0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #220 -: Март 27, 2013, 12:58:18 pm »
Момичета, може би въпроса ми е доста некомпентентен, но все пак искам да попитам...
Как се разбира дали проблемът е точно в качеството на самата яйцеклетка и до колко това може да се счита за достоверно?
Имам предвид без да е правена предимлантационна диагностига или изводите впоследствие са правени на база липса на оплождане, неправилно делене, липса на имплантация и т.н...
Останала съм с впечатление, че това почти винаги е първото обяснение при неуспешен опит когато няма друга видима или доказана причина за неуспеха?!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #221 -: Март 27, 2013, 13:22:35 pm »
ами извода за некачествена яйцеклетка може да се направи само след ЕЦ.
При стимулация не може да се каже нищо категорично, защото може да става дума за неподходяща стимулация или неправилно таймиране на О.
Оценката на ембриолозите обикновено е по външни белези.
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #222 -: Март 27, 2013, 14:00:37 pm »
Аз мисля, че трябва да се отбележи и още един фактор за неуспешна процедура-тогава когато гаметите не се аспирират, обработват или култивират правилно. Тук е важен избора на среда, опитността на ембриолога, в крайна сметка за това е ин витро, защото клетките се култивират извън тялото, а това определено е стрес за самите тях. Така че, да не обвиняваме само яйцеклетката  :coffee:
В тази насока се правят опити за подобрения чрез ко-култивиране на гамети със соматични клетки. Прилагат се стимулатори и пр.


*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #223 -: Март 27, 2013, 14:08:11 pm »
ами извода за некачествена яйцеклетка може да се направи само след ЕЦ.

Какво точно имащ предвид? Как точно се прави този извод (особено в случаите на правилно деление на клетките след оплождане??
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #224 -: Март 27, 2013, 14:15:29 pm »
ами извода за некачествена яйцеклетка може да се направи само след ЕЦ.

Какво точно имащ предвид? Как точно се прави този извод (особено в случаите на правилно деление на клетките след оплождане??
оф това на мен ми е болна тема. Ами при перфектна спермограма, няма какво друго да обвинят освен Я. Иначе, голямо значение има според мен правилното определяне на деня на пункцията- ако е недоузряла или презряла Я. също се получават ембриони с фрагменти или неправилно делене.
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #225 -: Март 27, 2013, 14:33:45 pm »
До колкото ми е известно качеството си проличава след оплождането, и то косвено по това дали се оплождат и как се развиват ембрионите след това.
Ако са извадени преждевременно ги слагат на матурация, т.е. уж не е фатално.

Цитат
В тази насока се правят опити за подобрения чрез ко-култивиране на гамети със соматични клетки. Прилагат се стимулатори и пр.
Ко култивирането с ендометриални клетки се прави и тук в добрите клиники. Все още няма категорично мнение или не е разработена технологията .... не знам. Иначе биха го прилагали на всяко ИКСИ ако гарантира завишаване на процента успеваемост.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #226 -: Март 27, 2013, 15:22:01 pm »
До колкото ми е известно качеството си проличава след оплождането, и то косвено по това дали се оплождат и как се развиват ембрионите след това.
Ако са извадени преждевременно ги слагат на матурация, т.е. уж не е фатално.

Цитат
В тази насока се правят опити за подобрения чрез ко-култивиране на гамети със соматични клетки. Прилагат се стимулатори и пр.
Ко култивирането с ендометриални клетки се прави и тук в добрите клиники. Все още няма категорично мнение или не е разработена технологията .... не знам. Иначе биха го прилагали на всяко ИКСИ ако гарантира завишаване на процента успеваемост.
По-скоро по логиката, по която се прилагат и другите "екстри"-"лепилце", "надраскване" и т.н.-ако жената има неуспешни предишни опити, тогава ползват ко-култивирането /поне към момента/-така знам аз..


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #227 -: Март 27, 2013, 15:26:15 pm »
Момичета, може би въпроса ми е доста некомпентентен, но все пак искам да попитам...
Как се разбира дали проблемът е точно в качеството на самата яйцеклетка и до колко това може да се счита за достоверно?

Имам предвид без да е правена предимлантационна диагностига или изводите впоследствие са правени на база липса на оплождане, неправилно делене, липса на имплантация и т.н...
Останала съм с впечатление, че това почти винаги е първото обяснение при неуспешен опит когато няма друга видима или доказана причина за неуспеха?!
И аз това  много искам да разбера :lol:
Иначе ПИД, не се ли, прави само на ембрионите? Тази материя ми е все още тъмна Индия :lol:
Според мен, според това, как се оплодят и как ще се развият след това ...


Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #228 -: Март 27, 2013, 15:30:21 pm »
ПИД се прави само на ембриони.
Ако Я. е много лоша се вижда и по външни белези още след пункцията.
Ако обаче е добра и се оплоди, се съди по развитието на ембриона. Разбира се, когато спермограмата е добра. Ако и тя не е добра- незнам.
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #229 -: Март 27, 2013, 16:01:10 pm »
Идеята ми беше следната...Ситуация: пункция на зряла яйцеклетка + добра спермограма, успешно оплождане, нормално делене, резултат качестен ембрион при трансфер (за капак налична предишна спонтанна бременност)... и накрая липса на бременност/имплантация..?!...Причина неясна...в повечето случаи при липса на други доказани медицински проблеми липсата на имплантация се обяснява от лекарите с некачествена яйцеклетка...?! Как го разбраха това се питам аз???
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #230 -: Март 27, 2013, 16:47:20 pm »
Идеята ми беше следната...Ситуация: пункция на зряла яйцеклетка + добра спермограма, успешно оплождане, нормално делене, резултат качестен ембрион при трансфер (за капак налична предишна спонтанна бременност)... и накрая липса на бременност/имплантация..?!...Причина неясна...в повечето случаи при липса на други доказани медицински проблеми липсата на имплантация се обяснява от лекарите с некачествена яйцеклетка...?! Как го разбраха това се питам аз???
Категоричен отговор за липсата на имплантация може да се даде трудно.Първо трябва да се изключат другите възможни причини.Проблеми с матката или лигавицата на матката /анатомични, хормонални, имунологични фактори/, проблеми / генетични/ с ембриона. А напоследък се говори и за т.нар имплантационен прозорец, /т.нар. ERA тест ако си чувала/ вън от който имплантацията не се осъществява.


Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #231 -: Март 27, 2013, 16:52:09 pm »
Идеята ми беше следната...Ситуация: пункция на зряла яйцеклетка + добра спермограма, успешно оплождане, нормално делене, резултат качестен ембрион при трансфер (за капак налична предишна спонтанна бременност)... и накрая липса на бременност/имплантация..?!...Причина неясна...в повечето случаи при липса на други доказани медицински проблеми липсата на имплантация се обяснява от лекарите с некачествена яйцеклетка...?! Как го разбраха това се питам аз???
не бих казала, че в този случай може да се говори за некачествена яйцеклетка.
Ако е лош ембриона и с фрагментации-да, но при добър ембрион-не.
Ендометриална биопсия правена ли е? Как е била лигавицата?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #232 -: Март 27, 2013, 16:56:25 pm »
Хм, не мисля, че липсата на имплантация може да се обясни само с некачествена яйцеклетка. Иначе, за качеството на Я няма категорични изследвания, които да дадат оценка. Съди се по външни белези, както казаха вече момичетата. Обикновено за проблем с яйцеклетката, при нормална спермограма, се съди по липса на оплождане или неправилно развитие на ембриона.
Ще разкажа на кратко за моя случай. Когато правих опитите бях на 26-27 г. Със СПКЯ съм, вадех много яйцеклетки - 16 - 19. Имам 3 опита. При първия - от всички Я се оплодиха да кажем половината, при това с ИКСИ, след което ми останаха 4-5 ембриона на 3 ден, с лошо качество. Тест - отрицателен. Втори опит - 19 Я, 13 ембриона, уж всичко нормално. На 3 ден - делят се, чакаме 5 ден за бластоцисти, отивам - ни един оцелял 8O Няма трансфер, ембриолога в потрес - не може да си обясни какво и защо се случва. Казва, че яйцеклетките са зрели и с добро качество. Спермограмата през цялото време не беше цветуща, но за целите на ИКСИ беше достатъчно добра. Правихме SDI тест, там излезе проблем, решихме, че от това са неуспехите. Мъжът ми пи Fertil Aid 3 месеца, отделно и на двамата откриха ИР, пихме Сиофор 3 месеца. Нов опит - спермограма - перфектна! 16 яйцеклетки, отлични, не помня вече колко ембриона, но бяха доста, всичко много добре. Ще чакаме уж бластоцисти. На 3 ден доктора ми звъни - тръгвай бързо за трансфер. Останали 4 ембриона, един добър - другите зле. Трансфер - положителен резултат, дъщеря ми е на 2 години вече. И при трите опита се наложи ИКСИ, на ин витро почти не се оплождаха, тук-там някоя Я и те не оцеляваха.
Изводите - яйцеклетки на пръв поглед качествени, зрели, всичко е нормално, спермограма при трети опит - чудесна. Резултати - лоши, на косъм беше този опит, просто явно имах късмет. Според ембриолога, вероятно съм от онези случаи, при които е въпрос на брой опити. Всички условия за добър резултат налице - яйцеклетки хубави, спермограма достатъчно добра, обаче два пъти - плачевни ембриони, на третия път маааалко по-добре. Питах го тогава няма ли начин да се провери качеството на яйцеклетките. Отговори ми, че засега няма категорични изследвания, ориентират се само по външни белези, делене на ембрионите и така. Колкото до липсата на имплантация при добре делящи се ембриони, според мен проблема там е друг. За жалост, медицината не винаги може да даде отговор на някои въпроси :(
Моят доктор след трансфер ми казваше следното - направих каквото можах, оттук нататък - Божа работа!
Успех, момичета!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #233 -: Март 27, 2013, 17:05:09 pm »
Sixsens, може ли да те помоля да напишеш при 3-те си опита с каква стимулация беше?
Според мен зависи много и от стимулацията.
Извода какъв е- качествения ембрион си е качествен и се е имплантирал.
С фрагменти ли Ви бяха всички други ембриони?
« Последна редакция: Март 28, 2013, 00:31:09 am от sixsens »
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #234 -: Март 27, 2013, 17:08:44 pm »
Sixsens, може ли да те помоля да напишеш при 3-те си опита с каква стимулация беше?
Според мен зависи много и от стимулацията.
Извода какъв е- качествения ембрион си е качествен и се е имплантирал.
С фрагменти ли Ви бяха всички други ембриони?
Понякога и качествените ембриони не се имплантират :? Тази материя свързана с  имплантацията... натам следва да се насочат лекарите, да я разгадаят :D за да могат да ни помагат и всяка инв процедура още 1 първия път да бъде успешна :lol:


*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #235 -: Март 27, 2013, 20:10:03 pm »
Sixsens, може ли да те помоля да напишеш при 3-те си опита с каква стимулация беше?
Според мен зависи много и от стимулацията.
Извода какъв е- качествения ембрион си е качествен и се е имплантирал.
С фрагменти ли Ви бяха всички други ембриони?
Аз съм имала различни видове стимулации и един ЕЦ. Ако оцелеят до 5ти ден, то не са били хубави - със или без фрагментации.Когато е некачествено с каквото и да се стимулира, даже и без да се стимулира пак си остава некачествено.
А дали стимулацията като вид медикамент може да повлияе и да намали качеството - не мисля (което не значи че съм права де). По-скоро образуването на количество е логично повлияе негативно на качеството.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #236 -: Март 27, 2013, 21:35:33 pm »
Sixsens, може ли да те помоля да напишеш при 3-те си опита с каква стимулация беше?
Според мен зависи много и от стимулацията.
Извода какъв е- качествения ембрион си е качествен и се е имплантирал.
С фрагменти ли Ви бяха всички други ембриони?
По думите на моя лекар, всеки препарат действа различно на различната пациентка. Избора на протокол и препарати за стимулация трябва да се определи спрямо изследванията на жената.При правилен избор на медикамент, добри резултати се получават в еднакво съотношение, както с рекомбинантни, така и с уринарни хормони.
Като оговорим обаче за повлияване качеството на материала, тук едва ли вида на препарата има значение.
Стимулацията може да се отрази на качеството по-скоро заради самото форсиране на антралните фоликули.


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #237 -: Март 28, 2013, 00:40:06 am »
Sixsens, може ли да те помоля да напишеш при 3-те си опита с каква стимулация беше?
Според мен зависи много и от стимулацията.
Извода какъв е- качествения ембрион си е качествен и се е имплантирал.
С фрагменти ли Ви бяха всички други ембриони?

Разбира се! И трите пъти бях с Гонал, еднакви дози - 150 единици на ден. Като последните два дни намаляхме дозите на половина, че отивах към хиперстимулация, по много фоликули ми тръгваха всеки път. Овладяваха положението, проблеми не съм имала. Първи и трети опит - къс протокол, втори опит - дълъг протокол. Нямаше разлика в начина, по който реагирах и трите пъти, все вадехме доста и добри яйцеклетки. Според моя доктор стимулацията ми е перфектна, реагирам чудесно.
За фрагменти не знам. Просто не бяха достатъчно разделени ембрионите, вторият път направо бяха спрели да се развиват - всичките до един, което беше най-смущаващото. Аз и третия опит го бях отписала, с рев тръгнах за трансфера, ама ей на, имала съм късмет явно.
Момичета, проблемите с имплантацията са най-мътни. Там най-малко се знае, медицината тепърва се развива в тази насока, все още е тъмна Индия. Но се правят изследвания, проучвания, опити, дано скоро има достатъчно клинични проучвания, за да се стигне до някакво положително развитие в тази насока, диагностика, лечение. Тези процедури, които ги правят в някои клиники - биопсии, лепила, ко-култивиране и т.н. са просто изстрели в тъмното, с надеждата да помогнат. Няма доказан ефект и пряка връзка с успешно имплантиране. Но при някои може би помагат.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #238 -: Март 28, 2013, 07:38:04 am »
Аз също смятам, че моя неуспех се дължи на влошено качество на яйцеклетките. Това разбира се не е доказано.
Мислех да взема да пия OvaBoost. Моля дайте си мнението за продукта http://fertilaid.bg/producti/Produkti-za-jeni-6/Ovabuust-53
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #239 -: Март 28, 2013, 09:56:29 am »
Аз също смятам, че моя неуспех се дължи на влошено качество на яйцеклетките. Това разбира се не е доказано.
Мислех да взема да пия OvaBoost. Моля дайте си мнението за продукта http://fertilaid.bg/producti/Produkti-za-jeni-6/Ovabuust-53
Аз го пия, пък ще видим.То е хубаво да се почне по-отрано /аз например до пункцията ще съм изпила две опаковки,щеше да е добре и повече, но няма как/
Няма някакви странични проявления по време на приема, поне при мен е така.Важното е после да има  :crossfingers: