0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
По време на бременността един от основните проблеми на много жени е как да повишат хемоглобина си.Предлагам,тук в тази темичка да  обсъдим вариантите за негово повишаване от личен опит. :D

*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #1 -: Март 26, 2008, 09:59:30 am »
Чудесна идея Ади, дано се включат повече момичета с мнения. Аз за съжаление не мога да споделя добър опит, в смисъл, че на последните изследвания беше 102 и сега взимам Малтофер по 2 т. дневно, преди това се опитвах да го вдигна само с храни, но безуспешно  :?

Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #2 -: Март 26, 2008, 10:02:55 am »
искам само да отбележа,че е много важно да се изследва и съдържанието на желязо в кръвта
от началото на бременноста си се тъпча с желязосъдържащи препарати и хемоглобина ми не мръдна от 105.когато обаче поради друга причина ми се наложи да взимам витамини от Б-комплекс за кратко време хемоглобина ми стана 143(което е супер и много рядко при бременност с близнаци)
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #3 -: Март 26, 2008, 10:10:03 am »
Подкрепям Кит кат. Не винаги ниският хемеглобин говори за недостиг на желязо. Освен това набавянето на желязо от растителни храни е много трудно, защото там се съдържа в железни съединения, а не в чиста форма.
Моят хемоглобин е 110 и по време на бременността първо се качи до 126 и после се стабилизира около 110.
Здрави бременни и здрави бебета.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #4 -: Март 26, 2008, 10:17:23 am »
И аз бях с нисък хемоглобин и се наложи да пия Ферофлогама 3 по 2 таблетки,но от 80,успях да го кача до деветия месец на 110.

*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #5 -: Март 26, 2008, 13:54:16 pm »
Аз мога да добавя само, че по спомен от прочетено, храни съдържащи желязо, не трябва да се смесват с млечни продукти. Дано не бъркам желязото с нещо друго  :oops:
Иначе салатки и сокчета от цвекло... неприятно на вкус, поне за мен, но си заслужава.
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #6 -: Март 26, 2008, 14:16:15 pm »
искам само да отбележа,че е много важно да се изследва и съдържанието на желязо в кръвта

Абсолютно вярно!
Пих един месец желязо, докато не се оказа, че хемоглобина ми е паднал, а желязото в организма ми е на горна граница.
Аз съм с Таласемия и пия витамин Б6 и Фолиева. Само това ми помага да задържа хемоглобина.

Ако имате липса на желязо пийте Фокиева киселина. Тя спомага за по-доброто усвояване на желязото от организма.
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #7 -: Март 26, 2008, 14:57:55 pm »
Копирам мнението си от една друга тема:

"Моят хемоглобин още в 4-5 месец беше паднал до 90, а серумното желязо беше в средата на референтните стойности. Въпреки това наблюдаващата ме гинеколожка ми изписа да пия желязо. След 20 дневен прием си пуснах нови кръвни изследвания и хемоглобина беше 82. Отидох на хематолог, който ми спря желязото и пуснахме изследване за витамин В12, който се оказа под долната граница. Назначи ми инжекции вит. В12 по схема за 1 месец и след това пак изследвахме хемоглобина, който вече се беше покачил до 91. С такъв хемоглобин и инжекции по схема, предписана от хематолога си изкарах бременността до края. Отидох на секцио с хемоглобин 91. Два дни след секциото беше паднал до 77 и в родилния дом искаха да ми преливат кръв, но аз отказах. Две седмици след като ме изписах вече всички показатели  на кр. картина бяха в норма, включително и хемоглобина, който беше вече 121. Серумното ми желязо си остана в норма през цялото време и не съм приемала допълнително. Затова трябва специалист да прецени ситуацията и да назначи нужната терапия, защото не винаги анемията при бременните е желязодефицитна.
Пропуснах да кажа, че заедно с инжекциите пиех и фолиева киселина 2 по 1."
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #8 -: Март 26, 2008, 19:34:43 pm »
Моя хемоглобин също беше много нисънк.В един перион от време ватираше от 75 до 90.Слагаха ми инжекции Б12 и почти до края на бременноста пих Малтофер сутрин и вечер по 1.Мен ме караха да го дъвча с храната,което си е доста гадничко.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #9 -: Март 26, 2008, 19:51:23 pm »
ще копирам един кратък текст....
Нормалното количество е 120-140 г/л. Обаче по време на бременността към края на втория триместър при някои жени драстично намалява и това може да доведе до анемия.

