0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Странични ефекти на стимулацията за IVF
« -: Февруари 07, 2006, 14:38:22 pm »
Бих искала да попитам момичетата минали през това какви са те?Има ли дълготрайни?
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #1 -: Февруари 09, 2006, 11:19:23 am »
Zdravei,

Az minah prez dve neuspe6ni invitra.Za dalgotraini posledici ne znam,no za kratkotrainite moga da kaja.Stavam mnogo nervna,izbuhliva i ni6to ne moga da tarpia,dori udarih maja si pri edin skandal,dobre 4e e du6ica i razbra.No moje bi ima zna4enie kakav 4ovek si po priroda-az sam nervak.
Uspeh
*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #2 -: Февруари 09, 2006, 12:10:53 pm »
Погледни ето тези няколко линка:

Гонадотропини. Рискове и странични ефекти при прием на гонадотропини
Виж тук където пише за рисковете
виж и в тази тема на края

При мен лично нямаше странични ефекти (поне краткотрайни) и трите опита. С изключение на хиперстимулацията при последния.
Явно е много индивудуално при всеки.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #3 -: Февруари 09, 2006, 13:03:08 pm »
Краткотрайни странични ефекти...
Горещи вълни,станах по-чувствителна имах нужда от повече внимание,усещането ,че корема ти е подут от големия брой фоликули,напрежение в бюста...Ето такива неща,но предполагам е индивидуална реакцията.
По принцип ,когато правиш първа процедура психическото напрежение оказва влияние,може би при втората не е така,защото все пак си запознат  с естеството на самата процедура и реакцията на организма.
Не се притеснявай,желая ти успех!!!
 :rainbow:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #4 -: Февруари 09, 2006, 14:41:49 pm »
Една тема, по която аз се интересувам - увеличен риск от поява на миоми и ендометриални полипи (които са естрогенно позитивни). Сега, лекарите казват: "от един път нищо няма да ти стане.." но все пак потвърждават, че рискът се завишава. Аз се интересувам, защото съм оперирана и от двете и трябва да си пазя матката все пак, бременности ще износва :wink:
Благодаря ти, Бени!







*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #5 -: Февруари 09, 2006, 15:54:51 pm »
Аз имах главоболие още след диферелина, а след пурегона - болки и тежест ниско долу - (док каза, че и това било нормално); изнервеност, напрежение през цялото време  - но мисля, че това е също нормално - от гледна точка психическото натоварване; а топли вълни си имам и сега - вече ми дойде М след неуспешен опит и през нощта се събуждам и хвърлям пижами, завивки...
Но не бих казала за нито един от тези "ефекти", че са силни и непоносими - просто твърде много си следя реакциите и си наблюдавам симптомите!
Ама и това е нормално!
Успех!
*

    Ani4ka78

  • ***
  • 220
  • Моята принцеса
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #6 -: Февруари 09, 2006, 16:13:50 pm »
А при ендометриза има ли опасност?. Дали няма много да усложни нещата една стимулация?
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #7 -: Февруари 09, 2006, 17:10:45 pm »
Мисля, че краткотрайните симптоми не са проблем - всеки би се мотивирал да ги изтърпи :D  Моите притеснения са за по-дългосрочните.
Благодаря ти, Бени!







*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #8 -: Февруари 09, 2006, 17:23:31 pm »
Цитат на: FreshBreeze
Мисля, че краткотрайните симптоми не са проблем - всеки би се мотивирал да ги изтърпи :D  Моите притеснения са за по-дългосрочните.


аз питах моя лекар за това, и тои каза, че повишаването на естрогена е краткотраино и не представлява голяма опасност за получаването на нови миоми. но въпреки всичко има опасност, макар и малка.
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #9 -: Февруари 09, 2006, 17:53:43 pm »
Благодаря Каффе за включването. На мен също ми казаха горе-долу същото. "Няма да развиеш миома от една стимулация". "Миома не, но полип може да се появи, но може да се появи и без стимулация". "Не е проблем, че са фиброкистозни гърдите, могат да се приемат хормони, само идвайте по-често на преглед" - това казано от трима различни лекари.
Другата ми грижа е страхът от многоплодна бременност. Като ми е оперирана матката (миомектомия, два кюретажа и хистеро за полипа) - да не я подлагам на такива изпитания. И тогава - какъв е смисълът от доста фоликули, като не знам дали бих се решила да ми върнат повече от два. Каффе, ти нали беше в Германия, кажи малко европейска практика. Тук като гледам връщат по 5-6 ембриона някои 8O  Сигурно после разчитат, ако се хванат повече, да ги редуцират оперативно, но не е ли рисково?
Като говорихме с Докторката тя ми каза, че даже в Скандинавските страни имало някаква идея да се трансферира макс.1-2 (да ме прощава, ако не цитирам правилно).

Преди време пък гледах една статия за сравняване резултати между нестимулирано и стимулирано ин-витро. Второто, очаквано, е с по-висок процент успеваемост, но разликата идвала предимно от канцелираните процедури на различен етап при първото, а иначе при осъществен трансфер нямало голяма разлика в резултатите ... Ама не пазя линка :oops:
Благодаря ти, Бени!







*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #10 -: Февруари 09, 2006, 18:01:13 pm »
Фреши, и у нас практиката е да не се връщат повече от три, е разбира се има и изключения дето връщат по 5-6, няма да цетирам клиники, защото пак ще има неразбрали и обидени.
Твое право е да кажеш колко искаш да ти върнат и вече лекаря да прецени, но не мисля, че това е проблем, така че спокойно можеш да не се притесняваш от риска от многоплодна бременност :D
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #11 -: Февруари 09, 2006, 20:05:02 pm »
Под дългосрочни имах предивид предимно трайно объкрване на хормоните и съответните последствия. (дебелеенето, ако го има не го вкл\чвам въобще като проблем)
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #12 -: Февруари 09, 2006, 20:21:15 pm »
Цитат на: StefiZ
Фреши, и у нас практиката е да не се връщат повече от три, е разбира се има и изключения дето връщат по 5-6, няма да цетирам клиники, защото пак ще има неразбрали и обидени.

Да де, когато връщат повече, знам, че само два, примерно, са добир, останалите са калпави, но подпомагат хващането на добрите. Нема обидени, бе, мацка  :balk_21:
*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #13 -: Февруари 10, 2006, 08:45:25 am »
Fresh, аз доста си говоря с моя лекар. тои обича да говори, а и моят застраховател му плаща на час. :lol: Тои твърди, че ако се прави статистика за получена бременност на 1 ембрион, нестимулираните фоликули са с по голяма успеваемост. (не съм видяла официална статистика) процедурата инвитро, икси е повече от рутинна. Цената е такава, че повечето семеиства могат да си я позволят. Държавно застархованите плащат 50% на три опита, а частно застрахованите имат три безплатни опита. А освен това лекарствата са скъпи, не самата процедура. Дори за 1 фоликулче няма да има упоика при ваденето му. Друго, редуцирането е забранено. Какви са рисковете незнам. Чувала съм, че ако се прави професионално, нямало рискове, но не съм сигурна. Стандартно се връщат 1-2 ембриона, възможно е да ти върнат 3. но затова подписваш специална декларация, че си запознат с рисковете (ако се имплантират и трите) и ги поемаш. Повечето двоики искат само 1 ембрион. Освен това, тук ембрионът е с права. Ако искаш само 1 да ти върнат, другите ги унищожават преди да се оплодят, ако не сте съгласни да се замразят. За какво да ги произвеждаш. Трето, лекарите се страхуват, това е мое мнение, да не навредят на здравето на пациента. Не прибързват и са доста предпазливи. Това са мои наблюдения върху лекарите, които ние сме посетили, може ситуацията да е съвсем различна, а аз да съм с грешно впечатление. Страхуват се от хиперстимулация като дявол от тамян. Моят лекар твърди, че това е единственият риск при стимулирането с ФСХ-продукти. Странични ефекти няма (пак според него).
Не че ти отговорих на въпроса, но и не мога, защото е различно и не може да се сравни. И въпреки всичките ограничения, имат успеваемост над 30%, как го постигат незнам.  Трябва да е само със спокоиствие и здрава храна!  :lol:
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #14 -: Февруари 10, 2006, 15:11:21 pm »
Кафе, и аз тая статистика, дето я четх, беше че стигне ли се до ембриотрансфер, процентът успеваемост е сравним с този при стимулираното инвитро. За този странен закон в Германия четох, че трябва предварително да определиш на кой състезател залагаш :?
Добре де, ако ще ти връщат 1-2 ембриона (както примерно бих искала аз) - защо ти е тогава да произвеждаш 20 8O  8O  8O  Не може ли с някаква стимулация, например клостил бегит, да направиш 2-3 яйцеклетки, та дано има една оплодена като хората и да ти я върнат нея? А като си говорила с лекаря ти за вредите при стимулация, стана ли въпрос за други видове стимулация - напр. с клостилбегит? Там по-добре или по-зле е положението?
Благодаря ти, Бени!







*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #15 -: Февруари 10, 2006, 15:12:57 pm »
Разликата между клостилбегита и гонадотропните вещества е, че вторите изкарват по-качествени яйцеклетки.
Просто механизма на действие им е такъв.
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #16 -: Февруари 10, 2006, 15:16:24 pm »
Мерси Лали :D  Затова ли докторката ми каза, че клостилбегит по принцип е за жени до 30г., които имат проблеми със спонтанната овулация, но нямало проблем да се ползва.
А като странични ефекти имате ли идея с кое е по-зле, като оставим настрана опасността от свръхстимулация, за която е ясно че е при вторите?
Благодаря ти, Бени!







*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #17 -: Февруари 10, 2006, 17:14:43 pm »
Всичко е зле. Пробвай първо с клостилбегит.
*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #18 -: Февруари 10, 2006, 17:29:59 pm »
Цитат на: StefiZ
Фреши, и у нас практиката е да не се връщат повече от три, е разбира се има и изключения дето връщат по 5-6, няма да цетирам клиники, защото пак ще има неразбрали и обидени.
Твое право е да кажеш колко искаш да ти върнат и вече лекаря да прецени, но не мисля, че това е проблем, така че спокойно можеш да не се притесняваш от риска от многоплодна бременност :D


Като бях в клиниката, та от дума на дума и стана въпрос, че в Швейцария например (дано не греша държавата) имало закон - клиниките имали право да върщат САМО по 1 ембрион. Няма ограничене на коя фаза, кеф ти на 3-ти, кеф-ти на 5-ти ден, до каквато степен го отгледат, НО само 1.
Рисковете при многоплодната бременост са си сериозни.
В БГ обаче - това по 5-6 ембриона да трансферират е много рисковано. Както и ако се наложи да бъде редуциран после броя им.
По мое мнение 2-3 е оптимално.
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


*
Странични ефекти на стимулацията за IVF
« Отговор #19 -: Февруари 10, 2006, 19:22:04 pm »
Цитат на: FreshBreeze
Кафе, и аз тая статистика, дето я четх, беше че стигне ли се до ембриотрансфер, процентът успеваемост е сравним с този при стимулираното инвитро. За този странен закон в Германия четох, че трябва предварително да определиш на кой състезател залагаш :?
Добре де, ако ще ти връщат 1-2 ембриона (както примерно бих искала аз) - защо ти е тогава да произвеждаш 20 8O  8O  8O  Не може ли с някаква стимулация, например клостил бегит, да направиш 2-3 яйцеклетки, та дано има една оплодена като хората и да ти я върнат нея? А като си говорила с лекаря ти за вредите при стимулация, стана ли въпрос за други видове стимулация - напр. с клостилбегит? Там по-добре или по-зле е положението?

да, това и написах, че тук няма смисъл да се праят 20, оптималната броика до която искат да те докарат е 5-6-7. за да има за замразяване. моят лекар е противник на кломидите, твърди че колкото са добри като лекарства, толкова и вреди нанасят. кломиди се използват само ако пациентката не реагира на ФСХ-стимулация.  затова тук дори стимулациите за инсеминация ги правят с ФСХ-продукти. Единственият недостатък им е, че са скъпи. Иначе проследяването на овуто и в двата случая е еднаква.