0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #160 -: Февруари 05, 2009, 00:56:54 am »
Да, много често е се случва това, jessy. На нас Кацаров ни каза, че всяка седмица идва поне по един с подобен случай като нашия и вашия. И първото му становище също беше донорска инсеминация. При нас и при биопсията нямаше зрели форми обаче, но след хормонални и антиоксидантно лечение имаше подобрение достатъчно за ИКСИ дори в еякулата. Така, че дори не се наложи TESE. То се прави, когато лиспват сперматозоиди в еякулата, а се извличат чрез биопсия от тестикуларната тъкан. Варианти има и други преди да се решите на донор. Лечение, биопсия, АРТ. Надежда има и много семейства с нашия проблем успяват. Тук има много примери за това :) Успех!
« Последна редакция: Февруари 05, 2009, 01:02:38 am от cygnus »
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #161 -: Февруари 05, 2009, 11:11:35 am »
Здравейте-нашия случай е подобен:препоръка на Д-р Кацаров за донор,след като не се откриха клетки на спермогенеза след биопсия. Не сме се отказали да си имаме свое дете,но не зная това възможно ли е. Момичета,има ли случаи,в които след като при първа биопсия не са открити даже незрели клетки на спермогенеза,някой да е успял да се справи с този проблем и да забременее? 8O :ask:
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #162 -: Февруари 08, 2009, 12:14:15 pm »
Здравей,lunhua!Незнам дали има такива случай,и аз нмого пъти съм си задавала този въпрос,защото и при нас положението е същото.Може да направите друга биопсия.Ние сме правили три биопсии при трима различни лекари.Първия път бяха открити клетки,но следващите два и тях ги нямаше.Мъжа ми ходи при д-р Бъчваров и е много доволен от него.Той му е казал,че сега се провеждат някакви опити при които се инжектират полови клетки.Така,че ние все още не сме загубили надежда за наше детенце,не губете и вие.Затова ти писах да ти вдъхна малко надежда и се надявам някой ден щастието да почука и на нашите врати.Успех и не се отказвайте!
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #163 -: Февруари 12, 2009, 19:11:05 pm »
Здравейте,
аз съм нова по темата, но не и по отношение на проблема. На мъжът ми му поставиха тази диагноза преди години. При преглед с уролог се оказа и хроничен простатит в последствие. Беше 3 месеца на лекарства и сега ще ходи пак на при уролога.
Предстои ни и биопсия. Лично пред нас Александров каза може би за наше успокоение, че досега не е правил биопсия при която да не е откривал сперматозоиди.
Като чета вашите съобщения започвам много да се притеснявам.
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #164 -: Февруари 13, 2009, 11:03:06 am »
Lucky,за кой Александров става дума? Аз сега препрочитам спермограмите и виждам,че през 2004г е имал 7-10% герминативни клетки на поле в еякулата. И това май е хубаво :ask: Сега търся лекар,който няма да вдига безпомощно ръце,а е решен да ни помогне да имаме наше дете,даже и да не е по утъпкания и рутинен начин за лекарите. Лекар,който ще приеме предизвикателството и ще сътвори чудо :goodluck:
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #165 -: Февруари 14, 2009, 18:07:24 pm »
Честит празник!
д-р Александров във Варна. Той и Милен Къцаров в София знам че са най - добрите в бг. Има и добър уролог във Варна (той работи заедно с Александров)Амар се казва.
Добре е да се косултирате въпреки всичко с всеки, който би могъл да помогне.
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #166 -: Февруари 14, 2009, 18:10:00 pm »
Да ти кажа честно lunhua и ние търсим такива лекари! Но аз мисля че вярата, че ще имаме дете ще ни помогне най-много и господ разбира се!
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #167 -: Април 27, 2009, 15:29:25 pm »
здравейте,
моят съпруг също е с диагноза азоспермия; при прегледът, д-р Кацаров каза, че причината е в силно хипопластични тестиси с обем 6мл., двустранно мобилни;

направихме хормони, каот всички са в нормата, освен FSH, който е 18.16 при горна гпаница 12.40;

той ни даде 20% шанс при биопсия;
за генетични и зследвания изобщо не спомена;

от прочетеното в интернет разбрах, че има два вида биопсия:
отворена биопсия - с игла;
микрооперация ТЕСЕ - оперативно разрязване на кожата на тестисите, ципата под нея, оглеждане с микроскоп и търсене на участъци;

бихте ли споделили, най-вече тези, които са минали по този път, или поне имат повече инфо от мен, тук в БГ кой метод се използва;

