0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
0 min.-4,36 mmol\l
60 min.-5.27mmol\l
120 min.-5.98mmol\l

Първото е контрол на кръвна захар при обременяване с глюкоза,а
второто е инсулиновата резистентност,но никъде не са ми написали
референтни граници.

0 min.-16.5 mIU\ml
60 min.-21.5 mIU\ml
120 min.-17.8 mIU\ml

Ударете едно рамо,че нямам никаква идея!
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Май 12, 2010, 22:46:40 pm от sixsens »
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #1 -: Август 04, 2008, 15:38:05 pm »
По принцип трябва да се видят референтните стойности на лабораторията, след това да се консултираш с лекаря, назначил изследванията, но за твое успокоение ще ти кажа, че нещата изглеждат доста добре, в смисъл, че стандартните референтни стойности на инсулина са 3-20 mU/l, тоест при тебе са в и малко над горна граница и би трябвало лесно да се коригират.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #2 -: Август 04, 2008, 21:03:41 pm »
По принцип трябва да се видят референтните стойности на лабораторията, след това да се консултираш с лекаря, назначил изследванията, но за твое успокоение ще ти кажа, че нещата изглеждат доста добре, в смисъл, че стандартните референтни стойности на инсулина са 3-20 mU/l, тоест при тебе са в и малко над горна граница и би трябвало лесно да се коригират.

Подкрепям те напълно ,мисля че нямаш поводи да се притесняваш.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #3 -: Август 04, 2008, 22:08:47 pm »
аз го правих това нещо миналия месец и тодорова ми каза че инсулина след обременяването трябва да се качи пет пъти. при мен се беше качил четири пъти и тя ми каза че съм с лека инсулинова резистентност но лекарства ми назначи при следващ арт.
при теб на 0 инсулина ми се вижда висок. покачване на стойността в пъти няма...но не я разбирам много тая област. виж д-ра назначил ти изследването какво ще каже.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #4 -: Август 05, 2008, 13:36:17 pm »
Всъщност, трябва захарта да се покачи, а инсулина да е в граници. Това ще е знак, че с нормално количество инсулин организмът транспортира приетата захар до кръвта. При мен, например, захарта остана 5-6, но инсулина скочи до 119 при референтни стойности до 20! И д-р Тодорова потвърди ясно изразена инсулинова резистентност. Така че мисля,че тука става дума за съвсем леко отклонение.Но отново подчертавам, че е важно предимно мнението на лекаря, назначил изследванията.
А, и както казва моят гинеколог, тя тая работа с хормоните е толкова сложна, че дори и специалистите понякога се дзверят :wink:

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #5 -: Август 05, 2008, 22:59:42 pm »
Ето ги и моите, но не мога да ги коментирам, нищичко не разбирам...

IRI- имунореактивен инсулин   3,96 mlU/ml   (референтни граници 3-24,9)
IRI- имунореактивен инсулин   15,82 mlU/ml   (реф. граници 3-24,9)
      
ОГТТ- 3 кратен      
ОГТТ – 0 мин.   5,0 mmol/l   
ОГТТ – 60 мин.   3,8 mmol/l   
ОГТТ – 120 мин.   5,9 mmol/l   

Д-р Тодорова, каза че графиката при ОГТТ е равна. Стойностите при 60 и 120 мин. трябвало да са по-различни, малко по-високи (май, че вече не съм съвсем сигурна). При мен все пак всичко е в норма, но трябва да внимавам. Е, наказа ме без сладичко - да не консумирам продукти със захар. И без това се бях наказала... но очевидно ще трябва да е за дългичко  :(
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #6 -: Август 06, 2008, 14:11:21 pm »
ognyana[/color],нямаш причини за тревога. Всичко изглежда добре.Е, за сладкото всички си го знаем- двете бели отрови- захарта и солта, но трябва да ти кажа, че веднъж почнеш ли да се ограничаваш откъм захар , и откъм други въглехидрати, пред теб се откриват много интересни възможности. Аз, например, преоравайки щандовете за диабетици, открих едни страхотни български канелени бисквити с пълнозърнесто брашно, от коите само две ми утоляват глада-казват се "Classica- обикновени бисквити без захар" и струват само 89ст., което за диабетичен продукт си е направо чудо!Имай преднид, че въглехидратите не са само в сладкишите. Аз открих, че пакетче от любимите ми обикновени солети(40гр.) съдържа ок.200 калориии,и 30 гр. въглехидрати!
Така че, с малко четене на етикети ще си супер, а като посвалиш инсулина ще се почувстваш страшно добре. Обещавам!
:D :D :D

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #7 -: Август 06, 2008, 21:41:43 pm »
А какви бяха симптомите при вас, за да ви назначат глюкозотолерантен тест? И на мен ми предстои теста, тъй като д-р Тодорова се съмнява за инсулинова резистентност.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #8 -: Август 06, 2008, 21:48:55 pm »
ognyana[/color],нямаш причини за тревога. Всичко изглежда добре.Е, за сладкото всички си го знаем- двете бели отрови- захарта и солта, но трябва да ти кажа, че веднъж почнеш ли да се ограничаваш откъм захар , и откъм други въглехидрати, пред теб се откриват много интересни възможности. Аз, например, преоравайки щандовете за диабетици, открих едни страхотни български канелени бисквити с пълнозърнесто брашно, от коите само две ми утоляват глада-казват се "Classica- обикновени бисквити без захар" и струват само 89ст., което за диабетичен продукт си е направо чудо!Имай преднид, че въглехидратите не са само в сладкишите. Аз открих, че пакетче от любимите ми обикновени солети(40гр.) съдържа ок.200 калориии,и 30 гр. въглехидрати!
Така че, с малко четене на етикети ще си супер, а като посвалиш инсулина ще се почувстваш страшно добре. Обещавам!
:D :D :D
Ооо, ограничила съм ги аз от месец пустите въглехидрати - оставих само тези от зеленчуците, плодовете, хляба и то си взимам този на Бонус с коноп ( :balk_53: много вкусен и само 139 ккал на 100 г можете ли да повярвате за хляб!), млякото... Въпросът е да не се изкушавам, че тази седмица прегреших с едни гръцки сусамки  :balk_133:, резултатът - почувствах се зле. Иначе мога да кажа, че така чувствителността към сладкото се изостря и ти стига пърченце, за да се качиш на седмото небе...
А и отрикрих два диетични шоколада на Нестле, вярно 3,25 е парчето, но 125 г, млечен с калции и натурален с антиоксиданти, на мен са ми много вкусни (само не бива да се прекалява с тях, че такъв номер могат да ви извъртяяят - така е като за "не се препоръчва високата консумация", аз имам предвид поне 2 шоколада, а според тях дозата е една редичка!) Пробвах и други, но не останах впечатлена (и те са със същия ефект)
Иначе за етикети чета, уви, от гимнацията, аман, ама няма как...
Сори за спама, малко да се ободрим  :wink:
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #9 -: Август 06, 2008, 22:01:33 pm »
А какви бяха симптомите при вас, за да ви назначат глюкозотолерантен тест? И на мен ми предстои теста, тъй като д-р Тодорова се съмнява за инсулинова резистентност.
sia , просто се доверих на д-р Тодорова, че трябва да направя изследването. Единственото, което помня оттогава (беше преди 6 месеца), че имаше съмнения за поликистоза и искаше да провери и инсулина, който е свързан по някакъв начин (не съм навътре в нещата извини ме). Тогава й се сторих слабичка (но това според мен е защото не ме е познавала по-рано и защото добре си прикривам зимния сезон някои части на тялото, а и кръст пазя), което също понякога имало отношение. Не питах много и по лична причина - като чуя инсулин настръхвам и съм готова да ме бодат колкото искат... Не съм информативна, дано някой по-осведомен отговори  :oops:
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #10 -: Август 07, 2008, 07:12:59 am »
SIa,и при мен имаше съмнеиния за поликистоза(всъщност имам си я).Но сега като се замился е имало и други признаци-най-вече като остана без да хапна повечко време (3-4)часа започва да ми пригладнява и причернява.Това са така наречените хипогликемични кризи,а аз си мислех че е от ниското кръвно.Но като гледам вашите стйности са добре.ПРи мен кръвната захар на 60 мин е 9,5(при норма до 8,9),на 120мин -7,9(при норма-7,8).Инсулин на 0 мин 5,1 : на 60 мин -68  :  на 120  -42 и въпреки това доц Орбецова ме посъветва да опитам първо с диетолечение и спорт и след 3 мес ако няма подобрение ще включим сиофор
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #11 -: Август 07, 2008, 09:32:11 am »

