0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Корпус лутеална киста!?
« -: Ноември 09, 2007, 19:47:16 pm »
Здравейте!! :balk_64:
Днес беше много емоционален ден :balk_145:!Въпреки всичко остана в мен някакъв "оптимизъм"! :lol:
След хормонална терапия и стимулация от няколко месеца,се откри на ултразвука т.нар.корпус лутеална киста.Разговаряхме надълго с док,но така и не разбрах всъщност що е то? :balk_160:Препоръчва се лапароскопски да се премахне!!А може и чрез хормони,но остава риска от кръвоизлив!Аз вярвам на доктора и никога не ме е подвеждал,но този път нищо не разбрах! :dontknow:
Препоръча ми да се свържа с доц.Румен Димитров от Майчин дом,за допълнителна консултация!Задължително ще направя прегледа,но ми се иска да чуя и вашето мнение и познания :balk_119:
Благодаря ви предварително и много  :bighug:
*
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2007, 22:06:49 pm »
Аз открих също че т.нар.корпус лутеална киста(corpus luteum cysticum) може да се спука дори при полов акт или гинекологичен преглед. corpus luteum  означава жълто тяло,  но при теб има псевдокистични изменения в него. Лекаря ти предлага лапароскопско премахване защото така има опасност да получиш кръвоизлив в корема ако тази киста сама се спука по някакав начин. С нарастването си жълтото тяло достига големина 1-2 см, а заедно с яйчника около 5 см. Жълто тяло с по голям обем лесно може да изпитва трофичен недостиг и да некротизира. Ако некрозата е централна тогава вече се образува тази псевдокиста. Трофичен означава хранещ се, а в случая явно жълтото тяло има недостиг на храна и недостатъчно кръвоснабдяване.  :bighug: :bighug: :balk_144:
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #2 -: Ноември 10, 2007, 09:53:19 am »
Thanks Fanta!!! :bighug:
Няколко пъти препрочетох отговора ти и като връщам лентата назад,ми просветлявят и думите на док. :balk_83:Мина едно денонощие и сега не толкова емоционално приемам диагнозата :balk_90:!!
Сега това,което ме притеснява е,че ще пътувам следващата седмица и няма да продължа веднага с консулациите и евентуалното лечение!Ще опитам да мисля позитивно и да си се прибера в BG навреме!!! 2bg
Целувки и още веднъж  :thankyousign:
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #3 -: Ноември 10, 2007, 21:22:41 pm »
това което пишеш ми се струва прибързано да се тръгва към операция, поне един месец е добре да се следи, ако няма данни за кръвоизлив или друга опасност. При стимулациите предполагам са те следили и кистата е от последния цикъл. Дай малко повече инфо.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #4 -: Ноември 11, 2007, 07:53:59 am »
Ще се опитам да бъда по конкретна.Да наистина кистата ми е от последния цикъл.През последните четири месеца и най-вече миналия по време на стимулациятаClostilbegit,Pregnil,Utrogestan...,ходих на ултазвук по често отколкото на работа :wink:.
На последия преглед се видя,че corpus luteum(на които аз много му се радвах)се "задържал" пораснал около 1см и 1/2.И моя док прецени да се консултирам с д-р Димитров от оперативната гинекология.Няма да мога да направя прегледа през следващата седмица,защото пътувам.
Може би емоционално приех последият ми преглед,тъй като доктора беше много по-склонен за лапароскопия.Че именно тя ще направи по лесен пътя към зачеване,че ще ускори бебеправенето и дрън,дрън.... :balk_83:
Аз също се порових по интернет, но ми се искаше и да чуя мнение и на форумчето!! :biglove:
Аз отново ще благодаря за съдействието!! :bighug:И сега по сигурно от всякога стягам багажа!!!
Непременно ще пиша като си дойда!!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #5 -: Ноември 11, 2007, 16:58:13 pm »
Щом е от последния може би ще се спука. Стискаме палци да си изкараш добре и като се върнеш да се е редуцирало това жълто тяло.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #6 -: Ноември 11, 2007, 23:36:06 pm »
Ели, извинявай, но не успях да разбера - за 15 мм задържан фоликул ли ти препоръчват лапароскопия?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #7 -: Ноември 13, 2007, 22:21:07 pm »
Ани, задържано жълто тяло.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #8 -: Ноември 14, 2007, 10:21:39 am »
Е така още по-малко смисъл има!
Ако яйцеклетката се оплоди, животът на жълтото тяло се удължава посредством наличието на хормона на бременността и то продължава да произвежда естроген и прогестерон. С напредването на бременността, тази функция се поема от плацентата.