и освен това исках да попитам дали задължително се прави диагностична биопсия и след това биопсия с цел икси оплождане  или може при биопсията директно да се извърши икси-то;

също исках да попитам и къде да направим генетичните; четох в майчин дом, но ако можете да ме насочите къде да се обадя;

благодаря ви

« Последна редакция: Април 27, 2009, 15:31:20 pm от brumbarche »
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #168 -: Април 27, 2009, 23:10:33 pm »
здравейте,
бихте ли споделили, най-вече тези, които са минали по този път, или поне имат повече инфо от мен, тук в БГ кой метод се използва;

и освен това исках да попитам дали задължително се прави диагностична биопсия и след това биопсия с цел икси оплождане  или може при биопсията директно да се извърши икси-то;



Здравей, методата с иглата е PESA и се прави когато азооспермията е обструктивна, т.е сперматогенеза има и има зрели сперматозоиди в епидидима, там където се складират и отиват в еякулата. Обструктивната азооспермия е по-малкото зло, защото спермите има само че нещо им пречи да отидат до еякулата. При необструктивната азооспермия е нарушена сперматогенезата и за това в тези случаи има запазена на места в тестиса и се прави TESE, биопсира се тестиса и се търсят сперматозоиди в това биопсирано парченце тъкан. Във Варна се прави диагностична биопсия и след това се подготвя жената.
Успех ви желая! :)
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #169 -: Април 28, 2009, 13:03:16 pm »
здравейте,
бихте ли споделили, най-вече тези, които са минали по този път, или поне имат повече инфо от мен, тук в БГ кой метод се използва;

и освен това исках да попитам дали задължително се прави диагностична биопсия и след това биопсия с цел икси оплождане  или може при биопсията директно да се извърши икси-то;


Привет! В клиника надежда можеш да направиш генетичните-при доктор Хаджикоцева. А Д-р Кацаров прави биопсич само на единия тестис-поне при нас беше така. Д-р Бъчваров от клиника Щерев взема проба и от двата,като разрезът е между двата тестиса. Преди да пристъпите към действие,поискайте да ви обяснят кой метод и защо него ще приложат при вас. Обикновено се прави диагностична,но можете да обсъдите и вариант за едновременно инвитро.От вас и лекаря зависи. Късмет и следващ го успех.
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #170 -: Април 28, 2009, 13:11:05 pm »
благодаря ви за отговорите и информацията;
не сме ходили при Бъчваров, утре сме на СГ в клиника Щерев (1 месец след първата) и може да запишем час за консултация там;

значи, аз се обърках от това, че щом проблемът е в малкия обем на тестисите, то азосп. следва да е необструктивна и директно да се пристъпи към ТЕSЕ (инфото ми е от интернет); но трябва и генетични изследвания да с правят;
а док ми обясни, че процедурата е именно с игла, т.е. PESA; пък тя е за обструктивна азоспермия; изобщо не спомена за генетични изследвания;



*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #171 -: Април 28, 2009, 13:38:25 pm »
Здравей бръмбарче,ние не направихме диагностична биопсия,а директно в деня на пункцията ми(кл.Надежда).Аз така и не разбрах с точност какво представляват песа,тесе,меса...и кой метод кога се прилага.Единственото,което каза доктора е,че е открил сперматозоиди още на първото място.После в досието ми видях,че пише ICSI+TESE.Разреза беше около сантиметър и със сигурност няма отрязана тъкан.
Генетични изследвания можете да направите в националната генетична лаборатория(www.lmpbg.org),която е на 14 ет. в майчин дом.Не е нужно да се обаждате предварително,но не си спомням до колко часа взимаха кръв.
Желая ви успех!
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #172 -: Април 28, 2009, 14:42:36 pm »
elliq,
благодаря ти за отговора, при вас азоспермията каква беше, обструктивна или необструктивна;


*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #173 -: Април 28, 2009, 15:43:58 pm »
В крайна сметка,това никой не ни каза  :ask:.Всички изследвания,които бяха назначени на мъжа ми бяха в норма.
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #174 -: Април 28, 2009, 17:36:50 pm »
Разреза беше около сантиметър и със сигурност няма отрязана тъкан.

"Отрязаната" тъкан е микроскопично парченце и няма как да се види с просто око, естествено че не му режат половината тестис :wink:, иначе не бихме имали 5 биопсии  :lol:
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #175 -: Април 28, 2009, 18:12:01 pm »
st,
би ли споделила кой д-р ви прави биопсиите, виждам, че са били ТЕСЕ;
азоспермията при вас обструктивна ли беше, или необструктивна;
кой д-р прави икси-то?