Крайно нежелано състояние, особено по време на бременност.
Причината е недостатък на желязо, фолиева киселина, мед и цинк.



Продуктите, които се препоръчват за повишаване на хемоглобина основно са:
Месни продукти: бяло птиче месо, риба, говежди език, черен дроб, сърце;
Зърнени храни: фасул, царевица, грах, елда, леща;
Зеленчуци: пресни печени картофи (добре измити, но небелени), тиква, цвекло, всякакви зеленилки: лапад, киселец и разбира се най-много коприва;
Плодове: червени и зелени ябълки, сливи, банани, нар, праскови, круши, кайсии, земни ябълки, ягоди, дюля;
Сокове: прясно изцедени от нар (дори само по две глътки дневно), цвекло, моркови, сок от червени плодове;
Полезни са още: морските продукти, жълтък, черен шоколад, сушени гъби.

Добре е да се знае също така, че желязото най-добре се усвоява чрез течности и най-вече, ако са комбинирани с продукти с голямо съдържание на витамин C.
Например ако за обяд хапвате черен дроб с коприва е добре да го комбинирате с домати като гарнитура или сок от праскови.



« Последна редакция: Март 26, 2008, 19:54:49 pm от adi »
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #10 -: Март 26, 2008, 19:54:12 pm »
При мен започна да пада още към средата на бременността, като най-ниско стигна до 105. Пиех ферофолгама.
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #11 -: Март 26, 2008, 20:07:48 pm »
И аз от тази седмица започнах феро градумет. Засега хемоглобина ми е 113.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #12 -: Март 26, 2008, 22:05:57 pm »
внимавайте къде си правите изследванията, от Сз ме "изпратиха" със 120 хемоглобин в деня след раждането бях със 67  8O искаха да ме кръвопреливат, отказах, защото се чувствах добре, хранех се, движех се и си кърмех детето
иначе пих фолиева и феро фолгама
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #13 -: Март 27, 2008, 13:38:07 pm »
Истината е в мръвката :D :D :D Не  е падал под 120. Родих със 138. Не съм взимала през цялата си бременност никакви препарати.но  наблягах на  телешкотол Хем вкусно, хем полезно, хем диетично. :eating: 
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #14 -: Март 27, 2008, 13:41:26 pm »
И аз сега съм с хемоглобин 105 та за това съм на Малтофер и фолиева. То като се замисля фолиевата не съм я спирала. Бяха ми останали доста хапченца и аз да не станат зян  :oops:...

*

    Veselia

  • ***
  • 218
  • И все пак тя се върти!
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #15 -: Март 27, 2008, 14:07:35 pm »
Моя падна на 102. Пих Фолиева и хапвах доста спанак (беше по това време на годината). И бързо влязох в нормите.
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #16 -: Март 27, 2008, 14:35:37 pm »
Да се запиша да следя темичката  :)
Аз засега нямам проблеми с хемоглобина, но не се знае занапред как ще е... В началото на третия месец ми беше 129, а последното изследване беше 121. Да се надявам да се задържи така. Нищо допълнително не пия, освен витамините и всяка вечер гледам да хапвам саладка. Дори док ми се учудва, че за двечки държа такъв хемоглобин  :)
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #17 -: Март 27, 2008, 16:03:15 pm »
следващ път непременно ще си изследвам и желязо,ще направя всичко възможо за да избегна разни  желязосъдържащи препарати,
Eli7 и аз съм много месоядна,но ефект няма :Dявно не зависи само от месото

Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #18 -: Март 28, 2008, 11:40:12 am »
Когато хемоглобинът ми падна под 90,а пиех Феро фолгама 3Х2 гинекологът ме изпрати при хематолог.Направени ми бяха изследвания за ниво на фолиева к-на,ниво на В12 в кръвта,серумно желязо,таласемия.Всичко си беше наред,а месото,копривата и спанакът,който ядях не помагаха.
Но сок от червено цвекло(50-60мл)всеки ден+10 сурови лешника или ореха вдигнаха хемоглобина и часове преди раждането беше 118
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #19 -: Март 28, 2008, 21:44:29 pm »
Здравейте,да споделя пресен опит.Скоро родих секцио за тези които не знаят моят хемоглобин беше нисък 101 като след това леко се вдигна от ядене на салати и малко пиене на хомеопатични добавки,но след секциото хемоглобина ми падна на 76 и се наложи да ми преливат кръв,а също така и да пия Феро фолгама всеки ден 10 дни сутрин и вечер така,че е хубаво от рано да се вземат мерки за повишаването му.
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #20 -: Март 28, 2008, 22:13:30 pm »
Здравейте,

