0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #20 -: Ноември 11, 2016, 17:09:19 pm »
Здравейте,

Дали някой може да ми каже имам ли поводи за притеснение, тъй като днес получих резултатите си, а часа при док е далече. Иска ми се някакво мнение. Изследването си го направих профилактично, защото планирам забременяване и знам, че е добре предварително да се изследват хормоните. Изследването е направено на 3ти ден от МЦ. На 25 г. съм.

Благодаря предварително! :)

LН ( лутеинизиращ хормон)       7.25       mlU/ml     ж. фоликулинова фаза 1,2 - 12,5, овулулаторен пик 12 - 82, лутеинова фаза 0,4 - 19; постменопауза 14 - 48, мъже 1,1 - 25.0
   
FSН (фоликулостимулиращ хормон)       17.14       mlU/ml     жени фол.ф. 3,0-12.0; овул.ф.8.0-22.0; лут.ф. 2.0-12.0; менопауза 35-151; мъже 1,0-14,0   

Естрадиол       20.07       pg/ml     ж.фол.ф 15-112 ; ов.пик 136-251 ; лут.ф. 48-172 ; менопауза с терапия 10-66; менопауза 0,00 - 20,0; мъже 0-87 ;прием на орални контрацептиви 15-95:   

Пролактин       24.95       ng/ml     жени 1,2 - 19,5 постменопауза 1,5 - 18,5   


Прогестерон       1.39       ng/ml     мъже < 2.75;жени - фоликулна фаза 0.40 - 2.3 ;лут.фаза 1.2 - 18.8;бременни - първи триместър 0.4 - 46 ;втори триместър 15.6 - 74 ;трети триместър 45- 143;постменопауза <1.4   
*
Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #21 -: Ноември 12, 2016, 14:48:10 pm »
Здравей, Honey_x!
ФСХ е завишен, което може да е свързано с намаляване на яйчниковия резерв. Би трябвало да се доуточни с УЗ преглед  за преброяване на антрални фоликули (на 2- 3 ден от МЦ), също ехографско проследяване на доминантен фоликул до овулация, по преценка на лекаря и допълнителни изследвания (Инхибин Б и Антимюлеров хормон).
Завишено е нивото и на пролактина, но тъй като е стресов хормон и лесно може да се повлияе, при изследването е много важно да са спазени определени изисквания: да се изследва сутрин на гладно, предишната вечер по-лека храна, без секс и без дразнене на гърдите, непосредствено преди изследването в лабораторията успокояване и почивка 20-30 мин.
« Последна редакция: Ноември 13, 2016, 08:58:12 am от marsi »

Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #22 -: Ноември 12, 2016, 17:59:10 pm »
Здравейте,

Благодаря за бързия отговор. Според вас това би ли попречило на крайната ми цел за бебче? Много ли е лошо, че са така завишени. По-специално ФСХ? Защото Пролактина наистина може да е от стреса, тъй като напоследък ми се насъбраха доста неща. Миналия месец бях на гинеколог около 9 ден от МЦ и видя че има доминантен фоликул, което мен лично ме зарадва, но не зная вече какво да си мисля.

Поздрави от мен! :)
*
Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #23 -: Ноември 13, 2016, 08:57:30 am »
Honey_x, не е добре, че е завишен ФСХ, но от едно изследване не би трябвало да се прави заключение, поговори с лекаря си, вероятно ще направите още изследвания за уточняване на състоянието (хормони, ехографски проследявания). Но обикновено при редуциран резерв яйчниците не реагират добре на стимулация. Ехографският преглед миналия месец с цел уточняване дните за овулация ли беше или сте планирали асистиран опит (инсеминация, инвитро)?
Добре е, че е регистриран доминантен фоликул. Всъщност при намален яйчников резерв все още има яйцеклетки и бременност е възможна, но много важно е да не губите време!

Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #24 -: Ноември 13, 2016, 22:31:04 pm »
Благодаря ти за помощта, marsi. Прегледа ми беше изцяло профилактичен, но откриха бактериална инфекция - БВ и е. коли в урината. Съответно от 21.10, когато беше прегледа, до днес приемам различни лекарства. В началото за БВ приемах Флажил, Полижинакс, промивки с Розалгин и на всеки 5 ден антибиотик - Микомакс.
След това започнах да лекувам и е.коли с Левофлоксацин, Линекс и Микомакс по същата схема. Направих хорм. изследвания на 11.11. По това време приемах различни лекарства и се надявам наистина тези изменения да са в следствие на това :( . Въпреки, че медикаментите не са хормонални. Предишния ден преди изследването пих и Аулин, заради болката в първия и втория ден на цикъла. Той винаги ми е много редовен, а четох че при такива хорм. изменения обикновено има "симптоми" като нередовен цикъл, прокървяване извън дните на МЦ...не знам, много съм объркана и уплашена. :(
Все още чакам и резултатите от цитонамазката, също така.(в Надежда им трябват 20-30 дни..лудост). Дано поне там нещата са ок.

Дали ФСХ се влияе от Пролактина, тъй като съм под сериозен стрес напоследък, а до колкото разбрах Пролактина реагира на това? :(
« Последна редакция: Ноември 13, 2016, 22:34:25 pm от Honey_x »
Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #25 -: Ноември 18, 2016, 21:27:41 pm »
Привет .
Пролактина е паднал много и е в границите ,на второто изследване е   204mul . A прогестерона който пуснах на 21 ден от цикъла и 13numl . Казаха ми че е в норма също . Ииии сега въпросът е защо не стават нещата 😏😖...
Re: Висок пролактин и лечение
« Отговор #26 -: Ноември 30, 2016, 15:53:55 pm »
Здравейте. Местя се от съседната тема при вас.
Имам завишен пролактин. Лятото беше на границата, но наскоро изследвах повторно и... бам, 745.2 при горна граница 496. Опитах се, доколкото мога, да спазя изискванията за изследването. Ще го повторя тази седмица, но не се надявам на много по-различен резултат...
Опитваме да имаме бебе от няколко месеца, така че този хормон е главен заподозрян според ендокриноложката.
Предписа ми Достинекс за поне месец, по 1/2 хапче седмично. Поговорихме си и за ЯМР, ако тази седмица няма промяна в хормона, ще задействам нещата.
Само че нещо не доразбрах и затова реших да попитам тук: трябва да спра продукта, ако забременя през съответния месец, това ясно. Но на листовката пише: пазете се от бременност един месец след приема...  :(
Не знам какво точно да правя. Дали е по-разумно да спрем с опитите, докато се нормализират/изяснят нещата? От друга страна, досещате се, че щом съм в този форум, много ми се иска и дори съм нетърпелива на тема бебеправене...