0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Какво и как да сготвим?
« -: Декември 02, 2005, 13:52:21 pm »
Обръщам се към всички добри домакини тук /а знам че са много  :D /: моля, дайте подкрепление и споделете някоя постна рецепта, че вече ми се изчерпа фантазията. Изредих всичко, което знам и затова очаквам свежи идеи и съм готова да записвам  :balk_122:
Re: Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #1 -: Декември 02, 2005, 13:56:18 pm »
Цитат на: Tifany
Обръщам се към всички добри домакини тук /а знам че са много  :D /: моля, дайте подкрепление и споделете някоя постна рецепта, че вече ми се изчерпа фантазията. Изредих всичко, което знам и затова очаквам свежи идеи и съм готова да записвам  :balk_122:


Съвсем постна - или може да има сирене, кашкавал и др. :ask:
Не може да има пълно щастие....
*
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #2 -: Декември 02, 2005, 14:00:54 pm »
За мое съжаление...съвсем постна  :balk_144: иначе ако можеше и млечни продукти и яйца, щеше да е супер  :balk_53:
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #4 -: Декември 02, 2005, 14:56:48 pm »
Цитат на: Tifany
За мое съжаление...съвсем постна  :balk_144: иначе ако можеше и млечни продукти и яйца, щеше да е супер  :balk_53:

За съжаление не съм много силна по съвсем постните ястия, но ще се пробвам:

Печени картофи

Аз правя едни картофи по следния начин: накисваш картофите в студена вода за известно време, след това ги измиваш хубаво, безда ги белиш. Разрязваш ги на половинки. В тава сипваш олио, отрязаните части на картофите намазваш със сол и гщи обръщаш с отрязаната част върху олиото в тавата (ама как го написах, дали се разбира какво имам предвид??) и ги печеш, докато отдолу хванат коричка и започнат да се отлепят от тавата.
« Последна редакция: Юли 02, 2013, 14:51:38 pm от mishanta »
Не може да има пълно щастие....
*
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #5 -: Декември 02, 2005, 15:09:13 pm »
Цитат на: lilia_black
...ама как го написах, дали се разбира какво имам предвид??...

Разбрах го  :D  и ще пробвам следващите дни.
 Ultra, благодаря за линковете - разгледах ги и там също има интересни неща и вече си набелязах няколко. Забелязах обаче, че на много места като пишат "постни" имат предвид само без месо, но с мляко и яйца.
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #6 -: Декември 02, 2005, 15:16:15 pm »
Цитат на: Tifany
Цитат на: lilia_black
...ама как го написах, дали се разбира какво имам предвид??...

Разбрах го  :D  и ще пробвам следващите дни.


Ок. Дано ти харесат :eat: Добър апетит.

Ще се поразтърся вкъщи и за други рецепти.
Не може да има пълно щастие....
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #7 -: Декември 02, 2005, 15:27:57 pm »
Горната рецепта я правя с маргарин и чубрица, ако имам време разбивам маргарина (олиото) с чубрицата и овалвам всяко картофче в сместа. Пека на вентилатор, стават по-хрупкави. Вкъщи са популярни с прозвището "Дупени картофи" :D
Друго строго вегетарианско, което се сещам в момента са пълнените гъбки:
Половин кило по-големи печурки с приблизително еднакви шапчици се слагат в найлонов плик с брашно и малко вода за по-лесно измиване, пуска се някакво рок парче и гъбките се тръскат в такт известно време. Изплакват се, отделят се пънчетата, нарязват се наситно заедно с каквито зеленчуци има - морковче, лук, праз, чушка, целина, доматче, тиквичка - абе каквото намерите в хладилника и се задушават с подправки по избор до омекване.
Пълнят се шапчиците и се запичат във фурна. В непостния вариант прибавям и настърган кашкавал към сместта, може да се замени с растителна сметана или тофу.
Сетих се и за една любовна рецепта с гъбки :D
Взимате бутертесто и докато все още не се е размразило напълно изрязвате по-големички сърца от него, примерно колкото разперена длан. Вътре в голямото сърце изрязвате по-малко. Целта е след като се опече, малкото сърце да се извади лесно от голямото. Дупката пълните със задушени гъбки с лук, сол и черен пипер, а малкото сърчице може да служи като похлупак или да го сложите до голямото, намазано с доматено-чеснова паста примерно.
« Последна редакция: Февруари 18, 2009, 17:44:50 pm от Елфи »


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #8 -: Декември 02, 2005, 15:39:36 pm »
Цитат на: ultra
Половин кило по-големи печурки с приблизително еднакви шапчици се слагат в найлонов плик с брашно и малко вода за по-лесно измиване, пуска се някакво рок парче и гъбките се тръскат в такт известно време.


Ей това много ми хареса  :rockon:  
:D Всичките рецепти са страхотни, ultra. Ето от това имах нужда, от свежи идеи. Благодаря от сърце и на теб и на lilia_black.  :balk_21:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #9 -: Декември 02, 2005, 17:21:18 pm »
Цитат на: lilia_black
Аз правя едни картофи по следния начин...


У нас им казваме "дупени картофи". А как стават с масло, просто не е истина! Да добавя, че може и на микровълнова да се правят.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #10 -: Декември 03, 2005, 05:49:44 am »
Тифани, има вече и раститетелен вариант на кашкавал- провери в м-н Верея  :wink:
Аз си вземам от Била такъв кашкавал и си правя различни яденета- панирам го /с брашно и биричка/, или пълня чушки.
Общо взето по пости яко се изоризвам и това си е, ама няма друг начин.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #11 -: Декември 03, 2005, 09:29:33 am »
:lol:  ако вземат да пуснат и постни пържоли...
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #12 -: Декември 03, 2005, 10:57:06 am »
Цитат на: Ledena_luna
:lol:  ако вземат да пуснат и постни пържоли...


бе тоооо, идеята на поста е да не си угаждаш на душата и тялото, ама като гледам, доста се е извратила. съвременните постещи всъщност масово търсят начин пак да си угодят на тялото, ама като не вкарват в устата забранените храни. а това обезсмисля постенето като такова...
по-добре си яжте :)

идея за постно ястие:
купувате си плик замразен спанак или консерва спанак (има едни френски в Билла и Рамстор, твърде са добри). нарязвате глава лук на ситно, измивате 1.5 чаени чаши ориз, запържвате лука в няколко супени лъжици олио, добавяте ориза, разбърквате внимателно няколко минути, добавяте 4 чаши чаени чаши топла вода, спанака и сол на вкус. яденето става за 30 минути.

също така, да обърна внимание на строго постещите, че макар рибата да е забранена, морските дарове са разрешени - имайте това предвид, могат да ви разнообразят менюто.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #13 -: Декември 03, 2005, 11:25:57 am »
Джам, напълно си права  :D поста не се изразява само в това да не консумираш животински продукти, има си и духовно измерение, без което се превръща в една диета. Но всичко това не пречи да има малко разнообразие в кухнята - например тези картофки, които се пекат с коричката - това не го знаех и ще е разнообразие за постната трапеза  :D А спанака... него го обожавам под всякаква форма  :balk_53: само дето мразя да го чистя, но ще се пренасоча към замразен или консерва ако открия.
*
Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #15 -: Декември 03, 2005, 20:59:22 pm »
Цитат на: lilia_black
Ок. Дано ти харесат :eat: Добър апетит.


Пробвах го тази вечер - хареса ми и то много, и не само на мен ами и на половинката  :eating: Вече имам идея как мога да ги разнообразя в "извънпостно" време  :wink:
Благодаря за линковете, Black_Rose  :D
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Към добрите домакини: моля за рецепти за постни ястия
« Отговор #16 -: Декември 05, 2005, 17:00:15 pm »
Цитат на: Tifany
Обръщам се към всички добри домакини тук /а знам че са много  :D /: моля, дайте подкрепление и споделете някоя постна рецепта, че вече ми се изчерпа фантазията. Изредих всичко, което знам и затова очаквам свежи идеи и съм готова да записвам  :balk_122:


Тифани, аз имам една книжка "Какво да готвим по време на пости" и има доста рецепти. нямам време да преписвам :balk_122: но може би е добра идея да си я поръчаш от Мобилис и много ще ти се улесни готвенето :balk_600:
Как се прави пица??? Хелп, плс!
« Отговор #17 -: Февруари 15, 2006, 16:37:34 pm »
Имам три готови блата, филе, кашкавал, гъби от консерва и домати от буркан. Възнамерявам всичкото това да го натъпча отгоре на блатовете.

Как се приготвят доматите, за да станат като в истинска пица? Варят ил се, какво им се слага като подправка?

Хелп, моля ви, че съм се оплела като заек в ... ненам в кво, ама съм се оплела  :balk_159:
*
Как се прави пица??? Хелп, плс!
« Отговор #18 -: Февруари 15, 2006, 16:44:08 pm »
слуш ся, намазваш блатовте с масло или маргарин, к'вото имаш, след това смачкваш доматите, щом са от буркан няма нужда да ги вариш, слагаш и тях, нареждаш филето нарязано на тънки филийки, гъби и т.н., настъргваш кашкавала или пак на тънки филийки от горе и го слагаш да се пече :D  Ако имаш и кисели краставички, става супер :D
айде действай :P
Как се прави пица??? Хелп, плс!
« Отговор #19 -: Февруари 15, 2006, 16:55:16 pm »
Мерси, Стеф  :D
А колко минути се пече?
А краставичките къде?