0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Синдром на Сертоли
« -: Ноември 19, 2005, 10:56:27 am »
Някой може ли да ми каже нещо повече за синдром на Сертоли и дали може да се лекува?
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Синдром на Сертоли
« Отговор #1 -: Ноември 19, 2005, 11:49:20 am »
Гормональные проблемы. Производство спермы в яичках происходит под контролем эндокринной системы. Гипоталамус посылает в гипофиз ГнТГ; гипофиз выделяет ФС Г и ЛГ, поступающие в клетки Лейдига в яичках; клетки . Лейдига вырабатывают тестостерон; тестостерон понуждает клетки Сертоли производить клетки спермы. Это как игра в "телефон", в которую вы, наверное, играли в детстве: сообщение передается от одного игрока к другому, но если кто-то его принимает или передает неверно, то сообщение становится неузнаваемым.

Поэтому, если сообщение гипоталамуса не доходит до клеток Сертоли четко и ясно, клетки спермы либо не производятся вовсе, либо производятся в количестве, явно недостаточном. Это и называется низким содержанием спермы.

И от всичко, което прочетох отгоре-отгоре трябва на търсиш причината на хормонално ниво.
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #2 -: Ноември 20, 2005, 09:05:01 am »
Blagodarq Lali!
Pitam za6toto mi sloziha takava diagnoza.
2000g imah otli4na spermograma. Lekuvah hlamidiq i za tova si pravih test. Vsi4ko be6e dobre,no sled 2godini brak nqma bebe i se trygna po mykite. 2004pravq pak test i se okazva 4e imam 9-10mln pluvci,No myrtvi i taka otidoh v Sofia pri doc.Uzunova -androlog. Provedoh le4enie s Proviron,no za syzalenie tova lekarstvo ne se vnasq ot kraq na 2004.
Sled 6 meseca se okaza ,4e na spermogramata nqma nito edin pluvec-azoospermia.I taka prodylzihme s Aloe injekcii -podkozno. Posle pak nqma nikoi. Posle injekcii Pregnil-1500 edinici 10br + aloe 20 br. I pak azoospermiq. Skoro pravih i biopsia na testis i taka se okaza tazi diagnoza -Sertoliev sindrom.
Molq ako nqkoi e 4uval ili e imal takyv problem neka pi6e kak e deistval
6toto lekarite kazvat 4e nqmalo opraviq.
i kak taka predi sym imal pyk sega nqma

Пиши на кирилица!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Синдром на Сертоли
« Отговор #3 -: Ноември 20, 2005, 09:36:57 am »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #4 -: Ноември 20, 2005, 12:02:11 pm »
Здрасти, погледни това:
Стерилитет при мъжа - изяснените причини
Казал ли си на тези, които са ти правили биопсията и хистологията, че си имал доста по-добри спермограми в последните няколко години?
Надявам се Мели да се включи в темата, ще й насоча вниманието към нея.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Синдром на Сертоли
« Отговор #5 -: Ноември 20, 2005, 13:53:59 pm »
Илко, ако някога през живота си имал макар и 1 сперматозоид в еякулата, то не може да си болен от синдрома на само Сертолиевите клетки. При него има само този вид клетки в тестиса (наричат се клетки на Сертоли по името на учения, който ги е описал) и няма клетки на сперматогенезата.

Други изследвания правени ли са ти?

И пиши на кирилица.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #6 -: Ноември 20, 2005, 14:05:33 pm »
Освен спермограми и биопсия други изследвания не са ми правени.Резултатът от биопсията е все още в София.Научих за него по телефона без подробности.Дали трябва да потърся помощ от ендокринолог или някакъв друг специалист?Може ли хормонален дисбаланс да доведе до това изчезване на клетките?Може ли тези клетки да "атрофират" в един момент?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Синдром на Сертоли
« Отговор #7 -: Ноември 20, 2005, 14:13:57 pm »
Вземи си резултата от биопсията и пак ще говорим.

Не може да атрофират, това е наследствено заболяване, то или съществува, или не.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #8 -: Ноември 20, 2005, 20:29:33 pm »
Благодаря Мели. Във вторник най-вероятно ще взема резултатите и ще пиша по-подробно.
Много ме съмнява диагнозата на докторката, защото преди години всичко е било нормално, докато в един момент се оказаха всички мъртви, но ги имаше. След проведено лечение съвсем изчезнаха.
Когато ги имаше, но мъртви през 2004 г.направих спермограми в 3 различни лаборатории - 2 в Русе и 1 в София.
Затова не мога да си обясня диагнозата за генетичен проблем.
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #9 -: Ноември 22, 2005, 15:26:30 pm »
Здравейте!
Днес взех резултатите от биопсиятя и ето ще ви цитирам:
"Тапицирани само от Сертолиеви клетки семенни каналчета с изразена хиалинизация на базалните мембрани и интерстициална фиброза в лека степен"
Това е положението "колеги"
Диагнозата е Сертолиев синдром-генно.
А това,че имало миналата година 9млн мъртви -или е грешка или някaде нещо е имало някога:)
Сега ако ми каже някой да спра цигарите и алкохола и че това ще оправи нещата с радост бих го направилл
Но и така не съм убеден че този синдром е генетичен
flyboy май имаше подобен проблем
И така май трябва да задам този въпрос на руското шоу "Какво,Каде,Кога" те с сигурност ще знаят.
А за с-грамата през2001 не мога да съм сигурен дали е била ОК,защото нямам черно на бяло. Тогава доктора само ми каза че е отлична. И така май ще ходим на донорство
уффффффф докаде я докарахме
TO BE CONTINUED.......................................... yahoo_17
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Синдром на Сертоли
« Отговор #10 -: Ноември 22, 2005, 15:44:56 pm »
:cry:  :cry:  :cry:
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #11 -: Ноември 22, 2005, 17:35:14 pm »
Ето ти нашето заключение от хистологията преди да ни се подобри спермограмата (тва става 2002 г.):

"На фона на сперматогенеза до сперматиди, предимно под туника албугинеа, огнищна тубуларна атрофия - тапицирани от Сертолиеви клетки и единични сперматогоний с хиалинизирала стена семенни каналчета и придружаващ кръглоклетъчен възпалителен инфилтрат. "

Обянението на доктора беше, че имало клетки, които могат да произведат сперматозоиди, но има някакъв арест, който блокира сперматогенезта. Няколко спермограми от този период бяха азооспермия - само единични неподвижни сперматозоиди.

И сега не ни е първа хубост спермограмата, но варира от 1,5 до 4 млн на мл. с 22% подв. и 15% норм морф по Крюгер - достатъчно за асистирана репродукция.

Не се отчайвай, цяла година бях в такава дупка, чак нямах желание за нищо... Разбирам как се чувстваш, обаче решение има, потърси и други лекарски мнения. Проведи генетична консултация при доц. Кременски. Виж има ли начин да се диагностицира това. Има много уролози. Ние проведохме 3-месечно лечение с Ундестор, после нямаше подобрение, или поне не веднага, после мъжът ми пи билки и СПРЯ НАЦЯЛО ЦИГАРИТЕ! Само 6 месеца след това (лятото на 2003 г.) имаше 1,2 млн, с 10% подвижни сперматозоиди, тва ми беше един от най-щастливите дни в живота - спермограма със сперматозоиди в нея :) Оттам нататък последваха пълни генетични изследвания на мъжът ми (дали е генетичен проблема му). Правиха му изследване за микроделеции на Y-хромозомата и изследване за кариотип, преди да запонем с АРТ през 2004 г. Така и не знам на какво се дължи проблема ни - на късно слезнали тестиси ли, прекарано заболяване в детството или др.  
Така, че никакво отчаяние!!!
Синдром на Сертоли
« Отговор #12 -: Ноември 23, 2005, 11:11:47 am »
Сигнусче, в крайна сметка Илко все пак е имал някаква добра спермограма, дори и да не е била чак отлична, не вярвам да е била тотална азооспермия и после изведнъж - никой на хоризонта. Силно ме заинтригува това защото доста прилича на нашия проблем, само дето на нас ни казаха твърдо микроделеции. :cry:
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #13 -: Ноември 23, 2005, 11:16:36 am »
флайче, и аз точно това имам предвид, нека потърси и друго лекарско мнение. Надежда винаги има, още повече, че е имал и по-хубави спермограми.
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #14 -: Ноември 23, 2005, 14:35:45 pm »
Момичета много съм ви благодарен
И да ви попитам за този д-р Станиславов-може ли да му се вярва на преценките за с-грамите.
След като си прегледах с-грамите се оказа че м.г. 2004 края 1вата няма с-ди ,а след една седмица в другата лаб. имаше9млн-мъртви.
Сега нямам време да се занимавам ,но като се върна след 5-6месеца
пак ще се изследвам.
жена ми ще се включи при вас по -късно
а тя се изследва и е добре
...и какви билки могат да бъдат полезни в моя случай и по принцип ,ако ме светнете бих си ги набавил?????
 mc101  
и да Ви пожелая весели коледни праздници  много
СМЕЛОСТ И ТОПЛИНА
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #15 -: Ноември 23, 2005, 14:40:06 pm »
По-добре си направи една спермограма на сериозно място - в специализирана клиника по стерилитет. За София момичетата препоръчват или клиниката на Щерев МЦ "Репродуктивно здраве" или център по репродуктивна медицина "София" при д-р Тачева. Обясни какъв е пролемът за да са наясно и те самите, когато правят анализа!
Късмет и много усмивки!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Синдром на Сертоли
« Отговор #16 -: Ноември 23, 2005, 14:41:11 pm »
Илко, отзивите за Станиславов не са много добри.
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #17 -: Ноември 23, 2005, 14:44:18 pm »
Цитат на: Lali
Илко, отзивите за Станиславов не са много добри.

Лали ако не е видял нищо (както беше при нас, като бяхме при същия) да кажеш може да е имало , а да не ги е видял. Но ако е видял все пак не вярвам да му са се привиждали. Значи все пак сперматозоиди е имало. Колко на брой вече е друг въпрос.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Синдром на Сертоли
« Отговор #18 -: Ноември 23, 2005, 14:51:54 pm »
Ами аз разбрах, че Станиславов не е видял никакви спермазотоиди.
*
Синдром на Сертоли
« Отговор #19 -: Ноември 23, 2005, 15:01:20 pm »
Виж пак по-нагоре мненията, доколкото рабрах едната е имало, но са били неподвижни, а друга, която е доста по-отдавна правена е била дори хубава.