аз пък ще се похваля - макар да съм с двурога и миоматозна матка /правих по време на бременност 2 пъти кръвоизливи/ си поддържах по време на бременността хемоглобин 132.Това бе тъй като всеки ден по метода за здравословно хранене пиех фреш сокове от цервено цвекло,моркови и краставица.Те имат и пречистваш органите ефект.
По време на секциото направих кръвоизлив и ми преливаха кръв, но след това пак си вдигнах хемоглобина благодарение на тези сокове.
Единственото изискване е на гладно и с постоянство всеки ден.
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #21 -: Март 29, 2008, 07:49:28 am »
Много нисък ми е по принцип, а по време на бременността едва го крепяхме да не падне под нормата.

1. Актиферин на таблетки взимах 2 пъти на ден.
2. Железните препарати се усвояват по-добре, ако са в съчетание с вит. С, затова пиех по 300 мл. пресен сок от портокал с таблетката. Да не се взема с млечни продукти.
3. Вземах актиферина 30 минути преди храна за по-добър резултат.
4. Спанак.
5. Телешко.
6. Мерене на хемоглобина на всяка консултация.
Alexandra
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #22 -: Март 29, 2008, 08:13:10 am »
Сурови червени пиперки - по 1-2 на ден, поне 10-на дни

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #23 -: Март 29, 2008, 19:14:09 pm »
Момичета док казал да си купя феро фолгама като свърша малтофера, обаче днес проверих в няколко аптеки и никъде го няма, отговарят ми че вече не го внасяли :? Знаете ли дали е голяма разликата с малтофер-а, мисля пак от него да си купя?

*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #24 -: Март 30, 2008, 09:31:04 am »
момичета ето една интересна таблица :Dв връзка с витамини и бременност

http://www.biberonbg.com/info/vitamini.htm

Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #25 -: Март 31, 2008, 19:46:10 pm »
И аз си имам от години една лека анемия, на която преди половин година най-накрая обърнах внимание и хематологът, след изследвания, я определи като желязодефицитна. Пих малтофер и се вдигна хемоглобинът (от около 107 докъм 126). Засега ми е над 120, но предполагам големите дози вит. В помагат (за усвояването на желязото, защото желязо не съм пила скоро). Та исках да кажа, хематологът специално ме предупреди, че показание за прием на желязо е желязо под норма, а не просто нисък хемоглобин, и това дори при доказана желязодефицитна анемия. Така че - изследвайте и желязо.
Благодаря ти, Бени!







*

    eleonor

  • ****
  • 1075
  • БEA -ПРЕКРАСНА I CИМЕОНчЕ- БОНБОНчЕ-ОБИЧАМЕ ВИ
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #26 -: Март 31, 2008, 23:52:04 pm »
ФРЕШИ,4естито мила, леки месеци ти желая

По темата за хемоглобинът, аз през цялата бременност бях с около 100_ 110 вдигах го само с железни препарати.
Всяка сутрин 15 мин преди ядене със прясно изцеден сок от портокали.
Много спана4ени супи4ки, месце и лубимият ми сок от морков+лимон+портокал поне по 3 4аШки на ден :lol:
Не пренебрегвайте това изследване.



Beatris - 13.01.2008
Simeon- 19.01.2009

МЕЧТИТЕ СЕ СБЪДВАТ
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #27 -: Април 09, 2008, 19:18:42 pm »
Връщам темата за да ви се похваля. Преди месец хемоглобина ми падна до 100, а при резултатите от вчера вече е 112. Пия Малтофер и наблегнах мноооого на зеленото. Явно ръфането на желязо си е казало думата  :D.

*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #28 -: Април 10, 2008, 08:05:54 am »
И моя беше паднал,но вече го вдихнахме на 112 с редовен прием на  броколи!
Минах без допълнително желязо,защото желязото при мен дори ми е на горна граница. :D
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #29 -: Април 22, 2008, 23:56:57 pm »
Здравейте момичета,
Хемоглобина ми е 111, а желязото 21,40 (реф. 10,7 - 32,2).
Лекаря, при който ходя на частно и при когото ще раждам живот и здраве ми каза, че не трябва да пия никакви лекарства и че не е фатално, че хемоглобина е по-нисък.
Но днес бях на консултация при лекарката, която ме следи по здравна каса (ходя там най-вече заради болничния). Като видя хемоглобина и веднага ми изписа Малтофер - 2 х 1 на ден. Каза, че щом сега е толкова нисък какво щяло да стане до края на бременността. Питах я ама нали желязото е в норма, а тя каза да ама хемоглобина не е. Сега не знам какво да правя да го взимам ли, да не го ли взимам. Като ми види следващите изследвания и разбере, че не съм го взимала кой я знае как ще писне, а пък от друга страна да взимам лекарства като моя си доктор ми е казал да не взимам  8O
 :help:
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #30 -: Април 23, 2008, 07:42:43 am »
 При нисък Хемоглобин причината е недостатък на желязо,или фолиева киселина,или В12 , или мед и цинк.
martinela08моя хемоглобин също беше паднал,и лекарка на ЖК искаше да ми изписва желязо,но аз го изследвах и се каза че е дори на горна граница.Така че вобще нямам нужда от него :wink:
твоето желяо си е в норма за сега,може да имаш недостиг на фолиева или В12......може да се консултираш с хематолог :D
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #31 -: Април 23, 2008, 09:39:46 am »
Миналата седмица моя хемоглобин беше 119. Май засега устисквам още положението. Сега наблягам на зеленото да видим какво ще стане другия месец.
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #32 -: Април 23, 2008, 10:40:17 am »
Моя хемоглобин за един месец се беше качил съвсем малко от 102 на 106, продължавам с Малтофера, че не мога да си намеря ферофолгама и се надявам следващото изследване да е по-добро.

*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #33 -: Април 23, 2008, 13:51:23 pm »
Здравейте, аз все още не съм правила никакви изследвания на кръв и урина, чакам да мине важният преглед в събота... но искам да ви попитам, възможно ли е нисък хемоглобин да е причина за главоболие? защото от няколко дни гаденето ми се замени от такова зверско главоболие, че вече се чудя какво ми става!!опитвам се да ям повечко зелено,портокали и т.н, но има моменти, когато е непоносимо. иначе никога преди не съм страдала от такова нещо...
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #34 -: Май 19, 2008, 16:42:16 pm »
Ei molq Vi be hora pomognete.Az sum s diagnoza Thalassaemia major.Nqmam nikakvi svedeniq za gena s tazi diagnoza,koqto da e rodila dete.Az sum na 24 godini,no sum silno ubedena,4e bez dete givota e bezsmislen.Ako nqkoi iska da se svurge  s men neka go napravi na:  omugenata@abv.bg
Vremeto mi e oskudno,no sutrin namiram 2-3 minuti da si proverq e-maila.Blagodarq vi!!!
*
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #35 -: Май 19, 2008, 18:59:15 pm »
Анелия, таласемия майор е болест, която детето може да има само ако и бащата е носител на гена, причиняващ тази болест. Не зная обаче дали за майката е възможно да износи дете. Не разбрах дали си болна или само си носител на гена. При всички случай преди да забременееш направи консултация в Националната генетична лаборатория. Намира се на 14 етаж в Майчин до в София.


*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Хемоглобинът по време на бременност!
« Отговор #36 -: Май 20, 2008, 16:38:49 pm »
Здравейте, аз все още не съм правила никакви изследвания на кръв и урина, чакам да мине важният преглед в събота... но искам да ви попитам, възможно ли е нисък хемоглобин да е причина за главоболие? защото от няколко дни гаденето ми се замени от такова зверско главоболие, че вече се чудя какво ми става!!опитвам се да ям повечко зелено,портокали и т.н, но има моменти, когато е непоносимо. иначе никога преди не съм страдала от такова нещо...
Ами кръвното как е? Мерила ли си го, често за главоболието може да е причина ниско или високо кръвно.
При мен преди няколко дни ми се случи много тежко главоболие, благодарение на което се скъсах да повръщам, единственото което ми помогна беше леглото и само повечко течности, мойто кръвно по принцип е нисичко и някой ден като не пия кафе ми излиза през носа.
Една позната ми каза да се стремя да го държа около 110/70-80, ама как след като мойто си е около 100/60-70  :?
Иначе да се похваля, въпреки че от както съм бременна поотслабнах с около 4-5кг. хемоглобина ми е в норма, поне на първата ПКК. Има някои показатели, които лекичко се отклоняват, но док каза че не са никак фатални и било нормално. Даже се изненада че хемоглобина ми е 132 :)