския съвет да изработи правилник за нейната работа. В срок от 1 месец той ще бъде изготвен. Докладната бе гласувана с пълно единодушие от 43-ма присъстващи на заседанието


Още по темата:
http://www.bszone.info/?p=6421

Общинският съвет в Бургас  реши днес  в бюджета за 2009 г.  да бъдат заделени 200 000 лв. за финансово подпомагане на бездетни семейства, желаещи да се подложат на процедурата „ин витро”. Докладната записка беше внесена за разглеждане от СДС-Бургас. В нея се посочва, че максимална стойност, която може да получи една двойка е 4 000 лв., включваща закупуването на нужните лекарства и част от процедурата по „ин витро”. Определени са и критериите за избор на двойки. Те трябва да бъдат с постоянен адрес Бургас, да представят удостоверение за семейно положение и всички изследвания, необходими за процедурата. Двойките, които ще кандидатстват за средства, трябва също да притежават и експертно решение на специалисти от  акредитирани центровете за Асистирана репродукция и „Ин витро” оплождане, където ще се извърши оплождането. Няма да могат да кандидатстват двойки, които вече са включени за финансиране по линия на Здравната каса. Ще се изисква още удостоверение за граждански брак и справка за доходите на семейството. Специална комисия от седем души, съставена от представители на общинския съвет и общинската администрация, ще разглежда постъплите заявления и ще определя сумата, която ще бъде отпусната на всяка една от двойките, в зависимост от индивидуалните им нужди. По данни на различни организации в Бургас има около 8 000 двойки, които се нуждаят ин витро оплождане. Крайната цена на процедурата е от 8 000 до 12 000 лв. Според вносителите на докладната Бургас е сред водещите в страната по стерилитет заради екологичните замърсявания, ниската степен на информираност и профилактика на заболявания на половата система. Паднала е значително и възрастовата граница на жени, които не могат да имат деца по естествен начин.


http://www.kompasbg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6015&Itemid=39
http://www.focus-news.net/?id=n1134082
http://society.actualno.com/news_222605.html
« Последна редакция: Февруари 20, 2009, 01:15:31 am от cygnus »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #1 -: Февруари 20, 2009, 01:07:06 am »
 :balk_47: :balk_47: :balk_47:
Бравоооооо, браво на Бургас!
А на теб, Дони, огромно благодаря за информацията! :youwoman:
Огромно благодаря и на Радина!Вие мили дами, ми връщате вярата в добротата и безкористността като реални качества в днешно време!Невероятни сте, ВСИЧКИ, които се борите за тази кауза!
Дано всички/или поне повечето/ общини последват примера на Бургаска Община.Това значително ще подобри нещата и още повече семейства ще могат да получат помощ.Направо не мога да повярвам, много се радвам!Направо ще се разплача!Само така, благодаря на Община Бургас!
Ох....много се развълнувах посред нощите!
Не знам какво да кажа, пу, пу, пу да не е уруки!Дано наистина от тук нататък, държавата и общините да бъдат по-ангажирани с този проблем и стъпка по стъпка, успеем да го ограничим!
Дони, къде да изпратим благодарствени писма? :D
« Последна редакция: Февруари 20, 2009, 01:36:23 am от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: За Бургазлийки
« Отговор #2 -: Февруари 20, 2009, 01:11:06 am »
Лично ще им благодарим като отидем да ги каним за Денят на репродуктивното здраве, sixsens!
Наистина това е огромен жест от страна на Бургаска община.
Дано повече общини последват примера на Варна и Бургас :)
Re: За Бургазлийки
« Отговор #3 -: Февруари 20, 2009, 10:12:39 am »
Супер!

Браво на Обшина Бургас! Направо да не повярваш! Бургас сме обикновено винаги на опашката, но сега - не! След Варна - и Бургас се включи!
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #4 -: Февруари 20, 2009, 14:20:48 pm »
Браво на община Бургас. Дано доведат нещата до край.

*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #5 -: Февруари 20, 2009, 14:37:18 pm »
Браво на община Бургас. Дано доведат нещата до край.

Браво! Наистина повече общини трябва да последват примера на Варна и Бургас. Чак немога да повярвам че това е просто самоинициатива, тук има намеса някой  :D кой ли е той? Дали пък не е Сигнусчето? :D
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: За Бургазлийки
« Отговор #6 -: Февруари 20, 2009, 15:16:07 pm »
Приветствия за благородната инициатива.
Наистина ще има море от жадувани детски усмивки:)

*
Re: За Бургазлийки
« Отговор #7 -: Февруари 20, 2009, 15:33:54 pm »
Браво на община Бургас. Дано доведат нещата до край.

Браво! Наистина повече общини трябва да последват примера на Варна и Бургас. Чак немога да повярвам че това е просто самоинициатива, тук има намеса някой  :D кой ли е той? Дали пък не е Сигнусчето? :D
Не, не, нямам връзка никаква :) Но пък съм много щастлива от този факт!
« Последна редакция: Февруари 20, 2009, 15:35:33 pm от cygnus »
*
Re: За Бургазлийки
« Отговор #8 -: Февруари 20, 2009, 17:40:28 pm »
Браво на община Бургас!!!  :balk_47: :balk_46: :balk_50:
Винаги сме били на опашката, този път изпреварихме доста от другите общини, които съм сигурна, че ще последват благородната инициатива на Варна, а сега и Бургас!  :wink: :lol:
Дано нещата се развият бързо и подпомогнат колкото се може повече семейства!
П.П. Не разбрах какво значи: "Кандидатите не трябва да са включени за финансиране по РЗОК"?