Ако не настъпи бременност, жълтото тяло престава да функционира, прогестероновите нива падат и започва новия цикъл.
Така че си е нормално за мен да има жълто тяло до настъпване на менструация.
Не съм срещала досега терминология "задържано жълто тяло" - ако е задържано след предполагаемата дата за менструация, значи има вероятност за бременност.
Или моите знания подлежат на актуализиране...
Но моята реплика беше свързана по-скоро с размера - учудвам се, че някой препоръчва операция за 15 мм киста, освен ако няма съмнение за ендометриоза.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #9 -: Ноември 14, 2007, 21:15:31 pm »
В някои слуаи жълтото тяло не се редуцира, понякога може да бъде опасно и се налага операция, но при нея едва ли е така. Дали е шоколадова киста, тя не се появява така, пък и е пулна с течност, един добър лекар трябва да може да ги различи.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #10 -: Ноември 15, 2007, 07:47:44 am »
След О. ЖТ е около 1,5-2см , ако има зачеване дори може да е повече от 2см и това е дори признак за бременност.
Според мен трябва да те види и друг лекар.
Не рядко лекарите бъркат ЖТ с киста.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #11 -: Ноември 19, 2007, 12:16:52 pm »
Привет!Прекарах хубава седмица!!
Вярно,че се тревожих дали ще се спука нещо в мен,но бяхме умерени в песни,танци :band: смях  :lol:и цуни-гуни :cuddle:
Имах болки,но бяха поносими.
Със сигурност ще се съобразя с вашето мнение да потърся мнението на друг специалист!Още днес следобяд ще уговарям прегледа.
Иначе благодаря за оптимизма,но за бременност друг път ще се похваля! :wink:
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #12 -: Ноември 22, 2007, 19:24:34 pm »
Ето какво се случи днес след прегледа.Определено при мен се е образувала киста и тя няма никакво намерение да се пука,ами само расте.Вече е 35мм. 8O
Назначиха лапаро за 10.12 малко след като ми мине М.
Отново имаше емоционален шок :balk_146:за мен!!Добре,че "моето момче" :balk_63:ме търпи каквато съм ревла!!
Поуспокоих се към края на деня и почти съм оптимист за лапароскопията! :?
Ще се стягам..,няма как :lol:!!Сменям доктора,клиниката и само напред!!
Утре имам още един преглед,за второ мнение.Ще се възползвам и от него и отново ще споделя с вас! :bighug:
*
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #13 -: Ноември 22, 2007, 19:52:30 pm »
 :crossfingers: за лапароскопията!
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #14 -: Ноември 26, 2007, 19:59:10 pm »
Ехо,отново на линия!! :lol:
Та ето какво умуваха за моя случай докитата :lovedock:!
Поех риска да се консултирам и с други доктори и в общи линии нещата се припокриват,само че скорострелната лапароскопията,заради кистите,може да се окаже и не толкова необходима! 8)
При последният преглед в събота се оказа,че в дясно жълтото тяло е почти незабележимо 8O!Аз не можах да си обясня как това е станало,а и отново не асимилирах думите на лекаря :noevil:.Виноват,разбира се!! :oops:
Но пък това,което най-много ме зарадва :balk_46:,е че се оказа,че съм си имала овулация и че прекрасният фоликул отляво може и да си е изпълнил задълженията!! :lol:
Днес взех и резултатите за хламидия,а те са отрицателни!!УРА,УРА,УРА!!!
Обичам ви момичета!! :bighug:
Днес напук на нервите около работата,мога да се порадвам заради вас!!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #15 -: Ноември 26, 2007, 20:09:19 pm »
 :D Ами супер, и ние смятахме че няма нужда от операция. Успех този месец!
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #16 -: Ноември 26, 2007, 20:24:18 pm »
А само да питам набързичко!Наистина ли смяташ,че имаме шанс и още този месец!Аз съм си доволна и така,ама все пак тайничко!! :wink:
Дори драснах и ред в"...да ви видя графиката"
Ами така де,надеждата не умира!! :lol: :lol:
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #17 -: Ноември 26, 2007, 21:46:42 pm »
 :D сигурно е възможно, действайте пък то ще се разбере.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    ellysot

  • ***
  • 202
  • Животът не е навредил никому,но и почивката също!
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #18 -: Ноември 26, 2007, 22:01:19 pm »
Благодаря за вниманието!! :balk_81:
Пак ще пиша за продължението! :balk_173:
*

    krasiko

  • ***
  • 412
  • Щастлива мама на двама
Re: Корпус лутеална киста!?
« Отговор #19 -: Ноември 27, 2007, 17:14:28 pm »
 Дано да е един  :bfp: :balk_602: