0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

естрадиол
« -: Януари 11, 2006, 18:46:15 pm »
четох каквото намерих в сайта за естрадиола, но не можах да си отговоря на въпроса-какво означава когато нивото му е над горната граница. Ще съм ви благодарна ако някой обясни  :?
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
естрадиол
« Отговор #1 -: Януари 11, 2006, 20:02:48 pm »
Означава следното /според мен/:
1. Ако е над горната граница в овулаторна фаза стимулира високо ниво на ФСХ и ЛХ /може и само едно от двете/. Възможна поява на фоликулярни кисти;
2. Означава, още , че може да са налице полип, миома или ендометриоза;
3. В  овулационната фаза или лутеалната фаза ако е висок МОЖЕ да доведе до ановулаторен цикъл или пък недостатъчност на прогестерон, който е водещ във втората фаза на цикъла и който е "отговорен" за инплантирането на плода.

За да намалиш естрогенови нива : ограничи кафето, соеви продукти, грейпфурт .... друго в момента не се сещам.


Не съм доктор, консултирай се с лекар, това мисля аз.
естрадиол
« Отговор #2 -: Януари 12, 2006, 10:15:57 am »
Цитат на: lady_11
Означава следното /според мен/:
1. Ако е над горната граница в овулаторна фаза стимулира високо ниво на ФСХ и ЛХ /може и само едно от двете/. Възможна поява на фоликулярни кисти;
2. Означава, още , че може да са налице полип, миома или ендометриоза;
3. В  овулационната фаза или лутеалната фаза ако е висок МОЖЕ да доведе до ановулаторен цикъл или пък недостатъчност на прогестерон, който е водещ във втората фаза на цикъла и който е "отговорен" за инплантирането на плода.


моят естрадиол, изследван на 4-ти ден от цикъла показа стойност 238.91 (реф. ст. 40-253).с други думи, доста близо до горната граница. за сравнение ЛХ и ФСХ са съвсем в норма. засега при мен са отпаднали 1 и 2 от горното предположение на Лейди, НО! твърде вероятно е да попадам в третата точка. защото в периода, когато съм правила изследването имах 4 ановуларни цикъла за 9 месеца. т.е. средно през цикъл без овулация, но с достатъчна лутеална фаза при цикъл с овулация.

питането ми обаче е каква трябва да е стойността на естрадиола, за да се установи дали яйцеклетката е качествена? кога се прави изследването: в кой ден от цикъла, преди, по време или след овулацията? от форума за АРТ разбрах, че не трябва да е ниска, щото може да е некачествена яйцеклетката. сега пък разбирам, че ако е твърде висока, може да доведе до ановулаторен цикъл....
вече съм на почти на 33,5 години, а опити правим от 1,5 години без резултат и без установена причина защо не става. дали пък яйцеклетките ми са некачествени???
@ целува всички във форума и им желае щастие



http://www.bgphoto.net/Arabidopsis/
http://s9.bg.bitefight.org/c.php?uid=69366
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
естрадиол
« Отговор #3 -: Януари 12, 2006, 10:20:19 am »
Стойност от 238.91 (реф. ст. 40-253) на 4 ден от цикъла си е добре. Все пак си в нормата, макар и на горна граница. Ако се съди по нивото на естрадиол за качеството на яйцеклетката, твойте "яйца" определено са добре според мен.

По графиката ти във ФФ въобще не мога да се ориентирам, но замисляла ли си се за по-ранна овулация при тва количество на естрадиола? Питам просто хипотетично и нали си знаете, че не съм лекар...
естрадиол
« Отговор #4 -: Януари 12, 2006, 12:23:13 pm »
твърдо овулацията не ми е ранна. защото цикъла ми е средно 36 дни и няма как да имам ЛФ над 20 дни. ЛФ твърдо пък ми е 13-15 дни и имам късна овулация.


все пак, за да си изследвам естрадиола за качество на яйцеклетките трябва да знам кога точно да го направя. иначе е ясно, че имам овулация, но доколко при нея се отделя качествено яйце??????
@ целува всички във форума и им желае щастие