предварително ти благодаря,
може и на лични;

сигурно ви досаждам вече, но съм доста притеснена, тъй като, от една страна, диагнозата, която поставиха като причина за азоспермията при нас сочи необструктивна, а от др. страна ни предлагат PESA;

пък скоро попаднах на един м-л в интернет, че при отворената биопсия, с игла, се взима много повече материал, отколкото при ТЕСЕ (по спомен 50мг. срещу 5мг. тъкан);
при този малък обем на тестисите от 6мл.(всъщност причината е силно недоразвити тестиси с обем 6мл), количеството тъкан, което ще се взима не е съвсем без значение;

и тъй като досега сме се консултирали единствено с Кацаров, исках да разбера дали той прави ТЕСЕ или ПЕСА;

с мъжът ми мислим да се консултираме и с Бъчваров, от кл. Щерев, но от прочетеното до тук останах с впечатлението, че биопсиите се правят основно от Кацаров.
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #176 -: Април 28, 2009, 20:37:50 pm »
бръмбарче, правили ли сте диагностична биопсия за да се види дали все пак се намират живи форми в тестикуларната тъкан. Понякога се практикува така.
Лично моетото мнение е, че и в двата случая на азооспермия трябва да направите генетични изследвания - кариотип, микроделеции на Y -хромозомата.
При необструктивната за изключване на AZF-фактор (микроделеции) и генетични заболявания, които я причиняват, а при обструктивната за изключване на кистозна фиброза.
Понякога късно слезли тестиси водят до тяхната хипотрофия, но в много случаи има макар и оскъдно запазена сперматогенеза и чрез АРТ методи - ТЕСЕ и ИКСИ може да настъпи оплождане и бременност. В повечето случаи, ако всичко при партньорката е ОК успеваемостта е добра. Пожелавам ти късмет!
(наличен пример, че в този случай при такава диагноза има надежда за успех - имам двама диваци в къщи от ИКСИ :) )
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #177 -: Април 28, 2009, 22:12:52 pm »
здравей cygnus,

не сме правили диагностична биопсия; при такъв размер на тестисите, доколкото четох в чужди сайтове, отворената биопсия изобщо не е препоръчителна, предвид количеството тъкан, което се изземва с иглата; категорично говорят за ТЕСЕ+ИКСИ;
Затова питам дали д-р Кацаров на някого е правил ТЕСЕ; а не биопсия с игла;

Аз не съм се консултирала с д-р, който се занимава с АРТ;
звънях в клиниката на д-р Стаменов, но ... първичен  преглед чак юли 2010г.;
да чакам до тогава, за да ми каже - да имате проблем; пусни си ти еди какви си хормони и генетични ... при такъв мъжки фактор ... направо имам чувството, че до тогава шансовете ни вече може да са на половина; а сега изобщо не са големи;

затова съм тръгнала сама - чета кой какви изследвания е правил и реших сама да си ги назнача, да ги имам;
питах доста доктори, но засега, колкото и да е неприятно като факт, само един от Австрия ми отговори доста подробно - относно мъжкия фактор; какви изследвания да направи мъжът ми.

д-р Кацаров ни каза, ако решим да направим биопсия, да му звъннем 20 дни преди датата, която сме определили;

но ... при необструкивна азоспермия, да направим биопсия, да замразим и после размразим малките човечета, ако се намерят, едва ли има голям шанс за ИКСИ-то с материал от съпруга ми;
*
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #178 -: Април 28, 2009, 22:20:42 pm »
От къде си бръмбарче? Във Варна правят ТЕСЕ.
*

    brumbarche

  • *
  • 333
  • по пътя към нашето Чудо!!!
Re: Всичко за azoospermia
« Отговор #179 -: Април 28, 2009, 22:56:14 pm »
от София;

но...Варна, Варна; това май е беззначение;
за мен важното е да се направи правилната процедура на съпругът ми и съответно при мен да се направят нужните изследвания;

досега не съм имала никакви проблеми, изявени с МЦ; даже и ову си засичам;

мислех да направим с мъжъа ми още 1 консултация с доктор Кацаров относно неговата процедура, както и евентуално дактор, който да ми направи икси-то на мен; но да са в един ден процедурите; без  замразяване;

другият доктор, за когото си мислех е д-р Александров във Варна;

утре ще напарвим втората СГ в клиниката на Щерев;

след това - направо ще парщам мейли, ще звъня и т.н.

нали правилно съм се ориентирала за доктора във Варна относно ТЕСЕ + ИКСИ?