*

    CatWoman.

  • **
  • 63
  • Защото вярвам в Чудеса!!!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #9 -: Февруари 20, 2009, 17:55:44 pm »
П.П. Не разбрах какво значи: "Кандидатите не трябва да са включени за финансиране по РЗОК"?
и аз точно това не разбрах, някой ако може нека го преведе, моля  :oops:
Иначе браво на Бургас! Чак не е за вярване пу пу
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: За Бургазлийки
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2009, 21:40:55 pm »
Ами според мен означава да не са кандидатствали за помощ от Здравна каса.
Re: За Бургазлийки
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2009, 22:04:14 pm »
 :balk_47: :balk_602:Браво!!!!
Дано повече общини се решат на това!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #12 -: Февруари 24, 2009, 23:29:39 pm »
Страхотен репортаж по TV7 току -що!
Адмирации на бургаските общинари!

п.п. ще пратя мейл от темата на нашият кмет..... 
Re: За Бургазлийки
« Отговор #13 -: Февруари 25, 2009, 07:58:50 am »
Браво на Община Бургас!
Ако повече общини обърнат внимание на проблема и се погрижат за него,в едно прекрасно бъдеще, двойките с репродуктивни проблеми значително щее намалеят :balk_602:
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #14 -: Юни 12, 2009, 12:08:59 pm »
Е, момичета какво стана с тази помощ-някой получи ли такава???
Като че ли имахме само новина, че нещо ще се направи и нищо повече :ask:
Ако някй е получил помощ от Община Бургас, моля нека сподели  :wink:
Ако ли не, нека се поинтересуваме къде всъщност са тези заделени пари!!! :flower:

*
Re: За Бургазлийки
« Отговор #15 -: Юни 12, 2009, 12:32:39 pm »
Нищо не съм чувала и аз по въпроса.  :( Дали не беше само новина или предизборен трик?  :( Да вземем да спретнем едно писъмце или да отидем лично да попитаме как стоят нещата по въпроса? На ДРЗ 2009 в Бургас беше и зам-кмета по здравеопазването на община Бургас и аз имах намерение да го попитам, но имахме толкова много работа, че забравих... :oops: Какво ще предприемем, момичета?

*

    slantze37

  • ***
  • 159
  • Това ,което не ме убива ме прави по силна!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #16 -: Юни 12, 2009, 12:46:58 pm »
Зравейте Бургазлийки,досега съвсем съзнателно отбягвах тази тема защото не знаех какво точно да напиша-някои от вас знаят че аз съм едната от репортажа и координатор на Искам бебе за Бургас.Та на въпроса-не сме спряли да пишем и да се срещаме с хора от висините в Бургас-даже предложихме проекто-правилник на Комисията по Здравеопазване но там има излежда някави междуличностни отношения,които няма да коментирам и сега се доработва на 18 е следващото им заседание,на което трябва да се решат нещата и да се изкара конкретна информация.Така че да си пожелаем успех и още малко търпение!
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #17 -: Юни 12, 2009, 13:27:45 pm »
Хубаво ще е да чуем актуална информация по въпроса, понеже много браво-та
изказахме и благодарности за нищо-само за идеята!!!
Ние нямаме нужда от голи обещания, отдавна не разчитам на тях, но се дразня, че някой си позволява да трупа активи по този начин, защото всички знаем, колко силна е надеждата при всички нас!!!
Аз горещо ще побутвам тази тема, ако знаете точно имената на хората от общината ангажирали се лично, нека искаме среща с тях!!!
Струва ми се, че от февруари досега доста вода изтече, а и този текст означава, че не е предложение , а е решено:
" Общинският съвет в Бургас  реши днес  в бюджета за 2009 г.  да бъдат заделени 200 000 лв. за финансово подпомагане на бездетни семейства..."
 :ask: :ask: :youwoman:

*

    slantze37

  • ***
  • 159
  • Това ,което не ме убива ме прави по силна!
Re: За Бургазлийки
« Отговор #18 -: Юни 12, 2009, 14:15:36 pm »
Абсолютно си права така, че Комисията по здравеопазване са наште хора за побутване защото всъщност това с правилника е техен ангажимент публикукан като такъв в сайта на Общ. съвет така че давайте момичета пишете-да си търсим обещаното.,,Колкото повече толкова повече"-Мечо Пух.
*
Re: За Бургазлийки
« Отговор #19 -: Юни 12, 2009, 15:56:49 pm »
На разговорите ни с д-р Мануелян на ДРЗ стана дума, че ще има обсъждане как точно да бъде извършено финансирането - един вид предлагат да не се дублира фонда, а един вид да се надстрои - пример - ако фонда поема 3 опита, то общината да поеме 4-ти. Надяваме се много скоро да има информация как и кога ще се извършва финансирането.
« Последна редакция: Юни 12, 2009, 16:00:02 pm от cygnus »