0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Момичета имам следният глупав въпрос, който не мога да си изясня за себе си:
Когато ходих при първото ми АГ (която ме лекуваше на око без да ми пуска изследвания) тя твърдеше, че виждала жълто тяло. Овулацията ми била минала, била на ляв/десен яйчник т.н. (или имала съм фоликул в ляво/дясно - не сме ги мерили тогава).
После друг доктор ме наблюдаваше, който твърдеше, че след овулация не може да се прецени на кой яйчник била овулацията (ако преди това не ме е наблюдавал).
После пак първата докторка твърдеше, че жълтото тяло се виждало няколко дни след овулацията, но не и преди МЦ.
После пък д-р Симеонова твърдеше, че вижда жълто тяло в дясно (след стимулация с клостилбегит, после се поправи, че били 2) и на мен ми дойде МЦ 2 дни по-късно.

Изобщо къде е истината?

След овулация вижда ли се нещо на яйчника? Кога изчезва то? Аз така и не се ориентирах ехографски как изглежда, макар че имах възможност да го направя.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #1 -: Октомври 30, 2010, 12:31:49 pm »
Дано да не изръся някоя глупост, но според мен ЖТ не се вижда. Когато сме проследявали О се вижда ясно фоликула, а като се спука на екрана аз поне не съм забелязвала нищо. Веднъж зад матката ми казаха, че има течност, което говорело, Че Ф са се спукали.
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2010, 13:25:44 pm »
И аз съм лаик, но според моя доктор би следвало да се вижда. На мен ми е казвал точно от кой яйчник ми е била овулацията, след като са минали 2-3 дни, при положение че в този месец не сме следили фоликул.


Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2010, 14:20:29 pm »
Жълтото тяло се вижда, но май само известен брой дни след овулацията. Не знам колко точно. В един момент ако няма инплантация, мисля че то започваше обратно развитие, т.е. към последните дни на МЦ вече го няма, съответно не се секретира прогестерон и идва цикъла.

Като се види ЖТ може да се каже кой яйчник е овулирал, защото ЖТ е спукания фоликул.

Маги, могат да бъдат две ЖТ, когато е имало два фоликула, които са овулирали, в твоя случай си била на Клостибегит, което значи че най-вероятно е станало така.

На мен д-р Симеонова ми е показвала на узито как изглежда ЖТ, мисля че беше около 2 дни след О. Като петно, абе как да го обясня не знам :), не кръгло балонче като фоликула, ами като изпръскано петно или като смазано балонче. Не мога точно да го обясня :wink:, трябва да се види :lol:

А за течноста, тове е т.нар. течност в Дъгласа, която се появява когато се спука фоликула - от него изтича течност, която се събира там. Няколко дни сле овулацията тези течност още се вижда, затова често се казва - има течност, овулацията е била скоро...след това тази течност се абсорбира от организма и изчезва.
« Последна редакция: Октомври 30, 2010, 14:25:43 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2010, 18:04:35 pm »
Малко информация:
1.След като се пукне фоликула /О/ той зараства и се преобразува в жлеза с вътрешна секреция /т.н ЖТ/, която произвежда прогестерон. Тази жлеза има кратък живот - средно 14 дни.
2. Жт отделя лутеин, който придава жълт цвят на жлезата и от там ЖТ.
3. След О започва образуване на ЖТ до 7 дена то расте и се развива след 7-8 започва да търпи обратно развитие и до 14 ден вече е изчезнало почти.
След О. започва отделяне и на прогестерон /до тогава почти не се отделя в женското тяло/- тялото се подготвя за нов живот, т.е. създават се условия ако има бременност тя да може да се развие.
4. Размера на ЖТ е 2-2,5 см.
5. До 2-3 дни след О. се образува ЖТ


http://zachevane.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=710&df=45&dflid=3

http://www.puls.bg/illnes/issue_106/gallery_67.html

*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2010, 19:11:46 pm »
Благодрая за обясненията, хич не съм се замидляла досега за това ЖТ.
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #6 -: Октомври 31, 2010, 11:59:47 am »
Благодаря ви момичета. Изясниха ми се нещата.
Трябва да си намеря АГ, което да може да вижда ЖТ, да не се опъва за пускане на изследвания, да може да вземе цервикален секрет (защото един гинеколог твърдеше, че нямало такова нещо, имало само вагинален секрет). Истински плюс ще е ако е възможно да има по-обширен поглед върху хормоните. За мен това е мисия невъзможна за Варна.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #7 -: Ноември 01, 2010, 11:01:11 am »
Тук пишат много момичета от Варна. Някои от тях сега се радват на бебчета благодарение на д-р Александров. Дано се включат да изкажат мнение и да те съветват, защото аз нямам личен опит все пак.


Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #8 -: Ноември 01, 2010, 12:32:45 pm »

url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #9 -: Ноември 03, 2010, 11:19:35 am »
Аз пазя ехографска снимка на жълто тяло 2-3 дена след ову.Едно жълто тяло е.Изглежда като кухинка,окръглена и сбръчкана.Ако е имало ову непременно се вижда,няма как да се изпусне на вагиналана ехо.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #10 -: Ноември 08, 2010, 10:59:57 am »
Ето как изглежда ЖТ:
ЖТ

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Един много глупав въпрос са ехографски находки.
« Отговор #11 -: Ноември 08, 2010, 12:47:46 pm »
Благодаря ви момичета! Толкова много работи ми се наложи да зная.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)