0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Влошена морфология?????
« -: Февруари 12, 2008, 22:02:51 pm »
Момичета , какво оазначава влошена морфология.В изследването пише - нормална морфология - 14%    СЗО / N>30%/
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2008, 22:17:53 pm »
Влошена означава, че е под приетите нормални граници. Ти си ги написала:
Цитат
нормална морфология - 14%    СЗО / N>30%/

На спермограмата не пише ли колко е морфологията при твоето момче?

При мъжа ми беше -влошена морфология: 8% по Крюгер
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2008, 22:36:08 pm »
Ами пише точно това, което съм написала, ама аз не знам даже какво точно е морфология.И дали 14% е добрата морфология а останалата лоша.
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2008, 22:48:56 pm »
За нормална морфология се счита, когато е над 14% /това е по Крюгер/, а под 14% се счита за намалена или влошена.

Предполагам, че Мели ще се включи и ще ти обясно по-подробно, но морфологията е колко от сперматозоидите са читави, с нормални форми /нямат главични, опашни и т.н. дефекти/ или такива, които са годни да оплодят яйцеклетката.

Мале, как го обясних само... :balk_159:, дано си ме разбрала.
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #4 -: Февруари 13, 2008, 09:39:22 am »
Морфологията вече ти е обяснила galli какво е. Всеки сперматозоид си има глава, шийка, тяло и опашка. Морфологията е изследване при което се преброяват и изчислява процента на сперматозоидите, които имат неправилни форми или са слепени помежду си, или имат някакъв друг дефект. Прочети повече за сперматозида, спермата и спермогенезата ето тук http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=623&Itemid=42 
Тук пък можеш да прочетеш за исзледванията, които се правят при мъжа http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=794&Itemid=42 и основни насоки за лечението на мъжкият стерилитет. Ето ти и статия за мъжкото безплодие http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=493&Itemid=16

Морфологията може да се изследва по два метода (дано не греша, но предполагам че разликата е в начина на преброяване) или по Крюгер или по Светованата Здравна Организация (СЗО). Нормите за морфологията по Крюгер са над 14 % а нормите според СЗО са над 30 %.  Значи в зависимост от това как е направена морфологията трябва да сравниш Вашите резултати с един от тези показатели или по Крюгер или по СЗО.  За да Ви е наред морфологията трябва да е или над 14 % по Крюгер или над 30 % по СЗО. Какви са Вашите стойности?

От това което си написала разбирам че е 14 % и е правена по критериите на СЗО, според мен това НЕ е нормална морфология за съжаление, а имате проблем с този показател. 

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #5 -: Февруари 13, 2008, 15:27:01 pm »
От това което си написала разбирам че е 14 % и е правена по критериите на СЗО, според мен това НЕ е нормална морфология за съжаление, а имате проблем с този показател. 
Морфологията ви е лоша. Консултирайте се с андролог, за да изясните причините.
Късмет.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #6 -: Февруари 14, 2008, 10:29:11 am »
Благодаря ви момичета.А това по принцип корегира ли се и на какво се дължи.Мъжът ми е на 25 години, възрастта има ли значение за качеството на материала.
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #7 -: Февруари 14, 2008, 10:34:16 am »
След откриване на причината андрологът ще ви обясни, какви са шансовете за лечение и подобрение. Възрастта на съпруга ти е предимство. Шансът при толкова млад човек за подобрение е по-висок.
Късмет.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #8 -: Февруари 15, 2008, 20:14:25 pm »
Интересно ми е, че доки погледна спермограмата и не каза абсолютно нищо.Нито за андролог, нито за някакъв проблем.Може би защото ние сме за ин витро.Това дали има значение.И още нещо - преди година преживях спонтанен аборт, дали може да се дължи точно на лошо качество на сперматозоидите???Благодаря ви.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #9 -: Февруари 16, 2008, 11:49:26 am »
Защо сте за ин витро и ако може да пуснеш цялата спермограма?
Ако съпруга ти има 300 милиона сперматозоида тази влошена морфология не е чак толкова проблемна.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2008, 17:36:09 pm »
И още нещо - преди година преживях спонтанен аборт, дали може да се дължи точно на лошо качество на сперматозоидите???
И аз се интерисувам дали има връзка между спонтанен аборт и сперматозоиди с лоша морфология? :ask:
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #11 -: Февруари 18, 2008, 14:55:56 pm »
Защо сте за ин витро и ако може да пуснеш цялата спермограма?
Ако съпруга ти има 300 милиона сперматозоида тази влошена морфология не е чак толкова проблемна.

Ами, аз съм по всяка вероятност със изчерпан яйчников резерв и се подготвям за ин витро с донорска яйцеклетка.Не сме предполагали, че може да има и при него някакъв проблем.
Пускам цялата спермограма, благодаря предварително за коментара.
Въздържание 5 дена.
обем - 4.4 мл  /2<N<6/
концентрация на сперм. -  100.2 млн/мл. /20<N<250 млн/мл/
общ бр. - 441.0 млн.  /N>40/
клетки 1.9 млн./мл    /N<5 млн./мл/
левко.  - 
цвят - N
вискозитет - N
pH - 8.0

активно подвижни - a 30%
подвижни - b 10%
бавно подвижни - c 10%
неподвижни - d 50%
аглутинация - не
виталност -
Ig A -
Ig G -

нормална морфология 14%      СЗО/N>30%/
заключение:
нормален брой и подвижност
влошена морфология.
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #12 -: Февруари 18, 2008, 16:47:48 pm »
така както е написано(референтините са даде ни за СЗО) аз го разбирам като влошена морфология-нормата трябва да е 30%,а при вас е 14%!!!какво казва лекарят ви?има много момичета забременели,а мъжете им са били с влошена морфология..има решение и за това,но го обсъди с твоят лекар!
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2008, 18:30:13 pm »
Ами там е работата, че лекаря ги погледна и не каза абсолютно нищо.Точно това ме озадачи.
*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #14 -: Февруари 18, 2008, 18:51:01 pm »
Ако ще правите инвитро спермограмата е достатъчно добра. Затова лекарят не е казал нищо. Аз си забременях нормално с влошена морфология.

*
Re: Влошена морфология?????
« Отговор #15 -: Февруари 18, 2008, 20:06:00 pm »
а-а супер.Много ви благодаря :)