Summer ,  с диета ще бутнеш кръвната захар.Довери се на доцентката.ТЯ също ме посъветва да наблегна на движението и диетата и само за месец бях бутнала кр захар в норма , а беше доста завишена
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #12 -: Август 07, 2008, 09:50:05 am »
Хмммм, при мен диетата не действа. :( Свалям няколко килограма, после ядейки диетично ги качвам пак. И така 4 пъти. Та се усъмних да не би да е от щитовидната жлеза и отидох при д-р Тодорова. А то пък инсулин. :(
Съмър, и аз си мислех че е от глад и ниско кръвно прилошането и честно казано дори забравих да го спомени на лекарката. :?
Аз поликистоза нямам. Док мисли, че след бременността инсулина си е останал висок и затова качвам кг вместо да свалям. Признак било, че трупам мастна тъкан в коремната област. Това го четох тия дни в няколко статии из нета.
Ще пиша след като направя изследването да си кажете мнението.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #13 -: Август 07, 2008, 13:32:27 pm »
Ех,че диетична тема се заформила!
Успях да се консултирам с д-р Тодорова:посъветва ме-диетка и беше доста убедителна в заключението си,че проблемът е малък и лесно преодолим.При мен това изследване беше назначено с цел да се устнови дали инсулиновата резистентност предизвиква висок пролактин.Е,оказа се че няма връзка!
С едно по-малко ще станат удоволствията ми в живота-сладичкото! :(
Искам да споделя задължително,че д-р Тодорова е страхотен човек и професионалист и не ми беше трудно да и се доверя.
Мисля,че при нея сме в сигурни ръце!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #14 -: Август 07, 2008, 13:41:10 pm »
Аз ,като за начало, съм със сериозни проблеми с теглото. След това имам кистички по яйчниците, но понеже LH ми е в норма докторите смятат, че не е СПКЯ. Освен това като по-млада- като тийнейджърка и после докъм 25-6 години имах пропуски в цикъла- идваше ми ок. 9-10 пъти в годината и освен това ми е на по 30-35, та дори и 40 дни. От години се опитвам да намеря свестен ендокринолог, с когото да потърсим първопричината, а не само да подхождаме козметично към въпроса. Ходила съм при най-големите титуловани светила и резултатът винаги беше един и същ- хапчета за подтискане на апетита -"Редуктил Велики"- от който едва не умрях, да не говорим, че никой не се сети да ме пита като съм на 30(тогава  :() дали пък случайно не планирам да имама деца, а то Редуктила е абсолютно противопоказен- уврежда яйцеклетката и плода! После им теглих една и взех да чета в Нет-а и попаднах на много статии за връзката между поликистозните яйчници, наднорменото тегло и инсулиновата резистентност. Бяха ми мерили кръвната захар и тя, естествено, беше в норма. И така до преди 3 месеца, докато моят гинеколог не ме прати при д-р Тодорова заради едно леко завишено ДХЕА-С и заради вътрешното му чувство, че нещо с хормоните ми не е наред, макар и репродуктивните да излизат като по учебник. И тя от вратата каза: "Инсулинова резистентност.Очебийна."Направи ми обременяване с глюкоза и се потвърди с драматичен ефект от 119 !единици инсулин на 60 мин.
Като оставим настрана това, че някой най-сетне ми направи необходимото изследване, отношението на д-р Тодорова- толкова е внимателна и деликатна- и надписът на вратата й -"Всяка жена има правото да бъде майка" ми дават увереност, че най-сетне съм на прав път. А иначе, аз съм на 2.5 гр. Glucophage на ден, но при мен положението е сериозно.
Стана много дълго.Извинете ме за което.
Иках да кажа, че д-р Тодорова , според мен, си заслужава да й се довериш. :balk_602:

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #15 -: Август 07, 2008, 14:09:44 pm »
Естествено, че и имам доверие. Цяла една бременност проследихме заедно с нея, ама заради Хашимотото. Живот и здраве, при следваща пак така. А сега тази инсулинова резистентност ми дойде в повече. Ама ще я борим и нея, какво да правя. Пък и Хашимотото си е активно. :(
Благодаря ви за отговорите.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #16 -: Август 07, 2008, 14:29:49 pm »
Всичко ще се оправи! Не губи кураж! инсулинът е хормон, в крайна сметка, не е нещо, което да не се регулира, пък Хашимотото и то си има цаката. Аз съм с аденом на хипофизата и за секунда не се съмнявам, че ще го преборя!
 :bighug: :bighug: :bighug:
Ще се оправим, просто няма алтернатива!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #17 -: Август 07, 2008, 14:47:37 pm »
Всичко ще се оправи! Не губи кураж! инсулинът е хормон, в крайна сметка, не е нещо, което да не се регулира, пък Хашимотото и то си има цаката. Аз съм с аденом на хипофизата и за секунда не се съмнявам, че ще го преборя!
 :bighug: :bighug: :bighug:
Ще се оправим, просто няма алтернатива!
Малко е трудно човек да каже нещо след този пост!
Дано твоята вяра зарази и мен и всики останали.
Благодаря!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #18 -: Август 07, 2008, 15:16:27 pm »
А какви бяха симптомите при вас, за да ви назначат глюкозотолерантен тест? И на мен ми предстои теста, тъй като д-р Тодорова се съмнява за инсулинова резистентност.

Sia, аз качих някъде около 30 кг за една година без промяна начина на хранене.С диета опитах , но нямаше резултат.Цикъла ми от 28 дневен стана на  35-40 дни,а и като времетраене драстично намаля от 7 дни на 2 ,най много три и то в добрия случай.Имаше моменти когато го нямаше по два три месеца, а в следващия момент пък идваше на 20 дни.Бяха ми намерили аденом на хипофизата и му преписвах всичките тези заслуги.Но само  като изслуша какви оплаквания имам доц Орбецова беше категорична че е инсулинова резистентност .И след обременяването так беше....
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #19 -: Август 11, 2008, 13:25:41 pm »
Здравейте момичета :D
Да попитам и аз нещо  :oops:
И на мен д-р Тодорова ми назначи обременяване с глюкоза ама в лабораторията са забравили да ми излседват захарта и са ми пуснали само инсулина.
Които се оказа в норма и 0 и на 60 и на 120 мин. А захарта на 0 също си е ОК. Но въпреки всичко докторката ми изписа Метфодиаб :( само не разбрах защо каза ми че така като било станало трябвало да налучкваме :(
Аз не можах да разбера за тази инсулина резистентност по какво се съди по захарта или по инсулина или и по двете :(
Ако някои може да обясни моля помогнете  :oops: