0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #140 -: Януари 13, 2009, 14:46:21 pm »
Е, и аз съм същата. Без шоколод не мога! И съм качила 3 кг около празниците и от 2-3-ти януари ги "свалям"... и все сърце ми се къса... как да мина само на пълнозърнести спагети, а?! :cry: Но да ви кажа едно ми утешението - ще си хапвам сушени кайсийки след като са с НГИ  :balk_154:
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #141 -: Януари 13, 2009, 15:11:30 pm »
Ааааааааааааааа пълнозърнестите спагети са си вкусни. Иначе и на мен не ми отдава диетата. Д-р Тодорова ми беше дала една, от която даже качих един килоглам и я заразях. Сега хапвам по-малки порции от преди, но не мога да кажа, че се храня нискокалорично. И метформинът при мен нещо не постигна желания ефект. :? Каквото такова. Писна ми вече да стоя гладна и дебела. :lol:
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #142 -: Януари 14, 2009, 10:13:16 am »
Сиа,
и аз съм така-пия Метформин ,но никак не ми е намалял апетита-абе ужас!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #143 -: Януари 14, 2009, 21:53:33 pm »
Здравейте и от мен,
Ето как ми действа метформина.Изгубих желание да ям шоколад и слдаки неща.Е ,ако има в къщи хапвам,но да примирам както едно време не е.Забелязах,че се нахвърлям с настървение към всякакви плодове.Освен това от известно време се потя ужасно като излизам навън -на -13 градуса температура ставам вир вода.
Някой забелязал ли е този проблем?
Поздрави
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #144 -: Януари 15, 2009, 08:58:12 am »
И аз да споделя. :D
Една година прием на Метформин 3 х 500, но промяна няма. В началото от 53 кг станах 64 кг, а сега вече съм 70 кг. Трябваше да заслабна малко след като го  пия толкова дълго, но уви явно при мене няма ефект. Иначе и преди не съм си падала по сладкото, така че не мога да кажа дали ми е подтиснал апетита.
Преди 5-6 месеца пробвах комбинация от ежедневно бързо ходене по 8-10 км и лека диета, но и тогава нямаше ефект.
Единственото хубаво е, че спрях да се събуждам подпухнала сутрин.
Успех момичета!


*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #145 -: Януари 15, 2009, 13:04:06 pm »
... Освен това от известно време се потя ужасно като излизам навън -на -13 градуса температура ставам вир вода. Някой забелязал ли е този проблем?


Аз също много се потя, но при мен е от хиперфуннцията на щитовидната жлеза.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #146 -: Януари 15, 2009, 14:47:19 pm »
Мисля да спосна този тест за инсулинова резистентност. Моля пишете ми как точно се нарича изследването, за да знам какво да искам в лабораторията. И също - пие ли се глюкоза? Изобщо как протича теста?
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #147 -: Януари 15, 2009, 14:55:24 pm »
Звездичка, обременяване с глюкоза. Отиваш сутринта гладна и жадна /и без да си пила кафе/, вземат ти кръв, след което веднага изпиваш предварително приготвената глюкоза /купува се от аптеките на прах, а ти си я разтваряш в половинлитрова бутилка вода/. За второ взимане на кръв отиваш 60 мин. след първото, а за трето 120 мин. след първото.
Изследва се захарта и инсулина /и звете, за да може да се тълкува коректно изследването/.
Това правих аз и въз основа на него ми беше сложена диагноза инсулинова резистентност.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #148 -: Януари 15, 2009, 15:14:42 pm »
Благодаря! :)
А кръвта от пръста ли се взема? И дали във всяка лаборатория правят това изследване?
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #149 -: Януари 15, 2009, 15:43:00 pm »
Кръв се взима от вената.В Пловдив не се прави във всяка лаборатория,за другите градове не знам.Глюкозата,която трябва да си купиш от аптеката мисля,че трябва да е 75грама,дано не бъркам.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #150 -: Януари 15, 2009, 20:03:03 pm »
sia,изследвахме щитовидната жлеза.Всичко е в граница.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #151 -: Януари 15, 2009, 20:27:51 pm »
Нямам идея в такъв случай. Просто споделих, че при мен е от хиперфункцията.сподели го с ендокринолога си.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #152 -: Януари 16, 2009, 10:24:14 am »
malinkap, и при мен всички хормони на щитовидната жлеза са в норма и винаги са били. Въпреки това д-р Тодорова каза, че имам изменения предполагащи Хашимото, просто болестта била в застой.
В комплект имам и инсулинова резистентност, доказана с ОГТ и няколко изследвания само на кръвна захар. Така че всичко е възможно.
Нямам проблем с потенето през зимата, но лятото съм винаги със студени и потни ръце и крака. Не знам защо е така, но е откакто се помня.
Наистина ендокринолога ще ти каже какво да правиш.
Успех!


Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #153 -: Януари 16, 2009, 10:54:55 am »
Maxi , как се доказва инсулиновата резистентност само с изследване на кръвната захар? Какви ти бяха стойностите?
 Питам , защото правих обременяване с глюкоза , но в лабораторията са ми изследвали само кр. захар , без инсулина.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #154 -: Януари 16, 2009, 11:24:40 am »
Ами и при мен лабораторията направи обременяване с глюкоза и изследва само кр. захар, което според д-р Тодорова не е достатъчно. Придо това бях изследвала по отделно само кр. захар и инсулин на гладно. Инсулинът винаги ми е бил в норма, но кр. захар в последните години, когато качих почти 20 кг нарасна. В началото беше около 4, в последствие стана 6,0, а сега е 6,15 преди това 6,08....при обременяването беше на горната граница винаги.
Д-р Тодорова ми постави диагноза много преди да направя обременяване само въз основа на факта, че съм напълняла, имам някакви изменения в щитовидната жлеза като за Хашимото и че преди съм имала ПКЯ, а същевремнно всички кръвни показатели са ми в норма. Пих Метформин почти година и пак ходих на консултация с нея вече с теста от обременяването, но тя каза, че без изследване на инсулина и захарта едновременно няма смисъл.
Малко е объркано, но аз си мисля, че единствено факта, че кр.захар на гладно ми е около 6, т.е. на горна граница, може да говори евентуално за инсулинова резистентност....
От друга страна приема на Метформин и диета не даде никакъв ефект. Все съм си дебела. :D :D :D
 


Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #155 -: Януари 17, 2009, 08:10:40 am »
Благодаря Maxi  за съвета. Аз взимах хормонални лекарства около 3 месеца и е възможно потенето да е от тях.
Колкото за щитовидната ,те съветвам да отидеш и при още един лекар за потвърждение на диагнозата на д-р Тодорова.Аз посетих д-р Начев от Ендокринологията за всеки случай.
При мен кръвната захар на гладно е 5.Нямам излишни килограми ,но напоследък вървя по 5 км на ден до работата всеки ден и може и да се нормализират нещатата.
Успехи с болежките и бебеправенето!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #156 -: Януари 17, 2009, 12:31:34 pm »
Вчера пуснах теста за инсулинова резистентност. Ето и резултатите:

Глюкоза-0 мин.    5,82 /реф.3,8-6,1/
Глюкоза-60 мин.   11   /реф. < от 8,9/
Глюкоза-120 мин.   9,23 /реф. < от 7,8/

Серумен инсулин-0 мин.    10,61 /реф.3-25/
Серумен инсулин-60 мин.   67,62 /реф.3-25/
Серумен инсулин-120 мин.  87,39 /реф.3-25/

Моля за коментар. Очевидно има проблем, но дали може това да е причината за незабременяване при нас. В годините правихме всички изследвания по няколко пъти, лапароскопия и 3 опита инвитро. С неизяснен стерилитет сме. Жалко, че никой доктор до сега не се сети да ми назначи това изследване. Сама реших да го пусна, тъй като се оказа, че май само него не сме правили.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #157 -: Януари 17, 2009, 14:28:15 pm »
Zvezdichka,
По мое лично мнение имаш проблем.Високи са стойностите на инсулина на 120 минута.
Дали това е причината за незабременяването различните специалисти ще ти кажат различни неща.Д-р Тодорова твърди ,че било сериозен проблем и трябвало да се изследва и лекува при жени, които ще правят инвитро.
Моя гинеколог не взима много на сериозно това ендокринно смущение.
Аз лекувам и това заболяване ,а дали ще повлияе благоприятно на резулатата от инвитро процедурата "Ще поживеем,ще видим"
Поздрави
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #158 -: Януари 20, 2009, 15:22:25 pm »
Звездичка, виждам, че има проблем и при захарта, даже това ми се струва по-сериозно отколкото повишението на инсулина.
За причина за незабременяване - не съм убедена, че това може да е единствена и достатъчна причина, но може би в комбинация с други фактори? При всички случаи, обаче, трябва да се окнсултираш с ендокринолог и то такъв, който има представа от стерилитет.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #159 -: Януари 23, 2009, 18:37:13 pm »
Да, наистина се оказа проблем. Консултирах се с двама ендокринолози, независими един от друг. И двете мнения бяха да започна метформин /сиофор/ и диета. Състоянието ми било преддиабетно и сериозно трябва да взема мерки.