http://www.bgphoto.net/Arabidopsis/
http://s9.bg.bitefight.org/c.php?uid=69366
естрадиол
« Отговор #5 -: Януари 12, 2006, 13:56:58 pm »
За да видиш качеството на яйциклетката се прави възможно най-близо до овулация или още по добре по време. Ако не се лъжа, май така беше  :oops:
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
естрадиол
« Отговор #6 -: Януари 12, 2006, 14:03:02 pm »
Не е по време на овулация, защото тогава нивото на естрадиола пада.
Правилото е при фоликул над 18 мм, около 36-48 часа преди овулация.
*
естрадиол
« Отговор #7 -: Януари 12, 2006, 14:13:54 pm »
И аз бих искала да знам дали са ми читави яйцеклетките..
Lali, а как да го улуча този период от 36-48 часа преди овулация?
естрадиол
« Отговор #8 -: Януари 12, 2006, 14:30:42 pm »
panda, незнам дали ще става с обикновени тестове за овулация или по-скоро с изследване на ЛХ.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
естрадиол
« Отговор #9 -: Януари 12, 2006, 14:34:20 pm »
Доколкото ми е обяснено от лекар - микробиолог пикът на ЛХ В КРЪВТА трае около 2 часа и за това не би могъл да се хване на серологично изследване.
Та миля, че фоликуметрията е по-подходяща - при фоликул 18 мм и съобразен ден на цикъла към овулацията - изследваш ниво на Е2.
*
естрадиол
« Отговор #10 -: Януари 12, 2006, 14:40:39 pm »
Благодаря, Lali!
Значи фоликуметрия, интуиция и малко късмет  :)  Явно това ще е печелившата формула!
*
естрадиол
« Отговор #11 -: Януари 12, 2006, 14:42:06 pm »
Ох, обърках се! Lady, за теб бяха благодарностите!!
естрадиол
« Отговор #12 -: Януари 12, 2006, 14:50:04 pm »
Цитат на: lady_11
Доколкото ми е обяснено от лекар - микробиолог пикът на ЛХ В КРЪВТА трае около 2 часа и за това не би могъл да се хване на серологично изследване.
Та миля, че фоликуметрията е по-подходяща - при фоликул 18 мм и съобразен ден на цикъла към овулацията - изследваш ниво на Е2.

Е как се хваща на пикливо тогава  :?
А виж, ако си ти е точен цикъла и си знаеш кога ти е овулацията - къв е проблема.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*
естрадиол
« Отговор #13 -: Януари 12, 2006, 14:58:36 pm »
Wassilena, ама съвсем ще ме объркате!  :D  Обикновено имам овулация, но дължината на цикъла ми варира. Та затова си мисля, че възможна грешка в преценката
естрадиол
« Отговор #14 -: Януари 12, 2006, 15:29:21 pm »
Eternity, ти къде си изследва естрадиола? Аз във вторник на 3ти ден си правих хормонолни изследвания в Цибалаб и стойността на естрадиола е 293, при референтри на тази лаборатория за форикулярна фаза 40 -606????????? Защо е толкова голямо разминаването в референтните стойности :x Май не трябваше да ходя в тази лаборатория, ама аз едва след като направих изследванията прочетох лошите отзиви за нея.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
естрадиол
« Отговор #15 -: Януари 12, 2006, 15:31:44 pm »
Референтните стойности зависят от реактивите, които се използват.
Цибалаб е добра лаборатория за кръвни изследвания.
Дори от клиниката на Щерев, преди време когато не им работеше апарата, изпращаха кръвта на пациентките си там за изследване.
естрадиол
« Отговор #16 -: Януари 12, 2006, 15:40:21 pm »
Лали, много благодаря! Бях се притеснила, че аман от лаборатории. Предишния път в дрега лаборатория ми изкараха ФСХ 30 и направо щях да получа инфаркт като го видях. Докторът като ме прегледа каза, че е лабораторна грешка, ама аз доста време живях с мисълта, че навлизам в менопауза на 30 г.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
естрадиол
« Отговор #17 -: Януари 12, 2006, 15:47:13 pm »
ЦИТАТ :Е как се хваща на пикливо тогава  :?

Ми беше ми обяснено, че в урината се задържа по-дълго време. И аз като тебе "мигах на парцали", Васи.
естрадиол
« Отговор #18 -: Януари 12, 2006, 15:50:37 pm »
Цитат на: lady_11
Означава следното /според мен/:
......2. Означава, още , че може да са налице полип, миома или ендометриоза;...



Доколкото знам, миомата и полипът са естрогенно позитивни, т.е. могат да се появят при повечко естрогени в организма, а не обратното - ако имаш миома/полип, да ти се увеличи естрадиола. За ендометриозата нямам идея има ли връзка с естрадиола.

За изследване на Е2, с което да се съди добро ли е качеството на яйцеклетката: изследването се прави непосредствено преди ову (24-48 часа, или там както се уцели), като се смята, че за всеки качествен фоликул над 18мм (това при стимулации, иначе обикновено е един фоликул), трябва да има над 300 pg/ml.
Благодаря ти, Бени!







естрадиол
« Отговор #19 -: Януари 12, 2006, 15:51:34 pm »
Цитат на: lady_11
Доколкото ми е обяснено от лекар - микробиолог пикът на ЛХ В КРЪВТА трае около 2 часа и за това не би могъл да се хване на серологично изследване.

Самият пик може да трае 2 часа, но достигането на пика става за ден-два мисля и това се хваща от тестовете.
Благодаря ти, Бени!